Spolehlivá bezdrátová síť

Vojta

Spolehlivá bezdrátová síť
« kdy: 07. 07. 2012, 14:04:55 »
Dobrý den,

potřeboval bych doporučit jaké zvolit řešení pro pokrytí signálem celého rodinného domu a zároveň aby použité prvky byly spolehlivé. V tuto chvíli používám TP-Link TL-WR1043ND (fw dd-wrt) s anténami TP-LINK TL-ANT2408CL, ale signál na zahradě nemám. Tento wifi router mě navíc už pěkně s---, protože každý týden se alespoň jednou síť ztratí a musím ho jít natvrdo vypnout. Jako router pro připojení k internetu používám TP-LINK TL-R470T+ se kterým jsem spokojen. V minulosti jsem používal ještě routery Linksys WRT54G, WRT54G2, ale s těmi jsem také neměl nejlepší zkušenosti.
Mohli byste mi někdo doporučit jaké zvolit řešení? Jedná se o 2 AP dohromady za max 5tisíc, tak abych je jednou nakonfiguroval a nemusel na ně třeba 5 let šáhnout. Pokud byste měli jiné řešení, které by bylo o něco dražší, tak klidně sem s ním.

Díky za odpovědi


Lol Phirae

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #1 kdy: 07. 07. 2012, 14:35:02 »
Spolehlivá bezdrátová síť == žádná bezdrátová síť.  ;D ::)

No, známému jsem pořídil "open-source"  ;) Netgear WNR3500L, fouknul tam DD-WRT a funguje to v pohodě v celém baráku, má to tam cca od února a vypínat to nemusel ještě ani jednou. Dá se tam dát i Tomato, nebo tam můžeš nechat ten defaultní FW, nicméně on chtěl zprovoznit DLNA kvůli televizi, to s defaultním FW nejde.

Když budeš mít kliku, tam možná někde narazíš na v2 (oproti v1 má 128MB RAM a 128MB NAND Flash) - poptej se u prodejce, co je to za verzi; občas prý k sehnání v Mironetu.

Linksys alias Cisco po posledním počinu s jejich cloudem fakt nedoporučuju.  >:(

Adam

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #2 kdy: 07. 07. 2012, 14:37:40 »
Já bych asi doporučil ASUS RT-N16 nebo starší WL-500gp. Osobně thle hračky používám už pár let a zatím jediný problém bylo, že odešel zdroj. Né, že by to vydrželo 5 let bez resetu, ale jeden mi běží cca 3 roky jen s těmi restarty, které si vynutil výpadek napájení v baráku. Na dvě taková zařízení jsem pokryl i firmu na padesátimetrové chodbě plus "před barák". Při vhodném umístění by neměl být problém. (A jestli není v okolí "přewifinováno"...)
Jinak se tam dá nalejt firmware "Oleg" nebo WRT a stane se z toho pěkná linuxová hračka, která toho umí mnohem víc, než běžný smrtelník potřebuje.

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #3 kdy: 07. 07. 2012, 15:23:21 »
TP-Link TL-WR1043ND používam v činžiaku s originál firmware a pôvodnými anténami, signál bez problémov "dočiahne" o 4 poschodia vyššie, tam je prakticky rovnaký router (TL-WR941N) spriahnutý s mojim a ten robí internet pre ďalší byt.
Pred časom som robil sieť kamoške vo väčšom dome so záhradou, tiež som zvolil dvojicu TP-Link TL-WR941 a frčia dlhodobo bez problémov.
DD-WRT je super soft, na mojom starom Asuse funguje už roky a som s ním spokojný.
Najprv by som nahral znovu firmware (kľudne dd-wrt, možno inú verziu - radšej stable), našiel pre router lepšie miesto (pri okne smerom do záhrady, suchý poval, prípadne miesto  pod strechou), a až potom skúsil dvojicu routrov.

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #4 kdy: 07. 07. 2012, 16:06:03 »
Překvapuje mě, že nikdo nedoporučuje Mikrotik... ?!


Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #5 kdy: 07. 07. 2012, 16:57:33 »
Překvapuje mě, že nikdo nedoporučuje Mikrotik... ?!
Mikrotik nám routuje celú firmu, na záhradu mi to pripadá ako kanón na vrabca. S Mikrotik wifi nemám skúsenosti, preto ho nemôžem doporučiť.

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2012, 17:36:26 »
na záhradu mi to pripadá ako kanón na vrabca.
No jestli je nejlevnější kanón za tisícovku ( http://www.mikrotik.cz/rb951-2n-300-mhz-32-mb-ram-5x-lan-802-11n-vc-l4_d3084.html ), tak je otázka, jaký smysl má kupovat vzduchovku za osm set...

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2012, 18:11:55 »
na záhradu mi to pripadá ako kanón na vrabca.
No jestli je nejlevnější kanón za tisícovku ( http://www.mikrotik.cz/rb951-2n-300-mhz-32-mb-ram-5x-lan-802-11n-vc-l4_d3084.html ), tak je otázka, jaký smysl má kupovat vzduchovku za osm set...
Zrovna tento model má vstavanú anténu bez možnosti vonkajšej, takže toto nie je celkom ideálny príklad.

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #8 kdy: 07. 07. 2012, 18:30:18 »
Zrovna tento model má vstavanú anténu bez možnosti vonkajšej, takže toto nie je celkom ideálny príklad.
To sice má, ale výkon je slušný. Přes jedno patro v pohodě. Konkrétní model se musí vybrat podle konkrétní situace.

Ale hlavně mi šlo o to, že cena je nízká, takže s tím kanónem na vrabce mi to nějak nesedí...


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #9 kdy: 07. 07. 2012, 21:55:15 »
Nejlepší bezdrátová síť je stejně RJ45.  :P

Adam

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2012, 22:05:27 »
Microtik je IMHO výborně škálovatelné řešení, ale člověk tomu musí rozumět a "vědět co potřebuje". Soudím, že v tomto případě bude lépe použít něco "více instantního". (Čímž ovšem nechci tazatele podceňovat.)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #11 kdy: 07. 07. 2012, 22:39:55 »
Pokud myslíš jako uživatelsky přátelštější ... tak celkem dobré zkušenosti mám se zyxely.

Xjmeno363m

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #12 kdy: 07. 07. 2012, 23:17:45 »
Osobní zkušenost:
Zyxel G-570S - po výpadku napájení se v 1 ze 3 případů kousne a nenajede (odzkoušeno na 12 kusech na učebně)
TP-LINK TD-W8901GB běží spolehlivě (půl roku bez restartu), ale ve větších vzdálenostech (30m...) se bezdrátové karty bezdůvodně odmítají připojit, přitom podmínky skvělé, signál -70dBm, šum -90..., zkoušen nový FW, problém nevyřešen.
Linksys WRT - v práci kolem stovky, naprosto skvělé, stabilní, jde nahrát openWRT, bohužel cenově jiná liga
Cisco aironet - starší, jde sehnat z bazáče za pár kaček, profi řešení, naprosto stabilní a bezchybné

a zásadně nebrat nic od Edimaxu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 vím že tu bude "spousta" spokojených uživatelů dokazovat opak, ale Edimax je antonymum spolehlivosti, asi jako (Acer kvality)


asdfx

Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #13 kdy: 08. 07. 2012, 00:55:00 »
To, jestli signál "dosáhne" na zahradu se úplně nejlíp dá ovlivnit použitými anténami, s typem AP to zas tak moc nemá co do činění. Například lze použít různé směrové nebo sektorové antény a pak to funguje velmi dobře. Jenom je potřeba si k tomu něco naštudovat a nemyslet si, že když anténa bude mít hodně decibelů, že to automaticky znamená lepší pokrytí signálem...

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Spolehlivá bezdrátová síť
« Odpověď #14 kdy: 08. 07. 2012, 18:45:30 »
No, Edimaxů jsem pár měl a i když bych je zrovna dvakrát nechválil, nějak fungovaly. Zato D-Linky jsem musel postupně reklamovat všechny, co mi přišly pod ruku.