Přesun multiboot systémů na větší disk

pocket

Přesun multiboot systémů na větší disk
« kdy: 25. 03. 2013, 10:25:38 »
Zdravim, chcel by som poprosit o pomoc.

Mam na jednom disku multiboot 3 systemov (WinXP, Fedora, OpenSUSE).
Kedze disk ma iba 40 GB, tak obcas im je tesno.
Zohnal som teda vacsi disk 160 GB a chcel by som presunut systemy z maleho disku na novy vacsi disk.
Okrem presunu systemov tak-ako-su (teda bez reinstalacie, maximalne tak uprava konfiguraku pre bootloader) by som chcel hlavne zvacsit ich particie.

Existuje na to nejaka klikacia distribucia, idealne ako live CD/USB ?

D.
« Poslední změna: 25. 03. 2013, 12:53:05 od Petr Krčmář »


Clonezilla + Gparted
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2013, 10:38:04 »
1. Clonezilla - celý disk buď přímo (device-device) na disk (savedisk) nebo přes externí HDD (device-image). Potom recovery.
2. Rozšíření partitions dnes, myslím, už umí všechny systémy. Nebo přes cold running (off-line) Gparted LiveCD.

Re:Presun multiboot systemov na vacsi disk
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2013, 10:42:34 »
Teď mi došlo - Windows XP na zvětšení partitons neužívat, ty by to posr...y. XPéčka "nevidí" ne-Microsoft oddíly a smázly by je, asi. >:(

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Presun multiboot systemov na vacsi disk
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2013, 11:17:13 »
XP oddily zvetsit stejne neumi.

BTW, nejsem si jist zdatnosti Gparted na upravu velikosti oddilu Widli. Zmensovani oddilu oddilu s Widlemi mi jednou vyrobilo oddil, ze ktereho Widle odmitly bootovat s jakousi chybovou hlaskou, i kdyz z Linuxu tam byla vsechna data videt. Musel jsem udelat novou zakladni instalaci a nasypat na to zalohu z NTbackupu.

V jinem pripade pokus o zvetseni oddilu po vymene disku za vetsi a prenosu obsahu disku dd dopadl tak, ze Widle sice bootovaly, ale velikost disku hlasily porad tu puvodni, i kdyz oddil definitivne byl roztazen pres cely disk a to i podle Widliho spravce disku. Tehdy jsem na to vystoural na Internetu jakousi utilitku, tusim tohle: http://www.partition-tool.com/easeus-partition-manager/help/resizing-and-moving-partition.htm . Z puvodni instalace Widli jsem pak oddil trochu zmensil a pak znovu roztahl a bylo. Rovnou z bezicich Widli to neslo, v gratis verzi to neumi manipulovat systemovy oddil.

Dalsi utility jsou tady: http://www.techsupportalert.com/content/best-free-partition-manager.htm . Tak si kdyztak vyberte, kterouch chcete risknout.

flack

Re:Presun multiboot systemov na vacsi disk
« Odpověď #4 kdy: 25. 03. 2013, 12:42:22 »
Ghost4linux by to mal vediet a je sucastou parted magic. Pripadne mozes pouzit Hirens Boot CD ktore tiez obsahuje kopec utilit (aj samotne Parted Magic,Ghost4linux). Pripadne si pozicaj od kamosa Starsie hirens boot cd ktore obsahovalo este symantec Ghost(ten ale nieje free no na tom cd je to asi dajak popiratstene).


pocket

Re:Přesun multiboot systémů na větší disk
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2013, 13:47:07 »
Teď mi došlo - Windows XP na zvětšení partitons neužívat, ty by to posr...y. XPéčka "nevidí" ne-Microsoft oddíly a smázly by je, asi. >:(
To by az tak nevadilo, zvacsenie XP particie bude prijemny bonus :-)

Skor mi ide o to, aby som sa nedostal do bootovacich problemov v pripade, ak by som tym 160GB diskom presiahol nejaku hornu adresu, z ktorej sa da bezpecne nabootovat.

pocket

Re:Přesun multiboot systémů na větší disk
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2013, 13:56:28 »
Teď mi došlo - Windows XP na zvětšení partitons neužívat, ty by to posr...y. XPéčka "nevidí" ne-Microsoft oddíly a smázly by je, asi. >:(
To by az tak nevadilo, zvacsenie XP particie bude prijemny bonus :-)

Skor mi ide o to, aby som sa nedostal do bootovacich problemov v pripade, ak by som tym 160GB diskom presiahol nejaku hornu adresu, z ktorej sa da bezpecne nabootovat.

Hmm, tak som si este raz precital prispevok a zistil som, ze som odpovedal blbost.
Povodne som to pochopil tak, ze problem bude zvacsenie XP particie ...

Ale v podstate by som sa chcel hlavne vyhnut bootovacim problemom alebo opravovaniu FS po zvacseni particie.

Cize odvolavam svoj prechadzajuci prispevok a uz je najvyssi cas ist na obed :-)

Clonezilla
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2013, 15:02:11 »
Clonezilla - mám osobně ověřeno (užívám externí HDD přes USB). Vždy vybírám z nabídky device-image a Beginner (začátečník) a nikdy s boot-ováním nebyl problém.
Snad jen, jako v návodě upozorňují, nezaměnit si  >:( záložní zařízení (zpravidla sdb1) a potom zdroj (sda1...).

Clonezilla LiveCD
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2013, 15:10:56 »
Clonezilla spouštím z LiveCD, neinstaluji.

pocket

Re:Clonezilla
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2013, 16:15:15 »
Clonezilla - mám osobně ověřeno (užívám externí HDD přes USB). Vždy vybírám z nabídky device-image a Beginner (začátečník) a nikdy s boot-ováním nebyl problém.
Snad jen, jako v návodě upozorňují, nezaměnit si  >:( záložní zařízení (zpravidla sdb1) a potom zdroj (sda1...).

To by bol ideal. BFU-friendly a klonovanie na externy USB disk. Vecer vyskusam.
Zatial vdaka vsetkym.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Přesun multiboot systémů na větší disk
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2013, 18:17:00 »
No nastartuj si třeba System Rescue CD, nebo Parted Magic ... zkopíruj to pomoci dd a pak uprav v Gparted partišny. Žádná věda. CloneZilla je sice fajn nástroj, ale občas má problémy se zavaděčem. Pak nastupuje oprava zavaděče. dd je prostě jistota!