Materiály k Unixu a Linuxu

vyvojar

Materiály k Unixu a Linuxu
« kdy: 25. 08. 2012, 20:54:26 »
Taková moje typická trochu obecná otázka :D.Trochu jsem pročítal wikinu a nějaké tyhle jednodušší zdroje informací, abych si udělal konečně nějaký komplexnější přehled a došel jsem k tomu, že nejlepší by bylo asi číst rovnou nějakou specifikaci a pak bych věděl úplně vše, ne? Jak je to se single unix specification a posix? Posix je podmnožina SUS? Četl jste to někdo? Jaké byste doporučili materiály pro studium a celkovému co nejširšímu proniknutí do unixu a linuxu? Nejlíp bych chtěl začít asi nečím o unixu, protože si nejsem pořád jistý, jestli se vyplatí spíš linux, nebo bsd, nebo nějaký jiný un*x? Trochu jsem googlil, ale nikde jsem moc nenašel něco typu complete guide to unix či tak něco. V podstatě to co umím teď, je programování v shellu a pak nějaké příkazy, trochu ve vimu.

Ps. Troufáte si někdo tvrdit, že jste opravdu skilla v nějakém un*xovém systému? Jak dlouho s tím děláte?
« Poslední změna: 26. 08. 2012, 20:17:54 od Petr Krčmář »


vyvojar

Re:Materiály k unixu(linuxu)
« Odpověď #1 kdy: 25. 08. 2012, 20:55:56 »
Jinak chci se to naučit protože mě to zajímá a hlavně taky při jakémkoliv samostatném projektu člověk hned narazí na to, že musí mít nějaký server a už jsme doma, takže pokud bych chtěl být co nejvíc samostatný, tak mi prostě jenom programování stačit nebude, že.

RDa

Re:Materiály k unixu(linuxu)
« Odpověď #2 kdy: 25. 08. 2012, 21:40:15 »
Podle me uplne obecne informace nikde nebudou, resp. kdyz budou tak budou k nicemu.

Nebude jednodussi pro Vas zacit neco delat a naucit se to na tom? Stejne se ty vedomosti budou tristit protoze mame X distribuci... a resit budete spis konkretni problemy (napr. ja ted koumam proc je zapis na NFS tak 200-500kB/s kdyz raid me da i 200MB/s.. a to mam nastaveno uz hodne veci podle ruznych rad.. ale nic nepomohlo)

Radovan

Re:Materiály k unixu(linuxu)
« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2012, 21:47:14 »
Na Wikinu se vykašli, hledej v knihovně: http://skocovsky.cz/paposu2008/paposu2008.pdf

Re:Materiály k unixu(linuxu)
« Odpověď #4 kdy: 25. 08. 2012, 22:00:42 »
Pěkná otázka!

Problém je v tom, co to znamená "naučit se unix". SUS klidně číst můžeš, ale není to nepodobný tomu, myslet si, že se naučíš používat web, když si přečteš specifikaci http ;) "Naučit se unix" může znamenat znát strukturu jádra a umět programovat drivery, znát administraci, znát programování v userlandu, ... Každá tahle věc je sama o sobě na roky a roky studia, takže si spíš budeš muset přečíst jenom nějaký základy a pak si vybrat, do čeho se chceš pustit.

Já bych šel touhle cestou:
1. nějakou knížku o základech unixu (filosofie, základní příkazy, základní postupy) - pokud už základy máš, můžeš přeskočit, nebo prolítnout hodně rychle (já třeba i po letech s unixoidními systémy pořád nacházím i v základních textech něco, jsem nevěděl, nebo už pozapomněl)

2. každý slušný (!) OS má nějakou ucelenou dokumentaci, kde jsou popsaný hlavní subsystémy a hlavní administrativní úkony. Docela slušně je na tom třeba FreeBSD (Google: freebsd handbook), OpenBSD. Slušně popsaný má některý obecný základy tuším i AIX.
Nemůžu si pomoct, ale NEdoporučuju v tomhle stádiu dokumentaci k Linuxům. Sice RedHat ji má docela pěknou, ale tam co dneska platí, zítra platit nebude :(

3. zkoušet, zkoušet, zkoušet. Provozovat nějakou reálnou věc, klidně i jenom pro kamarády nějakej malej web, udělat nějakou vtipnou webovou kalkulačku něčeho nebo si třeba cvičně postavit nějakej klastřík apod. Není od věci poohlídnout se v okolí, jestli neexistuje nějaká svépomocná skupina, která se tímhle zabývá (přihřeju si polívčičku: http://un-xovani.gosw.cz/ ). Podle mě se člověk o nějakém OS dozví nejvíc, když ho dlouho používá - projde si různými problematickými upgrady, pády a vůbec nestandardními situacemi, o kterých se nikde nedočte...

4. porovnávat získané zkušenosti s různými best parctices a s handbookem

5. až tě to začne nudit, zkusit jiný OS

6. dělat machra na Rootu! ;)


PJ

Re:Materiály k unixu(linuxu)
« Odpověď #5 kdy: 26. 08. 2012, 17:11:42 »
došel jsem k tomu, že nejlepší by bylo asi číst rovnou nějakou specifikaci a pak bych věděl úplně vše, ne?
Nie, specifikacia vacsinou opisuje chovanie a nie implementaciu - tj. budete poznat *nix ako blackbox, prakticky bez znalosti vnutra.

Jak je to se single unix specification a posix? Posix je podmnožina SUS?
AFAIK je Posix stary standart, ktory sa kupoval za velke peniaze, ale nahradil ho SUS, ktory je zadarmo. Hovorovo ludia hovoria aj novym verziam SUS, ze je to Posix.
Da sa povedat, ze ide o podmnozinu, kedze SUS sa snazi zachovavat aj spatnu kompatibilitu.

Četl jste to někdo?
Stranku po stranke nie, ale odporucam citanie SUS namiesto klasickeho "man" (tak som to uz urcite precital cele). Vyhoda je v tom, ze to neobsahuje odkazy na "bashoviny" a custom implementacie GNU toolov, takze to dost pomaha pri prenositelnosti (bez toho je pomerne zlozity aj len prenos skriptu z Linuxu na Solaris).

Jaké byste doporučili materiály pro studium a celkovému co nejširšímu proniknutí do unixu a linuxu? Nejlíp bych chtěl začít asi nečím o unixu, protože si nejsem pořád jistý, jestli se vyplatí spíš linux, nebo bsd, nebo nějaký jiný un*x? Trochu jsem googlil, ale nikde jsem moc nenašel něco typu complete guide to unix či tak něco. V podstatě to co umím teď, je programování v shellu a pak nějaké příkazy, trochu ve vimu.

Tu je problem v tom, ze by si naozaj mal vediet, co asi chces vediet a coho chces dosiahnut. Ak chces programovat v userspace, tak to ide aj pre *nix (viz SUS), ale preniknut do spravy *nixu asi tak lahko nepojde (mimo skriptovania) - to si asi kazdy robi inak. Ako priklad staci init - System V init, BSD init scripty, Upstart ako nahrada System V, OpenRC u Gentoo a podla mna najprepracovanejsi SMF u Solarisu. Takze toto asi bez upresnenia presneho cielu nepojde.