Linux Ubuntu - grub rescue

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Linux Ubuntu - grub rescue
« kdy: 01. 07. 2012, 11:08:40 »
Dobrý den,
měl bych dotaz. Nainstaloval jsem si Ubuntu vedle windows xp - měl jsem tedy dualboot. Poté jsem se rozhodl Ubuntu smazat, tak jsem zašel do správy oddílů ve windows a smazal partition s ubuntu. Teď mě pří bootování počítač háže do grub rescue.
Vypadá to asi takto: No such partition
                            grub rescue
Napadlo mě nainstalovat ubuntu znovu (vedle win xp) a tím obnovit GRUB, ale při instalaci z live cd mi Ubuntu nabízí pouze nahradit win xp a pokud chci instalovat napíše, že není určen kořenový souborový systém, opravte to z příslušného menu. Ještě jsem zkoušel windows recovery console s příkazy fixboot a fixmbr. U fixboot mi napíše že nelze obnovit a u fixmbr napíše že je to obnoveno ale stále mě to háže do grub rescue. Nevíte co s tím? Optimální by bylo aby fungovaly windows (které tam jsou nainstalované, ale windows recovery console tu instalaci nedetekuje). Nebo windows a linux dualboot - nainstalovat nějakým způsobem linux opět vedle windows.

Počítač je netbook acer emachines 350 - bez optické mechaniky, 160GB disk, Intel Atom 1,6 Ghz, 1GB RAM a Intel GMA 3500.

Díky za odpoveď.


jano

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2012, 12:49:59 »

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2012, 14:45:03 »
Moc děkuji za odpověď, určitě se tam podívám. ;D

I.

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2012, 14:58:03 »
Popřípadě po česky můžeš najít aj tundle:

http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2012, 21:24:57 »
Díky moc moc moc za odpovědi, vše zkusím do posledního. Již dřív jsem psal na forum živě, ale tam se nikdo neozval, jsem rád, že tady ano. Napíšu jak to dopadlo. :)


kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #5 kdy: 02. 07. 2012, 14:15:21 »
Dobry den,
zkusil jsem to, co mi poradil jano. Instalace zapocala ale ke konci vypivnul hlasku ze nelze nainstalovat bootloader na tento svazek, at vyberu jiny. Ovsem na jinych svazcich jsou windows a pqservice, proto jsem dal dokoncit instalaci. Ted pri zapnuti pise: unknown filesystem grub rescue, nevite co s timhle?

Diky za odpoved.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #6 kdy: 02. 07. 2012, 15:48:43 »
Já bych strašně rád poradil, ale nějak nevím, kde začít...

Ujasním si situaci - máš NTB s jedním diskem. Na něm máš kolik oddílů? Už máš jen Windows? Ubuntu je smazané? Na kolika oddílech je Windows a na kolika bylo Ubuntu? (Windows může být na jediném, Ubuntu nejspíš alespoň dva, jeden na / a jeden na swap).

Jak vypadal GRUB, dokud to fungovalo? Něco jako tohle?

Co jsi udělal s oddíly po Ubuntu? Jak jsi Ubuntu smazal? Víš jistě na kterém oddílu jsou Windows? Dokážeš na tom spustit nějakou Live distribuci (třeba z externí mechaniky)?

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #7 kdy: 02. 07. 2012, 16:41:30 »
To prvni sedi, mam netbook s 1 diskem. Dale, pocet oddilu jsem urcil podle oddilu v nabidce instalace Ubuntu Live CD, ktera vypada takto:
/dev/sda
 /dev/sda1 ntfs
free space
 /dev/sda2 ntfs

V nabidce device for bootloader instalation je toto:

/dev/sda ATA Hitachi HTS54501 160GB
/dev/sda1 Windows Recovery Envirorment (loader)
/dev/sda2 Microsoft Windows XP Home Edition

Dale, Ubuntu jsem odstranil tak, ze dokud to jeste fungovalo zasel jsem do windows > sprava oddilu a smazal jsem partition s Ubuntu. GRUB vypadal velice podobne jako na obrazku, dostal jsem na vyber, ktery system chci spustit. Rekl bych (soude podle te nabidky v instalaci), ze windows jsou na 1 oddilu a ubuntu taky. Ten treti oddil je windows recovery envirorment, jak pisi vyse. NTB stale pouzivam pouze k psani na tuto diskuzi, je nabootovane ubuntu live cd z flash disku. Jinak pokud chci spustit system normalne bez live cd, tak mi pise unknown filesystem >grub rescue. U tohoto netbooku je zachovana puvodni (tovarni) kopie systemu ze ktere lze obnovit cely disk do puvodniho stavu, ovsem pri pokusu o obnoveni stiskem alt a F10 pri startu se misto nacteni PQSERVICE zobrazi v levem hornim rohu obrazovky carka (podtrzitko), ktere pri spousteni blika. Ted zustane zasekle a kousek se ukousne.

Doufam ze jsem zodpovedel vsechny potrebne informace a omlouvam se ze jsem se neozval driv, jsem na chate a mam tu pouze mobil na 2G siti ale s vycerpanym limitem = 2kb/s.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #8 kdy: 02. 07. 2012, 16:58:39 »
To je v pohodě, svou "pomalostí" omezuješ pouze sebe :-)

Protože jedeš na LiveCD, je to jednodušší :-)

Mrkni se, jestli Ti LiveCD namountovalo ten oddíl s Windows (v nějakém programu na správu souborů, bohužel nevím, jak se v Ubuntu něco takového jmenuje). Najdeš ho pravděpodobně v /mnt/něco. Jak ho poznáš je jednoduché, uvidíš klasiku jako Windows, Program Files apod.

Pokud ho nenamountovalo Ubuntu při startu, tak to bude složitější :-) S Linuxem asi nejsi moc kamarád...

Pustíš si konzoli (terminál, prostě řádku, opět nevím, jak v Ubuntu, ale to najdeš v pohodě). Mrkneš se na oddíly na disku příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo cfdisk
Pozor! V tom programu nic neměň, nemaž, neupravuj. I kdybys něco upravil, pořád se z něj dá vylézt, aniž bys to ukládal!

V tomhle programu uvidíš oddíly na disku i s jejich velikostí a případně taky volné místo.

Už z Tvého příspěvku je ale jasné, jak to pravděpodobně je /dev/sda1 bude recovery, /dev/sda2 budou Windows, víc tam toho asi nebude.

Grub rescue by měl umět alespoň nějaké základní věci. Zkusil bych příkazy
Kód: [Vybrat]
rootnoverify (hd0,1)
makeactive
chainloader +1
Každý doprovodit enterem a možná, ale fakt jen možná by mohly najet XP. Byl by to spíš zázrak...

Kdyby to neznalo nějaké příkazy, omezl bych se pravděpodobně jen na
Kód: [Vybrat]
root(hd0,1)
chainloader +1
Z mé strany je to jen tipovačka a neřeší to problém, ale mohlo by se podařit nabootovat.

Je naprd, že nevíme, jak jsi tam měl Ubuntu. Grub si pravděpodobně sahá na disk tam, kde Ubuntu bylo a nemůže tam najít nabídku systémů ke startu, proto pravděpodobně padá do rescue.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #9 kdy: 02. 07. 2012, 17:42:17 »
Diky za zpravu. Ubuntu namountoval windows oddil, protoze pokud zajdu do home folder vidim na liste vlevo disk OS doz je disk s windows a kdyz to otevru vidim vse co jsem mel na windows napr. program files, slozku WINDOWS pochopitelne   :)

Dale k tomu terminalu. Docetl jsem se ze terminal se otevira Alt + F2, coz jsem udelal. Objevila se radka ve ktere bylo "run a command" tak jsem napsal postupne ty prikazy co jsi radil ale at jsem psal co jsem psal nic se nedeje (= napisu prikaz > enter > konzole zmizi > nic). Cili po dopsani tohoto clanku restartuju pc a zkusim ty prikazy do grub rescue.

Jako posledni moznost me napada totalne naformatovat a preinstalovat disk, ale pred tim bych potreboval vytvorit obraz disku nebo to proste nejak zalohovat jednak kdyby se to nepovedlo a jednak NTB je porad v zaruce a rekneme ze kdyby toto "vyplavalo" mel bych peknej pruser. Ze zacatku to bylo tak, ze na windows nesly USB, tak jsem si udelal dualboot a pretahal si soubory, nez se to reklamuje. Kdyz jsem soubory pretahal smazal jsem partition s ubuntu a jsme tu.

Ozvu se jak dopadly prikazy do grubu.

Diky.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #10 kdy: 02. 07. 2012, 18:08:51 »
Dobrá zpráva je, že máš pořád nějakej oddíl s Windows = je kam nabootovat.

Napiš co a jak s tim GRUB rescue (jestli se to někam pohlo těma příkazama).

Alt + F2 se používá jinak - Zmáčkneš tu zkratku a do toho okna napíšeš příkaz (název programu) a enterem ho spustíš. Např. Alt + F2, napíšeš "firefox", odentruješ a tradá - pustil se Ti firefox. Grub příkazy tady nemají co dělat a ten "sudo cfdisk" se taky nespouští takhle.

Když máš něco spustit v konzoli/terminálu/řádce, je tím myšleno tohle. Jak to spustit tam máš popsáno ;-)

Budeme pokračovat až potom, co zkusíš Grub rescue. A do příštího příspěvku zkus napsat, jaký oddíly a kolik volnýho místa (jestli nějaký) ukázal ten cfdisk.

Cfdisk tedy pustíš stylem:
1. Alt + F2
2. napsat gnome-terminal a Enter
3. sudo cfdisk
4. už bys měl vidět rozdělení disku atd. NIC NEMĚŇ!

flack

Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #11 kdy: 02. 07. 2012, 18:16:20 »
Ja ta len poopravim stym ALT+F2  tak sa daju spustat rozne prikazy ale to nieje konzola je to len akysi "spustac" podobna windowsovemu "WIN_KEY+R". Konzolu v ubuntu najdes v menu a nazyva sa to TERMINAL a mozno defaulte funguje  skratka ALT+T na vyvolanie tohoto terminalu. Pripadne ho dokazes spustit aj cez ALT+F2 a tam napises gnome-terminal a potvrdis entrom cim ho vlastne spusitis, Tak v skratke bud spustis terminal v menu alebo klavesovou skratkou alt+T alebo za pomoci spustaca alt+F2 kde ho priamo zavolas ako gnome-terminal.   

A urcite by aj Pavouka zaujimalo ci tie USB co popisujes nefugnuju tiez v linuxe alebo len vo windowse. A myslim si ze pokial USB nefuguju na HW urovni tak to ze mas rozbity SW by ich nemalo co trapit a ani sa comu cudovat vek ak nefunguje samotny HW nemozu chciet aby ti fungoval SW. Ked prijdes na servis k predajcovi auta stym ze ti nejdu otvorit vsetky dvere v aute okrem vodicove a on sa bude pozerat ci mas povysavane koberce. Tak mu mozes povedat ze by si aj povysaval keby si mohol otvorit vsetky dvere.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #12 kdy: 02. 07. 2012, 18:24:21 »
Zkusil jsem v grub rescue vsechny prikazy, ktere jsi psal, ani jeden nejde, u vsech pise unknown command. Do terminalu jsem se dostal, po napsani cfdisk mi vyplivnul spoustu kecu o partitionech, napis mi kdyztak svuj email a ja vyfotim ty partitiony a poslu ti to z mobilu. Kdyby ne, napis a ja to prepisu  ;)






Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #13 kdy: 02. 07. 2012, 18:53:50 »
Ja ta len poopravim stym ALT+F2  tak sa daju spustat rozne prikazy ale to nieje konzola je to len akysi "spustac" podobna windowsovemu "WIN_KEY+R". Konzolu v ubuntu najdes v menu a nazyva sa to TERMINAL a mozno defaulte funguje  skratka ALT+T na vyvolanie tohoto terminalu. Pripadne ho dokazes spustit aj cez ALT+F2 a tam napises gnome-terminal a potvrdis entrom cim ho vlastne spusitis, Tak v skratke bud spustis terminal v menu alebo klavesovou skratkou alt+T alebo za pomoci spustaca alt+F2 kde ho priamo zavolas ako gnome-terminal.   

A urcite by aj Pavouka zaujimalo ci tie USB co popisujes nefugnuju tiez v linuxe alebo len vo windowse. A myslim si ze pokial USB nefuguju na HW urovni tak to ze mas rozbity SW by ich nemalo co trapit a ani sa comu cudovat vek ak nefunguje samotny HW nemozu chciet aby ti fungoval SW. Ked prijdes na servis k predajcovi auta stym ze ti nejdu otvorit vsetky dvere v aute okrem vodicove a on sa bude pozerat ci mas povysavane koberce. Tak mu mozes povedat ze by si aj povysaval keby si mohol otvorit vsetky dvere.
Co se těch USB týče po HW stránce jedou bez problému,kdyby nešly tak by ani nemohl nabootovat ten linux.
Ve WXP jsi nějak rozházel ovladače či co a prostě to nefungovalo zkoušel jsem u něj přeinstalovat ovladač na chipsetu ale bez výsledku. Poté jsem mu poradil aby zkusil linux a USB šly,no přetahal si data a chtěl se zbavit linuxu tak vymazal partition s linuxem a
tak se zrodil problém s grubem.


Internet mám ve stejném stavu jako kdosi4 čili 2kb/s ;D

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Ubuntu - grub rescue
« Odpověď #14 kdy: 02. 07. 2012, 19:53:37 »
Zkusil jsem všechny příkazy, které psal pavouk, ale u všech stejná hláška: unknown command.
Do terminalu jsem se dostal podle návodu, cfdisk mi vypsal spoustu keců o oddílech. Momentálně nemám moc času, ale ještě dneska to přepíšu do diskuze.