HW pro minimalistický linuxový server

kei.101

HW pro minimalistický linuxový server
« kdy: 16. 12. 2012, 20:45:50 »
Ahoj.

Potřebuji rychle najít několik vhodných HW alternativ pro minimalistický síťový server. Nechme stranou, jaké serverové služby bude poskytovat, důležité je, že budou velmi nenáročné. HW by měl být minimalistický, ale pokud možno co nejvíce standardní (abych neměl problém s ovladači na současných i budoucích jádrech linuxu).

Zařízení by mělo mít alespoň jeden USB port a ethernetový konektor pro připojení do LAN přes kabel. Mělo by bootovat s sd nebo CF karty.

Pro představu v současné době používám toto:
http://www.asm.cz/zbozi/tc-261mxk-micropc-1x-sd-1ghz-1x-lan-3x-usb-fanless-512mb-35w-odber-vyska-20mm.html
Problém je v tom, že se tento HW ukázal jako celkem nestbilní (v průměru párkrát za den to chcípne). Nejraději bych přešel na něco na bázi Atom procesorů, co by mělo jen periferie, které mají v linux kernelu dlouhodobě dobrou podporu.

Můžete mi prosím něco doporučit?

Děkuji,

JN
« Poslední změna: 16. 12. 2012, 22:27:41 od Petr Krčmář »


Pilgrim

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #1 kdy: 16. 12. 2012, 21:00:48 »
Pokud se bavíme o serveru, rozhodně bych do toho nemotal cokoliv s procesory Atom apod. kort, pokud očekávate velmi náročný provoz. Pokud jde jen o síťové služby (DHCP, DNS, ...), navrhoval bych něco, co bude mít min. 2 jádrový procesor a min. 4 GB paměti. Navíc, ještě jsem se nesetkal u žádného serveru s tím, že by měl problém s ovladači na nějaký HW, resp. Linux, že by měl problém u nějakého serveru s jeho HW.
V jaké cenové kategorii si představujete takový server? Dá se sehnat i použitý server se 4-jádrem, 8GB pamětí a 1TB diskem do 10 tisíc.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #2 kdy: 16. 12. 2012, 21:16:36 »
Problém je v tom, že se tento HW ukázal jako celkem nestbilní (v průměru párkrát za den to chcípne).

Vite urcite, ze to pada kvuli HW? Zkousel jste jine distro?

KapitánRUM

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #3 kdy: 16. 12. 2012, 21:25:46 »
kort, pokud očekávate velmi náročný provoz

Psal tam velmi nenáročný, ale v klidu, taky jsem to přečetl jako velmi náročný (chyba OCR).

Jenže s přihlédnutím ke stávající krabičce se doporučuje něco těžko, všechno standardní je klasické ATX/ITX řešení, nejspíš moc velké.
Ona ta otázka taky není úplně dobře specifikovaná, chybí tam cena a věci jako jak to má být velké nebo musí to být tak a tak malé.

Eskymák

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #4 kdy: 16. 12. 2012, 21:35:05 »
Raspberry Pi


tadeas

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #5 kdy: 16. 12. 2012, 21:35:32 »
Raspberry pi :) ? A nebo to vzít jako záminku koupit si nový notebook a vrazit tam svůj starý :) .
Ne, vážně, dokud neznáme cenovou relaci, tak nemůžeme absolutně nic posoudit.

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #6 kdy: 16. 12. 2012, 21:57:01 »
Jak psal Kapitán o pár komentářů výše
Citace
Ona ta otázka taky není úplně dobře specifikovaná, chybí tam cena a věci jako jak to má být velké nebo musí to být tak a tak malé.
tak bych k tomu ještě doplnil, že i bližší specifikace služeb, které na tom stroji budete provozovat, stanoví třídu zařízení, protože výrok
Citace
... Nechme stranou, jaké serverové služby bude poskytovat, ...
opravdu moc nepomáhá v přibližné představě o potřebných parametrech hw.  ;)

Mám osobní zkušenosti s RaspberryPI v roli File Serveru a repozitáře pro revision control systémy - běhá to bez problémů a spotřeba je nula-nula-nic.

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2012, 07:58:43 »
myslim, ze hledas HP N40L
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #8 kdy: 17. 12. 2012, 08:33:37 »
viem ze to nieje Atom
ale mozno nieco z tohto zaujme
http://www.hardkernel.com/renewal_2011/main.php
http://cubieboard.org/

kei.101

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #9 kdy: 17. 12. 2012, 10:27:01 »
Tak většině se omlouvám, včera večer jsem to opravdu špatně popsal.
- Nejde ani tak o server jako spíš gateway mezi ZigBee bezdrátovou sítí a LAN. Ale dávám na to i nějaké jednoduché HTTP služby a podobně.
- Co se týká ceny, tak ta vůbec nehraje roli, je to na výzkumný dobře financovaný projekt. Ale samozřejmě bych to chtěl držet při zemi v rámci možností.
- Děkuju za tip na hardkernel odroid. Odroid-X už ale mám objednaný v rámci jiného projektu, tak tady chci vyzkouešet něco jiného :)

Hledám prostě HW na jednoduchý síťový prvek. Měl by být co nejminimalističtější, ale přitom potřebuji kvalitní linoxové ovladače na základní věci jako síť a USB. Jo a hodí se ACPI a funkční tlačítko a dioda, co po haltu zhasne (Toto jsou nevýhody toho řešení od asm.cz).

Co se ještě týká toho starého řešení: Ne, jiný linux jsem nezkoušel, protože není tak úplně jednoduché tam vůbec něco dostat. Většina instalačních médií ani nenabootuje, protože nemají zavaděč kompatibilní s 486 procesorem. Proto tam používám linux, se kterým jsem schopný dělat nejvíce nestandardních operací - Gentoo.

JN

trubicoid2

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #10 kdy: 17. 12. 2012, 11:57:13 »
myslim, ze hledas HP N40L

mam N40L s gentoo a je to pekne udelany HW a velmi stabilni a s malou spotrebou, navic ted nebo velmi brzo bude rychlejsi verze N54L 2.2GHz, jinak bohuzel stejna, t.j. bez USB3

kei.101

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2012, 12:39:25 »
myslim, ze hledas HP N40L

To je sice hezké na domácí síťové úložiště, ale pro moje účely trochu mov velká vobluda :)

kei.101

Re:vhodný HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #12 kdy: 17. 12. 2012, 12:40:28 »
Raspberry Pi

Bohužel potřebuji ideálně něco, co bude mít zaručenou podporu alespoň několik let a dá se nakoupit ve velkém..

kei.101

Re:HW pro minimalistický linuxový server
« Odpověď #13 kdy: 17. 12. 2012, 12:46:04 »
Zatím jsou mými favority tato zařízení: http://emea.kontron.com/products/boards+and+mezzanines/embedded+sbc/pitx+25+sbc/
Mokud máte tip na něco podobného prodávaného u nás, tak sem s tím :)

2012