IT vysoká škola

xxx

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #30 kdy: 14. 12. 2012, 01:23:50 »
Rada zabývat se tím, co tě baví, je náhodou skvělá - pokud tě něco baví, tak se tomu logicky budeš věnovat naplno a tomu budou odpovídat i výsledky. Samozřejmě celý život nebudeš dělat JENOM to co tě baví, vždycky se k tomu přidruží i nezáživné činnosti, hlavní ale je, aby to co tě zajímá převažovalo. A není to jenom o tom být v něčem nejlepší, ale hlavně aby tě ta práce naplňovala. Někdo určitě dokáže dělat na špičkové úrovni i práci, která ho vůbec nenaplňuje, ale pokud to tak musí dělat celý život, tak je mi ho upřímně líto. Jakou školu si vybrat ti neporadím - až v praxi uvidíš totálně zprasený zdrojáky od lidí se třemi tituly před jménem, tak pochopíš, že škola z nikoho automaticky programátora nedělá. Dobrý programátor potřebuje talent, vědomosti, trpělivost a praxi. Škola ti ze jmenovaného dá jenom základ těch vědomostí a pak hromadu nevyužitelného balastu kolem. Volil bych studium(nebo samostudium) při práci, aby sis rovnou mohl všechno vyzkoušet a nabral praxi potřebnou pro rozjezd - nikoho většinou nezajímá co máš za školu, ale co opravdu umíš a hlavně jestli to umíš využít v praxi.


Re:IT vysoká škola
« Odpověď #31 kdy: 14. 12. 2012, 09:36:07 »
Doporučuju na Zemědělku v Praze, já tam studuju informatiku a když překousnu pro mě nepochopitelný předměty jako je psychologie nebo práva tak matiku tu učí učitelé z čvutu ale mají snížený nároky a neučí milion kravin jako důkazy apod. defakto celej prvák jedeš jen logiku, matiku a algoritmy a pomalu postupně se přesunuje k programování který tu stojí buď na C nebo na C# .net případně smalltalk a Java.

Máš moře času učit se co potřebuješ, všechny fakulty menza a koleje a sportoviště jsou v jednom areálu, máme tu víc holek než na vše.

Nenech se odradit tím že pujdeš studovat It na honjárnu na ekonomickou fakultu, umět budeš to stejný co matfyzák nebo čvutař jen ne tolik do podorbna (co budeš chtít se doučit na to budeš mít perfektní základ) a neskončíš jako nerd u mmorpg nebo věčně v knihách ;)

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #32 kdy: 14. 12. 2012, 09:41:07 »
tak on prave ten milion kravin jako jsou dukazy oddeluje drtice kodu na pocet radku za minutu za 25k od toho kdo dokaze neco vymyslet za dvojnasobny plat... ale jinak souhlas, nebral bych takovou skolu jako neco podradneho, kazde zbozi ma sveho kupce.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jenicek

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #33 kdy: 15. 12. 2012, 14:41:34 »
Doporučuju na Zemědělku v Praze, já tam studuju informatiku a když překousnu pro mě nepochopitelný předměty jako je psychologie nebo práva tak matiku tu učí učitelé z čvutu ale mají snížený nároky a neučí milion kravin jako důkazy apod. defakto celej prvák jedeš jen logiku, matiku a algoritmy a pomalu postupně se přesunuje k programování který tu stojí buď na C nebo na C# .net případně smalltalk a Java.

Máš moře času učit se co potřebuješ, všechny fakulty menza a koleje a sportoviště jsou v jednom areálu, máme tu víc holek než na vše.

Nenech se odradit tím že pujdeš studovat It na honjárnu na ekonomickou fakultu, umět budeš to stejný co matfyzák nebo čvutař jen ne tolik do podorbna (co budeš chtít se doučit na to budeš mít perfektní základ) a neskončíš jako nerd u mmorpg nebo věčně v knihách ;)
Tak to stejný nebudeš umět ani omylem, ale hlavně volbou hnojárny na studium IT jasně deklaruješ, že nejsi dobrej. Kdo je dobrej nejde cestou nejmenšího odporu a nevybere si tu nejjednodušší školu. Prostě budeš další anonymní bouchač nějakýho kódu.

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #34 kdy: 15. 12. 2012, 16:32:43 »
A co UPOL? Velikost fakulty neznamená vše. Informatika na UPOLu je podle mě neméně kvalitní oproti VUTu. Případně se ptej na konkrétní věci, jsem ve třeťáku.


Re:IT vysoká škola
« Odpověď #35 kdy: 15. 12. 2012, 16:32:51 »
A co UPOL? Velikost fakulty neznamená vše. Informatika na UPOLu je podle mě neméně kvalitní oproti VUTu. Případně se ptej na konkrétní věci, jsem ve třeťáku.

KapitánRUM

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #36 kdy: 15. 12. 2012, 16:46:12 »
Tak to stejný nebudeš umět ani omylem, ale hlavně volbou hnojárny na studium IT jasně deklaruješ, že nejsi dobrej. Kdo je dobrej nejde cestou nejmenšího odporu a nevybere si tu nejjednodušší školu. Prostě budeš další anonymní bouchač nějakýho kódu.

No, nevím jak kde, ale obvykle chci vidět, co ten člověk umí a hodnotím ho podle toho.
Když neumí ani fň, nepomůže mu ani titul z MIT.
Což bys věděl, kdybys někdy vedl/sháněl lidi.

Nejsem PHD

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #37 kdy: 15. 12. 2012, 20:00:21 »
Tak to stejný nebudeš umět ani omylem, ale hlavně volbou hnojárny na studium IT jasně deklaruješ, že nejsi dobrej. Kdo je dobrej nejde cestou nejmenšího odporu a nevybere si tu nejjednodušší školu. Prostě budeš další anonymní bouchač nějakýho kódu.

No, nevím jak kde, ale obvykle chci vidět, co ten člověk umí a hodnotím ho podle toho.
Když neumí ani fň, nepomůže mu ani titul z MIT.
Což bys věděl, kdybys někdy vedl/sháněl lidi.

Kdybys vedl/sháněl lidi, tak bys v první řadě věděl, že to je právě ten zásadní problém - JAK zjistit, co ten člověk umí.
A pokud se nechci spokoji s bušičem kódu, kterého stačí otestovat nějakým praktickým zadáním, tak skládám mozaiku z různých střípků dosavadní práce, doporučení od důvěryhodných lidí, reakce na testovací zadání a alma mater. A žádný střípek není ultimátní a všechny jsou zatíženy nejistotou. A dokud není za člověkem dost vlastní práce a nemá ho kdo doporučit, tak ta škola má prostě slušnou váhu. Zejména pokud vybírám lidi do týmu na to automatické řízení auta a ne jenom do týmu webovek pro automobilku.

Mimochodem už jste viděl někoho s titulem z MIT, který by neuměl ani fň? Já jsem potkal pár lidí s tituly z elitních škol a v zásadě nebyli lepší, než ti nejlepší z našich škol (zřejmě se nepohybuji tam, kde se pohybují ti nejlepší z elitních škol). Ale ani o jednom z nich nemohu říci, že by neuměl nic.

jensestavil

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #38 kdy: 15. 12. 2012, 20:25:10 »
Obecně není problém s tím, jestli někdo něco neumí, ale spíše se schopnostmi, ne? Teoretický problém by byl, kdyby neměl schopnosti, uměl toho hodně a měl dobrý titul. Takový člověk se moc využít nedá. To se ale dá dobře zjistit už podle dobrých testů, ne? Takže nakonec titul stejně není potřeba řešit.

Nejsem PHD

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #39 kdy: 15. 12. 2012, 20:34:09 »
Obecně není problém s tím, jestli někdo něco neumí, ale spíše se schopnostmi, ne? Teoretický problém by byl, kdyby neměl schopnosti, uměl toho hodně a měl dobrý titul. Takový člověk se moc využít nedá. To se ale dá dobře zjistit už podle dobrých testů, ne? Takže nakonec titul stejně není potřeba řešit.

Můžete definovat "umět" a "schopnosti" s důrazem na rozdíl mezi nimi?

Jestli máte testy, které jsou přijímaní lidé ochotní psát a které dokáží spolehlivě rozpoznat tu přidanou hodnotu, která odlišuje ty bušiče kódu, kteří nikdy nepřekročí stín toho, co napsali jiní, od těch kteří dokáží přijít s něčím novým - tak pochopitelně titul řešit nemusíte. Pro ostatní je titul ze školy slušné orientační vodítko.

KapitánRUM

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #40 kdy: 15. 12. 2012, 20:37:58 »
Lidé programátoři mají za sebou nějaké projekty, každý trochu rozumný si buduje nějaké portfolio, kterým se pak chlubí a pokud vůbec žádné nemá, tak ho lze považovat spíš za podprůměr. Jistě, najdou se výjimky, ale obecně všichni programátoři co znám si nějaké ukázkové portfolio budují a IT projekťáci pak zase mohou referovat o projektech, které dělali. Lež se dá odhalit poměrně snadno.

jensestavil

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #41 kdy: 15. 12. 2012, 20:43:28 »
Obecně není problém s tím, jestli někdo něco neumí, ale spíše se schopnostmi, ne? Teoretický problém by byl, kdyby neměl schopnosti, uměl toho hodně a měl dobrý titul. Takový člověk se moc využít nedá. To se ale dá dobře zjistit už podle dobrých testů, ne? Takže nakonec titul stejně není potřeba řešit.

Můžete definovat "umět" a "schopnosti" s důrazem na rozdíl mezi nimi?

Jestli máte testy, které jsou přijímaní lidé ochotní psát a které dokáží spolehlivě rozpoznat tu přidanou hodnotu, která odlišuje ty bušiče kódu, kteří nikdy nepřekročí stín toho, co napsali jiní, od těch kteří dokáží přijít s něčím novým - tak pochopitelně titul řešit nemusíte. Pro ostatní je titul ze školy slušné orientační vodítko.

Nebudu snad moc mimo běžný význam, když jsem to chápal, že umět znamená něco se naučit. Ten umí to a ten zas tohle. To je běžný jev na českých VŠ. Každý toho umí plno, ale v praxi to podstatné až tak není. Schopnost jsem myslel jako myšlení a věci kolem. Dobré plánování (odhad), inteligence apod. Věci, které se nelze naučit. Ty se dají právě docela dobře testovat. Není to úplně triviální, protože teoreticky by se to mělo testovat i na VŠ. Jenže pokud už jednou ten test je v oběhu, stačí se ho nazpaměť naučit. Proto se dnes testy na VŠ dělají pouze pro paměť. Je to nenáročné na přípravu a studenti vám zůstanou, pokud se učili - efektivní v určitém smyslu.

Pokud hledáte třeba někoho pečlivého, který udělá, co se mu řekne, je škola například zajímavé vodítko. Pro řízení vozdil bych ale raději bral někoho, kdo přemýšlí. Ten může být i z dobré školy, to je jasné.

Nejsem PHD

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #42 kdy: 15. 12. 2012, 20:54:34 »
Lidé programátoři mají za sebou nějaké projekty, každý trochu rozumný si buduje nějaké portfolio, kterým se pak chlubí a pokud vůbec žádné nemá, tak ho lze považovat spíš za podprůměr. Jistě, najdou se výjimky, ale obecně všichni programátoři co znám si nějaké ukázkové portfolio budují a IT projekťáci pak zase mohou referovat o projektech, které dělali. Lež se dá odhalit poměrně snadno.

To je jistě pravda. Ale právě proto jsem psal toto:
"A dokud není za člověkem dost vlastní práce a nemá ho kdo doporučit, tak ta škola má prostě slušnou váhu."

KapitánRUM

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #43 kdy: 15. 12. 2012, 20:56:48 »
Titul z dobré školy je samozřejmě výhoda, ale pokud dostanu dva kandidáty a jeden má dobrou školu, ale žádné portfolio, které může ukázat a druhý horší nebo žádnou školu, ale velmi dobré portfolio, beru toho s tím lepším portfoliem. Pokud mám dva, co jsou až na školu úplně stejní a přitom nemají žádné portfolio, až teprve potom vezmu toho s tou lepší školou. 

Pak ovšem jsou situace, kdy vezmete někoho s lepší školou, protože se tím může například chlubit.
Kamarád má MIT a vzali ho jen k vůli té škole, protože jako absolvent MIT má v jednání se zákazníkem větší respekt.
Ostatně mu to na rovinu i řekli.

KapitánRUM

Re:IT vysoká škola
« Odpověď #44 kdy: 15. 12. 2012, 21:00:27 »
Ale právě proto jsem psal toto:
"A dokud není za člověkem dost vlastní práce a nemá ho kdo doporučit, tak ta škola má prostě slušnou váhu."

Toho jsem si nevšiml a ano, je to pravda, ale obecně bych se spíš soustředil na lepší portfolio než na chlubení se školou.
Škola se dá zdůraznit, jenže snadno se může stát, že ten co v té firmě je, má třeba tu hnojárnu a když řekneš "Nejsem jako někdo s hnojárnou, jsem z dobré školy!", tak sis pod sebou podřízl větev, protože jsi ho urazil.