Archivační medium

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Archivační medium
« Odpověď #30 kdy: 30. 12. 2012, 20:30:46 »
Jen pro zajímavost, povedlo se mi sehnat několik Flash disků z roku ~2003 cca 16MB verze a všechny drží data, pravda, získal jsem nejstarší data z roku 2004. Deset let je tedy nejen oficiální předpoklad životnosti, ale řekl bych že i minimum.
Len tak pre zaujimavost, mam CD s programami a hrami napalene jednym znamym tusim v roku 1996. A to CD je este stale citatelne, mechanika nehlasi chyby a programy by snad aj isli nainstalovat, keby bolo kde. To CD nebolo ani v nejakej tme - bolo v stojane spolu s kopou dalsich CD, takze ho len ciastocne tienilo ine CD nad nim. Samozrejme, slnko tam nesvietilo, ale ziadne extra podmienky to neboli.
A pritom mam problem s citanim rovnako skladovanych CD z roku 2010.
Media boli v obidvoch pripadoch Imation CD-R, akurat ceny boli diametralne odlisne. Na zaklade tohto si trufam tvrdit, ze kedysi mohla byt kvalita o nieco lepsia aj u inych medii a tato kvalita nic nehovori o dnesnych mediach.

Tak kvalita jde všeobecně dolů ... také tu mám nějaké zlaté medium z oné doby o které píšeš a nemá problém. A disky rok staré nejdou přečíst. Šetří se na všem, jak na médiích, tak na vypalovačkách ... a tak to jde ruku v ruce. Pořádnou vrstvu a i cenu má medium, které v onom 95 - 96 bylo samozřejmostí. Dnes po vypálení není skoro ta vrstva ani vidět a je jedno, jakou rychlostí to vypaluješ.