Android - to je vtip?

mmm

Android - to je vtip?
« kdy: 20. 05. 2012, 20:02:58 »
Po dlhom bránení sa androidu som predsa skončil pri mobile s ním. Zo začiatku som sám seba presviedčal "všetko bude v poriadku však je to linux". Tak trochu som čakal, že budem mať všetko pod kontrolou ako na debiane, alebo na win xp v časoch jeho najväčšej slávy (vtedy som v ňom mal dosť dobrý prehľad, paranoidne som pravidelne ručne kontroloval bežiace procesy a rušil automatický štart programov ktoré neboli nutné).
No pri androide sa nemôžem zbaviť pocitu, že je to zákerný systém ktorý si chce žiť vlastným životom a čo najviac každému stažit mu v tom zabrániť ;D

1. Chce to byť stále online bez ohľadu na spotrebu batérie - Pravdepodobne vyriešené spúšťačom na ploche na manuálne vypnutie wifi, mobilného internetu, bt, gps

2. Štandardne sa aplikácie neukončujú, ale väčšina len schová - Toto si vysvetľujem tak, že sa snaží tváriť rýchlejší pri ďalšom "otvorení" tej istej app. Existuje síce veľa taskmanagerov, ale takéto riešenie zabíjania čo sa malo ukončiť sa mi zdá trochu divné. Hlavne keď veľa sa ich spustí znovu aj tak. A hlavne spúšťajú sa už po štarte systému nepotrebné a hlavne neodstrániteľné veci. Vážne nepotrebujem niekoľko rôznych downloaderov hier ktoré aj tak nikdy nevyužijem a už vôbec nie aby stále bežali. No toho predinštalovaného neodstrániteľného bordelu a trial verzií je dosť...
Aby toho nebolo málo niektoré stále udržujú pripojenie ktoré si nemusím všimnúť dokedy mi niekto nenapíše (gtalk,icq).

3. Mení, aktualizuje, nastavuje a ani o tom neoznámi - nastavenie mobilného internetu ešte nejak prekúsnem, ale keď ku kontaktom pridelil fotky z google účtov to ma trochu nastrašilo. Žiadne oznámenie, alebo otázka či to vôbec chcem. Takže teraz keď niekto prepíše svoje číslo na google účte napríklad za nejaké na svoj vedľajší mobil ktorý nemá stále so sebou tak ho to zmení aj mne v telefónnom zozname bez toho aby som o tom vedel?

4. Zapnutím GPS súhlasím s odosielaním údajov - dobre keby som bol programátor tohoto monštra tiež by som to tam asi dal  ;D

Toto je tá "úžasná" vec ?
Čo všetko od neho môžem ešte čakať? Neexistuje nejaké prepnutie do ručného režimu, alebo aspoň systémové logy ? Človek aby strávil pár dní nastavovaním pred použitím tak bežnej veci ako je mobil ...
« Poslední změna: 22. 05. 2012, 11:40:15 od Petr Krčmář »


Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2012, 20:29:00 »
1) Samo se to odpojuje po chvíli nečinnosti a usíná to. Wi-Fi se odpojí a vypne několik minut po uspání (zhasnutí) telefonu. GPS se nepoužívá, pokud si o něj nějaká aplikace neřekne (třeba dokud nespustíš navigaci). Není třeba se o to vůbec starat.

2) Aplikace zůstávají v paměti, aby se pak rychleji spustily. Opět to není třeba vůbec řešit, pokud je paměti málo, automaticky se uvolňuje. Takhle se chová i Linux a další operační systémy, jen to nedávají nahlas vědět. Říká se tomu cache. Když třeba zavřeš OpenOffice.org, taky se beze stopy nevymažou z RAM.

3) Tohle se mi neděje. V nastavení je možné si jednoduše zvolit, co se má synchronizovat. Rozhodně mi to automaticky do kontaktů nehrabe.

4) To je pravděpodobně kvůli automatickému mapování Wi-Fi AP. Popsalo se o tom hodně. Telefon automaticky pomáhá vytvářet databázi Wi-Fi routerů, aby ostatní uživatelé (a ty taky) mohli používat rychlé určení polohy pomocí Wi-Fi. Víc k tomu říct neumím, to je otázka na Google.

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2012, 20:33:52 »
Pokud se vám tohle chování nelíbí, není nic snažšího než telefon rootnout a nainstalov custom ROM (třeba nejznámější CyanogenMod). Napsáno o tom bylo kupa.

Mrkva

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2012, 21:03:55 »
ad 4) pokud vím, tak samotná GPS na souhlas s odesíláním navázaná není, ale ta lokalizace pomocí wifi jo.

mmm

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #4 kdy: 20. 05. 2012, 21:32:58 »
Mám to len pár hodín takže ešte o všetkom neviem, ale to automatické odpájanie ma potešilo.
O tom, že ostávajú v pamäti aj inde viem aj o tom, že keď je treba tú pamäť použiť inde tak to čo už nebeží sa prepíše. Kedysi som pár ľudom písal dlhú správu o tom, že použitím ich programu na vyčistenie ram nezískajú zrýchlenie, ale spomalenie alebo nič. Ale tuto ma straší to, že sa zobrazujú rovnako ako bežiace tak neviem či niečo robia, alebo sú to len tie pozostatky.

Ten  CyanogenMod vyzerá zaujímavo, nestráca sa pri takejto zmene záruka ?


Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #5 kdy: 20. 05. 2012, 23:36:40 »
Co se aplikací spuštěných jako služba týče. Pravidlo zní, neinstalovat si do telefonu bordel. Pokud nechci nějakou aplikaci mít trvale spuštěnou, tak ji odinstaluju. Pokud si myslíte, že to služba qnení potřeba, kontaktujte autora, ať dá možnost vypnutí režimu služby. Pokud autor nechce komunikovat, tak smolík, holt se na marketu musíte podívat po jiné podobné aplikaci. Autor se třeba taky může rozhodnout, že aplikaci z marketu stáhne a máte taky smolík.

Co se předinstalovaných aplikací týče, tak facebooku se zbavíte, že se z něho odhlásíte. Mám pocit, že v nové verzi se to dá i nastavit. Google mapy běží většinou pořád, stačí aby jakákoliv aplikace chtěla polohu, nebo se o to aspoň pokusila. Někdy pomůže vypnout GPS nebo hledání wifu. Kalendáře se lze zbavit tak, že zrušíte v nastavení kalendáře všechny synchronizace (ale pak vám nebude fungovat kalendář, pochopitelně.

Některé věci jsou tam skutečně potřeba. Nastavení, když ho zabijete, tak to vyskočí z nastavení. Touch Input, to je snad jasné. HTC Sense, aplikace, kterou si do HTC telefonů narvala firma HTC a zřejmě jí k něčemu potřebuje. Služby Google, tam třeba najdete podporu Google Push, což doporučuju nechat, protože pak aplikace, které to umí používat nemusí instalovat vlastní službu (třeba IM+). Člověk to pozná na baterce i na množství stažených dat.

Poslední poznámka k paměti. Proč má být paměť prázdná? Ať v tý paměti je vše, co člověk běžně potřebuje. Zabíjení procesů je zcela automatické a nemusím se o to starat. Task managery jsou k ničemu, kolikrát pouze zabíjejí předčasně a někteří mají tu drzost si ještě instalovat službu navíc. Snad jen v jednom případě se to hodí, pokud si přejete pracovat se třemi aplikacemi současně a mít jistotu, že nebudou mezitím zabité. Existují způsoby, jak aplikaci v paměti zamknout. Ale to už jsme na úrovni znalců, a přitom chcete pracovat s operačním systémem pro BFUčka....

"co jaká paměť, jaký proces, proč mi to hlásí, že nemám paměť, to musím jako ukončovat aplikace? Jak se to dělá, když já je potřebuju všechny, to je k ničemu takový systém" (rozhovor s majitelem Windows Mobile 6)

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #6 kdy: 21. 05. 2012, 07:21:33 »
mozna jsem jen zle rozumel, ale pokud mam wifi a gs vyple, pak jsou vzdy vyple bez ohledu na restart systemu. zbytecne otravne aplikace sem vyhazel, snahu o sync kontaktu s google uctem sem zrusil. pro market sem si udelal extra google ucet. bezici aplikace neresim, nijak me netrapi. neinstaluju kraviny a jsem tak na 98% spokojen jak s telefenem tak s tabletem. az se tomu sam divim :-)

ondra.kl

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2012, 07:49:02 »
1. chce být ... ale stačí mu to nedovolit a hotovo, sám se nepustí (wifi, mobilní data, BT, GPS). Osobně tyto služby manuálně zapínám jen když je potřebuji.
2. prvních 10 dní co jsme měl android jsem to hle taky řešil ... ale nemá to smysl a ani efekt
3. snaží se ... ale stačí mu to nedovolit a hotovo, sám se nepustí (aktualizace aplikací, synchronizace pošty, účtů ...). Osobně tyto věci manuálně zapínám jen když je potřebuji.

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #8 kdy: 21. 05. 2012, 08:07:53 »
1) moderne telefony (iphone, windows mobile, android) v dnesnej dobe chcu internet, je to proste dane dobou. Ja rucne vypinam datove pripojenie, zapinam len ked potrebujem. Tiez mam vypnute vsetky synchronizacie, tie si riadim rucne (gmail, emaily, kontakty, aktualizacie)

2) Nechapem, preco si vsetci myslia, ze vela volnej pamate je dobre. Tento nazor casto citam aj v pripade PC. Ta pamat tam sluzi na to, aby sa vyuzivala. System si sam riadi vyuzitie pamate. Androida mam asi pol roka, od prveho zapnutia bol vypnuty iba raz. Ked sa aktualizoval. Inak bezi stale a ziadne spomalenie, alebo problemy nepocitujem.

3) Mne sa zmenil len pri tej aktualizacii, a to iba vzhlad. Kontakty mi sam nemeni, da sa to nastavit, ci ma prepojit s FB, gmailom, alebo nie. Ale meni len to, co mu poviem.
Kontakty mam na gmaily, pre istotu.

4)GPS - s tym nic neurobime.

Treba si ale uvedomit, ze android je plnohodnotny OS, podobne ako na PC a najskor je potrebne sa s nim dokonale oboznamit. Mobily uz nie su len krabicky na telefonovanie a sms, ale doslova minipocitac.


Hmm

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #9 kdy: 21. 05. 2012, 08:38:49 »
Ja sa tiez vzdy snazim mat co najviac volnej operacnej pamate, ale nie kvoli tomu aby bola volna, ale kvoli tomu aby mi aplikacie beziace na pozadi nezrali baterku. :) ked dohrajem hru alebo docitam pdfko v kindle, pretoze vystupujem z autobusu, tak naozaj nepotrebujem aby mi na pozadi bezali.

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #10 kdy: 21. 05. 2012, 08:53:37 »
Citace
2. ... Vážne nepotrebujem niekoľko rôznych downloaderov hier ktoré aj tak nikdy nevyužijem ...

 ;D ;D ;D ;D

To je smártfoun z Tesca, anebo ještě nějaký lacinější (ale samozřejmě "vytuněnější") z vientamské tržnice?

Sten

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #11 kdy: 21. 05. 2012, 10:24:25 »
1) Všechny tyhle věci lze vypnout. Android má na to i pěkná přepínátka v notifikační liště (pokud je to 2.3 nebo novější). Lze také zapnout tzv. napájecí účinnost (v nastavení napájení), která dělá to, že při vypnutí displeje se vše odpojí a synchronizace na pozadí nikdy neběží. Tohle asi bude ten ruční režim, který chcete.

2) Automaticky se spouštějící downloadery her? WTF?

Proč je potřeba ukončovat ty aplikace? Většina z nich na pozadí nic nedělá (= baterku nežerou), ty, co něco dělají (GTalk ap.), lze většinou vypnout podržením tlačítka zpět nebo v menu. Když dochází paměť, Android automaticky ty aplikace, které nic nedělají, odstřeluje.

3) V nastavení účtů lze vypnout synchronizaci a v adresáři lze vypnout zobrazování kontaktů z vybraných účtů i jejich propojování.

4) To se netýká GPS, ale přibližné lokalizace podle sítí (WiFi, GSM). Tam je to potřeba, protože ty sítě telefonu neřeknou, kde je, a tak telefon odesílá, které sítě a jak dobře vidí, Googlu a ten mu vypočítá ze své databáze, kde ten telefon přibližně je. Pokud se nechcete nechat špehovat, zapněte jenom GPSku, ta nic neodesílá.

Logy jsou, jmenují se logcat a je na to třeba aplikace CatLog.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #12 kdy: 21. 05. 2012, 10:49:27 »
Citace
2. ... Vážne nepotrebujem niekoľko rôznych downloaderov hier ktoré aj tak nikdy nevyužijem ...
To je smártfoun z Tesca, anebo ještě nějaký lacinější (ale samozřejmě "vytuněnější") z vientamské tržnice?
třeba xperie od sony(ericssonu) tam mají podobných hloupostí spoustu..


Poslední poznámka k paměti. Proč má být paměť prázdná? Ať v tý paměti je vše, co člověk běžně potřebuje. ...
souhlas. ale proč tam má být=běžet něco, co nikdy nepoužiju a nepotřebuju? a často tomu nejde zabránit..

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #13 kdy: 21. 05. 2012, 14:51:46 »
Citace
souhlas. ale proč tam má být=běžet něco, co nikdy nepoužiju a nepotřebuju? a často tomu nejde zabránit..

To je jednoduché. V nastavení si lze prohlédnout, která aplikace kolik sežrala baterky. Ty aplikace, které žerou nejvíc, nebo mi to vadí, že běží, tak se dají nahlásit, nebo odinstalovat. Systémové aplikace pravda odinstalovat nejde. Pokud vadí systémové aplikace, tak si kupte jiný telefon. HTCčko třeba nemá moc systémových aplikací, které by něco žrali.

Pokud vadí, že užitečná aplikace žere baterku v době nečinnosti, tak je postup stejný... říct autorovi, pokud autor nechce zjednat nápravu, tak smolík, zkuste najít alternativu

Sten

Re:Android - to je vtip ?
« Odpověď #14 kdy: 21. 05. 2012, 15:59:58 »
souhlas. ale proč tam má být=běžet něco, co nikdy nepoužiju a nepotřebuju? a často tomu nejde zabránit..

Většina aplikací, když je na pozadí, tak neběží. Ty, co běží, jsou většinou propojeny s účty a tedy zakázáním příslušného účtu přestanou běžet. Pokud chcete automaticky pozastavovat všechny aplikace na pozadí (ve stylu iPhonu), nastavte si napájecí účinnost. Ale pak nefunguje třeba SIP.