Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá

Jirka Svoboda

Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« kdy: 03. 05. 2010, 19:32:41 »
Ahoj, na svém starším počítači (P III, 1 GHz, 512 MB paměti, 80 GB disk) jsem používal Ubuntu 8.10. Na konci dubna mu ale skončila podpora a já hledám nějakou náhradu. Na novějších verzích se totiž moje mašina už silně zadýchává a pracuje se mi dost špatně.

Chtěl bych jiné distro, které bude dostatečně aktuální, ale bude zároveň přívětivé k mému počítači. Jde mi především o prohlížení webu, pouštění filmů, hudby a podobně. Nic složitého na tom počítači nedělám. Co byste mi doporučili?


Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #1 kdy: 03. 05. 2010, 20:04:54 »

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #2 kdy: 03. 05. 2010, 20:41:07 »
Možná bych zkusil Debian Lenny, od Ubuntu 8.10 nebude až tak daleko.

Fantomas

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #3 kdy: 03. 05. 2010, 23:08:37 »
Co znamená zadýchává? Do debianu bych nešel, pokud si nejsi jistý znalostmi linuxu, občas je totiž budeš potřebovat. Na té mašince musí běžet ubuntu jako po másle, stačí jen neinstalovat blbosti. Mám stejný stroj i s pamětí, velký swap v souboru a spuštěné gl na nvidii. Všechno běží jako vítr kromě firefoxu a flashe. Jestli z toho chceš vymáčknout maximum, stáhni si instalačku ubuntu alternate cd, nainstaluj si jen základní systém, pak vypni instalaci doporučených balíčků a doinstaluj si třeba gnome (nebo velmi nenáročný lxde). Jako prohlížeč si ještě stáhni google chrome a uvidíš jak to pěkně poběží. Ale tohle jen v případě, že se chceš držet ubuntu.

mirval

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #4 kdy: 03. 05. 2010, 23:36:20 »
cituji se (http://forum.root.cz/index.php?topic=383.0):
Na ruznych internetovych diskuzich se uz letata pravidelne objevuje co na stary pocitac, a vetsinou je tvrzeno, ze bud starou distribuci (stare programy, takze zadne oo 3.2 fir 3.6), nebo v podstate nejakou dnesni odlehcenou. Ja s tim ale nesouhlasim, kdysi jsem skousel ledacos (myslim ze tobylo PIII-600MHZ) a i kdyz to na prvni pohled vsechno jelo, stacilo pustit nejake avi ci DVD a mel jsem pred sebou serii obrazku at sem tunil distro a vypinal sluzby jak chtel. Po zkompilovani Gentoo (asi 3 tydny to trvalo, protoze jsem nechtel binarni Firefox ani OpenOffice) jelo video nethane (i ve fullscreen a pod Gnome!).

mam dnes vyzkousene pIII-600mhz a slape nadherne.


Mono

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #5 kdy: 04. 05. 2010, 01:54:47 »
2 Jirka Svoboda:
Pokud, jak říkáte, vám jde o prohlížení webu, pouštění filmů, hudby a podobně, a jestli vám nevadí trochu jinačí prostředí.. zkuste Crunchbang linux. Vychází z ubuntu 9.4, ale místo gnome má Openbox. To je samo o sobě hodně odlehčené prostředí, navíc má ve výchozím stavu docela rozumný výběr aplikací ať už jde o nastavovátka nebo programy(htop jako system monitor,abiword a gnumeric místo oo, pcmanfm jako filemanager,atd...) A protože je z ubuntu, doinstalace čehokoli zůstává stejná.

Firefox nějaký 3.0 výchozí(resp v repozitari je i 3.5), video vlc, hudba mocp(přiznám se, že jsem si ho hned zamiloval a je opravdu nedocenitelné spustit ho v půl vteřině klávesovou zkratkou na pozadí a hned poslouchat aktuální playlist aniž bych se zabýval nějakým klikáním :) to jen tak na okraj)

Provozuju ho na Athlon1,6GHz,256MB RAM,GF4MX 64MB,externí usbdisk a když nezapínám firefox(to je žrout sám o sobě, a běžně mám tak 15 30 záložek) tak běží plynule a mám to jako takový moje htpc. Takže bych řekl, že pokud si nepotrpíte na nějaké komplexní prostředí, jako gnome nebo kde, jde to i bez něj.

qk

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #6 kdy: 04. 05. 2010, 09:16:37 »
Mam podobny pripad a chtel bych zkusit http://lubuntu.net/ - pouziva LXDE. Pouzitelny by to melo byt uz od: A Pentium II or Celeron system with 128 Mb RAM is probably a bottom-line configuration that may yield slow yet usable system with Lubuntu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #7 kdy: 04. 05. 2010, 09:57:55 »
Budto zmineny Crunchbang, nebo mozna Wattos, tez pouziva Openbox.

Fantomas

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #8 kdy: 04. 05. 2010, 10:50:03 »
A vida, ona existuje i varianta s lxde. Tak to bych opravdu doporucil, je to v podstate to co jsem ti radil s alternate cd, akorat to budes mit bez zbytecnych obstrukci. A pro upresneni, openbox je pouze window manager a lxde je kompletni desktop, ktery vyuziva openbox. Wattos pouziva rovnez prostredi lxde, ale proc se drbat s nejakym wattos, kdyz mas primo lubuntu. Jaky je v tom rozdil? Wattos je dilo jednoho cloveka, ktery si to upravil k obrazu svemu, bohuzel ne prilis dobre (napriklad vyhodil aplikaci jockey, coz je ubuntacka silna zbran). Naproti tomu lubuntu bude pravdepodobne obsahovat totozne aplikace jako ubuntu, takze se tomu da alespon trochu verit.

Mono

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #9 kdy: 04. 05. 2010, 11:38:47 »
2 Fantomas:
Řekl bych že to je otázka úhlu pohledu. LXDE používá Openbox, viz detail na http://lxde.org/lxde Ale na druhou stranu může "distribuce založená na openboxu třeba" využívat některé části LXDE a zbytek odjinud, zmíněný crunchbang a aplikace z lxde: pcmanfm, lxpanel(v současné době tam je sice neco jineho, ale byl tam donedavna a ja ho pouzivam),lxsession,lxappearance,gpicview,leafpad,lxrandr. Akurát, že lxde má všechny tyhle programy v jednom balíku, ale nic mi nebrání nainstalovat si třeba celý lxde, program po programu(aniž bys musel instalovat všechno, což je výhoda), protože v podstatě je to jen ucelená sbírka softwaru.

jakou distribuci

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2010, 14:22:24 »

Omen

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #11 kdy: 10. 06. 2010, 08:33:34 »
Lubuntu pokud chceš něco hotového. Arch jestli chceš větší kontrolu a něco se naučit (na *buntu to jde taky, ale na Archu snáz).

Mila

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #12 kdy: 10. 06. 2010, 08:37:05 »

Jan

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #13 kdy: 10. 06. 2010, 12:41:09 »
Jestli cheš zůstat u *buntu, tak jednoznačně bych doporučil Lubuntu 10.04.
K mé plné spokojenosti tuto distribuci používám na svém ASUS eee pc 701 (a to nemá "přetaktovaný" procesor na "svých" 900MHz, ale běží na z výroby "podtaktovaných" nějakých 600MHz).

chinan

Re: Kam přejít od Ubuntu 8.10, železo nestíhá
« Odpověď #14 kdy: 10. 06. 2010, 21:11:22 »
Otázká zní? Nestíhá CPU nabo má pomalé reakce. Pokud má pomalé reakce tak např. prohlížeč  tak  je zatím vhodné vypnout podporu ipv6 protože například  Iseweasel (FireFox) nejprve schaní  ip adresu v IPV6 a pokud nedostane odpověd tak pošle dotaz na ipv4.