Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu

Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« kdy: 29. 11. 2012, 12:42:16 »
Ked pustam testy(speedtest), alebo otvaram stranky internet mi funguje pomaly...celkovo aj odozva je zla. Toto pocitujem ako som preinstaloval archlinux na novy - so systemd. Neviete poradit? kde by mohol byt problem?
« Poslední změna: 29. 11. 2012, 20:58:21 od Petr Krčmář »


Re:pomale otvranie stranok, internetu na archlinuxe....
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2012, 12:46:46 »
Ked pustam testy(speedtest), alebo otvaram stranky internet mi funguje pomaly...celkovo aj odozva je zla. Toto pocitujem ako som preinstaloval archlinux na novy - so systemd. Neviete poradit? kde by mohol byt problem?
Křišťálová koule se nám trošku mlží, takže by to chtělo nějaké další informace o typu připojení, o jmenovité rychlosti, o tom, jestli se to děje jen v archlinuxu, nebo i v ostatních OS. A v neposlední řadě trochu kvantifikovat slovo „pomaly“. Pro někoho to může být sekundové zdržení, pro jiného třeba 30 sekund.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:pomale otvranie stranok, internetu na archlinuxe....
« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2012, 13:18:55 »
Jakej prohlížeč? Zkoušel jsi jich víc? Co třeba wget něčeho většího z řádky (nejlépe přes IP adresu, ne přes jméno)? Taky pomalej? Pomalu se otevírají = pomalý natahování, nebo pomalá prvotní komunikace (mířím na DNS)?

Jinak to samý, co Ondřej nade mnou...

Re:pomale otvranie stranok, internetu na archlinuxe....
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2012, 13:42:14 »
V internetovom pripojeni problem nie je - na inych pc to ide bez problemov.....len na tomto notebooku kde mam archlinux.
Skusal som aj rozne pripojenia - opticke, wifi....na vsetkych to ide zle....
Dam stahovat nieco zo stahuj.cz tam to ide 16mbit/s.
Na speedtest.net - mu velmi dlho trva kym vyhlada server na ktory sa pripoji - alebo ho nevyhlada vobec....
Musim vybrat server manualne....
Rychlost downloadu pocas testu je 8mbit/s (na win7 pc mi ukazuje 30mbit/s).
Pripojeny som priamo ethernetovym kablom do toho isteho zariadenia ako windows 7....
Takze v pripojeni to nie je.
Robi to aj na inych prehliadacoch....

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:pomale otvranie stranok, internetu na archlinuxe....
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2012, 14:03:50 »
Měl jsem podobnej problém, ale byl specifickej - vždy bylo pmalý načtení jen a pouze při prvním přístupu na server (doménové jméno) a to jen kvůli IPv6.

Tuším, že tenkrát to vyřešilo zakázání IPv6 v systému. Po nějaké době jsem to zase povolil a už to jelo ok - asi nekompatibilita nějakých síťových balíků - pravděpodobně DNS, protože každý další přístup na stejný server už byl ok.

Zkus ftp.upc.cz mají tam slušně velký soubory a dá se na to rychlost testovat v pohodě. Prostě začneš stahovat (třeba 500MB) a uvidíš sám.

Případně zakázat dočasně za účelem testu IPv6. Pokud máš modulární jádro, tak pomocí rmmod vyšoupni IPv6, jestli ne, tak při startu do GRUBu (já používám GRUB) přídat na konec řádku ipv6.disable=1


Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2012, 22:01:19 »
Kedysi mi nieco podobne robil ked bol zle vyplneny etc/hosts....viete mi pozriet ci mi tam nieoc nechyba?:

Citace
#
# /etc/hosts: static lookup table for host names
#

#<ip-address>   <hostname.domain.org>   <hostname>
127.0.0.1       localhost.localdomain   localhost
::1             localhost.localdomain   localhost

# End of file

Jakub L.


Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2012, 23:39:56 »
Zmenil som /etc/resolv.conf a dal som namiesto dns, ktory mi pridava sam network manager ip google dns: 8.8.8.8 a ide to lepsie....ale rychlost na speedmetroch v porovnani s windows je horsia....takze je mozne ze to robi to ipv6.
Viete poradit ako to vypnut v archlinux? kedze to je priamo v kerneli? a taktiez pre dhcpd?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2012, 23:57:55 »
Pokud vam drhne DNS, zkuste si rozchodit pdnsd nebo DNSmasq jako caching DNS. To by melo pomoci, i kdyz problem bude asi nekde jinde a bylo by dobre napred najit, kde.

Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 30. 11. 2012, 08:47:37 »
Zmenil som /etc/resolv.conf a dal som namiesto dns, ktory mi pridava sam network manager ip google dns: 8.8.8.8 a ide to lepsie....ale rychlost na speedmetroch v porovnani s windows je horsia....takze je mozne ze to robi to ipv6.
Viete poradit ako to vypnut v archlinux? kedze to je priamo v kerneli? a taktiez pre dhcpd?
IPv6 se dá vypnout v pomocí
Kód: [Vybrat]
# echo 1 > /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6
Ale nic se tím nejspíš nevyřeší, Windows 7 mají IPv6 taky zapnuté.

Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 30. 11. 2012, 08:50:36 »
Pokud vam drhne DNS, zkuste si rozchodit pdnsd nebo DNSmasq jako caching DNS.
Zrovna DNSmasq bych jako caching DNS nedoporučoval, protože nemá cache, což je u caching serveru poměrně zásadní problém. Mnohem lepší je použít Unbound, instalace na dvě minuty a jako bonus navíc DNSSEC. Ale původní tazatelův problém to s největší pravděpodobností stejně nevyřeší.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 30. 11. 2012, 09:21:17 »
Zrovna DNSmasq bych jako caching DNS nedoporučoval, protože nemá cache, což je u caching serveru poměrně zásadní problém. Mnohem lepší je použít Unbound, instalace na dvě minuty a jako bonus navíc DNSSEC. Ale původní tazatelův problém to s největší pravděpodobností stejně nevyřeší.

DNSmasq cachuje akorat do pameti, zatimco Pdnsd uklada i do souboru. Oboji ma sve vyhody. S DNSmasq muze byt DNS ze zacatku ponekud pomalejsi, nez se nacpe pamet z jiz vykonanych dotazu. Pokud prilis casto stroj nevypinate, je to celkem jedno. Na druhou stranu s Pdnsd se mi parkrat stalo, ze se nekde neco zmenilo a musel jsem zastavit daemon, vymazat soubor cache a znovu to nahodit, protoze jsem se nemohl dostat treba ani na Google, protoze asi byla nacachovana jiz neplatna adresa. DNSmasq jeste z lenosti mam na desktopu. Zatim jede a nestezuji si. Ale do budoucna je asi neperspektivni, protoze nepodporuje ipv6 a nejak jsem nezachytil, ze by nekdo v tomto smeru neco delal.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 30. 11. 2012, 09:23:17 »
@rado3105: Jeste jde vypnout ipv6 ve Firefoxu, ktery, jak se zda, se snazi lezt nejdrive na ipv6 a kdyz to selze, prejde na ipv4. Vysledkem je prodleva, nez se neco zacne dit.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Pomalé otvírání stránek v Arch Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 30. 11. 2012, 14:02:29 »
Po tom bych šel mezi prvním - vypnout IPv6. O způsobu Ondřeje jsem nevěděl, rád jsem se taky poučil :-)

Ondřej: Win7 můžou mít IPv6 taky povolené, ale nechovají se (pravděpodobně) tak blbě, aby to tlačily přes IPv6 30 sekund a pak až přehodily na IPv4. Vím o čem mluvím z vlastní zkušenosti, na kterou narazil Jarda -> Firefox, vypnout IPv6 a načítání je pohodička...

Pořád to ale neřeší nižší rychlost než na Windows... Jakou máš síťovku? Možná je v jádře aktivní nějakej ovladač, kterej neni přímo pro ní, ale dokáže jí obsluhovat, i když je to za cenu výkonu. Zkus tahat soubory po místní síti, jak rychle to poleze. Je to sice takovej nápad z nouze, ale za zkoušku nic nedáš...