Archivační medium

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #15 kdy: 09. 10. 2012, 00:12:16 »
Resp. jistě mě chytneš na nějakém slovíčku, jako že u RWček se nepoužívá organické barvivo, ale třeba fázový přechod kovů třeba GeSbTe, ale s životností na tom nejsou o moc lépe, ověřeno testy ;)

Ostatně na "long life" médiích pracuje řada firem a je to opravdu výnosný obchod:
http://www.verbatim.ru/ru_19/binarydata_dvd-rw-lifetime-pdf_458.pdf


KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #16 kdy: 09. 10. 2012, 00:20:36 »
Pěkný je tento test, doporučuji přečíst všem  ;)
http://cdr.cz/clanek/test-dvd-data-tresor-disc-pres-leto-v-aute#utm_source=readmore&utm_medium=textlink&utm_campaign=readmore

Dále doplním, že testování kvality čtení je stejně důležité, jako samotná volba média.
Disk by se měl po vypálení otestovat, protože některé mechaniky odvádí s některým typem médií až překvapivě špatnou práci.
Test by se tedy měl provádět minimálně na každém novém načatém balení.

Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #17 kdy: 09. 10. 2012, 00:25:41 »
Ad FLASH: podle výzkumů i testů vydrží data cca 20 let (samozřejmě bez garance), ale není problém ani 30 let, ostatně řady čipů
vyrobených nejstarší metodou CMOS spolehlivě drží data dodnes a ty různé Atari 800XL stále spolehlivě fungují.

Atari 800XL používá EPROM, to je jednak trochu jiná technologie než Flash a hlavně tehdejší technologie neumožňovala buňky menší než asi 5 um, takže náboje tam bylo dostatek. Flash garantují výrobci od začátku nejvýše na 10 let a za tu dobu se buňky zmenšily z nějakých 200 nm na desetinu, takže jsem k životnosti dat velmi skeptický.

CD-RW, DVD+-RW a BR-RW u médií za 5Kč kus SAMOZŘEJMĚ ŽE JE ORGANICKÉ BARVIVO, KTERÉ NEVYDRŽÍ.

V RW a RAM médiích není organické barvivo, ale sloučenina stříbra, india, antimonu a telluru. Domnívám se že zmíněná sloučenina není organická.

No, ač bylo očekáváno něco jiného, ukazuje se, že mohou s životností takto uložených dat být problémy (cca po 10-ti letech).

Kolmý zápis pochopitelně znám a pochopitelně neznám problémy vzniknuvší po deseti letech u výrobku vyrábějícího se pět let :)
HDD staré 20 let mám a fungují.

Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #18 kdy: 09. 10. 2012, 00:26:44 »
App, pro FLASH paměti snad brzy nebude ani těch 10 let konečná a zvedne se to na stovky let.
http://www.phonescoop.com/articles/article.php?a=3196

Takových článků jsem četl mraky a do praxe se nedostane ani promile  :)

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #19 kdy: 09. 10. 2012, 00:42:09 »
Atari 800XL používá EPROM, to je jednak trochu jiná technologie než Flash

V RW a RAM médiích není organické barvivo, ale sloučenina stříbra, india, antimonu a telluru. Domnívám se že zmíněná sloučenina není organická.

Kolmý zápis pochopitelně znám a pochopitelně neznám problémy vzniknuvší po deseti letech u výrobku vyrábějícího se pět let :)
HDD staré 20 let mám a fungují.

Ad Atari: nojo, nerozumíš tomu, ale máš pravu, skutečně tam jsou paměti EPROM, ale vyrobené technologií CMOS ;D
Dokonce v Atari Port foliu byl i procesor Intel 80C88 vyrobený technologií CMOS  ;) Ono se technologií CMOS dá vyrobit ledacos.
Technologie pokročila a věř mi, 10 let pro USBčka a běžné flash paměti jů? A dokonce to tvrdí i ti, kteří vítají IPv6, to by pro tebe mělo hodně znamenat  ;D

Ad RW: no to máš pravdu, to jsem se hned opravil, chybí tu tlačítko edit, ale ano......bohužel tyhle média vydrží často ještě méně, než nějaké ubohé DVR-R AZO, opět vyzkoušeno praktickými testy.
DVD RAM jsou média určená pro archivaci a záznam na nic opravdu drží!

Ad kolmý zápis:
Vidíš, neznáš to z praxe a já samozřejmě také ne, ale existují studie, které provádí přímo výrobci jednotlivých disků a měří chování záznamu po nějaké době. Pokud začnou tvrdit, že by > 10 let mohl být problém, měli bychom jim věřit. Oproti tomu tvrdí, že po dobu morální životnosti cca 5-8 let výrobku, neměl nastat problém. Disk vyrobený klasickou technologií prostě není médium certifikované na dlouhodobé ukládání dat.


KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #20 kdy: 09. 10. 2012, 01:05:30 »
Jen pro zajímavost, povedlo se mi sehnat několik Flash disků z roku ~2003 cca 16MB verze a všechny drží data, pravda, získal jsem nejstarší data z roku 2004. Deset let je tedy nejen oficiální předpoklad životnosti, ale řekl bych že i minimum.

A dále, RAX doporučí pevný disk, ale protože o tom nic neví (asi se ve škole učil matematiku místo IT), tak už mu nedojdou souvislosti!
Ulož to na disk, bude to magnetický záznam!
Ale už ho nenapadne, že firmware disku je uložený ve FLASH paměti!
(Údaje o geometrii myslím někteří výrobci nahrávají na médium, ale firmware je vždy v paměti flash!)
Tj. abyste něco přečetli a pokud vynecháme fyzické rozebrání disku a šoupnutí ho do laborky, pak stejně spoléháte na flash paměť  ;D

A když se chlubí tím, že tu fungují 20 let staré disky, tak si vůbec neuvědomuje, že některé z nich na sobě mají chipy z firmwarem nakopírovaným na chipu vyrobeného stejnou technologií, jak první USB flashky ;D

Re:Archivační medium
« Odpověď #21 kdy: 09. 10. 2012, 07:58:00 »
Představte si, že chcete odkázat nějaká data pro příští generace ((pomineme diskuzi důležitosti a významu takových dat))
Jaký typ media by jste použili?

(už je to fakt trapný, já vím, ale když mně to nedá ;) )

Zeptej se JS, on ti to vypočítá na základě znalosti "matematických základů informatiky" ;)

Zidikey

Re:Archivační medium
« Odpověď #22 kdy: 30. 12. 2012, 16:10:44 »

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Archivační medium
« Odpověď #23 kdy: 30. 12. 2012, 17:00:15 »
Já volím SD karty klasické velikosti, protože se na to dá nalepit štítek s obsahem. No a podle důležitosti dat mám počet kopií ... po pěti deseti letech udělám buď přepis na nové, nebo zvolím jiné médium, co já vím, co v té době bude? Současné svěřím fotoaparátům.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Archivační medium
« Odpověď #24 kdy: 30. 12. 2012, 18:58:50 »

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Archivační medium
« Odpověď #25 kdy: 30. 12. 2012, 19:16:24 »
Ten M-disc ma i ceskou variantu, viz: http://diit.cz/clanek/1000leta-dvdr-v-prodeji-prvni-vysledky-revolucnich-dvd-jiz-nyni-u-nas

Médium je jedna věc, a mechanika druhá. K čemu bude záznam na tisíc let, když ho nebude na šem přehrát? Kdepak, myslím si, že 12cm nesmyslům s dírou už odzvonilo.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Archivační medium
« Odpověď #26 kdy: 30. 12. 2012, 19:37:39 »
Neni na cem prehrat? Vemte si jakykoliv analogovy zaznam - treba fotografii nebo LP. I kdyz nemate zvetsovaci pristroj a filmovy papir, pripadne gramofon, existuje nekolik dalsich zpusobu jak zaznam reprodukovat - negativ lze naskenovat a u LP provest 3D scan a rekonstruovat zvuk matematicky. Napodobne, dokud bude zaznam na DTD trvanlivy, muzete ho za x desitek let (na konci sveho zivota) nechat zrekonstruovat jinou technologii.

Zrovna ted resim jak dostat data z VHS kazet v co nejvetsi kvalite.. technika pokrocila dostatecne na to abych si mohl nasamplovat signal z videohlavy a dekodovat ho pak digitalne.

Ramtech

Re:Archivační medium
« Odpověď #27 kdy: 30. 12. 2012, 20:01:15 »

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Archivační medium
« Odpověď #28 kdy: 30. 12. 2012, 20:20:23 »
Neni na cem prehrat? Vemte si jakykoliv analogovy zaznam - treba fotografii nebo LP. I kdyz nemate zvetsovaci pristroj a filmovy papir, pripadne gramofon, existuje nekolik dalsich zpusobu jak zaznam reprodukovat - negativ lze naskenovat a u LP provest 3D scan a rekonstruovat zvuk matematicky. Napodobne, dokud bude zaznam na DTD trvanlivy, muzete ho za x desitek let (na konci sveho zivota) nechat zrekonstruovat jinou technologii.

Zrovna ted resim jak dostat data z VHS kazet v co nejvetsi kvalite.. technika pokrocila dostatecne na to abych si mohl nasamplovat signal z videohlavy a dekodovat ho pak digitalne.

Dobře u fotografie to jde a dá se z toho získat poměrně i vysoká kvalita. U té LP desky ... no budiž, ale výsledný zvuk ... no, ale hraje to. No a u té VHS bez přehrávače budete v koncích ... ironií je, že je to nejmladší analogový záznam. Také si musíme uvědomit, kolik těmto záznamům je let a jak daleko to mají do té tisícovky ... nejsou ani v polovině.

asdfasdgagf

Re:Archivační medium
« Odpověď #29 kdy: 30. 12. 2012, 20:22:12 »
Jen pro zajímavost, povedlo se mi sehnat několik Flash disků z roku ~2003 cca 16MB verze a všechny drží data, pravda, získal jsem nejstarší data z roku 2004. Deset let je tedy nejen oficiální předpoklad životnosti, ale řekl bych že i minimum.
Len tak pre zaujimavost, mam CD s programami a hrami napalene jednym znamym tusim v roku 1996. A to CD je este stale citatelne, mechanika nehlasi chyby a programy by snad aj isli nainstalovat, keby bolo kde. To CD nebolo ani v nejakej tme - bolo v stojane spolu s kopou dalsich CD, takze ho len ciastocne tienilo ine CD nad nim. Samozrejme, slnko tam nesvietilo, ale ziadne extra podmienky to neboli.
A pritom mam problem s citanim rovnako skladovanych CD z roku 2010.
Media boli v obidvoch pripadoch Imation CD-R, akurat ceny boli diametralne odlisne. Na zaklade tohto si trufam tvrdit, ze kedysi mohla byt kvalita o nieco lepsia aj u inych medii a tato kvalita nic nehovori o dnesnych mediach.