Vysvětlení sítí

PanKapitanRUM

Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #45 kdy: 27. 01. 2013, 18:35:29 »
Ad kabely venku:
Po delší době dochází k oxidaci od nekrytého konektoru do cca 1/2 metrové délky kabelu.
Drát černá a křehne, čím horší slitina tím horší to je.
Pokud ovšem konektory nejsou venku, kabel po 10-ti letech vypadá jako nový.
(Například dobře uzavřená outdorová anténa.)

Černý kabel absorbuje více záření, proto stárne rychleji než bílý kabel.
Problém by byl s průhledným kabelem (neviděl jsem) k vůli UV.

Poškozené kabely:
- špatně uchycený kabel, vítr s ním házel a uvnitř se přelámal
- kabel poškozený k vůli špatně udělanému konektoru, došlo ke zčernání cca do 20 cm délky
- kabel poškozený mrazem, udělal se na něm rampouch, který ho natáhl a zpřetrhal dráty uvnitř

Proto doporučuji dávat kabely do chráničky.

Pokud se nedá kabel schovat do chráničky, doporučuji použít hlavní vodící ocelové lanko, které zabrání prověšení a zpřetrhání kabelu.
Pokud jde o namáhání ohybem, licna vydrží na ohyb víc než drát, proto se venkovní spoje, pokud nejsou dlouhé, není problém cena a ten člověk tomu rozumí, tahají licnou.

Licna bude mít venku o poznání kratší životnost než drát, molekuly vody a atomy vzduchu jsou mezi lanky a drát s atmosférou samozřejmě reaguje. Jenže licna mechanické namáhání snáší o poznání lépe. Licnu možná vyměníte po 15-ti letech, protože uvnitř vyhnila, ale drát můžete vyměnit už po jedné zimě, pokud se na tom udělá námraza, která ho natáhne a zpřetrhá.

A tak dále, a tak dále.


j

Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #46 kdy: 28. 01. 2013, 23:13:28 »
Jo, kde jsou ty zlate casy tenkeho Ethernetu, ktery jel az na 300 metru. :-)

Heh, kdyby ... na SH byly svyho casu i segmenty 500+ ... pravda, spolehlivosti to nepridavalo ... ;D

Problemom niekedy ale byva ze sa tie kable narvu do tenkej listicky a na doporuceny minimalny polomer ohybu sa kasle. Ak ten par nema impedanciu ako ma mat (a ta sa zmackanim, napr v ohybe zmrsi) tak je samozrejme ze sa zmrsia aj prenosove charakteristiky :)
Problem je spis v tom, ze malo kdo tu kabelaz po realizaci skutecne zmeri - a tim rozhodne nemam namysli, ze prozvoni draty. Kdyby to udelal, a musel kvuli tomu 1/2 vytrhat a delat znova, tak si priste da bacha.

A co říkáte na poločas rozpadu kabelů pro vnitřní použití při venkovním použití? :D
Mno jelikoz venkovni provedeni ma ocekavanou zivotnostnost kolem 10let ... zalezi jak moc je na slunci a spouste dalsich veci. Ostatne, ethernet lze provozovat i po obycejny dvoulince (vyzkouseno) ...
Mimochodem, zivotnost metaliky v budove je udavana na nejakych 30let, optika na tom neni lip, protoze slepne. To samo neznamena, ze ty draty nebudouz a 100let fungovat, ale nebudou mit parametry.

PanKapitanRUM

Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #47 kdy: 28. 01. 2013, 23:45:41 »
Není nad to vrazit slušný kabel do chráničky nebo pod omítku a pořádně ho přidělat, aby se na něm nedělala námraza, nebimcal se ve větru a nemohl ho z fasády nikdy servat.

- Jak kabel někde visí, začnou si na to sedat ptáci.
- V zimě se na tom udělají rampouchy a potrhá se.
- Ve větru se to prověšuje a namáhá se jedno stejné místo.
- Houpající to láká blbouny a rozčiluje sousedy.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #48 kdy: 29. 01. 2013, 09:56:13 »
Ještěže nevíte, kudy a jak mi vede kabel do baráku. Už několik let...

PanKapitanRUM

Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #49 kdy: 29. 01. 2013, 10:30:12 »
Pošli fotky ;D

App, taky jsem viděl hodně kabelů jen tak vyhozených z okna, které nějakou záhadou ještě pořád fungují  ::)



Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #50 kdy: 29. 01. 2013, 10:38:03 »
Promiň, fotky nemám, kabel v okapu se ze střechy blbě fotí a tak dlouhej žebřík, aby to šlo z něj, doma nemáme :-D

Ten samej kabel je pak omotanej kolem okapovýho svodu skoro až k zemi. O kus dál (od našeho domu, jsme řadový domky) vede jen tak volně položenej na plechový střeše (v létě 50+ celsia, v zimě zamrzlej v ledu a sněhu). O tom, že je u baráku přimotanej k úchytu hromosvodu asi nebudu radši mluvit... Celkem má odhadem takových 35-40 metrů venku a dalších 5 uvnitř.

No, co si budeme povídat, takovou prasárnu nikdo nikdy neviděl a neuvidí...

ALE ... neni nikde prověšenej a koncovky jsou v bezpečí :-) Možná bych měl zkontrolovat, v jakym je stavu, když nad tim tak přemýšlím. Ale když na to sáhnu, určitě se to podělá, zatimco když to necham bejt, pojede to ještě pár let :-D

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vysvětlení sítí
« Odpověď #51 kdy: 29. 01. 2013, 10:38:50 »
Ještě doplním - jestli je to lanko nebo drát, to vůbec netušim...


Už jsi cvakal koncovky na lanko na drát? ;D