Podpora TORu vs. riziko

KapitánRUM

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #30 kdy: 09. 04. 2012, 20:25:02 »
Hádáme se o prdu, takhle to je úplně OT.


hyza

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #31 kdy: 09. 04. 2012, 23:43:10 »
No, kdyz uz se tu rozvrhla takova filozoficko/politicka diskuze, tak mi neda abych neprispel. Ja si myslim, ze na systemu nezalezi. Ano, kazdy system se da zneuzit jinak, ale da se - a mira zneuzitelnosti je dana rekl bych +- procentem lidi kteri ho zneuzit chteji v kombinaci s jejich odhodlanim, a ohodlanim jinych lidi ten system branit. Vsechno v konecnem dusledku - pokym vynechame pocitace - zavisi jenom na lidech. Chtel bych videt system kde neexistuje ovlivnovani lidi, intriky, mocnarstvi, uplatky...to by jsme nejdriv museli vsichni chtit. a pak by vlastne nebylo potreba zadny system.

Trochu odtrzene od tehle myslenky bych uvedl ze zkusenost je neprenosna - verim tedy ze manipulace lidmi v prospech urcite myslenky, bez toho aby manipulovani lide pochopili proc jsou manipulovani je nesmysl. Tihle lidi nebudou mit skutecny podklad pod tim co se naucili, budou mit jenom hole pravidla a cary, datove soubory bez control file :) nebudou schopni myslenku dale interpretovat, obrana myslenky se zmeni na obranu casem deformovanych pravidel vytvorenych na zaklade myslenky kterou po tom case uz temer nikdo nechape....

S tim souvisi i to ze mozek umi tvorit vicedimensionalni abstraktni formy, ktere si vsak neni schopen uvedomit najednou, ale jenom jako soubor nekonecna vyrcenych podobenstvi - protoze to co se vsechna ta podobenstvi budou snazit rict je presne mezi nema, ale nebylo vyrceno. Jako snaha popsat 3D utvar mnozstvim 2D snimku...Prenos takoveho utvaru prez poblaznene masy ovlivnene stovkami sobeckych vlivu mene ci vice mocnych osob potopi dle mne kazdy system.

Myslim si - a tim se vracim o neco vys - ze si na tohle proste musime prijit casem. Musi proste vychcipat u lidi nazor, ze ostatni jsou spatni a je potreba driv nesouhlasit nez se snazit pochopit, ze je potreba myslet driv na sebe nez na ostatni, ze to male kradeni/podvadeni/zlobeni/odsuzovani se v tom velkem svete ztrati...Ne pratele, kazdy z nas ma presne takovou vinu, jaka pripada na jedneho obyvatele tehle planety, kdyz budete hajzl vuci sousedovi a nebudete se snazit urovnat spor ktery vyvolal, jste stejny hajzl jako on, protoze on je treba hloupejsi nebo omezenejsi a nevidi to co vy.

Musi prijit na radu kazdeho osobni presvedceni o tom ze je spravne myslet konstruktivne, kriticky, pozitivne a bez predsudku a osobni vztahovacnosti. Tim netvrdim ze musite se mnou souhlasit, nebo se musite toho nazoru zastavat, klidne ho odsudte. Jenom tvrdim ze kdyz bude velka cast lidi zmyslet a konat v dobrem umyslu z vlastniho presvedceni a bez falesne motivace, bude tady lip, bez ohledu na system...


A zitra to nechci cist :D

farbydo

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #32 kdy: 10. 04. 2012, 00:01:42 »
Ctyri Dohody - doporucuji. Dusek je tam fakt skvelej - http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cty%C5%99i_dohody

Jenda

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #33 kdy: 10. 04. 2012, 01:04:43 »
Hádáme se o prdu, takhle to je úplně OT.
Ne, fakt by mě zajímal tvůj názor na tohle. Kdybych si zítra koupil spoustu billboardů a napsal to tam, co bys dělal?

(zkoušet se mi to nechce, je to nákladné)

Jenda

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #34 kdy: 10. 04. 2012, 01:32:51 »
Když lidem zakážeš, co smí a co nesmí číst, je už jen krůček od pálení knih.
Nejde o to, co se smí číst, ale o to, co se smí psát/říkat. A znovu opakuju - nevím o tom, že by se někdy někde v minulosti nebo současnosti mohlo říkat úplně cokoli. Vždy nějaké hranice jsou. O tom, jestli jsou nastaveny správně, se má smysl bavit. O jejich totálním vymazání imho ne.
1900: Nevím o tom, že by někdy někde v minulosti nebo současnosti mohly volit ženy.


Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #35 kdy: 10. 04. 2012, 08:22:01 »
1900: Nevím o tom, že by někdy někde v minulosti nebo současnosti mohly volit ženy.
Jasně. Ten argument nespočívá jenom v tom, že X nikdy nebylo a proto X není správné. Spočívá v tom, že X nikdy nebylo  proto je potřeba se řádně zamyslet nad tím, co by zavedení X způsobilo. A zároveň, že pokud X je podmínkou "skutečné demokracie", pak taková demokracie (zatím?) nikdy nikde nebyla.

Ten příklad s billboardem byl schválně jednoduchý a emotivní, ale dá se vymyslet miliony jiných příkladů, kde by legalizace šíření jakékoli informace (tedy i svinské lži) vedlo k hodně vážným společenským důsledkům, hlavně v kombinaci s obrovskou silou médií... Třeba:
1. bulvár by si mohl psát a komkoli zcela libovolné lži (nebuďme naivní, že by mu lidi přestali věřit aspoň stylem "na každém šprochu...")
2. kdokoli by mohl zcela legálně zveřejnit jakoukoli utajovanou informaci, například vojenská tajemství (co by na to asi naši vojáci na zahraničních misích řekli?)
3. kdokoli by mohl úplně legálně využít sílu médií k manipulaci s akciovým trhem
4. nikdo by se nemohl spolehnout na jakékoliv informace, ani na ty výkazy akciovek ne (=>totální destrukce akciového trhu)
5. kdokoli by mohl kohokoli natáčet v posteli skrytou kamerou a nahrávku poté úplně legálně prodávat

P.S. na Novém Zélandu mohly ženy volit od r. 1893 ;)

Procházející

Tor je projekt. Klidně se připojte, ale příliš ho nedegradujte.
« Odpověď #36 kdy: 10. 04. 2012, 13:50:35 »
Zdravím,

Nevím kolik z vás Tor (The Onion Router) aktivně používá, ani zda jste už někdy fungovali jinak než koncový člen... ale vaše myšlení je zvrhlé a lidstvu nebezpečné. Podle mne jde přímo proti základní myšlence tohoto projektu.

1) Vy vlastně cenzurujete, i když po svém. Nejlépe ovšem tak, že data co cenzurovat vám dodá někdo jiný. Fajn, zřiďte a poskytujte sdílené připojení do Internetu ale vyhněte se prosím vás Tor-u!
2) Já nemám nic proti vaší snaze se zapojit, ale myslím že lidé potřebují právě tu neomezenost. Máte představu jak Tor s vašimi omezeními funguje? Uživatel se připojí a existuje několik výstupů ze sítě Tor - uživatel zadá požadavek a ouha, většina aktuálních výstupní bodů neumožňuje požadovaný přístup... Nevým jak moc jsou výstupní body sítě prověřovány, ale radši čas odčasu ať data tečou uzlem který se je pokouší analyzovat a zneužít než aby byl omezený tak jak uvádíte vy.

Pokud myslíte, že naše země je opravdu příliš nesvobodná a stát (většinou zprostředkovaně na přání někoho jiného) po vás může jít (a to já vůbec nevylučuji a nejen kvůli nějakému pochybnému pornu a jiné klasické kriminalitě) tak prostě na exit relay zapomeňte.

To byl jeden pohled na věc.

Druhý říká jděte do toho a postupně přitvrzujte. Čím víc nás bude, i jen pasivních uživatelů, tím lépe. Když něco bude masově užíváno a podporováno, hůře se to bude kriminalizovat. Myslím ale, že podobné diskuse jako tu vedete jsou špatné. Prostě zvážím rizika ze všech úhlů pohledu a připojím se nebo ne. Rozbíhat diskusi nad projektem, který si již cíle stanovil a vy je patrně schvalujete když se chcete připojit, zavání spíše pokusem o očernění daného projektu, jeho zpochybnění...

Jen pro zajímavost se podívejte kolik uzlů je třeba v Kanadě, Německu, Švýcarsku... Chile, Čína...

Re:Tor je projekt. Klidně se připojte, ale příliš ho nedegradujte.
« Odpověď #37 kdy: 10. 04. 2012, 13:58:50 »
Myslím ale, že podobné diskuse jako tu vedete jsou špatné. Prostě zvážím rizika ze všech úhlů pohledu a připojím se nebo ne.
A proč bych se nemohl připojit a využít volby, kterou Tor nabízí? Když je využití té volby "špatné", proč ji teda projekt nabízí?

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #38 kdy: 10. 04. 2012, 13:59:36 »
A navíc: proč je špatné o tom diskutovat? Není svoboda diskutovat o čemkoli ta Mekka, o kterou komunitě kolem Toru tak moc jde?

Procházející

Re: Tor je projekt. Klidně se připojte, ale příliš ho nedegradujte.
« Odpověď #39 kdy: 10. 04. 2012, 15:26:00 »
Mirku,

Musíš na to co jsem psal dívat více z vnějšku, filosoficky, ne se v tom tak pitvat.

Jistě není nic špatného na tom využít toho co SW nabízí, ani o tom diskutovat. Já právě na diskusi přistoupil a říkám vám že Tor je projekt který si stanovil určité cíle a metody jak toho dosáhnout a myslím (cítím), že vaše pohnutky jsou odlišné, nevadí vám cenzura,... Navíc, projekt Tor už filosofii má a očekává že se ztotožníš, nebo ne. Pochopitelně se můžeš pokusit změnit vnímání lidí okolo tohoto projektu... zkus jim navrhnout, že by měli zavést white/black list a degradovat tak celý projekt.

Co se vašeho exit relay týká. Jako správce sítě Tor bych se snažil mít podobných koncových uzlů co nejméně. Takové uzly jsou vhodné jen když jich bude opravdu hodně a v konečném důsledku se skrze ně zpřístupní celý Internet a propustnost bude dobrá. Anonymita se i tak může snížit, protože koncové uzly jsou ideálně stabilní uzly a pokud někdo ví, že jimi tečou jen data z určitých serverů, může být teoreticky usnadněno sledování průchodu dat sítí Tor... radši méně koncových uzlů a bez omezení.

Jako protipól, jsem uvedl snahu jakkoli se do anonymního Internetu zapojit, aby se hůře kriminalizoval a více lidí se ozvalo při pokusu jim anonymitu omezit.

Podobných "úhlů pohledu", jak věřím, by mohl každý z nás uvést více. Myslím, že podstatné je že pravda neexistuje, řešení je někde uprostřed a každý ho musí nalézt sám pro sebe, danou situaci, a čas. Snaha o anonymitu (tedy i Project Tor) a filosofie prostě patří k sobě.
Já třeba na exit relay nemám momentálně ani technické parametry, finance, žaludek ani čas. To už bych spíše projekt podpořil finančně, nebo bych prostě zřídil hidden service, kde bych agregoval to co mne zajímá a Internet rychle opouští právě kvůli cenzuře...

Jenda

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #40 kdy: 10. 04. 2012, 16:46:48 »
1900: Nevím o tom, že by někdy někde v minulosti nebo současnosti mohly volit ženy.
Jasně. Ten argument nespočívá jenom v tom, že X nikdy nebylo a proto X není správné. Spočívá v tom, že X nikdy nebylo  proto je potřeba se řádně zamyslet nad tím, co by zavedení X způsobilo. A zároveň, že pokud X je podmínkou "skutečné demokracie", pak taková demokracie (zatím?) nikdy nikde nebyla.

Ten příklad s billboardem byl schválně jednoduchý a emotivní, ale dá se vymyslet miliony jiných příkladů, kde by legalizace šíření jakékoli informace (tedy i svinské lži) vedlo k hodně vážným společenským důsledkům, hlavně v kombinaci s obrovskou silou médií... Třeba:
1. bulvár by si mohl psát a komkoli zcela libovolné lži (nebuďme naivní, že by mu lidi přestali věřit aspoň stylem "na každém šprochu...")
2. kdokoli by mohl zcela legálně zveřejnit jakoukoli utajovanou informaci, například vojenská tajemství (co by na to asi naši vojáci na zahraničních misích řekli?)
3. kdokoli by mohl úplně legálně využít sílu médií k manipulaci s akciovým trhem
4. nikdo by se nemohl spolehnout na jakékoliv informace, ani na ty výkazy akciovek ne (=>totální destrukce akciového trhu)
5. kdokoli by mohl kohokoli natáčet v posteli skrytou kamerou a nahrávku poté úplně legálně prodávat

P.S. na Novém Zélandu mohly ženy volit od r. 1893 ;)
1, 2 jsou velmi dobré příklady, které sám používám při zvažování dilema duševního vlastnictví, když to sklouzne k debatě o neomezeném šíření informací.

3 nedokážu posoudit.

4 podle mě není pravda, pořád budou existovat důvěryhodné zdroje informací.

5 mi přijde, že tam by byla nelegální samotná instalace kamery do ložnice.

Informaci žádající

Selektivní diskriminace uzlů Tor
« Odpověď #41 kdy: 11. 04. 2012, 13:58:16 »
Dotaz vhodný pravděpodobně pro Waseihou... Za odpověď děkuji všem.

Lze nějak udělat aby Tor nepoužíval určité uzly? Pravděpodobně by mi stačilo řízení podle lokací - příklad: nechci využívat uzly umístěné v Rusku, Česku...

Waseihou

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #42 kdy: 11. 04. 2012, 15:11:08 »

Informaci žádající

Re: Selektivní diskriminace uzlů Tor = Exclude(Exit)Nodes
« Odpověď #43 kdy: 11. 04. 2012, 18:12:43 »
Už jsem to našel, časem to vyzkouším

https://www.torproject.org/docs/faq#ChooseEntryExit

Thor

Re:Podpora TORu vs. riziko
« Odpověď #44 kdy: 13. 04. 2012, 00:51:58 »
pokud pojedeš na VPS zkus tohle: http://www.cyberciti.biz/faq/block-entier-country-using-iptables/
Da se to, jako hodne veci v Tor-u  :)
Ale tohle odporuje puvodni myslence Toru, nebudes pak natolik anonymni, protoze budes identifikovatelny diky svym vyjimkam... 8)