Výběr tichého ATX zdroje

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #45 kdy: 03. 01. 2013, 17:00:28 »
To netuším a nemám moc chuť se v tom vrtat - předpokládám že problém bude nejenom ve větráčku ale i v tom že zdroj prostě hodně topí a má termoregulaci nastavenou tak aby se větráček hodně točil. Takže nový větráček to nevyřeší, navíc bych tak předpokládám eliminoval záruku.

konstrukce a stari vetraku ma na hluk velky vliv
jestli se ti vyplati eliminovat zaruku zalezi na tobe a stari toho zdroje
ja mam zdroj po zaruce a za tech 5 let uz je slyset - sice nic kritickyho, ale i tak premyslim, o vymene vetraku...
[/quote]

No tak starý je cca rok a půl, takže v záruce pořád je. Navíc ani netuším jaký větrák by tam byl nejvhodnější - konektor, rychlost, tvar lopatek apod.


Many

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #46 kdy: 03. 01. 2013, 19:23:18 »
Seasonic G nebrat !!! >:( snažím se ten svůj vyreklamovat, protože z něj něco smrdí, jako by se uvnitř něco pálilo >:(
Tohle je už druhý vadný kus >:( Seasonic v mém počítači už nechci!


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #47 kdy: 03. 01. 2013, 21:43:28 »
Many: ne že by jedna konrkétní chyba cokoli znamenala (umírají všechny zdroje), ale Ty nemáš Seasonic G :-)
aaa158: a k čemu tak silnej zdroj. Na to co máš by Ti v poho stačila 450W

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #48 kdy: 03. 01. 2013, 21:56:19 »
Many: ne že by jedna konrkétní chyba cokoli znamenala (umírají všechny zdroje), ale Ty nemáš Seasonic G :-)
aaa158: a k čemu tak silnej zdroj. Na to co máš by Ti v poho stačila 450W

No a neplatí že když mám slabší zdroj tak ten hučí víc než silnější, protože ho více zatěžuji? Samozřejmě to asi nebude platit napříč výrobci, ale tak nějak obecně by to platit mělo, ne?

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #49 kdy: 03. 01. 2013, 23:11:58 »
No platí a neplatí. Ať už mám jak chci nominálně silnej zdroj, tak z něj musím odvést stejně tepla. Takže pokud slabší zdroj není ošizenej na heatsinkách, což u dobrejch zdrojů nebejvá, tak musí točit větrákem cca stejně.
Slabší zdroje většinou začnou dřív zvyšovat otáčky větráků, protože se sluší, by na maximu pořádně chladili :-)... teda asi proto, že u maxima maj nižší účinnost, tedy i vygenerují méně tepla. Tady ale se naopak bavíme o PC, které pravděpodobně většinu času pojede někde u 10-20% výkonu zdroje a tam bude tichej každej kvalitní zdroj, ať slabej nebo silnej.
A ten slabší bude mít navíc lepší efektivitu, protože pod 20% výkonu padá většinou efektivita strmě dolu (byť je zas pravda, že ten zlom, kde začne bejt zdroj efektivní, je víc danej absolutníma než relativníma číslama, i tak maj silnější zdroje pásmo efektivity posunutý k vyšším číslům).



Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #50 kdy: 04. 01. 2013, 00:32:23 »
No platí a neplatí. Ať už mám jak chci nominálně silnej zdroj, tak z něj musím odvést stejně tepla. Takže pokud slabší zdroj není ošizenej na heatsinkách, což u dobrejch zdrojů nebejvá, tak musí točit větrákem cca stejně.
Ale to já si právě myslím že není až tak pravda (a budu jen rád pokud mi můj případný omyl vysvětlíte). Většinou je to přeci tak že křivka účinnosti má tvar obráceného U které má maximum zhruba mezi 50 a 75%, jako je to vidět např. tady http://www.anandtech.com/show/2624/3 a účinnost určuje kolik výkonu se mění na užitečný výkon na výstupu a kolik na teplo.

To znamená že pokud vezmu systém se spotřebou např. 80W/450W (idle/load), a dva zdroje - 500W a 700W se stejným průběhem té křivky, tak pro "idle" je to 16% resp. 11% zatížení, a pro load je to 90% resp. 64%.

To znamená že v idle se na 500W zdroji na teplo promění víc než na 700W zdroji, protože v této oblasti účinnost roste (tj. při 11% zátěž má zdroj nižší účinnost než při 16%). Řekněme že účinnosti jsou 60% a 70%, ale to se vztahuje k těm 80W takže toho tepla bude málo tak jako tak a zdroj to stihne uchladit.

Naopak v případě zatížení se 500W zdroj dostal na 90% zátěže a účinnost už začala klesat a je třeba 80%, zatímco 700W zdroj se dostal do ideální oblasti a účinnost má 85%. To by znamenalo že slabší zdroj vygeneruje ~ 110W tepla, zatímco ten silnější třeba jenom 70W.

Tudíž slabší zdroj bude muset víc točit větráčkem aby ten rozdíl uchladil.

Nebo počítám nesmysly?

Slabší zdroje většinou začnou dřív zvyšovat otáčky větráků, protože se sluší, by na maximu pořádně chladili :-)... teda asi proto, že u maxima maj nižší účinnost, tedy i vygenerují méně tepla.
Spíš asi "více tepla" ne?

Tady ale se naopak bavíme o PC, které pravděpodobně většinu času pojede někde u 10-20% výkonu zdroje a tam bude tichej každej kvalitní zdroj, ať slabej nebo silnej.
A ten slabší bude mít navíc lepší efektivitu, protože pod 20% výkonu padá většinou efektivita strmě dolu (byť je zas pravda, že ten zlom, kde začne bejt zdroj efektivní, je víc danej absolutníma než relativníma číslama, i tak maj silnější zdroje pásmo efektivity posunutý k vyšším číslům).
Ale to je myslím to co jsem napsal výše, ne? Tj. mě až tak nevadí že při malé zátěži to bude tiché ale za cenu horší účinnosti (a tudíž žrát o pár wattů víc), když to zůstane tiché i při zátěži (a tam to navíc elektriky pro změnu sežere míň).

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #51 kdy: 04. 01. 2013, 02:42:52 »
Jo samozřejmě máš pravdu, pokud bys uvažoval tak "slabej zdroj", že v zátěži bude na 90%. Takovej zdroj je ale blbost kupovat už proto, že člověk daleko víc riskuje, že ho odvaří.

Já jsem reagoval na člověka, kterej měl komp s integrovanou grafikou a jedním diskem, čili komp, kterej v zátěži možná horkotěžko přeleze 200W. Tam se 650W vuyloženě fláká a i 400W by byla daleko od bodu, ve kterym se přestane flákat a začne dělat rámus. IMHO rozumná je koupě zdroje tak, aby byla nad očekávanou špičkovou zátěží rezerva cca 200W (u kancelářskejch PC) až 300W (přetaktovaný PC s grafikou).


xXx

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #52 kdy: 04. 01. 2013, 07:23:14 »
No platí a neplatí. Ať už mám jak chci nominálně silnej zdroj, tak z něj musím odvést stejně tepla. Takže pokud slabší zdroj není ošizenej na heatsinkách, což u dobrejch zdrojů nebejvá, tak musí točit větrákem cca stejně.
Ale to já si právě myslím že není až tak pravda (a budu jen rád pokud mi můj případný omyl vysvětlíte). Většinou je to přeci tak že křivka účinnosti má tvar obráceného U které má maximum zhruba mezi 50 a 75%, jako je to vidět např. tady http://www.anandtech.com/show/2624/3 a účinnost určuje kolik výkonu se mění na užitečný výkon na výstupu a kolik na teplo.

To znamená že pokud vezmu systém se spotřebou např. 80W/450W (idle/load), a dva zdroje - 500W a 700W se stejným průběhem té křivky, tak pro "idle" je to 16% resp. 11% zatížení, a pro load je to 90% resp. 64%.

To znamená že v idle se na 500W zdroji na teplo promění víc než na 700W zdroji, protože v této oblasti účinnost roste (tj. při 11% zátěž má zdroj nižší účinnost než při 16%). Řekněme že účinnosti jsou 60% a 70%, ale to se vztahuje k těm 80W takže toho tepla bude málo tak jako tak a zdroj to stihne uchladit.

Naopak v případě zatížení se 500W zdroj dostal na 90% zátěže a účinnost už začala klesat a je třeba 80%, zatímco 700W zdroj se dostal do ideální oblasti a účinnost má 85%. To by znamenalo že slabší zdroj vygeneruje ~ 110W tepla, zatímco ten silnější třeba jenom 70W.

Tudíž slabší zdroj bude muset víc točit větráčkem aby ten rozdíl uchladil.

Nebo počítám nesmysly?

Počítáš to správně. Jen si ještě přidej tři proměnné: 1. kolem těch 10 % zátěže už může účinnost klesat dost citelně (i když nemusí - viz specifikace 80+ Titanium), 2. zdroje jsou už od výrobců lehce naddimenzované (od některých víc, od některých minimálně), 3. není od věci udržet ten zdroj většinu času v režimu vyšší účinnosti.

A navíc: Jak často se ti sejde maximální odběr HDD, CPU a GPU v jednom okamžiku?

http://www.technic3d.com/review/netzteile/1339-be-quiet-straight-power-bqt-e9-cm-480w-netzteil-im-test/1.htm - záruka 5 let, max otáčky ventilátoru 920, naměřený výkon 625 W (při udávaných 480 W). Jestli jsou modulární kabely výhoda, nebo nevýhoda si rozhodni sám. Na jednu stranu nepotřebné nepřekážejí, na druhou stranu i sebelepší konektor má vždycky nějaký ten přechodový odpor.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #53 kdy: 04. 01. 2013, 12:51:56 »
Be quiet je defakto Fortron Aurum.
Ale já bych ho nebral, je osazenej levnejma kondíkama:
http://hexus.net/tech/reviews/psu/36669-quiet-straight-power-e9-680w-cm-psu/
(navíc jako ostatní fortrony má pod zátěží dosti divoký ripple a ne tak povedenou regulaci 3V větve:
http://www.techpowerup.com/reviews/beQuiet/StraightPower_E8_400W/6.html
pod náhlou zátěží leze dokonce mimo ATX specifikace).

aaa158

  • ***
  • 241
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #54 kdy: 04. 01. 2013, 13:26:10 »
Jo samozřejmě máš pravdu, pokud bys uvažoval tak "slabej zdroj", že v zátěži bude na 90%. Takovej zdroj je ale blbost kupovat už proto, že člověk daleko víc riskuje, že ho odvaří.

Já jsem reagoval na člověka, kterej měl komp s integrovanou grafikou a jedním diskem, čili komp, kterej v zátěži možná horkotěžko přeleze 200W. Tam se 650W vuyloženě fláká a i 400W by byla daleko od bodu, ve kterym se přestane flákat a začne dělat rámus. IMHO rozumná je koupě zdroje tak, aby byla nad očekávanou špičkovou zátěží rezerva cca 200W (u kancelářskejch PC) až 300W (přetaktovaný PC s grafikou).

No ono to je tym ze ten zdroj uz mam asi 3 roky a to som nemal 1 SSD+1HDD ale 3 HDD a grafiku na gamesy ;-) A ked som menil vnutornosti asi pred rokom  doslo mi ze gamesy uz nehram a zbytocne menit dobry zdroj sa mi nechcelo. A ze sa flaka? Viac vydrzi :-)

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #55 kdy: 04. 01. 2013, 13:54:02 »
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #56 kdy: 04. 01. 2013, 14:58:45 »
http://www.technic3d.com/review/netzteile/1339-be-quiet-straight-power-bqt-e9-cm-480w-netzteil-im-test/1.htm - záruka 5 let, max otáčky ventilátoru 920
Tak to by me do tydne jeblo z toho ramusu.
Nerozumím - podle testů co jsem našel tak je perfektně tichý.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #57 kdy: 04. 01. 2013, 15:06:08 »
aa158: jo, to pak jo :-) I když i dobrej zdroj u furt využívanýho kompu neni od věci občas vyměnit..... ale, těch věcí je, co by se měli dělat... :-)

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #58 kdy: 04. 01. 2013, 15:15:24 »
Be quiet je defakto Fortron Aurum.
Ale já bych ho nebral, je osazenej levnejma kondíkama:
http://hexus.net/tech/reviews/psu/36669-quiet-straight-power-e9-680w-cm-psu/
(navíc jako ostatní fortrony má pod zátěží dosti divoký ripple a ne tak povedenou regulaci 3V větve:
http://www.techpowerup.com/reviews/beQuiet/StraightPower_E8_400W/6.html
pod náhlou zátěží leze dokonce mimo ATX specifikace).
Jestli jsou tam levnější kondíky nebo ne nevím, ale ten druhej odkaz se týká modelu E8, ne novějšího E9 (o kterém je ten první článek). U toho je zřejmě ripple při 100% zátěži sice vyšší ale naprosto v pohodě se vejde do ATX 2.2 specifikace (naměřeno 65mV přičemž povolené maximum je 120mV). Asi by to mohlo být lepší, to ano.

Re:výběr tichého ATX zdroje
« Odpověď #59 kdy: 04. 01. 2013, 15:20:36 »
Nerozumím - podle testů co jsem našel tak je perfektně tichý.
920rpm je pro me nepredstavitelne. 600 je tak na hranici slysitelnosti. ale je pravda ze se mi tam nic jinyho netoci takze to v noci slysim. ve dne v kanclu by to asi bylo jiny.
Děkuji za možnost editace příspěvku.