Statický ARP záznam

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Statický ARP záznam
« Odpověď #15 kdy: 27. 11. 2012, 00:15:43 »
Citace
Jenom na okraj: ifconfig v jiných OS umí i "nové" věci jako víc adres nebo třeba nastavení WPA. Takže ten důvod, proč Linux zavedl ip není v tomhle, to je spíš důsledek než příčina.
Taky mi to vysvetleni nedava moc smysl. Faktem je, ze ifconfig v OpenBSD je paradni nastroj, skoda ze si z nej nevemou ostatni priklad, na druhou stranu ale s ifconfigem umim a delam s nim ze zvyku porad, navic nemam potize pri prechody platformy a i na linuxu mi vicero adres pridelenych jednomu rozhrani funguje absolutne bez jakychkoliv problemu a uplne jednoduse. Je to asi otazkou nazoru, ale souhlasim s nazorem Miry, ze by stacil upgrade stavajiciho ifconfigu a to predevsim i z duvodu co udava JardaP a to je citelnost scriptu.


Re:Statický ARP záznam
« Odpověď #16 kdy: 27. 11. 2012, 10:05:51 »
Ano, v BSD to funguje. V Linuxu se ale ifconfig deset let nevyvíjí a místo něj se používá a vyvíjí ip. Starší jaderné rozhraní pro ifconfig se už jen emuluje.

Re:Statický ARP záznam
« Odpověď #17 kdy: 28. 11. 2012, 10:36:37 »
Jenom na okraj: ifconfig v jiných OS umí i "nové" věci jako víc adres nebo třeba nastavení WPA. Takže ten důvod, proč Linux zavedl ip není v tomhle, to je spíš důsledek než příčina.
Až na to, že ifconfigy mezi různými OS jsou zcela různé a téměř kompletně nekompatibilní. Takže aby byla splněna podmínka, že ifconfig i v linuxu umí „nové věci“, stačí vytvořit symlink z ip na ifconfig. Co na tom, že se bude ovládat úplně jinak než starý ifconfig, ve Windows se ifconfig taky ovládá jinak než ten v Solarisu a ten zase jinak než ve FreeBSD.

Kdyby někde existoval standard, jak se má chovat ifconfig pro všechny moderní funkce TCP/IP stacku, asi bych byl za to, aby se používal. Ale pokud standardní ifconfig zamrzl někde v osmdesátých letech a od té doby si do něj každý připisuje svá vendor-specific rozšíření, pak je lepší navrhnout to celé znovu a lépe, jako v případě iproute2.

Re:Statický ARP záznam
« Odpověď #18 kdy: 28. 11. 2012, 11:35:05 »
Takže aby byla splněna podmínka, že ifconfig i v linuxu umí „nové věci“, stačí vytvořit symlink z ip na ifconfig. Co na tom, že se bude ovládat úplně jinak než starý ifconfig, ve Windows se ifconfig taky ovládá jinak než ten v Solarisu a ten zase jinak než ve FreeBSD.
To je pravda. S jednou výhradou: kompatibilita není ano/ne, ale existuje něco jako "míra kompatibility".

Kdyby někde existoval standard, jak se má chovat ifconfig pro všechny moderní funkce TCP/IP stacku, asi bych byl za to, aby se používal. Ale pokud standardní ifconfig zamrzl někde v osmdesátých letech a od té doby si do něj každý připisuje svá vendor-specific rozšíření, pak je lepší navrhnout to celé znovu a lépe, jako v případě iproute2.
To je imho otázka vkusu. Mně osobně je sympatičtější, když se do existujícího nástroje přidá třeba nová volba "-x <new super feature>" než když se vytvoří něco úplně jiného, u čeho se najednou sémantika "-r" změní z "nastav routu" na "smaž celý systém".

(snad mi rozumíš, proč tak absurdní příklad)