Vzdálené vypínání/zapínání serveru

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #30 kdy: 19. 05. 2012, 10:45:57 »
O psychologii rizeni kritickych procesu bychom tu mohli povidat do aleluja. Letecky prumysl a kosmonautika je v tomhle desitky let dopredu oproti IT.
Tohle by me docela zajimalo - mas nejaky konkretni tipy, co by se v IT dalo z prumyslu prevzit a bezne se to nedela? (pokud to jde shrnout par vetama)

Ale i u nasi freenet site mam aspon raritana z bazaru a resetovatelnou elektrickou zasuvku.
Tohle by me taky zajimalo - jaky jsou moznosti za co nejnizsi cenu? Konkretne se zamyslim nad pripadem, kdy je po baraku rozeseto radove deset nemanageovatelnych malych levnych switchu a bylo by fajn mit moznost je vzdalene alespon vypnout a zapnout. Cena za jednotku by rozhodne nemela prekrocit cenu toho switche (~700Kc). Zajimavy reseni by mohlo byt pustit po nevyuzitym UTPcku nejaky kontrolni signal a u toho switche mit jenom nejaky rele... Ma smysl se nad tim zamyslet a zkouset to bastlit janevim treba s nejakym Arduinem, nebo existuji pro takovou situaci nejaky cenove schudny reseni (pruzkum trhu jsem si zatim nedelal, uplne kriticka vec to pro me neni, ale mam to na todo listu :)


Trident

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #31 kdy: 19. 05. 2012, 11:31:34 »
O psychologii rizeni kritickych procesu bychom tu mohli povidat do aleluja. Letecky prumysl a kosmonautika je v tomhle desitky let dopredu oproti IT.
Tohle by me docela zajimalo - mas nejaky konkretni tipy, co by se v IT dalo z prumyslu prevzit a bezne se to nedela? (pokud to jde shrnout par vetama)

Ale i u nasi freenet site mam aspon raritana z bazaru a resetovatelnou elektrickou zasuvku.
Tohle by me taky zajimalo - jaky jsou moznosti za co nejnizsi cenu? Konkretne se zamyslim nad pripadem, kdy je po baraku rozeseto radove deset nemanageovatelnych malych levnych switchu a bylo by fajn mit moznost je vzdalene alespon vypnout a zapnout. Cena za jednotku by rozhodne nemela prekrocit cenu toho switche (~700Kc). Zajimavy reseni by mohlo byt pustit po nevyuzitym UTPcku nejaky kontrolni signal a u toho switche mit jenom nejaky rele... Ma smysl se nad tim zamyslet a zkouset to bastlit janevim treba s nejakym Arduinem, nebo existuji pro takovou situaci nejaky cenove schudny reseni (pruzkum trhu jsem si zatim nedelal, uplne kriticka vec to pro me neni, ale mam to na todo listu :)

Tipy mam, ale jsou soucasti meho placeneho know how. Musim taky neco jist;)  Ale je to dobry tip na knizku. Mozna bych to mohl ukecat na diplomku.

Ad.switche. DUlezita je struktura site. Switchu co nejmin a spolehlive cipy. Zatim se mi nestalo aby se ty nase levne repotecy dostali do takoveho stavu(napr. cyklovani vypadku site) aby byly seknuty. V nejhorsim pripade ma switch prejit do failsafe rezimu hub.

Reseni soukromy mail. Malo lidi tusi ze nechcizadavat@email.com je funkcni;) Nebudu tu rikat neco co si zas nejaky chytrak postavi a bude to prodavat. Jsou to blbosti ale taky se daji ukrast.Mam spatne zkusenosti.
A arduino je jedno z moznych reseni. Arduinem treba resim dalkove nahozeni elektrocentraly z upsky. Autostart je silene drahy a je vetsinou na velkych generatorech.



Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #32 kdy: 19. 05. 2012, 12:33:49 »
Ad.switche. DUlezita je struktura site. Switchu co nejmin a spolehlive cipy. Zatim se mi nestalo aby se ty nase levne repotecy dostali do takoveho stavu(napr. cyklovani vypadku site) aby byly seknuty. V nejhorsim pripade ma switch prejit do failsafe rezimu hub.
No jo, to je sice hezky, ale ja se potrebuju spis poprat si situacema, kdy firmy uz nejake (nic moc) vybaveni maji a chci z neho vyzdimat maximum... Navrhnout si sit tak, aby vyhovovala mne, to zas neni takovy problem ;)

Reseni soukromy mail. Malo lidi tusi ze nechcizadavat@email.com je funkcni;)
Na tenhle mail se ti teda muzu ozvat?

Trident

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #33 kdy: 19. 05. 2012, 22:41:19 »
Ad.switche. DUlezita je struktura site. Switchu co nejmin a spolehlive cipy. Zatim se mi nestalo aby se ty nase levne repotecy dostali do takoveho stavu(napr. cyklovani vypadku site) aby byly seknuty. V nejhorsim pripade ma switch prejit do failsafe rezimu hub.
No jo, to je sice hezky, ale ja se potrebuju spis poprat si situacema, kdy firmy uz nejake (nic moc) vybaveni maji a chci z neho vyzdimat maximum... Navrhnout si sit tak, aby vyhovovala mne, to zas neni takovy problem ;)

Reseni soukromy mail. Malo lidi tusi ze nechcizadavat@email.com je funkcni;)
Na tenhle mail se ti teda muzu ozvat?
Ech. Ja myslel ze se jedna o nejaky freenet/neziskovka. Pro ty delam rad ruzna zajimava reseni;)
Firmy at si poridi vybaveni poradne pokud nechtej platit servisaka. Nemusi to byt zas tak drahy. Je to chyba toho kdo chtel usetrit. Zodpovedny necht si to vyzere. 
Takze pro firemni sektor:
1.Nechat si za kazdy "restart" takhle blbe navrzene site pekne zaplatit na vyjezdech
2.Nechat si zaplatit za redesign site a zprovozneni
3.Nedelat nic zadarmo

Z hovna bic neupletes. A kdyz upletes tak nezapraskas. A kdyz zapraskas tak je vsechno pokryto konecnymi produkty metabolismu zivocichu.

bagrista

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #34 kdy: 20. 05. 2012, 00:53:08 »
vase reseni, byt pekna jsou na mne prilis vysokourovnova

reseil bych to arduino + eth shield a na nej nabodla rele primo na acpi piny z mb

to vam jen tak nevytuhne


citanus

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #35 kdy: 20. 05. 2012, 02:16:59 »
schvalne co bude lip fungovat : )

http://www.intel.com/content/www/us/en/server-management/intel-remote-management-module.html

btw todle je i reseni puvodniho problemu v tomto topicu...

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #36 kdy: 20. 05. 2012, 07:37:16 »
btw todle je i reseni puvodniho problemu v tomto topicu...
Je to sice pěkná věc, ale dotaz to neřeší, páč to s deskou tazatele není kompatibilní.

citanus

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #37 kdy: 20. 05. 2012, 21:33:04 »
mate pravdu (http://communities.intel.com/thread/21387), mam hodne podobnej kousek a s tim mi to slape.

IMO Nicmene ve vsech jinych pripadech je to porad lepsi pomer cena/vykon/spolehlivost oproti vlastnimu reseni na arduinu.

bagrista

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #38 kdy: 21. 05. 2012, 23:40:22 »
cena muze byt trochu vyssi, ale na druhou stranu si tam muzete pripojit napr. teplomery na dulezita mista v serveru, spinani a regualce vetraku a muze to zkoncit postavenim si vlastni ups s pomoci stridace a trafa, tam by se o arduino take uplatnilo.

jsem asi sileny kutil, ale pokud se do te desky neda narvat neco od vyrobce, tak mi to stale pripada jako nejspolehlivejsi reseni
rozhodne bych tomu veril vice nez ssh a wol

jenP.

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #39 kdy: 22. 05. 2012, 15:17:45 »
tak jsem to konecne zkusil..
v BIOSu jsem dal BMC->enabled
po nabehnuti linuxu jsem jel dle http://www.openfusion.net/linux/ipmi_on_centos

na serveru to (snad) funguje jak ma:
Kód: [Vybrat]
[root@nas01 ~]# ipmitool mc info
Device ID                 : 32
Device Revision           : 1
Firmware Revision         : 0.59
IPMI Version              : 2.0
Manufacturer ID           : 343
Manufacturer Name         : Intel Corporation
Product ID                : 43 (0x002b)
Product Name              : Unknown (0x2B)
Device Available          : yes
Provides Device SDRs      : no
Additional Device Support :
    Sensor Device
    SDR Repository Device
    SEL Device
    FRU Inventory Device
    IPMB Event Receiver
    Chassis Device
Aux Firmware Rev Info     :
    0x0b
    0x41
    0x00
    0x03


[root@nas01 ~]# ipmitool fru print
FRU Device Description : Builtin FRU Device (ID 0)
 Chassis Type : Main Server Chassis
 Board Mfg Date        : Tue Jul 24 10:49:00 2007
 Board Mfg             : Intel
 Board Product         : S5000VSA
 Board Serial          : QSSA73000748
 Board Part Number     : D29137-716
 Product Manufacturer  : Intel
 Product Name          : S5000VSA
 Product Part Number   : ..........
 Product Serial        : .........

FRU Device Description : Power Dist.FRU (ID 4)
 Device not present (Timeout)

FRU Device Description : Pwr Supply 1 FRU (ID 2)
 Product Manufacturer  : DELTA
 Product Name          : DPS-670DB A
 Product Part Number   : D23504-004
 Product Version       : 00 
 Product Serial        : DLD0648015287

FRU Device Description : Pwr Supply 2 FRU (ID 3)
 Device not present (Timeout)


[root@nas01 ~]# ipmitool chassis status
System Power         : on
Power Overload       : false
Power Interlock      : inactive
Main Power Fault     : false
Power Control Fault  : false
Power Restore Policy : always-off
Last Power Event     : ac-failed
Chassis Intrusion    : inactive
Front-Panel Lockout  : inactive
Drive Fault          : false
Cooling/Fan Fault    : false
po prikazu zadaneho jak na serveru tak z jineho pocitace ipmitool -I lan -U root -H 192.168.1.100 chassis status to vrati chybu
Error: Unable to establish LAN session

mozna je problem v nedef. MAC adrese Default GW:
Kód: [Vybrat]
[root@nas01 ~]# ipmitool lan print 1
Set in Progress         : Set Complete
Auth Type Support       : NONE MD5 PASSWORD
Auth Type Enable        : Callback :
                        : User     :
                        : Operator :
                        : Admin    :
                        : OEM      :
IP Address Source       : Static Address
IP Address              : 192.168.1.100
Subnet Mask             : 255.255.255.0
MAC Address             : 00:15:17:2b:96:aa
SNMP Community String   : a
IP Header               : TTL=0x40 Flags=0x40 Precedence=0x00 TOS=0x10
BMC ARP Control         : ARP Responses Disabled, Gratuitous ARP Disabled
Gratituous ARP Intrvl   : 2.0 seconds
Default Gateway IP      : 192.168.1.206
Default Gateway MAC     : 00:00:00:00:00:00
Backup Gateway IP       : 0.0.0.0
Backup Gateway MAC      : 00:00:00:00:00:00
RMCP+ Cipher Suites     : 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14
Cipher Suite Priv Max   : XXXXXXXXXXXXXXX
                        :     X=Cipher Suite Unused
                        :     c=CALLBACK
                        :     u=USER
                        :     o=OPERATOR
                        :     a=ADMIN
                        :     O=OEM

tak kdyby vas napadlo co delam blbe nebo nedelam vubec, poradte.
diky.

anonym

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #40 kdy: 22. 05. 2012, 15:29:46 »
ma server vice sitovych interface? pokud ano tak bych zkusil dat kabel do jineho (ne vsechny budou multiplexovany s BMC) - neplati pokud BMC ma svuj interface

dal bych zkusil ty adresy a hesla nastavit v BIOSu, ne pomoci ipmitool

mas ruznou adresu pro pocitac a pro BMC?

jenP.

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #41 kdy: 22. 05. 2012, 16:38:30 »
taky bych to taky nejradsi nastavil v BIOSu, ale nikde jsem to tam nenasel..
sitovky ma dve, jak skonci vypadek proudu tak to zkusim

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #42 kdy: 22. 05. 2012, 16:56:17 »
Takhle nastavene BMC by melo normalne pingat, takze bych zkusli nejdriv ping na 192.168.1.100. Pokud to nepujde, problem je nekde v zakladnim nastaveni. Gateway parametr by to ale IMHO vubec nemel ovlivnovat.

Vsiml jsem si, ze nemate zapnuty ARP, coz by mohl byt problem, protoze nevim jak jinak se klient dostane k MACu toho BMC. Takze zapnout:
Kód: [Vybrat]
ipmitool lan set 1 arp respond onTady v sekci IPMIPOWER TROUBLESHOOTING pisou, ze sem tam se hodi zapnout i tzv. gratuitous ARP, tak to bych taky zkusil.
Kód: [Vybrat]
ipmitool lan set 1 arp generate on
Taky jak upozornuje:
mas ruznou adresu pro pocitac a pro BMC?
Pokud ne, je to clash, a taky to nepujde.

Hodne stesti ;)

jenP.

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #43 kdy: 22. 05. 2012, 18:25:28 »
vyzkousel jsem to ohledne 'arp' a stale stejne
server a bmc maji kazdy jinou adresu

Re:Vzdálené vypínání/zapínání serveru
« Odpověď #44 kdy: 22. 05. 2012, 18:40:05 »
  • Ping tedy funguje?
  • Co vypisuje ipmitool user list?

Mam zkusenosti s BMC, ktere nechtelo prihlasit vnejsi request s urovni opravneni ADMINISTRATOR (coz je default) a museli jsme pro daneho uzivatele pouzit switch -L OPERATOR, coz byla jeho skutecna uroven opravneni. Je videt prave pres user list.