Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?

Petr_Uchytil

  • *
  • 8
  • ICT Recruitment - Konzultant
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« kdy: 01. 08. 2012, 15:52:14 »
Vzhledem k tomu, ze pro nekolik vyznamnych klientu hledam Java vyvojare, zajimalo by me, zda preferujete praci na hlavni pracovni pomer a nebo zivnostensky list. Oboje si nese vyhody i nevyhody a tak klidne piste i duvody vasich rozhodnuti.
« Poslední změna: 01. 08. 2012, 17:06:11 od Petr Krčmář »
Petr Uchytil
ICT Recruitment

Email: petr@ictrecruit.com
Telefon: 221 594 521
LinkedIn: http://cz.linkedin.com/in/petruchytil


XXX

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2012, 21:24:24 »
Ja pracujem na HPP a dovod je urcity pocit stability. Bohuzial je to asi len pocit. Vyhoda je, ze ako zamestnanec nenesiem take velke riziko v pripade nejakeho pruseru (nerucim celym svojim majetkom). Ako nevyhodu mozem spomenut cisla na vyplatnej paske ktore idu mne a ktore idu statu. Vtedy je to na zaplakanie. Neviem si predstavit pracu na cistu zivnost, podla mna priliz velky risk a zalozenim s.r.o. sice risk klesne ale moze to byt aj stratove, resp. najvacsie problemy byvaju pri ich ruseni. Momentalne ale niesom spokojny so svojou poziciou aj ked som cez HPP a asi to zmenim. Kazdopadne by som viac privital ako dalsi job taktiez cez HPP.

Matěj

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #2 kdy: 01. 08. 2012, 21:52:24 »
Podle mě brzo přijde doba, kdy se odvody pro živnostníky a zaměstnance srovnají a pak tyhle srandy odpadnou. To je totiž jediný řešení, jak vymítit švarc systém.

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #3 kdy: 02. 08. 2012, 00:11:10 »
Podle mě brzo přijde doba, kdy se odvody pro živnostníky a zaměstnance srovnají a pak tyhle srandy odpadnou. To je totiž jediný řešení, jak vymítit švarc systém.
Odvody nejsou zas tak odlišné. Hlavní rozdíl je ve výdajových paušálech, které jsou supervýhodné pro obory s nízkými náklady a vysokou přidanou hodnotou (např. IT ;)

Není možný srovnávat odvody z hrubé MZDY s odvody z OBRATU. To jsou dost výrazně jiné položky. Ledaže by si zaměstnanci začali ze své mzdy platit od pronájmu kanceláře, přes teplou vodu, auto až k hajzlpapíru :)

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2012, 00:13:37 »
Není možný srovnávat odvody z hrubé MZDY s odvody z OBRATU.
Tohle jsem napsal nesrozumitelně. Prostě není možný porovnávat procenta, když je počítám z úplně jiného základu.


Petr_Uchytil

  • *
  • 8
  • ICT Recruitment - Konzultant
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #5 kdy: 02. 08. 2012, 10:23:18 »
XXX: pokud jste nespokojeny, muzete se mi klidne ozvat. Na zaklade Vaseho profilu dokazu odhadnout, jake moznosti Vam nabizi trh prace. Mimo pracovni nabidky vam tak muzu nabidnout i moznost porovnat si Vase soucasne zamestnani s nabidkami konkurence. V dnesni dobe je "Golden Age" pro Java vyvojare s dobrou znalosti anglickeho jazyka.

Dle meho nazoru casto zivnostnici (ne vsichni) opominaji zapocitat benefity jako 5 tydnu placene dovolene, finance v dobe delsi nemoci, atd. Samozrejme znam mnoho freelanceru, kteri na toto nekladou duraz. Vzhledem k tomu, ze jsem nejakou dobu na ZL v IT take pracoval, uvedomuji si, ze v urcitych pripadech to lze prirovnat k jizde v aute, ktere neni pojistene (i kdyz nemocenska neni nikterak velika). Oduvodnim to na prikladu cloveka s vetsi hypotekou, ktery ma nehodu pri sportu a 2-3 mesice pracovni neschopnosti. Samozrejme je to velika vyjimka, ale i takova smula chodi po lidech a jeji nasledky muzou byt opravdu krute.
Petr Uchytil
ICT Recruitment

Email: petr@ictrecruit.com
Telefon: 221 594 521
LinkedIn: http://cz.linkedin.com/in/petruchytil

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #6 kdy: 02. 08. 2012, 11:25:25 »
Já osobně na ŽL ... protože, když mi to nejde, nebo narazím na problém, vypnu mašinu, a jdu se projít do lesa, pak se pracuje mnohem lépe. Dost věcí dělám v noci ... ale pokud by mi zaměstnavatel zajistil tyto podmínky, že bych pro něj mohl vlastně pracovat z domova a záleželo by jen na termínu ... tak klidně i HPP.

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #7 kdy: 02. 08. 2012, 11:47:50 »
Samozrejme je to velika vyjimka, ale i takova smula chodi po lidech a jeji nasledky muzou byt opravdu krute.
Neni to vyjimka, ale neco, co se driv nebo pozdeji stane kazdemu. Donedavna se to dalo resit vysokou nemocenskou. Ted uz je bohuzel zastropovana, takze na jeji misto nastupuje komercni nemocenske pojisteni.

Rax

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #8 kdy: 02. 08. 2012, 14:47:14 »
Vzhledem k tomu, ze pro nekolik vyznamnych klientu hledam Java vyvojare, zajimalo by me, zda preferujete praci na hlavni pracovni pomer a nebo zivnostensky list. Oboje si nese vyhody i nevyhody a tak klidne piste i duvody vasich rozhodnuti.

Nad tím nemusíte přemýšlet, vývojáře na ŽL si ani hledat nemůžete, místo marnění času na fórech si raději nastudujte platné zákony.

tadeas

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #9 kdy: 02. 08. 2012, 15:02:29 »
Nad tím nemusíte přemýšlet, vývojáře na ŽL si ani hledat nemůžete, místo marnění času na fórech si raději nastudujte platné zákony.
Vývoj v Javě na ŽL je zakázaný? Můžete ty platné zákony citovat prosím?

Rax

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #10 kdy: 02. 08. 2012, 15:06:08 »
Vývoj v Javě na ŽL je zakázaný? Můžete ty platné zákony citovat prosím?

Je zakázáno přijímat zaměstnance místo na HPP na ŽL, tedy dilema HPP versus ŽL neexistuje.

Samozřejmě je možné pracovat na ŽL pro více firem, ale to takhle jde jenom na menší věci, na full-time těžko.

Rax

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #11 kdy: 02. 08. 2012, 15:08:00 »
Oduvodnim to na prikladu cloveka s vetsi hypotekou, ktery ma nehodu pri sportu a 2-3 mesice pracovni neschopnosti. Samozrejme je to velika vyjimka, ale i takova smula chodi po lidech a jeji nasledky muzou byt opravdu krute.

Z nemocenské hypotéku nezaplatíte, tedy zaměstnanec je prakticky ve stejné troubě jako živnostník, oba v případě většího maléru přijdou o střechu nad hlavou, pokud nemají dodatečné komerční připojištění, samozřejmě.

Matěj

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #12 kdy: 02. 08. 2012, 15:54:13 »
Tak ono to s tou ztrátou střechy nad hlavou nejde tak rychle, 3-měsíční výpadek je nepříjemný, ale to se s bankou domluvíte. Banka má taky zájem se domluvit, je to pro ni lepší než se sama starat o prodej domu.

Petr_Uchytil

  • *
  • 8
  • ICT Recruitment - Konzultant
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #13 kdy: 02. 08. 2012, 16:29:53 »
Dekuji za prispevky.
Vy pracujete jako Java vyvojari? V cem vidite prednost ZL nebo HPP? Za jakych podminek byste sli pracovat na HPP?

Rex: pracovat na ZL pro firmy muzete zcela legalne jako externista.. Ktery zakon bych si mel konkretne prostudovat? On mi prijde rozdil lezet v nemocnici se 60% prijmu VS lezet v nemocnici s nulovym prijmem. Rozumne nastavene splaceni hypoteky pocita i s touto variantou. Radeji bych zde ale rozebiral vyse zminene tema. Dekuji
Petr Uchytil
ICT Recruitment

Email: petr@ictrecruit.com
Telefon: 221 594 521
LinkedIn: http://cz.linkedin.com/in/petruchytil

Rax

Re:Java vývojáři - pracujete na HPP nebo ŽL?
« Odpověď #14 kdy: 02. 08. 2012, 17:14:15 »
Rex: pracovat na ZL pro firmy muzete zcela legalne jako externista.. Ktery zakon bych si mel konkretne prostudovat?

Studium můžete začít třeba Zákoníkem práce 262/2006 Sb. § 3 a Pokynem č. D-285 k aplikaci § 6 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů a vymezení tzv. závislé činnosti. Pokuta je 10 000 000 Kč.
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-54981470-padly-prvni-pokuty-za-svarcsystem-postih-za-nelegalni-zamestnavani-hrozi-tisicum-firem

On mi prijde rozdil lezet v nemocnici se 60% prijmu VS lezet v nemocnici s nulovym prijmem. Rozumne nastavene splaceni hypoteky pocita i s touto variantou.

Programátor zaměstnanec na HPP s platem 100 000 Kč hrubého 70 000 Kč čistého nedostane při dlouhodobé nemoci 60% platu, ale 830 Kč denně 25 000 Kč měsíčně a to dělá pouhých 35 %, i když samozřejmě je to lepší než drátem do oka.

IT recruitment bude zřejmě dobrej oddíl ...