Cena elektronické knihy

jarin

Cena elektronické knihy
« kdy: 13. 09. 2012, 08:34:36 »
Za $35 si môžete kúpiť e-book druhej edície, ktorá je a) stavaná na Javu 5 b) má až 78 rád c) predsa len nie je 11 rokov stará.

Sice trochu offtopic, ale zajímalo by mě co si myslíte o speciální nabídce vpravo na odkazové stránce "Book + eBook Bundle  $59.39". To mi přijde jako dost nemravné dávat uživatelům knihu ve více formátech za extra příplatek. Nechápu proč nemůže být ebook jako bonus zadarmo.


Lukáš F.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2012, 08:39:12 »
Protože jsou s tím spojené další náklady. Je to jako chtít po restauraci, ať ti dá polívku zadarmo, když už ti prodali řízek s bramborem. Jsou to dva různé produkty s různými finančními modely.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2012, 08:52:44 »
Na druhou stranu je tu věčný spor o to, kolik má stát elektronická kniha. Mě přijde (pro většinu případů) jako přiměřená cena do 2/3 ceny papírové - ovšem bundle bývá akční nabídka, takže normální cena ebooku tu bude zřejmě stejná, jako cena papírové knihy (když tak mě opravte). Někdo to je ochotný zaplatit, ale spousta dalších ne. Uvidíme časem, jak se ten trh vyvine, až lidem ebooky přestanou připadat jako novinka.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2012, 09:15:51 »
Amazon dlouhodobě tlačí na to, aby byly ceny papírových i e-knih vyrovnané. V Česku to vypadá aktuálně tak, že e-knihy jsou levnější asi o 40 %, ale časem se ty ceny pravděpodobně taky víc přiblíží.

Inkvizitor

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2012, 09:22:13 »
Sice trochu offtopic, ale zajímalo by mě co si myslíte o speciální nabídce vpravo na odkazové stránce "Book + eBook Bundle  $59.39". To mi přijde jako dost nemravné dávat uživatelům knihu ve více formátech za extra příplatek. Nechápu proč nemůže být ebook jako bonus zadarmo.

Nic nemravného na tom neshledávám. Kdybys měl z té knížky zisk sám, asi bys také uvítal, že dostaneš šest korun místo čtyř, pokud někdo má zájem o papírovou i elektronickou verzi.


Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2012, 09:34:41 »
Oddělil jsem diskusi o ceně elektronické knihy do samostatného vlákna, ať o tom nediskutujeme v bazaru pod Javou.

jarin

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2012, 10:44:41 »
Protože jsou s tím spojené další náklady. Je to jako chtít po restauraci, ať ti dá polívku zadarmo, když už ti prodali řízek s bramborem. Jsou to dva různé produkty s různými finančními modely.
Jenže náklady na výrobu elektronické knihy jsou celkem zanedbatelné v případě, že už je kniha napsaná a proběhla korektura (je potřeba pouze "vysázet" el. knihu). Navíc v případě el. knihy si kupuju právo jí číst a ne vlastní soubor. A právo jí číst jsem si vlastně koupil už s tou papírovou, takže nevidím důvod proč to oddělovat. Jenom tím uživatelům zbytečně hážu klacky pod nohy. Připadá mi to podobné, jako v případě hudby, když by mi někdo prodal CD + mp3 za příplatek.

Lukáš F.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2012, 10:58:58 »
S touhle logikou bys mohl přijít do knihkupectví a říct, že chceš Harryho Pottera v pevné vazbě a k tomu si za dvacku ještě vezmeš jako bonus brožovanou verzi pro neteř. Takhle to nefunguje.

jarin

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2012, 11:13:15 »
S touhle logikou bys mohl přijít do knihkupectví a říct, že chceš Harryho Pottera v pevné vazbě a k tomu si za dvacku ještě vezmeš jako bonus brožovanou verzi pro neteř. Takhle to nefunguje.
V těch přirovnáních pořád mícháš dohromady hmotné věci a to elektronická kniha není. Knihkupectví nepřijde o knihu když mi ji na flashku zkopíruje. Naopak potěší čtenáře tím, že jim vyjdou vstříc.

Rax

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2012, 11:25:46 »
S touhle logikou bys mohl přijít do knihkupectví a říct, že chceš Harryho Pottera v pevné vazbě a k tomu si za dvacku ještě vezmeš jako bonus brožovanou verzi pro neteř. Takhle to nefunguje.

Výstupem nakladatelství je PDF s polygrafickými značkami a to jde rovnou do tisku, tedy náklady na PDF jsou již zaplaceny v ceně papírové knihy.
Cena PDF musí být samozřejmě nižší, protože se neplatí papírna a tiskárna a distribuční řetězec papírových knih včetně knihkupectví, odhadem to dělá 30-40 % ceny papírové knihy.

Lukáš F.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2012, 11:31:50 »
odhadem to dělá 30-40 % ceny papírové knihy.

Souhlasím. Jarin ale napsal „zanedbatelné“, což třetina ceny rozhodně není. Navíc do toho už plete pirátskou (ČPS) filosofii „zkopírování není krádež“, o které se tu nebavíme. Bavíme se o cenotvorbě, obchodním modelu a právu mít elektronickou verzi k papírové (skoro) zdarma.

jarin

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2012, 11:50:48 »
odhadem to dělá 30-40 % ceny papírové knihy.

Souhlasím. Jarin ale napsal „zanedbatelné“, což třetina ceny rozhodně není. Navíc do toho už plete pirátskou (ČPS) filosofii „zkopírování není krádež“, o které se tu nebavíme. Bavíme se o cenotvorbě, obchodním modelu a právu mít elektronickou verzi k papírové (skoro) zdarma.

Však píšu, že zanedbatelné jsou dodatečné náklady na výrobu elektronické knihy. Navíc ty náklady jsou stejné pokud těch knih udělám 1 nebo milion.

Nikde jsem nepsal, že kopírování není krádež (navíc to opravdu není, protože ten akt se i v českém právu jmenuje jinak). Navíc nechápu jak jsou porušena majetková práva, když ti distributor (pro)dá elektronickou knihu. A taky jsem nepsal, že má být právo na knihu zdarma. Spíš mi jde o to, že se opět opakuje situace z hudebního a filmového průmyslu, kdy vydavatelé snaží vydělat na přeprodeji stejného obsahu v různých formátech.

Jinak elektronická kniha může být klidně stejně drahá jako papírová, když to zákazníci za tu cenu koupí. Nikdo přece nemůže nařizovat obchodu za kolik má prodávat.

Lukáš F.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2012, 13:10:48 »
Navíc ty náklady jsou stejné pokud těch knih udělám 1 nebo milion.

Ano, ale je to irelevantní. Musíš počítat s reálným prodejem. Pokud ti statistika říká, že prodáš 4K elektronických kopií jedné knihy za rok, musíš vycházet z tohohle čísla. Navíc s časem prodej titulu klesá a ty nemáš nekonečně času na vyplacení mezd lidem. Takže si vezmeš prodeje za prvních pár měsíců a z toho počítáš cenu.

Spíš mi jde o to, že se opět opakuje situace z hudebního a filmového průmyslu, kdy vydavatelé snaží vydělat na přeprodeji stejného obsahu v různých formátech.

Tak to ale funguje i na knižním trhu. Viz můj příklad s vázanou a brožovanou verzí. Nikdo ti neprodá druhou variantu za výrobní cenu jen proto, že sis už koupil předtím jinou. Tak to nefunguje.

Jinak elektronická kniha může být klidně stejně drahá jako papírová, když to zákazníci za tu cenu koupí. Nikdo přece nemůže nařizovat obchodu za kolik má prodávat.

Přesně tak. Otázka nabídky a poptávky.

Rax

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2012, 13:29:19 »
Souhlasím. Jarin ale napsal „zanedbatelné“, což třetina ceny rozhodně není. Navíc do toho už plete pirátskou (ČPS) filosofii „zkopírování není krádež“, o které se tu nebavíme. Bavíme se o cenotvorbě, obchodním modelu a právu mít elektronickou verzi k papírové (skoro) zdarma.

Tak to došlo k nepochopení, kupující papírové knihy náklady na PDF již uhradil v ceně papírové knihy a správně by PDF měl dostat k papírové knize za manipulační poplatek. Samozřejmě ceny jsou tržní a každý si může prodávat co chce a za kolik chce, bavíme se o principu. Cena PDF je relevantní jen tehdy, kupuje-li si kupující jenom PDF bez papírové knihy.

Lukáš F.

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #14 kdy: 13. 09. 2012, 13:47:00 »
Náklady na PDF již uhradil v ceně papírové knihy a správně by PDF měl dostat k papírové knize za manipulační poplatek.

Ne, to právě neměl. Když si koupím jednou knihu v pevné vazbě, taky jsem uhradil náklady autorovi, korektorovi a sazeči. Takže tu brožovanou už bych měl podle tvojí logiky dostat za cenu papíru a tisku, čili za manipulační poplatek. Proč by to tak mělo fungovat u PDF a u brožovaného vydání ne?