Co je perspektivnější: Java nebo Python?

ABC

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #45 kdy: 31. 03. 2012, 20:52:03 »
Spíš by mě zajímalo srovnání Javy a C# v produkčním prostředí. Zajímaj mě postřehy z praxe, to že je Java víc multiplatformní ví i malý dítě...

Setkal jsem se s lidma z obou táborů, ale jejich srovnání bylo většinou příliš subjetivní.


martin

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #46 kdy: 31. 03. 2012, 21:14:07 »
Spíš by mě zajímalo srovnání Javy a C# v produkčním prostředí. Zajímaj mě postřehy z praxe, to že je Java víc multiplatformní ví i malý dítě...

Oboje v produkčním prostředí funguje jak pro malé, tak pro velké aplikace. Stačí? Je to dost objektivní?

Jsi si jistý, že můžeš nějak pracovat s odpovědí na tvoji otázku ať už by byla jakákoli?

ABC

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #47 kdy: 31. 03. 2012, 21:53:42 »
Oboje v produkčním prostředí funguje jak pro malé, tak pro velké aplikace. Stačí? Je to dost objektivní?
Takže se jedná defakto o srovnatelné technologie :-)

Jsi si jistý, že můžeš nějak pracovat s odpovědí na tvoji otázku ať už by byla jakákoli?
Možná jsem mohl otázku upřesnit. Srovnávejme veci jako: nároky na analitika při modelování designu, rychlost vývoje, komfortnost a funkcionalita IDE, běhové prostředí, přehlednost kódu rozsáhlejších aplikací při dodržení konvencí, knihovny (standardní knihovny, popř. dostupné komerční rozšíření), platy juniorů a seniorů....

martin

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #48 kdy: 31. 03. 2012, 22:14:00 »
Možná jsem mohl otázku upřesnit. Srovnávejme veci jako: nároky na analitika při modelování designu, rychlost vývoje, komfortnost a funkcionalita IDE, běhové prostředí, přehlednost kódu rozsáhlejších aplikací při dodržení konvencí, knihovny (standardní knihovny, popř. dostupné komerční rozšíření), platy juniorů a seniorů....

Podle mne se opravdu jedná objektivně v obecné rovině o srovnatelné technologie ve všech těch aspektech, které zmiňujete. Spíš budete mít práci sám se sebou kousnout věci, které vám osobně nesednou, pokud na takové narazíte.

XYZ

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #49 kdy: 31. 03. 2012, 22:54:43 »
Možná jsem mohl otázku upřesnit. Srovnávejme veci jako: nároky na analitika při modelování designu, rychlost vývoje, komfortnost a funkcionalita IDE, běhové prostředí, přehlednost kódu rozsáhlejších aplikací při dodržení konvencí, knihovny (standardní knihovny, popř. dostupné komerční rozšíření), platy juniorů a seniorů....

Podle mne se opravdu jedná objektivně v obecné rovině o srovnatelné technologie ve všech těch aspektech, které zmiňujete. Spíš budete mít práci sám se sebou kousnout věci, které vám osobně nesednou, pokud na takové narazíte.

Já jsem například za sebe měl problém akceptovat použití Windows (preferuji Unix), takže používám Javu místo C#, a to přesto že si myslím že C# je jako jazyk/platforma lepší (však je taky novější a autoři se mohli poučit z chyb Javy).


jirka

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #50 kdy: 01. 04. 2012, 10:23:04 »
Tady se to trollama jenom hemží, každopádně pár věcí - nechápu, proč tady spousta lidí považuje Javu za hloupý jazyk?

Obecně platí, že samotný jazyk nestačí, je potřeba znát i věci kolem, v případě Javy:
- přehled ve standardní knihovně
- buildovací nástroje Maven, Ant
- konfigurační XML soubory
- Java EE standardy (a jejich implementace, např. JPA -> Hibernate), znát nějaké frameworky atd.
- JUnit

Takže diskuze pouze o znalosti pouze jazyka je k ničemu. A druhá věc je, že záleží, na čem chcete dělat. Pominu-li pár desktopových a nějaké mobilní aplikace, tak hlavní doménou Javy jsou rozsáhlé enterprise systémy. Java s nativním paralelismem se hodí pro distribuované aplikace. K tomu patří velká podpora transakcí, persistence, posílání zpráv, atd. To jsou nástroje, bez kterých se u rozsáhlých aplikací těžko obejdete.
Takže Java není pouze o jazyku, ale o znalosti celé platformy. Znalost platformy pak můžete využít i jiných jazyků, např:
Jython - napíšete aplikaci v Pythonu a provozujete v JVM
Jaskell - napíšete aplikaci v Haskellu a provozujete opět v JVM
...

A k té hlouposti Javy - když má Java garbage collector, tak to beru jako větší pohodlí, ne jako hloupost Javy. Ušetřím čas, než abych musel hlídat a debugovat memory leaky. Chci, aby mi programovací jazyk usnadňoval práci a neházel klacky pod nohy. Já jsem toho napsal hodně v C a prostě mě nebaví tam řešit ty samé problémy dokola. Jistě cenou za toto pohodlí, je vyšší paměťová náročnost, ale u zmiňovaných aplikací to není překážka.

Vyzkoušel jsem hodně jazyků a rozhodl jsem se živit Javou EE. Proto obhajuji její vlastnosti. Pokud vás baví psát ovladače nebo síťové aplikace, tak se učte C/C++. Pokud vás baví weby, učte se PHP, Python, Ruby, atd. Pokud chcete být serveroví admini, učte se Bash, Python, Perl, atd. Pokud chcete být akademici, učte se Prolog, Lisp, Haskell, Smalltalk, atd.




nikdo

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #51 kdy: 01. 04. 2012, 10:49:38 »
Citace
Vyzkoušel jsem hodně jazyků a rozhodl jsem se živit Javou EE. Proto obhajuji její vlastnosti. Pokud vás baví psát ovladače nebo síťové aplikace, tak se učte C/C++. Pokud vás baví weby, učte se PHP, Python, Ruby, atd. Pokud chcete být serveroví admini, učte se Bash, Python, Perl, atd. Pokud chcete být akademici, učte se Prolog, Lisp, Haskell, Smalltalk, atd.

Pokud chcete byt opravdovi programatori, naucte se vsechno :D

jirka

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #52 kdy: 01. 04. 2012, 11:39:03 »
Citace
Vyzkoušel jsem hodně jazyků a rozhodl jsem se živit Javou EE. Proto obhajuji její vlastnosti. Pokud vás baví psát ovladače nebo síťové aplikace, tak se učte C/C++. Pokud vás baví weby, učte se PHP, Python, Ruby, atd. Pokud chcete být serveroví admini, učte se Bash, Python, Perl, atd. Pokud chcete být akademici, učte se Prolog, Lisp, Haskell, Smalltalk, atd.

Pokud chcete byt opravdovi programatori, naucte se vsechno :D

To máš jistě pravdu, ale ukaž mi pozici, kde tohle všechno využiješ. Většinu z uvedených jazyků jsem jen vyzkoušel na nějakém (často školním) projektu, ale je to dobré jen pro přehled. V praxi využiješ maximálně kombinaci několika málo jazyků.

nikdo

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #53 kdy: 01. 04. 2012, 13:24:04 »
Delal jsem si samozrejme sprymy, opravdu zalezi na vasem zamereni... ale priznejme si to, napisete v Jave OS || napisete v C business aplikaci? Ne, ano.

NoFlame

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #54 kdy: 01. 04. 2012, 14:16:07 »
Delal jsem si samozrejme sprymy, opravdu zalezi na vasem zamereni... ale priznejme si to, napisete v Jave OS || napisete v C business aplikaci? Ne, ano.
Napíšete v C business aplikaci? Ano? Opravdu? No tak ano. Teoreticky.
Ale napíšete je prakticky? Tedy abyste se vešel do obvyklého časového a finančního rámce, který je na tu aplikaci vyčleněn? Ani omylem :-) V praxi to totiž obvykle nestihnete ani v Javě s hromadou podpůrných frameworků okolo :-)

Pokud se chce někdo učit C, tak mu gratuluji k dobrému rozhodnutí. Ale pokud by se chtěl někdo učit C, protože to má být univerzální jazyk ve kterém bude schopen i hackovat OS i psát business aplikace, tak bude hrozně zklamaný.

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #55 kdy: 03. 04. 2012, 12:03:07 »
Co se týká programování, tak Java, Python, PHP, ASP nemá s programováním společného nic, všechno jsou to skriptovací jazyky, tedy napřed musí přijít programátor, naprogramovat jim nějaké to runtime prostředí tuny základních knihoven a pak mohou přijít pojídači koláčů si patlat ty svoje skripty :-)
Programuje se v C/C++, dřív se programovalo i v Delphi.

ja by som to takto nehrotil, ale nieco na tom bude ;)

Kit

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #56 kdy: 03. 04. 2012, 18:24:49 »
Vyzkoušel jsem hodně jazyků a rozhodl jsem se živit Javou EE. Proto obhajuji její vlastnosti. Pokud vás baví psát ovladače nebo síťové aplikace, tak se učte C/C++. Pokud vás baví weby, učte se PHP, Python, Ruby, atd. Pokud chcete být serveroví admini, učte se Bash, Python, Perl, atd. Pokud chcete být akademici, učte se Prolog, Lisp, Haskell, Smalltalk, atd.

S tímto názorem souhlasím. Na každý úkol může být vhodný jiný jazyk. Osobně nejraději kombinuji několik programů v různých kompilovaných jazycích a jako lepidlo skriptovací jazyk. Často využiji kombinaci systémových programů spojených jednoduchým skriptem v Bashi či PHP.

petr

Re:Co je perspektivnější: Java nebo Python?
« Odpověď #57 kdy: 04. 04. 2012, 09:05:14 »
Delal jsem si samozrejme sprymy, opravdu zalezi na vasem zamereni... ale priznejme si to, napisete v Jave OS || napisete v C business aplikaci? Ne, ano.
Mě si přesvědčil. Jestli budu psát OS, napíšu ho v C. Na business aplikaci ho ale nepoužiju.