Byla by takováto služba legální?

ydiot

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #15 kdy: 09. 03. 2012, 18:14:34 »
Vetsina lidi se tu deli na dva tabory. Jedni obhajuji nazor zalozeny na technicke uvaze a druzi haji nazor zalozeny na vyslednem skutku.

Argumentace obou stran se zda byt spravna a presto vam neco nesedi, ze?

Problem je v tom, ze dnesni spolecenska objednavka rika, ze torrent je spatny a stahovani ze serveru zas tak spatne neni, a ze seedovani je vlastne distribuce zakazaneho ovoce. pokud bych vsak pouzil argumentaci zastancu nazoru zalozeneho na vyslednem skutku, pak musi jit technicka implementace stranou a potom tedy i seedovani je jen technicka implementace a vysledny skutek je jen stahovani, coz je v ceskych zakonech povolene. v praxi jsou vsak technici postihovani za seedovani a proto argumentuji a vymysleji jak vytvorit sluzbu, ktera by je ochranila od selektivniho a manipulativniho zneuzivani technickych detailu  implementace stahovani.

90% lidi totiz stahuje pres torrenty kvuli stahovani a ne kvuli seedovani.






P_V

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #16 kdy: 09. 03. 2012, 18:58:54 »
Jak tu již zaznělo, pro soud je irelevantní technické řešení, důležitý je prokázaný úmysl. Stejně tak může někdo požadovat odstranění Z, X1 a X2, pokud zjistí, že se to používá pro porušování autorského zákona, což lze dokázat tak, že Z xor X1 xor X2 vydá autorsky chráněné díly (de facto by potom stačilo odstranit libovolný jeden z těch bloků, protože bez něj nepůjde to dílo získat).
V tom vidím problém provozování takové služby. Ten Někdo požádá o odstranění nelegálně šířeného Obsahu uloženého v Z, X1, X2. Ten Obsah v těchto blocích nepopiratelně je. Jenže smazáním kteréhokoliv bloku se znefunkční spousta dalších Obsahů, čímž taková služba bude naprosto neatraktivní. A když to provozovatel nesmaže, může být stíhán.

odpovedinefunguji

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #17 kdy: 09. 03. 2012, 19:53:07 »
myslim, ze jsi (znovu)vymyslel freenet.
freenetproject.org

Rado2

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #18 kdy: 09. 03. 2012, 20:48:29 »
Je to technicky zaujímavé, ale zabúdaš, že právo sa neriadi len logikou, akonáhle by bola taká služba dosť významná, bola by potlačená možno jednoduchou zmenou zákonov, alebo výkladom zákona ( je to dokázateľné poškodenie majiteľov autorských práv vs. teoretická hrozba zmazania "nevinných" dát, ktorú dokonca z povahy služby nevieš ani dokázať )

Waseihou

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #19 kdy: 09. 03. 2012, 20:59:48 »
Pokud pokaždé když uživatel nahraje blok do služby použiji pro xorování blok který je součástí díla které mohu legálně držet a dál šířit (třeba open source video Big Buck Bunny) a pro každý uložený blok vytvořím nový "magnet" ukazující na "Bug Buck Bunny" potom se můžu hájit tím, že všechny bloky jsou kódováním tohoto díla které mám právo šířit, a tedy jsou legální a jejich odstraněním by bylo porušením mého práva na svobodu projevu.


i

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #20 kdy: 09. 03. 2012, 21:11:47 »
Moc pěkné téma i komentáře,
Podařilo se tím ale jen jedno a to dokázat že dnešní základy právních systémů nejsou kompatibilní s dnešním stavem poznání.

Bohužel, tyto stránky čtou převážně jen lidé kteří se živí hlavou občas i někteří ti kteří se živí rukama, docela by ale byla zajímavá reakce těch, kteří se živí hubou. Teda pokud by se je nějakým prostředkem podařilo donutit aby si to opravdu přečetli, pochopili a věcně reagovali :-) pak by se možná dalo někam pokročit.


i

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #21 kdy: 09. 03. 2012, 21:22:24 »
ještě mě napadá,

Proč by hashe cílového souboru nemohly byt v jednom dalším, stejným způsobem šířeném souboru, ke kterému by se hash posílal mailem nebo SMS-kou?

Waseihou

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #22 kdy: 09. 03. 2012, 21:29:47 »
Jinak ideu samozřejmě nemám z vlastní hlavy, zas takový génius nejsem. Dělám seznam anonymních p2p sítí a snažím se dostat do problematiky, což je důsledek "nadšení" z přijetí ACTA, kdy jsem chodil na demonstrace a tak nějak mě napadlo, že by to byla ideální příležitost k vytvoření základů darknetu lidí kteří se osobně znají (friend to friend sítě) respektive si důvěřují že nejsou fízli, což se zjistí třeba u piva při kolujícím jointu...

Seznam je tady:
https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=285&t=10673

Darknet je peer to peer síť kde přímo propojeni jsou pouze lidé kteří si důvěřují. Tedy znají své IP adresy. Všechna komunikace (rozuměj výměna dat) mezi uživateli kteří se neznají je routováná skrze jejich známe, známe jejich známých atd., čímž je zaručena vysoká míra anonymity. Veškerá komunikace je šifrována, takže je nemožné ji odposlouchávat či filtrovat třeba podle sum paketů. Hlavní problém všech darknetů je značná pomalost. A ta je způsobená tím, že než soubor doputuje k cíli tak je přenesen přes několik mezičlánků, které nemusí být vždy dostupné nebo mohou vypadnout či mít pomalé připojení, a navíc celkové množství přenesených dat v síti roste. Pokud jsou mezičlánky dva, třeba A - b - c - D, a A stahuje od D 100 MB, tak se celkově v síti přenese 300 MB, tedy počet hran. Čím víc lidí mezičlánků v darknetu, tím větší overhead. Pokud bychom předpokládali že v případě masivního rozšíření darknetu začne platit pravidlo šesti stupňů separace a všechno pěkně pojede, tak nesmíme zapomínat že některá spojení by byl vytížená výrazně více než jiná takže by to škrtilo rychlost přenosů.

Během svého "studia" jsem narazil na několik způsobů, jak toto řešit:

- cache: přenášené bloky dat jsou ukládané u prostředníka v šifrovaném souboru pro případ zabavení PC, a pokud jsou opakovaně vyžadovány tak jsou rovnou k dispozici. Sice to snižuje bezpečnost uživatele ale urychluje to dostupnost "oblíbeného" obsahu, při startu aplikace je nejspíše třeba zadávat heslo nebo klíč pro dešifrování cache. Tohle má myslím třeba ten freenet.

- brightnet: ona blbost z xorováním kterou zde popisuji
P2P klient i teorie pro to už existuje, někdo to nakódoval, udělal jakousi betu a pak na to už nikdo několik let nešáhl:
http://en.wikipedia.org/wiki/OFFSystem

Mě osobně zajímá, jestli by šlo kombinací těchto principů vytvořit schéma, které by fungovalo obdovně efektivně jako cyberlockery jako byl megaupload, ale bylo by obtížné celý systém zničit, protože data by byla právně oddělená od klíčů k sestavení autorsky chráněného obsahu, a celé by to bylo ošéfované tak aby právně šlo postihovat pouze ty kdo zveřejnují "magnet" a nikoliv samotné servery s "náhodnými" bloky. Prostě rozmělnit zodpovědnost natolik, že nikoho nebude možné postihnout za jakýkoliv obsah, tedy to samé co zhruba poskytuje freenet, gnunet, tor, i2p atd., ale rychlost stahování by měla výrazně nižší overhead.

Prostě pochopit různé přístupy k řešení "problému", navrhnout lepší a pak buď začít implementaci nebo někoho k implementaci dotlačit.

Waseihou

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #23 kdy: 09. 03. 2012, 21:34:47 »
ještě mě napadá,

Proč by hashe cílového souboru nemohly byt v jednom dalším, stejným způsobem šířeném souboru, ke kterému by se hash posílal mailem nebo SMS-kou?

Lol ;) když by někdo další takovou službu udělal. Jinak v tom OFFsystem to tak je, že ty hashe se hodí do dalších pár bloků a k nim se udělá "magnet", tedy uživatel nejdříve najde a zxoruje třeba tři bloky po 128 KB a teprve v nich je ten seznam hashů a ty pak teprve začne tahat. Pokud se náhodou seznam nevejde do 128 KB, tak těch bloků už nebude tolik ale jen pár.

Na šíření hashů se pak používá darknet který je vestavěn do klienta, tam už záleží na tom jak moc je jeden ochoten obětovat bezpečnost a jestli se připojí k "veřejně známým" uzlům.

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #24 kdy: 09. 03. 2012, 21:47:48 »
Tahle otázka lze položit jednoduše: je nelegální zpřístupnit autorské dílo ve chvíli, kdy ho zakóduji tak, aby ho nemohl přečíst kdokoliv? Protože o nic jiného vám nejde - prostě to zakódujete tak, aby nikdo neznalý "hesla" soubor neuměl dekódovat.

To mě napadlo hnedka jako první. Tazatel to sice krásně nakombinoval, ale nedosáhl ničeho jiného, než že má na serveru zašifrovaný obsah (čímž se cítí být jako potenciální provozovatel serveru z obliga) a kalkuluje s tím, že se klíče budou povalovat někde na netu.

K tomu nepotřebuje vymýšlet úložiště hashů, stačí na jakékoli sdílecí servery nahrávat šifrovaný obsah a pokoutně šířit informaci [url,heslo]. 

Waseihou

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #25 kdy: 09. 03. 2012, 21:49:15 »
Jinak to mají ošéfované tak že uživatel má své svůj RSA certifikát který si vygeneruje, a pak se udělá md5sum za sebe poskládaného veřejného klíče, RSA certifikátu a možná nějaké soli a to slouží jako veřejný identifikátor uživatele.

Při uploadu někým v síti pak k němu "putují" ty bloky dat, jejichž md5sum má dostatečně malou hammingovskou vzdálenost od jeho veřejného identifikátoru. Tím je zaručeno že při velkém počtu uživatelů jsou data při uploadu rozptýlena a duplikována, protože se nahrají všem těm, kteří mají dostatečně nízkou hammingovskou vzdálenost. Díky certifikátu potom nevadí pokud klient změní IP, navíc je třeba aby se hash neměnil protože se změnou certifikátu se mění i předpokládané sdílené hodnoty.

Všechny uzly sítě jsou veřejně známé. Mají i jiné koniny, třeba bezpečnost že ten kdo se zeptá nějakého uzlu jestli má blok s md5 mimo hammingovskou vzdálenost určenou identifikátorem uzlu, tak po několika pokusech si ho ten uzel přidá na blacklist. Výjimkou je pokud se sám uzel zeptá toho jiného jestli nemá něco v rámci jeho hammingovské vzdálenosti, pokud ne tak potom tento uzel se může ptát toho prvního jestli náhodou tento blok nemá, protože se dá předpokládat že ho časem získal odjinud. Tímto se obsah šíří na místo určení a zároveň to částečně řeší situaci aby se "oblíbený obsah" v síti co nejvíce replikoval.

Protože jsou bloky xorovány s náhodnýmy, tak i md5 sumy budou rovnoměrně rozdělny a to zaručuje, že uploadovaný soubor bude velmi dobře rozeset mezi jednotlivé uživatele p2p sítě.

Síť se jim bohužel neuchytila a v současnosti je to mrtvý projekt, ale ta idea mi přijde úplně super a klidně by taková síť mohla sloužit jako jakási cache pro jiné sdílecí sítě, třeba pro bittorrent. Někdo by to musel vymyslet, v současné době prostě není myslitelné aby uživatelé hromadně migrovali do sítě s vyšší anonymitou, a proto je migraci třeba připravovat postupně, aby banda pirátská měla v záruce eso v rukávu v případě, že by se nepodařilo zabránit prosazení některých stupidních zákonů, které na nás sračkomety pravidelně valí.

Waseihou

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #26 kdy: 09. 03. 2012, 22:03:13 »
Jinak nejzákladnější idea celá věci je probírána v tomto:
http://offsystem.sourceforge.net/CopyNumbCJ.pdf

ale je to spíš blábolení o copyright než o samotné implementaci, šedá je teorie...

mat .

Re:Byla by takováto služba legální?
« Odpověď #27 kdy: 10. 03. 2012, 11:07:46 »
Jak už tady několikrát zaznělo. Technické řešení je irelevantní. Proto ani není právo v rozporu se stavem poznání. Navíc právo logické opravdu je, jen je na to potřeba hledět od základu tj. ústavy + dalších společenských hodnot, které nemusí být explicitně vyjmenované. Laicky řečeno "účel světí prostředky" (i když ne až tak machiavellovsky :-)).

A pro informaci: infiltrovat se do takové větší skupiny jde s prstem v nose. Ostatně sám jsem to zažil jako pozorovatel. Takže to sucho a bezpečí je jen zdánlivé.