Jádro a tagované VLAN rámce

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jádro a tagované VLAN rámce
« kdy: 24. 10. 2012, 13:56:52 »
Ahoj vsem,
mel bych nasledujici dotaz, na ktery se mi nikde nepodarilo najit odpoved. Jak se chova standartne jadro k tagovanim VLAN framum pri vstupu do zarizeni? Jsou tyto automaticky forwardowany na dalsi VLAN porty ktere maji stejne VLAN ID nebo se musi zarizeni bridgovat?
Jde mi v zasade o to, vytvorit na jednom PC dva interface ktere budou mit alespon jednu stejnou VLAN. U switchu nebo routeru se da VLAN priradit globalne ruznemu poctu portu, potreboval bych to stejne udelat na linuxu.
Diky za odpovedi
« Poslední změna: 24. 10. 2012, 20:25:04 od Petr Krčmář »


4431

Re:Pristup kernelu k tagovanym VLAN framum
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2012, 15:34:29 »
protoze jsou to defaultne "routovaci" porty, tak neni problem mit: eth0.1, eth0.2, eth1.1, eth1.2 - vzajemne na sebe "neuvidi" (mimo routovaci pravidla) a nebo dokud je nedas do bridge.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pristup kernelu k tagovanym VLAN framum
« Odpověď #2 kdy: 24. 10. 2012, 17:03:02 »
Ok, takze jestli tomu dobre rozumim, vytvorim-li VLAN na eth0.5 a eth1.5 budou obe standartne pruchozi bez dalsiho bridgovani je tomu tak? Takze jadro prevezme frame s tagem 5 a preposle ho na vsechny porty se stejnou VLANou a to idealne i bez prirazeni IP danemu zarizeni? Jen se snazim si to ujasnit. Dik

AlYoSHA

Re:Pristup kernelu k tagovanym VLAN framum
« Odpověď #3 kdy: 24. 10. 2012, 17:24:19 »
Pokial tym vlanam priradis IPky je to o routingu.  Pokial nie, kernel ramce forwardovat nebude.  Potom musis vlany dat do bridge.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pristup kernelu k tagovanym VLAN framum
« Odpověď #4 kdy: 24. 10. 2012, 17:27:55 »
Super, to sem potreboval vedet. Diky moc


AlYoSHA

Re:Pristup kernelu k tagovanym VLAN framum
« Odpověď #5 kdy: 21. 11. 2012, 17:25:51 »
Super, to sem potreboval vedet. Diky moc

Dodatocne som si vsimol ze prikaz vconfig na konfigurovanie 8021q na linuxe ma parametre ktorymi je mozne ovplivnit unikatnost vlan:

* bind-type:  PER_DEVICE  # Allows vlan 5 on eth0 and eth1 to be unique.
                   PER_KERNEL  # Forces vlan 5 to be unique across all devices.

Nemam velmi cas to teraz skusat, ale davam do placu. Myslim ze to sem patri.