Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu

Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« kdy: 22. 04. 2012, 08:35:32 »
Dobrý deň  ,som jeden z liuxových nadšencov a preto chcem poprosiť  o pomoc pri inštaláci Ubuntu Linux 10.10,11.10 na tablet http://www.wayteq.hu/en/xtab100s. Hardware je na tomto produkte ok,produk je zakúpený,otestovaný a je výkonnejší ako mrznúci iPAD alebo Samsung. Môj problém je v tom že sa mi nedá spustiť inštalácia z USB tak ako to robím na notebookoch alebo netbookoch, proste toto zariadenie nemá bios kde by som si mohol zmeniť boot poradie na usb kľúč.Chcel so štandardne použiť usb klúč vytvotrný z iso cez tvorcu štrtovacieho disku ako som to úspeše urobil niekoľko krát podľa vašeho náhodu v knihe . Po pripojení tohoto BOOT USB kľúča a spustení tabletu sa nedialo nič.Ubuntu nenabootovalo a android veselo frčal ďaľej,potom som to isté skúsil aj cez micro sdcard, ale zopakovlo sa to - ubuntu nenabehlo. Vyskúšal daľšiu variantu inšalácie cez môj počítač :pripojil som tablet a spustil > spustil som live cd > prešiel všetky kroky inštalácie po rozdelenie diskov,tablet bez problémov detekovalo na moje prekvaprnie android používa FAT32 a nie EXT file system ,rozdelil so štandardne disk(/,/home,swap)dal formátovať a inštalovať,všetko pebehlo korektne tak ako malo,až po ukončenie inšalácie a reštart.Po reštarte som odpojil tablet od pc a reštartoval som ho, na moje prekvapenie nabehol znova android, asi sa obnovil zo zálohy,po ubuntu ani stopy len ten start mu trval o niečo dlhšie.Ďaľej som vyskúšal ešte jednu možnosť cez google play(andriod store)prostredníctvom aplikácie ubuntu inšalator naištalovať moj obľubený linux ,pri spustení požadovalobusybox a loop ,stiahol som ich a pri pokuse nainšalovať ich vyskočila hláška že nemám práva root a su not found.Dosť mi to nejde do hlavy keď iné aplikácie som bez problémov naištaloval.Neviem ako to rieši Google z androidom, ale je to ďaľšie linux distro,očakával som postup štandarných linux root konvencíí ako skoro v každom distro čosa týka inštalácie.Natreraz som v koncoch, veľmi chcem moj Ubuntu linux v mojom tablete ale neviem ako ho tam dostať. Ide o Android 2.3.4 Froyo.Vyskytol sa mi ešte problem z pripojením do pc zariadenie detekovalo ,ale nepripojilo keď dom chcel orvotiť vyskočila mi hláško že nevie aký program má použiť,preto som určil štandardne nautilus,ale nič sa nedialo ,jednoducho neotvorilo pripojený Android.Tiež by ma potešilo vyriešiť otázku či 32bit alebo 64bit OS keďže cpu v tablete je AML8726-M Cortex-A9 1 GHz dvoj jadrový procesor. Nie som v linuxe nováčik. Začínal som užv roku 2007 z  Madrivou 2007.1CZ a knihou o nej v ruke ,potom som prešiel na Ubuntu 08.10,09.10,10.04,10.10,všetky samozrejme zo zakúpenou knihou.Nemal som prakticky žiadne poroblémi,a čo bolo som vyriešil podľa rád v knihách ale to všetko bol hardware s biosom.Pokladám sa nadšeného rozširovača linuxu inštalujem ho na všetko na čo sa len dá.Ale tu so njavne narazil. Ak by  mi vedel niekto môcť s týmo pre mňa zpeklitým problémom pomôcť vopred veľké ĎAKJUEM
« Poslední změna: 22. 04. 2012, 11:36:06 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:JAK INSALOVAT UBUNTU LINUX NA TABLET BEZ BIOS S ANDROID 2.3.4
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2012, 08:57:24 »
Uh eh. Chlape, trochu si to nastuduj, jak to funguje, a až pak se v tom začni nějak vrtat. Android samozřejmě nepoužívá FAT32. To se používá výhradně na SD kartách (interních, externích) pro ukládání fotek a případně instalaci aplikací z marketu, pokud to podporují, nicméně to není tak, že by se ta aplikace "nainstalovala" na tu kartu, je tam adresář .android_secure a každá takhle nainstalovaná aplikace se "mountuje" zvlášť.

Takhle to vypadá např. na mém obstarožním krámu LG P500, kde je momentálně CM 7.2-RC1.

Kód: [Vybrat]
$ adb shell mount
rootfs on / type rootfs (ro,noatime,nodiratime)
tmpfs on /dev type tmpfs (rw,noatime,nodiratime,mode=755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noatime,nodiratime,mode=600)
proc on /proc type proc (rw,noatime,nodiratime)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noatime,nodiratime)
tmpfs on /mnt/asec type tmpfs (rw,noatime,nodiratime,mode=755,gid=1000)
tmpfs on /mnt/obb type tmpfs (rw,noatime,nodiratime,mode=755,gid=1000)
none on /dev/cpuctl type cgroup (rw,noatime,nodiratime,cpu)
/dev/block/mtdblock1 on /system type yaffs2 (ro,noatime,nodiratime)
/dev/block/mtdblock9 on /data type yaffs2 (rw,nosuid,nodev,noatime,nodiratime)
/dev/block/mtdblock8 on /cache type yaffs2 (rw,nosuid,nodev,noatime,nodiratime)
/dev/block/mmcblk0p2 on /sd-ext type ext4 (rw,noatime,nodiratime,barrier=0,data=ordered)
/dev/block/mtdblock9 on /cache/download type yaffs2 (rw,nosuid,nodev,noatime,nodiratime)
/dev/block/vold/179:1 on /mnt/sdcard type vfat (rw,dirsync,nosuid,nodev,noexec,noatime,nodiratime,uid=1000,gid=1015,fmask=0602,dmask=0602,allow_utime=0020,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro)
/dev/block/vold/179:1 on /mnt/secure/asec type vfat (rw,dirsync,nosuid,nodev,noexec,noatime,nodiratime,uid=1000,gid=1015,fmask=0602,dmask=0602,allow_utime=0020,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro)
tmpfs on /mnt/sdcard/.android_secure type tmpfs (ro,noatime,nodiratime,size=0k,mode=000)

Tebe ovšem z těch /dev/block/mtdblockX zařízení zajímají i ta, která namountovaná nejsou, protože tam se nachází bootloader, recovery atd. Je potřeba si přesně zjistit, kde to je, a to pro každé konkrétní zařízení - protože si to každý výrobce dělá po svém. Někde se místo yaffs2 používá ext[23].

Pochopitelně potřebuješ nejdřív mít rootnuté zařízení (případně i s odemčeným bootloaderem, pokud ho výrobce defaultně zamyká), jinak si ani neuprdneš - anžto mj. nemůžeš zapisovat do /system, o dalších věcech ani nemluvě.

Vývoj pro embedded zařízení není žádná (_|_)


bagrista

chce se to zamyslet
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2012, 09:04:19 »
nahrat ubuntu neni uplne trivialni, me se osvedcil loopfile a chroot

1) ziskej prava roota, na kazdem zarizeni je to trochu jinak, nevim, jak na tom tvem
2) nahraj si busybox pres busybox installer
3) nahraj si connectbot, nebo terminal emulator, nebo neco podobneho
4) nahraj si VNC klienta
5) pak si stahni z marketu/playe ubuntu installer a dej stahovat skripty a obraz
6) ubuntu installer te povede krok za krokem a naistaujes to
7) spust to pustenim skriptu z terminal emulatoru, melo by te to hodit do prikazove radky
8) pripoj se na to z VNC klienta

melo by to jit

nejake kernely maji problemy, v tom mi pripada lepsi aplikace linux installer, o ni se zde na rootu psalo, ta ma vysmoleny busybox, ale je trochu slozitejsi


jinak pokud trvas na tom, ze misto androidu, tak se koukni na xda forum, tak tomu rozumi


a co se tyce te architektury, tak bych neresil, 64 nebo 32 a podival se po ARM Cortex A9

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:JAK INSALOVAT UBUNTU LINUX NA TABLET BEZ BIOS S ANDROID 2.3.4
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2012, 09:12:20 »
Takže pěkně postupně a strukturovaně:

1) používat kapitálky je neslušné, JÁ NA VÁS TAKY NEKŘIČÍM! (A navíc ten překlep...) Taky použití odstavců by pomohlo.
2a)bez rootnutého zařízení nemáte šanci cokoliv udělat, root na tohle prostě potřebujete (nebo přístup k JTAG, ale...)
2b)tohle není PC, ale tablet, tady platí jiná pravidla a postupy než na PC
3) ARM architektura bios nemá, aplikace pro x86 (intel, amd) jsou nespustitelné
4) https://wiki.ubuntu.com/ARM
    http://nexusonehacks.net/nexus-one-hacks/how-to-install-ubuntu-on-your-android/
    A další via google...
5) na kartě je fat32 proto, že většina uživatelů androidu ji připojuje do windows a ten ext neumí
6) změna oficiálního systému na tabletu za jiný je pro vás asi tak na úrovni změny oficiálního biosu za nějaký jiný - jeden blbý krok a tablet můžete použít už akorát jako těžítko na papíry




Lol Phirae

Re:JAK INSALOVAT UBUNTU LINUX NA TABLET BEZ BIOS S ANDROID 2.3.4
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2012, 09:22:17 »
6) změna oficiálního systému na tabletu za jiný je pro vás asi tak na úrovni změny oficiálního biosu za nějaký jiný - jeden blbý krok a tablet můžete použít už akorát jako těžítko na papíry

Tohle několikrát podtrhuji. Samozřejmě jednou dvakrát to v záruce vyměněj, pokud jim nakukáš, že se nepovedl upgrade oficiálního FW (tedy předem doporučuju zjistit, jestli vůbec výrobce nějaký vydal), ale jinak bez JTAG je to skutečně značně rizikové. Navíc vysoce specifické pro jednotlivý HW/výrobce i verzi Androidu, ICS u některých zařízení má např. ve zvyku resetnout USB při bootu, no a pokud tam zrovna něco low-level flashuješ, tak je vymalováno.  :D


Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2012, 20:54:16 »
Ďakujem za vaše postrehy na margo môjho pravpisu ,ale mám dislexiu tak tie vaše  idio...é poznámky neriešim.Naozaj ďakujem tým ktorý, sa mi naozaj snažia pomôcť.A tý ktorý maju na moju adresu blbé a chytré reči sa môžu poj...ť.Sorry admin ale musím reagovť.Toto je dôvod prečo nechodím na na žiadne fóra ,presne pre tých chudákov ktorý majú silné reči akurát za kompom,ale face to face sú pos...ý.Keby si sa postavil oproti mne bavil by si sa so mnou inak. Ja potrbujem vyriešiť nejaký problé a ak mi niekto nechce  so solidarity pomôcť ,tak nech si nechá tie blbé drísty a komentáre pre seba.Dúfam že je to dostatočne pravopisné na to aby to všetci pochopily.

Lol Phirae

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2012, 21:02:28 »
ak mi niekto nechce  so solidarity pomôcť ,tak nech si nechá tie blbé drísty a komentáre pre seba.

WTF? Pozri, súdruh, ak chces pomôcť, tak sa správaj civilizovane, nie ako tam v tých hentých Horných Uhrách.  ;D ::)

P.S. Hele teda nevím, kdo ti šlápnul na kuří oko, ale snažili jsme se ti taktně naznačit, že instalace nepodprovaného OS na tablet nebo embedded zařízení obecně není klikání na tlačítko Další (Polopaticky česky - představuješ si to jako Hurvínek válku, slovensky - čumíš do toho jako Slovák do hodin.)

 ::)

Radek

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2012, 21:30:29 »
Nenech se odradit, zdejší zaprdění nerdi ti těžko poradí, protože o tom ví prd a umí jen machrovat v diskuzích.
Stáhni si z marketu "Terminal emulator" a na téhle stránce - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Tux.png - obrázek, který následně musíš nastavit jako pozadí v launcheru a máš skoro Ubuntu. Ještě si nezapomeň koupit vodičku na uhry.


Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2013, 15:11:35 »
Jednu radu do příště: První krok   PŘED   koupí HW je studie kompatibility s linuxem a nalezení nějakých seriózních postupů. Někteří výrobci mají třeba přímo nějaký linuxový image, který se jen nahraje na sd kartu nebo něco. A přinejhorším se z takového systému dá udělat alespoň bootstrap Debianu/Ubuntu nebo přes chroot nainstalovat gentoo a podobně..

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2013, 15:28:59 »
Vyskúšal daľšiu variantu inšalácie cez môj počítač :pripojil som tablet a spustil > spustil som live cd > prešiel všetky kroky inštalácie po rozdelenie diskov,tablet bez problémov detekovalo na moje prekvaprnie android používa FAT32 a nie EXT file system ,rozdelil so štandardne disk(/,/home,swap)dal formátovať a inštalovať,všetko pebehlo korektne tak ako malo,až po ukončenie inšalácie a reštart.Po reštarte som odpojil tablet od pc a reštartoval som ho, na moje prekvapenie nabehol znova android,

Nechci být hrubý, ale pokud se někdo chystá na to instalovat linux (byť ubuntu) na (x86 nekompatibilní!!) tablet, předpokládal bych, že bude mít alespoň nějaké znalosti fungování OS, PC a jiných zařízení. Jestli jsem pochopil dobře citovaný odstavec, tak jste nabootoval ubuntu live cd na vašem PC a instaloval na disk připojeného tablet. Předpokládám, že vaše PC nemá ARM procesor a tak jste bootoval x86 live cd. To byste musel použít sakra sofistikovaný způsob instalace (něco ve stylu cross-platform debootstrap), aby se vám to povedlo.

Jak už někdo psal: To, co chcete, opravdu není na instalaci typu další-další, ale spíš na pár večerů nad terminálem. Vaší nadějí je vydání officiálního Ubuntu pro ARM tablety. Sám bych to ocenil, ale nevím, jestli se něčeho takového dočkáme a jestli to bude free :/


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2013, 18:57:58 »
Tak takhle jsem se dlouho nezasmál. Nejhorší na tom je, že je to asi myšlené vážně!  ;D

miso

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2013, 08:28:56 »
chalanisko chcel poradit a nie pocuvat vase premudrele reci  ???   http://www.youtube.com/watch?v=qIYKKLX8lJM

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2013, 09:45:43 »
Ďakujem za vaše postrehy na margo môjho pravpisu ,ale mám dislexiu tak tie vaše  idio...é poznámky neriešim.Naozaj ďakujem tým ktorý, sa mi naozaj snažia pomôcť.A tý ktorý maju na moju adresu blbé a chytré reči sa môžu poj...ť.Sorry admin ale musím reagovť.Toto je dôvod prečo nechodím na na žiadne fóra ,presne pre tých chudákov ktorý majú silné reči akurát za kompom,ale face to face sú pos...ý.Keby si sa postavil oproti mne bavil by si sa so mnou inak. Ja potrbujem vyriešiť nejaký problé a ak mi niekto nechce  so solidarity pomôcť ,tak nech si nechá tie blbé drísty a komentáre pre seba.Dúfam že je to dostatočne pravopisné na to aby to všetci pochopily.

 ;D ;D ;D
Ty ale ale umíš požádat o pomoc, panečku!

Máš recht, vy..r se na ty místní k...ty, místo aby ti tu hned a přímo napsali přesný návod krok za krokem (protože ty zřejmě nemáš čas nejdřív si něco dohledat k tématu), mají jen přemoudřelé žgryndy.

Fakof, nerdi, hustokulín chce radu, tak mu ji naservírujte!!!

Re:Instalace Ubuntu na tablet bez BIOSu
« Odpověď #14 kdy: 28. 03. 2013, 13:40:36 »
chalanisko chcel poradit a nie pocuvat vase premudrele reci  ???   http://www.youtube.com/watch?v=qIYKKLX8lJM

Tak tohle howto je tak trošičku podvod, že? :) Vlastně nejde o instalaci ubuntu na HW tabletu, ale o spuštění ubuntu jako aplikace v androidu a připojení přes vzdálenou plochu. Ale efekt dobrý. Jen by mi trochu vadilo, že stahuju čísi neověřenou binárku... To je z mého pohledu trochu nebezpečné..