Linux podobný AIXu

Linux podobný AIXu
« kdy: 22. 03. 2013, 17:18:21 »
Ahoj, co se týče linuxu tak jsem úplný zelenáč. Tak to bude možná debilní otázka. Ze studijních důvodů potřebuji nainstalovat IBM AIX nebo tomu podobný Unix/Linux system. Co doporučíte? Kde to stáhnu? Chtěl bych něco kde krom jedněch script bych sehnal podrobnější dokumentaci. Protože mě Unix/Linux z nějakého důvodu přitahuje tak se chci dozvědět I něco navíc než je nezbytně nutné. Děkuju.


gsdfgaerg

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2013, 18:52:36 »
Ahoj, co se týče linuxu tak jsem úplný zelenáč. Tak to bude možná debilní otázka. Ze studijních důvodů potřebuji nainstalovat IBM AIX nebo tomu podobný Unix/Linux system. Co doporučíte? Kde to stáhnu? Chtěl bych něco kde krom jedněch script bych sehnal podrobnější dokumentaci. Protože mě Unix/Linux z nějakého důvodu přitahuje tak se chci dozvědět I něco navíc než je nezbytně nutné. Děkuju.

ja bych rekl, ze jakekoliv distro linuxu bude uz dneska vice user friendly nez AIX.
AIX ma nejake proprietarni konfiguracni nastroje, to v linuxu nebudete mit.
ale pro vseobecny rozhled v un*xech urcite zacnete s linuxem a detaily se naucite na jinych systemech.

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2013, 19:32:20 »
Pre začiatočníka by som doporučil PC-BSD. Je to unix, nie ako linux a je to užívateľsky veľmi prívetivá verzia FreeBSD. Stačí ísť na http://pcbsd.org/, stiahnuť ISO a nainštalovať trebárs vo VirtualBoxe.

Nuclear

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2013, 19:44:17 »
AIX se ti nainstalovat nepodaří. Zaprvé je pod licencí IBM a za druhé běží jen na PowerPC od IBM. Ikdyž už by jsi mel powerPC procesor tak nemas vyhrano protoze AIX se registruje pomoci service procesoru ktery maji jen PowerPC od IBM. Takze AIX je system na miru HW ktery si IBM samo vyrabi. Takze nejpodobnejsi je tomu jakekoliv BSD.

Ivan

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #4 kdy: 22. 03. 2013, 20:25:12 »
AIX ma nektere vlastnosti ktere ho odlisuji od ostatnich Unixu. Napr. jako jediny nepouzova format .ELF ale XCOFF. Anebo napr. definice terminalu (termcap) nepouziva "znacky" *BSD ale SysV. Na druhou stranu je AIX velice "konzistentni" a neni v nem takovy "bordel" jako treba v HP-UXu. Kdyz vynecham virtualizaci, tak se v AIXu za poslednich 15 let nic zvlastniho nestalo. Ten system uz byl v dobe "hotovej" a za celou dobu nikdo nemel touhu to cely prekopat a udelat to znovu a lip. I kdyz je ten system starej, tak ma jeste porad vlastnosti ktere v Linuxu chybi.

AIX bezi pouze na architekture pSeries (drive RS/6000). Asi nejlevnejsi zpusob jak se k tomu dostat je Ebay. Hledej model p505 - to byly lowend servery (1U) s 1-2 CPU. Jejich oficialni list-price zacinal na 100KKc. Ty by se snad mely dat sehnat relativne levne.


saddgasgasg

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #5 kdy: 22. 03. 2013, 21:43:43 »
AIX ma nektere vlastnosti ktere ho odlisuji od ostatnich Unixu. I kdyz je ten system starej, tak ma jeste porad vlastnosti ktere v Linuxu chybi.

detaily nevim, ale pry ma AIX mikrokernel a serverove sluzby.

saddgasgasg

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2013, 21:46:23 »
a taky dnesni (zastarele) unixy stale pouzivaji okenni prostredi CDE (common desktop environment).
videl jsem vyjimku solaris s gnome.
ale kdyz jsem s CDE chvilku delal tak se mi to libilo a dodnes k tomu citim takovy nostalgicky pocit, i kdyz
bych to asi denne nemohl pouzivat.

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #7 kdy: 23. 03. 2013, 08:16:50 »
Já jsem si říkal že AIX asi neseženu. No a IBM server kvůli tomu kupovat nebudu. Ale tak zkusil jsem to  :D. Pomozte mi prosím tedy najít co možná nejpodobnější Linux/unix co je free ke stažení a běžel by na starším PC. AMD Sempron, 512 MB ram, sata disk. Díval jsem se na to BSD a je toho vícero distribucí. Tak nevím kterou. Jde mi hlavně o podporu HW, chtěl bych to rozjet na tomto PC co jsem našel u rodičů. Podmínkou pro mne začátečníka je dostupná podrobná dokumentace a komunita co poradí. Do virtuální mašiny to dát nechci. Na svém počítači budu virtualizovat klienty tohoto cvičného "serveru" a tak už nebudu mít volné prostředky pro server samotný.

Děkuju za rady a trpělivost.

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #8 kdy: 23. 03. 2013, 08:32:00 »
Díval jsem se na to BSD a je toho vícero distribucí. Tak nevím kterou. [...] Podmínkou pro mne začátečníka je dostupná podrobná dokumentace a komunita co poradí.
FreeBSD nebo PC-BSD (to je jenom taková uživatelsky příjemná nadstavba, pod kapotou je to pořád to stejné FreeBSD).

Dokumentace:
http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/index.html
http://www.freebsd.org/cgi/man.cgi

Mailing-listy (ty, které jsou vhodné pro začátečníka):
česky: http://www.cz.freebsd.org/listserv/listinfo/users-l/
anglicky: http://lists.freebsd.org/mailman/listinfo/freebsd-questions


qk

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #10 kdy: 23. 03. 2013, 09:36:15 »
Power 3 by se dal sehnat tak asi za 1500-2000. V Brne jich je mezi lidma dost a jiste se najdou nejaky, ktery by byly na prodej.
Da se tam rozchodit aix 5.3, melo by to mit 2 disky, tak si muzes vyzkouset mirror, alt_disk_install backup.
Jen je treba pocitat s tim, ze to trosku hluci a topi.

mikrom

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #11 kdy: 23. 03. 2013, 09:42:16 »

Vroubek

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #12 kdy: 23. 03. 2013, 11:54:39 »
Já jsem si říkal že AIX asi neseženu. No a IBM server kvůli tomu kupovat nebudu.

Ne vždycky potřebuješ vlastní HW. Jestli máš rozumný projekt/žádost, tak se lze s IBM domluvit. Připraví stroj podle pokynů a můžeš si hrát. Výměnou za to chtějí nějakou zprávu a zhodnocení.

Nechat si připravit LAB je jedna z možností, jak se dostat k drahému HW :)

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #13 kdy: 24. 03. 2013, 08:17:10 »
mikrom: Co to je za odkaz? Zkoušel jsem se zaregistrovat ale bez úspěchu. Vždy se jen refreshla stránka a vygeneroval nový bezpečnostní kód, ale jinak se nic nestalo.

Tak jsem včera celý den stahoval a instaloval a nakonec jsem rozchodil akorát Fedoru. Ostatní distribuce vždy zmrzly během instalace. Budu muset sehnat nějaký stroj se standardnějším HW. Jenže z bazarů znám akorát gigacomputer. Kde se dají sehnat bazarové značkové sestavy?

Re:Linux podobný AIXu
« Odpověď #14 kdy: 24. 03. 2013, 08:55:03 »
Kde se dají sehnat bazarové značkové sestavy?
Mám dobré zkušenosti s touhle firmou: http://www.device.cz/ Je s nima dobrá komunikace, dá se dobře domluvit, takže poslání poštou by snad taky neměl být problém.

Jenom poznámka: "značkovost" ještě nutně znamená bezproblémovost. Spíš to znamená, že člověk může předem zjistit, nakolik daný hw bude fungovat.