Využívání Linuxu ve firmách

Marek

Využívání Linuxu ve firmách
« kdy: 30. 11. 2012, 15:58:42 »
Dobrý deň,

robím si taký osobný prieskum využívania linuxu vo firmách, a kedže som doposiaľ moc materiálov o tomto nenašiel, obraciam sa na vás. Zaujímajú ma konkrétne riešenia ktoré používate. Verím, že mi pomôžete.

Čo ma zaujíma:
Distribúcia - aká, architektúra (32/64bit),
HW - krátky popis(koľkojadrový CPU, koľko RAM, aká VGA-nvidia/ati?)
SW - aký a na čo používate.

Veľmi pekne ďakujem každému, kto mi pomôže :)
« Poslední změna: 01. 12. 2012, 00:41:59 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux vo firme
« Odpověď #1 kdy: 30. 11. 2012, 16:14:05 »
Předpokládám, že chceš asi jen odpovědi od lidí, kteří Linux v práci používají...

My ne, ale možná stojí za zmínku, že jsem ve spolupráci s naším technikem Linux v práci zkoušel. Byly jen samé problémy a ne příliš času na jejich řešení. Konkrétně:
1. Připojení k Cisco VPN - ani s oficiálním klientem, i když jsem se pokoušel několik desítek minut
2. Provoz hlavního softwaru - postavený na Javě, ve spouštěcím souboru .jnlp je obsažena knihovna (cesta k ní/něco takového) pro Windows 32 a 64 bit a pro Mac OS X, kolonka pro Linux je prázdná = konečná a jediný důvod, proč se dál nestarat
3. Exchange - to by problém nebyl, jen to integrovat
4. Síťové disky/sdílení - pravděpodobně přes Sambu -> nebyl by problém
5. ostatní SW - ke všemu bych našel open source/svobodnou alternativu

Nemožnost použití Linuxu je tedy dána nemožností spuštění hlavního SW, který k práci potřebuji, jinak by to šlo jak po technické, tak po organizační stránce (= bylo by mi to povoleno).

Re:Linux vo firme
« Odpověď #2 kdy: 30. 11. 2012, 16:39:12 »
Používám na práci Business/IT konzultanta

CentOS 6 / 32bit na Lenovo X201i - grafika Intel, 2GB, 2 Jádra (HT - 4 Thready)

SW - Firefox a flash + Atollon Lagoon, Wine + Atollon CRM winclient

Re:Linux vo firme
« Odpověď #3 kdy: 30. 11. 2012, 16:45:00 »
Kefalin, čo vy si predstavujete pod takym pojmom...
Myslis na desktopu? Ubuntu 12.04 64bit na ruznych HW konfiguracich, Debian 6 64bit v ruznych virtualech. Vyvoj PHP.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Linux vo firme
« Odpověď #4 kdy: 30. 11. 2012, 16:46:01 »
jo a to php delam v netbeanech.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


tadeas

Re:Linux vo firme
« Odpověď #5 kdy: 30. 11. 2012, 17:23:50 »
O firemní infrastruktuře nic řikat nemůžu (snad jenom, že je to 100% Linux), ale na pracovním laptopu mám openSUSE 12.2 KDE. Jedná se o Toshiba ultrabook, dvě jádra/čtyři thready i5 Sandy Bridge, 4GB RAM.

Redi

Re:Linux vo firme
« Odpověď #6 kdy: 30. 11. 2012, 17:55:43 »
Jsme malá firma (okolo 5-6 strojů). Všude používáme 64bit Ubuntu 12.04LTS, HW je fakt různej, od AMD C-60 (jediný AMD) netbooku, přes dual core Celeron, po IB i7 ultrabook. Až na tu jednu AMD grafičku je všude Intel. RAM je 2-4GB. SW tam je na maily Thunderbird, na web Firefox, na účetnictví FlexiBee (na OpenJDK-7), jako office máme LO (z PPA). A samozřejmě zbytek jako Evince, Inkscape na občasné nákresy/štítky, GIMP+DarkTable když se dělá něco s fotografiemi. Všechno se to zálohuje na 2TB (WD) RAID 1 NAS. Tiskárny Canon (koupená přímo už za účelem provozu na Linuxu) a HP (to bylo naslepo, bude fungovat/nebude fungovat) + jeden Canon skener.
Za největší problém bych označil štítkovač Brother, se kterým to ještě nemáme pořádně vyřešené...
Snad to nějak pomůže ;)
Jinak, za sebe můžu říct, že přechod byl pozitivní (strašně mě překvapilo jak bylo Unity přejato pozitivně), jedinej problém byl s FlexiBee a jeho občasnou odfláknutostí (člověk si musí nastavit manuálně vzhled atd.), ale to se dá vyřešit (když máte štěstí, tak vám po x-tém telefonátu dají někoho s kým se dá rozumně mluvit).

Re:Linux vo firme
« Odpověď #7 kdy: 30. 11. 2012, 18:12:13 »
Fedora 17 64 bit

4 jadra, 8 giga ram, radeon 6650
Xerox WorkCentre 5755 PCL6 za rohom

NetBeans
laptop je v domene active directory
pripojenie medzi exchange a thunderbirdom zabezpecuje DavMail - sikovna vecicka, v ramci localhostu sa to tvari ako standartny mail + ldap + caldav server, zo strany exchange podporuje EWS alebo OWA, mozes vyhladavat v globalnych kontaktoch, funguje kalendar, ulohy a vsetky tie voloviny :D
pripojenie cez sambu na zdielane disky rovnako bez problemov
regulerny format pre dokumenty je tu pdf takze tiez bez problemov

o firme sa tiez nebudem rozpisovat asi len tolko ze mam tisice kolegov po celom svete, tu v cz programujeme pre jednu firmu z celoplosnym pokrytim

Re:Linux vo firme
« Odpověď #8 kdy: 30. 11. 2012, 18:14:27 »
yo a este vpn s klucmi na smatcard, tiez bez problemov :)

hryzo

Re:Linux vo firme
« Odpověď #9 kdy: 30. 11. 2012, 18:53:42 »
Som software developer a som velkym zastancom pouzivania rieseni na Linuxe (vratane, workstations).
V robote ale pouzivam Windows ako workstation a serveri (mercurial, maven repo, apache, tomcat, intranet) mi bezi na debian-e.

Preco nie linux aj ako workstation?
Pretoze zakaznik a jeho technologia ma vzdy posledne slovo!

1. Ked budete musiet niekam pristupovat cez VPN klienta s tunelovanim TCP - tak jedine cez Win (ani ofik cisco pre linux to nevie)
2. Nedavno mi klient poskytol remote pristup len cez specificku verziu VNCViewera - opat v linuxe sach-mat.
3. Exchange - DavMail je super vec, ale len do doby, ked mate vnutornu politiku emailov nastavenu tak ze sa emaili stahuje na klienta (+ backup z klienta na backup server). Tu DavMail bohuzial nepomoze - pretoze ten funguje iba, ked "stihne" stiahnut email skor ako Outlook (alebo emaily ostavaju na serveri)
4. MS Office vs. Libre Office - vysvetlujte zakaznikovy, preco vam to LibreOffice formatuje spravne a preco jeho Office nie a opacne - a tu nejde len o read-only dokumenty, ale o dokumenty, ktore su editovane viacerymi stranami (prirucky, analyzy, specifikacie).
5. Total commander a pristup k sietovym diskom sa da nahradit sambou alebo mapovanim disku cez ssh-cko - ale pohldonost Total Commandera je velmi navykova (credential na pristup k remote diskom cez TC na urovni Windows)

Mam Linux rad, ale bohuzial vacsej penetracii do firiem zabranuje niekedy roznorodost pouzivania workstation a naroky zakaznika. Aspom ze na Windowse existuju virtualne plochy (Dexpot)

Franta <xkucf03/>

Re:Linux vo firme
« Odpověď #10 kdy: 30. 11. 2012, 20:02:19 »
Podobný průzkum (ale obednější – o svobodném softwaru, ne jen o GNU/Linuxu) jsem dělal v rámci diplomky: Možnosti využití svobodného a otevřeného softwaru pro podnikání

Co se týče odpovědí na tvoje otázky – z mojí zkušenosti:

  • Distribuce: RedHat/CentOS/Debian/SUSE
  • Architektura: prakticky všechny nové počítače jsou 64bitové, GNU/Linux se typicky taky instaluje 64bitový
  • CPU a RAM: kolik kdo potřebuje
  • Grafika Nvidia/ATI: na tom celkem nesejde, na serverech je to vyloženě jedno, tam ani grafika být nemusí a na desktopech  funguje tak nějak oboje. Osobně mám na většině počítačů Nvidii a Nouveau, ale na jednom notebooku mám ATI a taky se s tím dá dělat.
  • SW: nejvíc serverové věci: www, pošta, souborový a tiskový server, firewally, routery, NTP, DNS, SQL databáze, Java EE – aplikační server, streamování videa a audia, bankovní a burzovní systémy, virtualizace atd. Na desktopech běžná administrativa, kancelářská práce, vývoj softwaru, grafika a pak různé speciální aplikace, to je firmu od firmy jiné.

Ivorne

Re:Linux vo firme
« Odpověď #11 kdy: 30. 11. 2012, 20:15:38 »
U nás ve škole se používá skoro na všech strojích Gentoo s KDE4. Architektura je x86_64, další hw detaily neznám. Se softwarem nejsou žádné problémy, všechno funguje hladce, nikdy nepadá. Občas mě něčím i příjemně překvapí.

Jako distribuci doporučuji Gentoo, pokud si na to uděláte čas a chcete to udělat pořádně. A pokud nepoužíváte politiku uživatel=administrátor.
Pokud chcete, aby to "nějak fungovalo", tak tam dejte klidně Ubuntu LTS nebo něco takového.

Samozřejmě v otázce Win/Linux rozhoduje, jaké nástroje ve firmě používáte. Jestli používáte MS Exchange, Sdílení Windows a "jediný správný" formát je uvás docx, xlsx a ppt, tak se na Linux na desktopu vybodněte, bude s tím akorát pakárna. A to nemluvím o tom, jaká obskurní řešení VPN nebo VNC se občas najdou.
Pokud ale používáte nějaké standardizované/otevřené/nezprasené komunikační kanály a datové formáty, tak jako jediný problém zůstane nechuť uživatelů. Ale ta se objevuje při každé změně a vždy po čase zmizí.

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux vo firme
« Odpověď #12 kdy: 30. 11. 2012, 20:48:04 »
No když pominu těch několik tisíc ks s WinXP SP3 :-), tak v mém nejbližším okolí vím o

3x Workstation RedHat/SUSE, Quad-Xeon 3.2GHz, 16GB RAM, NVidia
1x Ovládací konzole s RedHat
2x "privátní workstation" s Ubuntu 10.04 LTS, standard PC s Intel Core a 8 GB RAM

SW proprietární i free zejména pro zpracování medicínského obrazu a také na vývoj aplikací na zpracování obrazu

servery jsou mix Debianu a Windows, ale ty se mne moc netýkají

qk

Re:Linux vo firme
« Odpověď #13 kdy: 30. 11. 2012, 21:33:17 »
Ubuntu/Debian/RH - 64bitu
Notebooky Lenovo, 2 jadra, 2-4GB RAM, grafarny budou od intelu
Lotus notes, Firefox na web a vnitropodnikovy aplikace, open office, pidgin

podlesh

Re:Využívání Linuxu ve firmách
« Odpověď #14 kdy: 01. 12. 2012, 09:22:21 »
Jsem překvapen tím že se tady několik lidí snaží rozchodit "oficiální" Cisco VPN client (a diví se že to nejde). Zapamatujte si: http://www.unix-ag.uni-kl.de/~massar/vpnc/

No a abych nebyl úplně offtopic, tak jak to vypadá u nás v práci: mezi vývojáři je poměr windows a linuxu zhruba vyrovnaný, distribuce jsou různé podle preference (ubuntu, debian, arch, suse, fedora, mint). Software především pro vývoj (Idea, Eclipse, emacs/vim) ale i klasický - Open/Libre Office (firma používá jako interní standard, jen někteří mají MS Office pro komunikaci se zákazníky), Lotus Notes (Thunderbird pro omezení "Cthulhu effektu"), zmíněné vpnc (pro připojení doma nebo na firemní wifi).