Distribuce vhodná na vývojářský server

mamlasek

Distribuce vhodná na vývojářský server
« kdy: 24. 02. 2013, 22:37:51 »
Patram po distribuci, kterou bych pouzival jako "server" pro sve vyvojarske hratky - apache, nginx, postgres, node, php, python, svn, git ... . Nemam tedy v umyslu pouzivat jakekoliv graficke rozhrani. Ale pozor, nevysvetle si to nejak spatne, nejedna se o produkcni stroj!

Co ocekavam a nemohu najit (pohromade):
  • jednoducha sprava, zadne vymysly te ci one distribuce (k cemu je mi v knihovnicce TLDP, kdyz si kazda distribuce urcuje logiku po svem)
  • kvalitni balickovaci system - bez nesmyslnych zavislosti, s moznosti instalovat ruzne verze software (opravdu se muze stat, ze clovek potrebuje rozchodit vice verzi neceho soucasne)
  • aktualni software
  • stabilni

Na Debianu jsem narazil na to, ze nainstalovat novejsi verze aplikaci je velmi obtizne, nekdy az nemozne. Pridavat repozitare, ktere jsem si jen tak vygooglil, se mi uplne nechce. A "testing" pro mne znamena "testing", a ne produkcni pouziti - precijen nechci travit vice casu stelovanim/opravovanim/konfiguraci. (... ale treba mi nekdo vice osvetli zivotni cyklus Debianu, viz posledni odstavec)

Kdyz jsem opoustel Fedoru pred par lety, bylo to obdobi, kdy kazda aktualizace rozbila neco, co pred tim fungovalo. Mozna se to zase uklidnilo, mou duveru uz si tato distribuce asi neziska (... nebo me premluvite?).

Idealni by byla takova distribuce, ktera by "nezamrzla" v case (jako treba zminovany Debian), ale neco, o cem by neslo rict, ze je to ta ci ona verze. Proste system, ktery bych prubezne aktualizoval, pricemz zaklad by se drzel nejakeho osvedceneho schematu.

Predem diky za jakykoliv tip.
« Poslední změna: 25. 02. 2013, 08:18:59 od Petr Krčmář »


tadeas

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2013, 08:29:06 »
Ideálně to samý, co běží na produkci. Je blbost vyvíjet na Red Hatu software pro Debian..
Jinak tvoje požadavky mi připadá, že dobře splňuje openSUSE. Díky openbuildservice tam jde snadno nainstalovat prakticky jakoukoliv verzi čehokoliv - ok, přehánim, ale koukni na software.opensuse.org a zkus si pár balíčků najít a posuď sám..

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2013, 09:32:01 »
Díky openbuildservice tam jde snadno nainstalovat prakticky jakoukoliv verzi čehokoliv - ok, přehánim, ale koukni na software.opensuse.org a zkus si pár balíčků najít a posuď sám..
OP ale chce vic verzi jednoho softu zaraz - obavam se, ze to je dost silny pozadavek a bez vetsiho mnozstvi rucni prace, stelovani a zjistovani kompatibility se to asi neobejde nikde... S timhle mu asi openbuildservice nepomuze, ne?

Pro tenhle pozadavek by asi byl nejlepsi Arch s jeho AUR, kde si v PKGBUILDu clovek snadno a prehledne nastavi co chce, klidne i z jednoho balicku vytvori vic verzi, v idealnim pripade instalovatelnych zaraz...

Ale Arch zase koliduje s pozadavkem stability... Holt clovek asi nemuze chtit vsechno :)

2012

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2013, 09:46:31 »
Debian, Centos...

mamlasek

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2013, 11:41:52 »
tadeas: opravdu nejde o vyvoj "pro ...", na produkcnim serveru nezalezi, nemluve o tom, ze pokud neco vyrobim v PHP nebo Pythonu, melo by to fungovat vsude stejne (za predpokladu dodrzeni plus/minus stejnych verzi). Kazdopadne diky za tip, kouknu na to.

2012: debian prave mam, a nevyhovuje mi - ale musim se priznat, ze mam Debian Squeeze, protoze brandingu "testing" se vyhybam jako cert krizi. Mozna by sel ale Debian roczhodit tak, jak bych si pral (?). Na CentOS se take podivam, diky.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2013, 11:48:05 »
A co treba gentoo? To taky podporuje instalaci nekolika verzi stejneho softu. Pro tyhle ucely mi prijde v celku ok. Jen to nebude stejna pohodicka jako treba s CentOS.

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2013, 11:53:15 »
debian prave mam, a nevyhovuje mi
Asi by to chtelo napsat, co presne ti nevyhovuje. Protoze jestli nechces nic z ranku testing/bleeding edge a zaroven chces mit vetsi volnost v instalaci ruznych verzi balicku, tak to na to asi nic takovyho nenajdes... Leda, ze by byla nejaka distribuce, ktera by mela pravidelny cyklus vydavani verzi a zaroven nejaky jednoduchy zpusob tvorby vlastnich balicku ala AUR. Pokud neco takovyho existuje, tak to by me taky docela zajimalo...

student

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2013, 12:04:36 »
A co treba gentoo? To taky podporuje instalaci nekolika verzi stejneho softu. Pro tyhle ucely mi prijde v celku ok. Jen to nebude stejna pohodicka jako treba s CentOS.
Tiez som za Gentoo - na tie poziadavky sedi skoro idealne. S tou pohodickou to aj je - ja som dlho pouzival najnovsie nevydane Ubuntu, tj. na urovni Debian unstable a so zavislostami a niekedy aj rozbitym systemom som stravil kazdy mesiac cca tolko casu, kolko mi zabrala instalacia Gentoo (pricom udrzba uz nebrala skoro nic).

tadeas

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2013, 12:29:24 »
BTW nezapomeň na možnost virtualizace. Různý prostředí prostě v různejch systémech. Mít nějakej už nainstalovanej "rozumnej základ" a ten pak podle potřeby klonovat a doinstalovávat různý konfliktní věci... Nehrozí, že si pak instalací něčeho rozbiješ něco jinýho. V práci takhle využíváme OpenVZ na Debianu (Squeeze host i guest). Já sám mám několik Debianů v KVM na openSUSE...

ondro

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2013, 12:52:42 »
na toto jedine virtualizaciu. To je najjednoduchsie a najspolahlivejsie riesenie.
Mozno v nejakej distribucii sa ti podari rozchodit rozne verzie toho isteho SW ale to potom so stabiltiou budes urcite horsie ako Debian testing (wheezy). Ak do toho zaratas aj cas na experimentovanie a nastavovanie, tak virtualizacia bude oproti tomu malina.

Prave na taketo vyuzitie vymysleli virtualizaciu+snapshoty. Neries nic ine.

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2013, 13:03:29 »
IMHO virtualizovat... a klidne do me, ale ubuntu 12.04 je moje volba :)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2013, 13:07:06 »
Prave na taketo vyuzitie vymysleli virtualizaciu+snapshoty. Neries nic ine.
Pokud potrebujes vyvijet konkretni verzi OS, tak ano. Pokud ale potrebujes (nejakou chvili) vyvijet pro PHP verze xyz, tak to zas az tak moc nepomuze. Porad zustava problem volby OS, do ktereho se da elegantne dostat PHP verze xyz.

ondro

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2013, 15:21:55 »
Ale pomoze.  Na to je virtualizacia ako stvorena.
Rozbehnutie viacerych verzii nieje trivialna a vec a aj keby bola, tak ak si nieco rozbijem, tak mam snapshot, kde to este fungovalo. S virtualizaciou a snapshotmi to jednoducho a rychlo obnovim do stavu, ked mi to fungovalo.
Takto mozem mat viacej OS navirtualizovanych a mozem robit co chcem a vzdy sa viem rychlo vratit do povodneho bodu.

Ide to aj bez virtualizacie ale s virtualizaciou je to najjednoduchsie a najrychlesie.

Bezne to tak vyuzivam v praci a aj doma a je to vec na nezaplatenie.

mamlasek

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #13 kdy: 26. 02. 2013, 00:51:30 »
Cele toto vyvojove prostredi planuji spoustet ve virtualu - z pohodli systemu, ktery si nepokazim, a ktery funguje. Myslenka, ze mohu virtualizovat do aleluja je pekna, ale ne prilis prakticka. Kdysi jsem zamyslel mit data na hostu, a virtual pouzivat skutecne jen jako server - tedy nejak nasdilet data z hlavniho OS a mit nad nimi spusteny virtual se serverem. Myslenka hezka, ale velmi brzo jsem narazil treba s Apachem, kde se mi semlely prava, pristupy a podobne - a Apache pak odmital nektere skripty uplne interpretovat. Proto bych mel vsechny zdrojaky na te ci one masine - a udrzovat kod mezi N virtualy se mi zrovna moc nechce.

Mkrnu se na CentOS, zdali to by mi alespon trosku nepomohlo, a nebo Gentoo? (... i kdyz mam stale v zive pameti, jak jsme cekali na kolegu, az si zkompiluje noveho svn klienta... sli jsme tehda na obed a pak jeste chvilku lelkovali na lavicce, slunicko hralo... idilka :D)

ondro

Re:Distribuce vhodná na vývojářský server
« Odpověď #14 kdy: 26. 02. 2013, 13:47:39 »
tak pouzi verzovaci system (git,subversion,...) a nemas problem s udrzovanim kodu.