Linux Ubuntu - grub rescue

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #15 kdy: 02. 07. 2012, 20:23:15 »
cfdisk (util - linux 2.20.1)

Disk Drive: /dev/sda
Size: 160041885696
Heads: 255     Sectors per track: 63    Cylinders: 19457

Name          Flags          Part   Type          FS Type          Label          Size (MB)
                                    Primary              Free space                         1.05
sda1                             Primary                 ntfs         [PQSERVICE]    7527.51
                                    Pri/Log               Free space                         0.23
sda5             NC            Logical                  swap                              1023.42
sda6             NC            Logical                  ext2                               3260.03
sda2             Boot          Primary                ntfs               [OS]          148227.76
                                    Primary              Free space                          1.93

Přesně takhle to vypadá.         


kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #16 kdy: 02. 07. 2012, 20:32:38 »
Name          Flags          Part Type         FS Type          [Label]          Size (MB)
----------------------------------------------------------------------------------------
                                     Primary         Free Space                              1.05
sda1                              Primary          ntfs              [PQSERVICE]     7527.51
                                     Pri/Log          Free Space                               0.23
sda5            NC              Logical           swap                                    1023.42
sda6            NC              Logical           ext2                                     3260.03
sda2           Boot             Primary         ntfs                     [OS]           148227.76
                                     Primary         Free Space                               1.93

Přesně takhle to vypadá, uff že už jsem to dopsal :-D

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #17 kdy: 02. 07. 2012, 22:12:26 »

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #18 kdy: 03. 07. 2012, 09:36:02 »
Diky za tip, procetl jsem si to, ale jsou hned dva problemy:

1-nemam tu externi disk a pred tim bych to rad zalohoval
2-na internetu 2kb/s tezko stahnu GParted

Cili toto zkusim tk za 5 dni, co budu v Praze. Tady mam pouze NTB, Ubuntu Live CD, Windows xp instalační flash disk.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #19 kdy: 03. 07. 2012, 10:08:37 »
Ku podivu jsem nasel ve verzi 12.04 LTS nainstalovany GParted, budu pokracovat podle instrukci na ty strance, napisu jak to dopadlo. ;)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #20 kdy: 03. 07. 2012, 11:35:21 »
cfdisk prozradil, že sda1 je recovery, sda2 jsou Windows a sda5 a 6 jsou zbytky po Ubuntu. Tyhle dva budeš v gparted chtít pravděpodobně přilepit zpět k tomu sda2. Radši si najdi na netu návod, já s tím nikdy nepracoval.

USB fungují (nabootoval jsi LiveCD na notebooku bez mechaniky, ne? :-) ). Pokud nejely v XP, je něco špatně tam (není se čemu divit, občas se to podělá). To, že máš na NTB jiný systém, než Ti dodal výrobce reklamaci nebrání. Oni tam stejně nalejou nový Win XP (přepíšou disk včetně recovery a nechaj to buď sami znova nainstalovat, nebo Ti to nechají jako při prvním spuštění - nainstaluješ si to sám).

Je ale hodně divný, že fixmbr z instalačky Windows nejelo/neudělalo nic... To je pěkně naprd...

U toho GRUB rescue by měl fungovat tabulátor na doplnění/nápovědu příkazů. Zmáčkni dvakrát tabulátor a uvidíš, jestli nějaký příkazy nabídne. Můžeš je klidně napsat sem (podle toho, kolik jich bude :-) ).

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #21 kdy: 03. 07. 2012, 20:21:37 »
Z tvého příspěvku jsem pochopil, že bude třeba odstranit oddíly sda 5 a 6. Gparted jsem kupodivu našel nainstalované v live cd, čili nebude problém je smazat.

 V GRUBu (jak jsi psal), jsem zkusil ten tabulátor, ale nic se neděje. Už dřív jsem hledal nějaký příkazy pro grub rescue, našel jsem jich pár, ale jednak to psalo furt no such partition a druhak už jsem je zapomněl :).

Myslíš, že má cenu mazat ty oddíly? Ještě s tím počkám do zítřka.

Potom je tam je ještě ten PQSERVICE (=acer e recovery), ale to při pokusu o obnovení zůstne zaselké a notebook nic nedělá (ani disk).
Jedině mě ještě napadá, až se smažou ty partitions po Ubuntu, udělat z nich jeden ntfs oddíl a na to nainstalovat windows xp jako dualboot a potom zkusit ten e recovery (až tam bude mbr apod.), jako že by to s funkčními windows mohlo fungovat. :)

flack

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #22 kdy: 03. 07. 2012, 20:38:35 »
ja citam ze
Citace
Napadlo mě nainstalovat ubuntu znovu (vedle win xp) a tím obnovit GRUB, ale při instalaci z live cd mi Ubuntu nabízí pouze nahradit win xp a pokud chci instalovat napíše, že není určen kořenový souborový systém, opravte to z příslušného menu.

A podla toho usudzujem ze mate na sda1 recovery a na sda2 windows a potom su tu este nejake particie ktore instalator ubuntu iba zle rozoznal.
Skuste nabootovat to liveCD ktore mate a spustit vnom gparted a tie particie sda5 a sda6 vklidu odstrante v tom gparted. Vznikne vam nove volne miesto z ktoreho mozete vytvorit nove particie alebo ho priradit k partici sda2- to by som ale nerobil, pokial nemate zalohovane data, uz sa mi stalo ze tento proces havaroval a nemam znalosti ako by slo nieco take obnovit. Radsej by som doporucil vytvorit novu particiu a nainstaloval don ubuntu-ak by to tento krat preslo. Lebo mne sa zda ze ta hlaska o tom  ze neni urcen korenovy system bude len vasou neznalostou instalatora ubuntu. Ale mozem sa mylit a skutocne sa jedna o dajaku chybu. Pre zaciatok skuste nabootovat a spustit ten gpartded  a zmazat particie sda5 a sda6. Potom mozete vyskusat aj opatovne kroky s fixmbr alebo skusit instalovat znova ubuntu. Dalsia varianta ktora ma napada ak nechcete ubuntu je ze pri instalaci vytvorite samostatnu particiu pre pripojny bod /boot asi 300Mb by malo na to stacit to by ste mohli klidne zmazat aj to ubuntu z jednej partici a na druhej by ste mali bootloader ktory by ste pouzivali pre windows.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #23 kdy: 03. 07. 2012, 22:08:11 »
flack: Taky mě napadlo nechat GRUB jako zavaděč Windows, ale t bych nechtěl zkoušet ani já, natož to radit nováčkovi ;-)

kdosi4: Začni instalovat Ubuntu. Až vyhodí hlášku otom root (/) filesystému nebo oddílu, tak ho nastav na sda6 (dá se to pravděpodobně naklikat, prostě k sda6 přiřadíš /). Swap nastav na sda5 (pokud ho chceš - proč ho enmít, když na něj máš oddíl). Mělo by to normálně projít, gparted do toho nemíchej. Výsledkem by *mohlo* být znovuzavedení GRUBu, dotlačení konfiguráků pro něj a tím pádem možnost nabootovat do Ubuntu (téměř jistě) a do Windows (pokud instalace Ubuntu zjistí, že tam Windows jsou a nabídne je přidat do GRUBu - nevím, jak jsi to měl při první instalaci. Tím bych asi začal. Pokud by se to takhle rozjelo, tak super, ale opět to neřeší problém :-) Ale zkus to, alespoň bys nabootoval do XP (což chceš primárně).

kdosi4-jen neprihlasen

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #24 kdy: 04. 07. 2012, 17:46:52 »
Diky moc za napad, zkusim to, pokud bude nejaky problem, napisu,

Diky.

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #25 kdy: 04. 07. 2012, 20:23:30 »
Napsal mi že to funguje a jde i pqservice právě je na xp :-)

kdosi4 - neprihasen

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #26 kdy: 05. 07. 2012, 09:17:15 »
Co napsal martin je pravda, SLY xp i pqservice (erecovery). Udělal jsem to co mi poradil pavouk, a nainstaloval ubuntu znova. Bylo to ve stavu pred havarii, cili GRUB a vyber systemu. Vcera, protoze nefungovaly USB na windows, jsem se rozhodl obnovit system z pqservice do stavu z vyroby. Vse se bez problemu obnovilo, ale po restartu, kdyz jsem dal nabootovat xp, hodilo to error no such device, no such partition a hodilo me to zpatky do vyberu systemu.

Napadlo me nainstalovat ubuntu znova, jako jsem to duelal predtim, ale instalace z live cd nefunguje, nejakej error tam je.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #27 kdy: 06. 07. 2012, 18:02:32 »
Ten recovery udělal co? Jak vypadá teď Tvůj disk? Myslím rozdělení na oddíly.'

sda1 bude stále recovery
sda2 by mohly být Windows
sdaX už by nemuselo existovat (recovery mohlo disk přerozdělit dle svýho uvážení zpět na pouze jeden oddíl)

Recovery zjevně nenahodí zavaděč do MBR. A co víc, přišel jsi opět o nainstalovaný Ubuntu a s tim o konfiguráky GRUBu = proto GRUB nebootuje, vlastně neví, co má dělat... Možná se z tohohle lze dostat pomocí fixmbr v recovery Windows (z instalačního CD, ne z toho z disku)

Když v GRUBu (výběr systému, jak píšeš) najedeš na Windows a zmáčkneš "e", dostaneš se do editovacího modu příkazu (snad). Pokud ano, udělej fotku, nebo sem přepiš, co tam všechno je. Pozor - může to být delší než ten řádek, co uvidíš, tak přejeď kurzorem doprava a opiš vše.

Taky bys mohl upřesnit ten error, co píše Ubuntu při pokusu o instalaci (fotkou nebo opsat).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #28 kdy: 06. 07. 2012, 18:05:33 »
Ještě k nefunkčním USB na Windows - mrkni do správce zařízení, jestli tam nemáš vykřičníky... USB zjevně fungujou (LiveCD, o nefunkčnosti v nainstalovaném Linuxu jsi nic nepsal). Můžeš zkusit odpojit adaptér, vyndat baterku a po chvíli to zase připojit. Někdy to pomůže.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #29 kdy: 06. 07. 2012, 20:13:14 »
Co napsal martin je pravda, SLY xp i pqservice (erecovery). Udělal jsem to co mi poradil pavouk, a nainstaloval ubuntu znova. Bylo to ve stavu pred havarii, cili GRUB a vyber systemu. Vcera, protoze nefungovaly USB na windows, jsem se rozhodl obnovit system z pqservice do stavu z vyroby. Vse se bez problemu obnovilo, ale po restartu, kdyz jsem dal nabootovat xp, hodilo to error no such device, no such partition a hodilo me to zpatky do vyberu systemu.

Napadlo me nainstalovat ubuntu znova, jako jsem to duelal predtim, ale instalace z live cd nefunguje, nejakej error tam je.

Asi by to chtelo zeditovat boot.ini (dejte sem kopii). Ony Widle nesnaseji, kdyz se jim hybe s rozdelenim disku a ten disk je ted jinak, nez byl. Pri nynejsim poctu oddilu uz nektere jsou extended. Widle mozna ztraceji prehled a nevedi, kde se maji hledat, protoze predtim tam extended oddil s logickymi disky vubec asi nebyly. BTW, umi Widle vubec bootovat odjinud, nez z prvniho disku a prvniho oddilu? Neni nutne, aby mely boot.ini,  NTDETECT.COM a tyhlety sracky prave tam?

Ja se temhle problemum vyhnul tim, ze jsem zboural EFI a recovery partition (mam recovery CD a Widle skoro nepouzivam), recovery partition mam zazalohovanou na jednom starem disku, kdyby nahodou neco. A vsechny oddily jsem udelal primary a je pokoj:

/dev/sda1   *          63   102398309    51199123+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       102400000   110397439     3998720   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda3       110397440   312580095   101091328   83  Linux