Využítí starých PC ve škole

Jiří Malý

Využítí starých PC ve škole
« kdy: 19. 04. 2010, 19:26:25 »
Dobrý den,
ve škole, kde pracuji máme momentálně 15-20 vyřazených PC (CPU IBM 200-266 MHz, 64-128 MB RAM, HDD 1-2 GB, FDD, CD-ROM, 14" monitor). Jsou určená k odvozu do sběru.

Myslel jsem, že by se mohly s nějakou odlehčenou distribucí a prostředím (Fluxbox + Firefox) hodit jako terminály pro přístup na internet, které by mohli žáci využívat o přestávkách. Možnosti by se snad zvýšily vybrakováním některých strojů a použitím komponent do jiných.

Má smysl pokoušet se tyhle stroje ještě nějak využít? Utáhnou současné weby jako je Facebook apod.? Nebo by se pro ně dalo vymyslet jiné využití?


jackdown

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #1 kdy: 19. 04. 2010, 19:41:16 »
Můžete použít třeba Xubuntu, Zenwalk, nebo Puppy linux.. v případě 64MB RAM je však u Xubuntu nutno použít alternate install CD a i u ostatních asi bude lepší textová instalace..

Takže pokud máte tu možnost, vykuchejte počítače tak, aby bylo v každém 128 MB, a to už bude na takový terminál na chodbu rozumné.

Mám tu zrovna durona 700 se 128 MB RAM a na něm Mint s LXDE a na brouzdání to stačí, i facebook, dokonce i youtube- tedy kromě fullscreenu :)


Jenda

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2010, 21:10:23 »
Firefox na 128 MiB ne-e, když už, tak Midori nebo něco takového. Ale bude to na hranici použitelnosti, zejména pro studenty nelinuxáky.

Pokud máte nějaké peníze, doporučil bych zakoupit jedno dělo pokud možno s dvoujádrem a alespoň 1 GiB RAM a použít ho jako server. Viz ltsp.org, debian.postrelmov.org, http://jenda.blog.root.cz/2008/07/10/jednoducha-instalace-ltsp-v-ubuntu/, https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/LTSPQuickInstall, nějaká přednáška na LinuxAltu (Linuxové terminály tady: http://www.linuxalt.cz/2007/ke-stazeni) etc.etc.

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2010, 21:37:21 »
co si ja pamatam zo skoly, tak sme mali par terminalov este pc s oranzovym displayom :)
server bol debian, a terminaly sme vyuzivali hlavne na postu (pine, elm), a akoze surfovanie (lynx) :), ziadne graficke rozhranie ale poctivy bash :), ale predpokladam, ze dnesna mladez, ked nema pred sebou c2duo s 22" LCD, tak o to ani nezakopne. :-/

tie stare PC by sa dali vyuzit hlavne napr. na pascal, ktory sa dufam este uci na skolach.
« Poslední změna: 19. 04. 2010, 21:39:11 od Tomas xxx »

Jiří Malý

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2010, 21:41:21 »
Peníze nejsou pomalu ani na novou myš. Paměť by snad šla rozšířit vybrakováním některých PC aspoň na 256 MB (nevím, kde byl u těchto počítačů limit).

PC na server bych musel někomu vzít z kabinetu a to by ze mě radost neměli:-)


Fantomas

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2010, 22:05:43 »
No ja bych to hodil do srotu, 2gb disk s 128gb ram a 266mhz, to je opravdu uz hodne daleka historie. Venovat temto strojum svuj cas je absolutne nerentabilni. Navic na tom opravdu nic poradneho nepojede. Pouzivame pro vyse zminovane ucely stroje alespon s 700mhz a 256gb ram, jako distro debian a zakladni veci na tom bez problemu frci, samozrejme flash neni zrovna nejrychlejsi, ale je tam a slouzi. Jako terminaly ltsp to bude vyzadovat bootovani pres sit a pokud by nebyl problem, tak urcite zapomente na flash, je to totiz pekna prasarna. Jak rikam, vybodnete se na to a poslete je pod kytky. Jestli chcete nejake lepsi stroje zadara, tak zavolejte do okolnich firem nebo financnich ustavu a poptejte se, jestli nebudou neco vyhazovat. V dnesni dobe uz muzou likvidovat treba stroje s 1gh, coz uz je velice dobre pouzitelne.

B.E.

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2010, 23:34:12 »
Taky doporučuji sehnat nějaký starší PC a z 15-20ti pleček udělat přes ltsp jen zobrazovací terminály. Bohužel P266/128MB  nema s internetem ve firefoxu sanci dlouhodobejs uspokojit pozadavky:( Tez se priklanim k tezi: sehnat "lepsi" server :-)

JardaP

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #7 kdy: 20. 04. 2010, 11:03:30 »
Mohl byste zkusit podivat se na distro WattOS, ktere je zrovna delane na stare plecky. Pouziva tusim Openbox, tedy zadny luxus s blikatky a animacemi. Obavam se ale, ze ty 2GB disky budou krapet problem. To je tak na nejaky Puppy Linux.

Tomáš

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #8 kdy: 20. 04. 2010, 11:28:17 »
Jestli máte slušnější linux server, tak můžete zkusit LTSP http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Terminal_Server_Project

Hellraiser

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #9 kdy: 20. 04. 2010, 12:33:38 »
Na podobnych strojich jsem uspesne provozoval Damn small linux ovsem jen bez internetu (dialup byl drahej :-) ) takze netusim jak by se choval s flashem. Taky bych docela rad videl reakce zaku kdyz nenajdou start.

mirval

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #10 kdy: 20. 04. 2010, 18:51:23 »
Preji hodne uspechu s tim srotem.

Ja jsem zrovna minuly tyden zkousel PII-266MHz, 128MB RAM. Vim jiz z minulosti, ze ani na trochu lepsim PC nema cenu zkouset *buntu, dokonce ani xbuntu.

Tak jsem udelal pokus s Archlinuxem, ten mam ted na notebooku, vse fungovalo, ale hrozne (napr. v OpenOffice Writeru 3.2.0 jsem napsal dve slova a a susmevem pozoroval jak se mi na monitoru nejprve nic nezobrazuje a zachvili jedno pismen po druhem pekne pomalinku pribyvalo), na druhou stranu v idos.cz jsem si vyhledal spoj, ale ta doba.

Pak jsem tam zkusil dat OpenBSD, situace se mirne zlepsila.

Jeste zitra (St 21.4.10) nebo v prubehu tohoto tydne tam chci nakopirovat Gentoo, ktere mam zoptimalizovane pro PII, ocekavam lepsi vysledky. Lepsi distro, z hlediska rychlosti, jsem zatim nenasel.

Na ruznych internetovych diskuzich se uz letata pravidelne objevuje co na stary pocitac, a vetsinou je tvrzeno, ze bud starou distribuci (stare programy, takze zadne oo 3.2 fir 3.6), nebo v podstate nejakou dnesni odlehcenou. Ja s tim ale nesouhlasim, kdysi jsem skousel ledacos (myslim ze tobylo PIII-600MHZ) a i kdyz to na prvni pohled vsechno jelo, stacilo pustit nejake avi ci DVD a mel jsem pred sebou serii obrazku at sem tunil distro a vypinal sluzby jak chtel. Po zkompilovani Gentoo (asi 3 tydny to trvalo, protoze jsem nechtel binarni Firefox ani OpenOffice) jelo video nethane (i ve fullscreen a pod Gnome!).

Petr

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #11 kdy: 20. 04. 2010, 19:32:39 »
Pokud jste základní škola, pronajměte si zdarma server s Linuxem nebo i s Windows - viz www.pocitacovaucebna.cz a až dostanete peníze v rámci programu EU Peníze do škol, tak pronájem doplatíte, nebo si server koupíte.
PH

brk

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #12 kdy: 20. 04. 2010, 20:59:05 »
Buď realista. Zabiješ na tom mraky času a stejně to k ničemu nebude. Většina těch děcek má v kapse výkonnější mobil, než jsou tyhle "stroje". Budeš kolem toho mít mraky práce a děckám to bude pro srandu. Místo aby ocenili tvoji snahu, tak budou ještě pomlouvat školu, jaké tam mají šroty. I tak jsi předvedl nadlidský úkol, žes to udržel v chodu tak dlouho. Základy aktuálně vyhazují PC s CPU kolem 1 GHz a 256MB RAM, což už by na tyhle hrátky použít šlo, ale to co máš fakt nemá cenu. Free WiFi by jim bylo užitečnější.

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #13 kdy: 21. 04. 2010, 13:21:30 »
Skvelej napad, ale s tak starym srotem bych do toho nesel.
233MHz + 128 RAM ti dnes asi neutahne snad ani "das gesichtbuch" a i kdyz, tak zakum do te doby skonci prestavka.

macan

Re: Využítí starých PC ve škole
« Odpověď #14 kdy: 25. 05. 2010, 15:05:19 »
nekde na rootu se povaluje muj clanek o rozbehani terminaloveho serveru na FreeBSD. Vyhodou je, ze pod FreeBSD si snadno zkompilujes system pro ty vraky, co tam mas. Ja ten server pouzivam dodnes, ale je pravda, ze mam jako teminaly stroje s 500-1000Mhz CPU