Fórum Root.cz

Ostatní => Odkladiště => Téma založeno: Waseihou 09. 03. 2012, 14:46:50

Název: Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 14:46:50
Mějme server který nabízí následující službu:

1. Server uchovává bloky dat o velikosti 128 kilobajtů a jejich MD5 hashe. Libovolný uživatel může získat libovolný blok dat tak, že zadá do adresy MD5 hash bloku (třeba http://dejmi.to/data/base64/md5/6211d7e768156951c095ab474add9b92) a následně tento blok obdrží.

Při prvním startu serveru je vytvořena množina náhodných bloků pomocí pseudogenerátoru náhodných čísel či dokonce hardwarového generátoru TRNG.

2. Uživatel může na server nahrát blok libovolných dat S o velikosti 128KB, který je zpracován následujícím způsobem:

Jsou náhodně vybrány libovolné dva již uložené bloky X1 a X2 a s těmito je blok dat S zkombinován pomocí operace xor do bloku Z:

Z = S xor X1 xor X2

Blok S je zahozen a blok Z je uložen na server a je pro něj vypočítán hash md5(Z). Blok Z tedy může stáhnout kdokoliv kdo zná md5(Z).
Uživateli je vrácen seznam následujících hodnot:

md5(Z), md5(X1), md5(X2)

Server neukládá datum uložení bloků. Hodnoty jsou seřazeny podle abecedy pomocí běžných knihovních funkcí porovnávajících podle ASCII hodnoty znaků, nelze tedy určit ani pořadí uložení bloků na server tak, že md5 posledního bloku by byla na konci seznamu.

Toto je všechno, co služba dělá, nic víc, nic míň. Může být tato služba nelegální?
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Pindal 09. 03. 2012, 14:59:32
Mějme kuchyňský nůž.

Nůž se skládá ze čepele a rukojeti. Jeho délka je 12cm Nožem se dá krájet, sekat a bodat.

Toto je všechno, co nůž dělá, nic víc, nic míň. Může být tento nůž nelegální?

Nemůže. Ovšem bodání, sekání a krájení lidí nelegální je.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: nikdo 09. 03. 2012, 15:17:50
Nejsem právník, ale podle mého názoru a mého právního povědomí je to trochu nesmyslně položená otázka.

V případě, že by v souvislosti s takovou službou došlo k nějakému soudnímu sporu, tak soud se nebude prioritně zabývat technickými otázkami typu MD5 a velikostí datových bloků, ale tím, co jste svým jednáním (provozováním takové zlužby) způsobil, případně co jste měl v úmyslu způsobit (ano, opravdu soudy pátrají po úmyslech).

Je to tedy, IMHO, podobné jako byste se ptal: je legální vykopat jámu? Samozřejmě že je. A je legální vykopat jámu na silnici? Není, ta není vaše, vykopat jámu můžete jen na svém pozemku. A je legální vykopat jámu na svém pozemku, když vím, že večer má přijít na návštěvu tchýně a na dvoře nesvítí světlo?...
S prostým konstatováním "já jsem jen vykopal jámu, nic víc, za to mě přece nemůžete zavřít" se prostě soud nespokojí. Bude hledat poněkud "hlouběji"...
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 15:43:37
Uživatel může stáhnout všechny tři bloky dat Z, X1, X2 a jejich opětovným zxorováním získat S. Samotná služba tuto informaci ale nikde neuchovává ani nezveřejňuje, a protože původní bloky vytvořené při zavádění služby měly statisticky vlastnosti náhodného bílého šumu, tváří se z hlediska provozovatele všechny bloky jako náhodná data.
 
Dejme tomu, že by blok S obsahoval autorsky chráněný obsah. Dopouští se provozovatel takovéto služby trestného činu porušování autorského zákona tím že umožňuje stáhnout blok dat Z,X1,X2, pokud nikde neuchovává informaci že k získání S je třeba udělat S = Z xor X1 xor X2? Dopouští se trestného činu tehdy, pokud někdo někde jinde tuto informaci zveřejní a on nadále stažení bloků Z,X1 nebo X2 umožňuje? Nejde totiž určit, který blok vznikl zxorováním S s kterými, zvlášť pokud neudělá chybu a seznam md5 vrátí seřazení podle abecedy aby pořadí vytvoření nešlo zjistit podle pozice ve vráceném souboru s md5.
 
Představme si situaci, že nějaký další uživatel nahraje blok K ke kterému vlastní autorská práva, a obdrží blok L = K xor Z xor X1, tedy náhodně byly vybrány bloky Z a X1 pro xorování. Protože tento uživatel drží autorská práva ke K, určitě může legálně zveřejnit informaci že K = L xor Z xor X1, tedy seznam md5 hashů těchto bloků md5(L), md5(Z), md5(X1). Blok Z je nyní součástí reprezentace dvou bloků S a K ke kterým drží autorská práva dva různé subjekty. Potom ale nastává situace, kdy vynucení odstranění bloku Z by bylo popřením práva na svobodu projevu držitele bloku K, který má právo šířit své sdělení libovolným způsobem. Proto není možné aby samotné zveřejňování bloku Z bylo porušením autorského práva.
 
Porušení autorského práva se tedy v tomto případě dopustí pouze ten, kdo zveřejňuje informaci že S = Z xor X1 xor X2. Provozovatel služby se ale žádného trestného činu nedopouští a nemá ani povinnost blok Z odstranit, protože nelze jednoznačně dokázat že sám o sobě porušuje něčí autorská práva.
 
Jsou mé předpoklady korektní?
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 15:46:14
A můžeme zkusit postoupit ještě o krok dál. Uživatel si stáhne nejdřív X1 a na server nahrává S xor X1. Může být počínání uživatele nelegální? A co provozovatel? He? Aneb jak je to u nás s 'plausible deniability'?
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 15:48:00
Zamyšlení o číslech a autorském zákonu:

Jakýkoliv soubor lze interpretovat i jinak - jako přirozené číslo, detaily ponechme stranou, je to jednoduché. Ale může nějaké přirozené číslo podléhat autorskému zákonu? Předpokládejme na chvíli, že ano, a ukažme si zajímavou situaci:

Číslo 12 je něčí duševní vlastnictví.

Já zveřejním čísla 5,7,10,2,1,11 které ničí duševní vlastnictví nejsou, proto nic neporušuji. Ale 12 = 5+7 = 10+2 = 1+11, nedělá to taky tyto čísla duševním vlastnictvím toho, kdo vlastní 12?

Někdo někde napíše 5+7=12. Tedy tím dílo zpřístupní a poruší zákon. Jsem nyní povinen odstranit 5 a 7? Nikolivěk!

Co když někdo jiný vlastní číslo 17 a rozhodne se, že je volně šiřitelné, proto zveřejní že 10+7=17 a toto tedy učiní legálně. Vlastník čísla 12 nemůže tvrdit, že čísla 10 a 7 porušují jeho duševní vlastnictví, protože kódují číslo 17 které je duševním vlastnictvím někoho jiného. Čísla 7 a 10 tedy nemohou být ničím duševním vlastnictvím, nebo mohou být duševním vlastnictvím obou.

Někdo jiný pak vlastní číslo 8 = 2+6= 3+5 a rozhodne se ho zveřejnit pro volné užití. Proto ani čísla 2 a 5 nejsou ničím duševním vlastnictvím, protože duševní vlastnictví předpokládá pouze jednoho vlastníka. Ale potom ani čísla 2 a 5 neporušují ničí práva, sama o sobě.

A co teprve když samotný text 12=5+7 zakódujeme jako číslo využívajíce třeba tabulky ASCII...

Digitální svět je svět čísel, a duševní vlastnictví v něm je nesmyslné, protože pro jakékoliv číslo lze najít předpis, který ho transformuje na libovolné jiné číslo, a tuto informaci lze rovněž kódovat jako číslo.

Nebo tomu tak není? Dokažte...
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Pavouk106 09. 03. 2012, 15:51:50
Říkáš to moc hezky a ten nápad neni úplně hloupej, ale žijeme v ČR, ctí se presumpce neviny a s takovou obhajobou bys neuspěl. Obávám se, že Tvoje vysvětlení by zajímalo maximálně IT nadšence, ale soud ne...

Začínáš mi připomínat uživatele michal-20 (nebo jak se jmenoval)... Než sjem to dopsal, stihnul jsi hodit další dva příspěvky...
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Mike Stuffel 09. 03. 2012, 16:06:03
mne sa taketo "hracky" celkom pacia, este do toho "primontovat" distribuciu pomocou niektorej z technologii p2p....
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 16:07:42
No vždycky je tu ještě ústavní soud. Pokud by ty data byla přenášená v Base64, jedná se o text a ten je chráněn svobodou slova. Protože by šlo o nesmyslnou změt znaků, těžko by někdo dokázal že porušují něčí copyright.

Logicky by někdo šel nejdříve po službě která uchovává hashe, tedy po uživatelích warez fór a podobně, ale to už je jejich boj. Hlavní výhodou by teoreticky bylo že i kdyby zavřeli warez fórum, tak samotná data by nezmizela a tak pro obnovení by stačilo aby někdo znovu zveřejnil hashe, které by samozřejmě zabíraly mnohem méně místa.

Pokud by někdo seznam hashů uložil na více takových serverů vlastněných různými právními subjekty tak aby nikde nebyly všechny bloky nutné pro složení souboru, je to těžko postižitelné.

Stejně tak pokud X1, X2 a Z budou u různých poskytovatelů služby (to může být uživatel se spuštěnou aplikací a nebo třeba i komerční poskytovatel s velkým úložištěm, představivosti se meze nekladou) tak nikdo za nic nenese odpovědnost.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 16:11:52
Samozřejmě že zločince je ten, kdo někde napíše že třeba Kajinek.DVDRip.CZ.mkv = Z xor X1 xor X2 a uvede jejich hashe md5(Z), md5(X1), md5(X2) a ještě naslibuje že jde o DVD rip vysoké kvality ;)

Pak ten kdo tuto informaci někde vystavuje je povinen ji odstranit, pokud se dozví že tam je. Ale odstranění Z, X1 a X2 nikdo požadovat nemůže, protože je to jenom náhodný šum.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 16:15:22
A tu nastává další otázka: je magnet link nelegální? Protože jde jen o trochu jinou variantu magnetlinku. Jeden může seznam všech hashů a pořadí nějakého souboru zakódovat stejným způsobem aby se ale vše vešlo do jednoho bloku, uložit to na server a zveřejnit jenom md5sum tohoto jednoho bloku. Potom je to prakticky magnet link, ale neobsahuje zdroj dat.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Pavouk106 09. 03. 2012, 17:02:55
Takže si budu chtít stáhnout "...ten song který nejlíp zní..." a budu k tomu potřebovat hash hashe hashů a až se dostanu k těm posledním, tak pak teprve po z-xor-ování hromady nesmyslů získám samotnou hudbu... To je paranoidní až do aleluja :-D Ve svý podstatě to ale neni úplně blbý :-D
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Sten 09. 03. 2012, 17:08:09
Jak tu již zaznělo, pro soud je irelevantní technické řešení, důležitý je prokázaný úmysl. Stejně tak může někdo požadovat odstranění Z, X1 a X2, pokud zjistí, že se to používá pro porušování autorského zákona, což lze dokázat tak, že Z xor X1 xor X2 vydá autorsky chráněné díly (de facto by potom stačilo odstranit libovolný jeden z těch bloků, protože bez něj nepůjde to dílo získat).

Pokud by ty data byla přenášená v Base64, jedná se o text a ten je chráněn svobodou slova. Protože by šlo o nesmyslnou změt znaků, těžko by někdo dokázal že porušují něčí copyright.

Pokud někdo zjistí, že je to base64 a dekóduje to, tak bude jasné, že to je autorsky chráněné dílo, a to vám žádný soud jako svobodu slova neuzná.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Karel 09. 03. 2012, 17:52:33
Tahle otázka lze položit jednoduše: je nelegální zpřístupnit autorské dílo ve chvíli, kdy ho zakóduji tak, aby ho nemohl přečíst kdokoliv? Protože o nic jiného vám nejde - prostě to zakódujete tak, aby nikdo neznalý "hesla" soubor neuměl dekódovat. A zde je legislativa poměrně jednoduchá - pokud k tomu může více lidí, tak i v takovém případě se jedná o činnost nelegální, byť se obtížně prokazuje.

Takže pokud to chcete dělat, tak si dobře zajistěte, aby na vás nežaloval nikdo z těch, kdo jsou schopni prokázat, co to je. Ono nejčastějším způsobem odhalení těhle "zaheslovaných serverů" je naštvaný účastník, který to nabonzuje. Jo a samozřejmě ve chvíli, kdy ta data nesdílíte, tak je to samozřejmě legální - to je ostatně myšlenka "dat v cloudu", kde sice data na serveru jsou, ale objektivně se k nim nedostane nikdo jiný než vy. Pokud se vám tam někdo vláme, je to krádež, nikoliv sdílení.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Pavel 'TIGER' Růžička 09. 03. 2012, 18:11:50
Kdo chce, najde si v tom legalitu a kdo chce, najde si v tom ilegalitu. Pak jen záleží na tom, jak dobrého právníka máš a nakolik vadíš systému.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: ydiot 09. 03. 2012, 18:14:34
Vetsina lidi se tu deli na dva tabory. Jedni obhajuji nazor zalozeny na technicke uvaze a druzi haji nazor zalozeny na vyslednem skutku.

Argumentace obou stran se zda byt spravna a presto vam neco nesedi, ze?

Problem je v tom, ze dnesni spolecenska objednavka rika, ze torrent je spatny a stahovani ze serveru zas tak spatne neni, a ze seedovani je vlastne distribuce zakazaneho ovoce. pokud bych vsak pouzil argumentaci zastancu nazoru zalozeneho na vyslednem skutku, pak musi jit technicka implementace stranou a potom tedy i seedovani je jen technicka implementace a vysledny skutek je jen stahovani, coz je v ceskych zakonech povolene. v praxi jsou vsak technici postihovani za seedovani a proto argumentuji a vymysleji jak vytvorit sluzbu, ktera by je ochranila od selektivniho a manipulativniho zneuzivani technickych detailu  implementace stahovani.

90% lidi totiz stahuje pres torrenty kvuli stahovani a ne kvuli seedovani.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: P_V 09. 03. 2012, 18:58:54
Jak tu již zaznělo, pro soud je irelevantní technické řešení, důležitý je prokázaný úmysl. Stejně tak může někdo požadovat odstranění Z, X1 a X2, pokud zjistí, že se to používá pro porušování autorského zákona, což lze dokázat tak, že Z xor X1 xor X2 vydá autorsky chráněné díly (de facto by potom stačilo odstranit libovolný jeden z těch bloků, protože bez něj nepůjde to dílo získat).
V tom vidím problém provozování takové služby. Ten Někdo požádá o odstranění nelegálně šířeného Obsahu uloženého v Z, X1, X2. Ten Obsah v těchto blocích nepopiratelně je. Jenže smazáním kteréhokoliv bloku se znefunkční spousta dalších Obsahů, čímž taková služba bude naprosto neatraktivní. A když to provozovatel nesmaže, může být stíhán.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: odpovedinefunguji 09. 03. 2012, 19:53:07
myslim, ze jsi (znovu)vymyslel freenet.
freenetproject.org
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Rado2 09. 03. 2012, 20:48:29
Je to technicky zaujímavé, ale zabúdaš, že právo sa neriadi len logikou, akonáhle by bola taká služba dosť významná, bola by potlačená možno jednoduchou zmenou zákonov, alebo výkladom zákona ( je to dokázateľné poškodenie majiteľov autorských práv vs. teoretická hrozba zmazania "nevinných" dát, ktorú dokonca z povahy služby nevieš ani dokázať )
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 20:59:48
Pokud pokaždé když uživatel nahraje blok do služby použiji pro xorování blok který je součástí díla které mohu legálně držet a dál šířit (třeba open source video Big Buck Bunny) a pro každý uložený blok vytvořím nový "magnet" ukazující na "Bug Buck Bunny" potom se můžu hájit tím, že všechny bloky jsou kódováním tohoto díla které mám právo šířit, a tedy jsou legální a jejich odstraněním by bylo porušením mého práva na svobodu projevu.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: i 09. 03. 2012, 21:11:47
Moc pěkné téma i komentáře,
Podařilo se tím ale jen jedno a to dokázat že dnešní základy právních systémů nejsou kompatibilní s dnešním stavem poznání.

Bohužel, tyto stránky čtou převážně jen lidé kteří se živí hlavou občas i někteří ti kteří se živí rukama, docela by ale byla zajímavá reakce těch, kteří se živí hubou. Teda pokud by se je nějakým prostředkem podařilo donutit aby si to opravdu přečetli, pochopili a věcně reagovali :-) pak by se možná dalo někam pokročit.

Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: i 09. 03. 2012, 21:22:24
ještě mě napadá,

Proč by hashe cílového souboru nemohly byt v jednom dalším, stejným způsobem šířeném souboru, ke kterému by se hash posílal mailem nebo SMS-kou?
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 21:29:47
Jinak ideu samozřejmě nemám z vlastní hlavy, zas takový génius nejsem. Dělám seznam anonymních p2p sítí a snažím se dostat do problematiky, což je důsledek "nadšení" z přijetí ACTA, kdy jsem chodil na demonstrace a tak nějak mě napadlo, že by to byla ideální příležitost k vytvoření základů darknetu lidí kteří se osobně znají (friend to friend sítě) respektive si důvěřují že nejsou fízli, což se zjistí třeba u piva při kolujícím jointu...

Seznam je tady:
https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=285&t=10673

Darknet je peer to peer síť kde přímo propojeni jsou pouze lidé kteří si důvěřují. Tedy znají své IP adresy. Všechna komunikace (rozuměj výměna dat) mezi uživateli kteří se neznají je routováná skrze jejich známe, známe jejich známých atd., čímž je zaručena vysoká míra anonymity. Veškerá komunikace je šifrována, takže je nemožné ji odposlouchávat či filtrovat třeba podle sum paketů. Hlavní problém všech darknetů je značná pomalost. A ta je způsobená tím, že než soubor doputuje k cíli tak je přenesen přes několik mezičlánků, které nemusí být vždy dostupné nebo mohou vypadnout či mít pomalé připojení, a navíc celkové množství přenesených dat v síti roste. Pokud jsou mezičlánky dva, třeba A - b - c - D, a A stahuje od D 100 MB, tak se celkově v síti přenese 300 MB, tedy počet hran. Čím víc lidí mezičlánků v darknetu, tím větší overhead. Pokud bychom předpokládali že v případě masivního rozšíření darknetu začne platit pravidlo šesti stupňů separace a všechno pěkně pojede, tak nesmíme zapomínat že některá spojení by byl vytížená výrazně více než jiná takže by to škrtilo rychlost přenosů.

Během svého "studia" jsem narazil na několik způsobů, jak toto řešit:

- cache: přenášené bloky dat jsou ukládané u prostředníka v šifrovaném souboru pro případ zabavení PC, a pokud jsou opakovaně vyžadovány tak jsou rovnou k dispozici. Sice to snižuje bezpečnost uživatele ale urychluje to dostupnost "oblíbeného" obsahu, při startu aplikace je nejspíše třeba zadávat heslo nebo klíč pro dešifrování cache. Tohle má myslím třeba ten freenet.

- brightnet: ona blbost z xorováním kterou zde popisuji
P2P klient i teorie pro to už existuje, někdo to nakódoval, udělal jakousi betu a pak na to už nikdo několik let nešáhl:
http://en.wikipedia.org/wiki/OFFSystem

Mě osobně zajímá, jestli by šlo kombinací těchto principů vytvořit schéma, které by fungovalo obdovně efektivně jako cyberlockery jako byl megaupload, ale bylo by obtížné celý systém zničit, protože data by byla právně oddělená od klíčů k sestavení autorsky chráněného obsahu, a celé by to bylo ošéfované tak aby právně šlo postihovat pouze ty kdo zveřejnují "magnet" a nikoliv samotné servery s "náhodnými" bloky. Prostě rozmělnit zodpovědnost natolik, že nikoho nebude možné postihnout za jakýkoliv obsah, tedy to samé co zhruba poskytuje freenet, gnunet, tor, i2p atd., ale rychlost stahování by měla výrazně nižší overhead.

Prostě pochopit různé přístupy k řešení "problému", navrhnout lepší a pak buď začít implementaci nebo někoho k implementaci dotlačit.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 21:34:47
ještě mě napadá,

Proč by hashe cílového souboru nemohly byt v jednom dalším, stejným způsobem šířeném souboru, ke kterému by se hash posílal mailem nebo SMS-kou?

Lol ;) když by někdo další takovou službu udělal. Jinak v tom OFFsystem to tak je, že ty hashe se hodí do dalších pár bloků a k nim se udělá "magnet", tedy uživatel nejdříve najde a zxoruje třeba tři bloky po 128 KB a teprve v nich je ten seznam hashů a ty pak teprve začne tahat. Pokud se náhodou seznam nevejde do 128 KB, tak těch bloků už nebude tolik ale jen pár.

Na šíření hashů se pak používá darknet který je vestavěn do klienta, tam už záleží na tom jak moc je jeden ochoten obětovat bezpečnost a jestli se připojí k "veřejně známým" uzlům.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Mirek Prýmek 09. 03. 2012, 21:47:48
Tahle otázka lze položit jednoduše: je nelegální zpřístupnit autorské dílo ve chvíli, kdy ho zakóduji tak, aby ho nemohl přečíst kdokoliv? Protože o nic jiného vám nejde - prostě to zakódujete tak, aby nikdo neznalý "hesla" soubor neuměl dekódovat.

To mě napadlo hnedka jako první. Tazatel to sice krásně nakombinoval, ale nedosáhl ničeho jiného, než že má na serveru zašifrovaný obsah (čímž se cítí být jako potenciální provozovatel serveru z obliga) a kalkuluje s tím, že se klíče budou povalovat někde na netu.

K tomu nepotřebuje vymýšlet úložiště hashů, stačí na jakékoli sdílecí servery nahrávat šifrovaný obsah a pokoutně šířit informaci [url,heslo]. 
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 21:49:15
Jinak to mají ošéfované tak že uživatel má své svůj RSA certifikát který si vygeneruje, a pak se udělá md5sum za sebe poskládaného veřejného klíče, RSA certifikátu a možná nějaké soli a to slouží jako veřejný identifikátor uživatele.

Při uploadu někým v síti pak k němu "putují" ty bloky dat, jejichž md5sum má dostatečně malou hammingovskou vzdálenost od jeho veřejného identifikátoru. Tím je zaručeno že při velkém počtu uživatelů jsou data při uploadu rozptýlena a duplikována, protože se nahrají všem těm, kteří mají dostatečně nízkou hammingovskou vzdálenost. Díky certifikátu potom nevadí pokud klient změní IP, navíc je třeba aby se hash neměnil protože se změnou certifikátu se mění i předpokládané sdílené hodnoty.

Všechny uzly sítě jsou veřejně známé. Mají i jiné koniny, třeba bezpečnost že ten kdo se zeptá nějakého uzlu jestli má blok s md5 mimo hammingovskou vzdálenost určenou identifikátorem uzlu, tak po několika pokusech si ho ten uzel přidá na blacklist. Výjimkou je pokud se sám uzel zeptá toho jiného jestli nemá něco v rámci jeho hammingovské vzdálenosti, pokud ne tak potom tento uzel se může ptát toho prvního jestli náhodou tento blok nemá, protože se dá předpokládat že ho časem získal odjinud. Tímto se obsah šíří na místo určení a zároveň to částečně řeší situaci aby se "oblíbený obsah" v síti co nejvíce replikoval.

Protože jsou bloky xorovány s náhodnýmy, tak i md5 sumy budou rovnoměrně rozdělny a to zaručuje, že uploadovaný soubor bude velmi dobře rozeset mezi jednotlivé uživatele p2p sítě.

Síť se jim bohužel neuchytila a v současnosti je to mrtvý projekt, ale ta idea mi přijde úplně super a klidně by taková síť mohla sloužit jako jakási cache pro jiné sdílecí sítě, třeba pro bittorrent. Někdo by to musel vymyslet, v současné době prostě není myslitelné aby uživatelé hromadně migrovali do sítě s vyšší anonymitou, a proto je migraci třeba připravovat postupně, aby banda pirátská měla v záruce eso v rukávu v případě, že by se nepodařilo zabránit prosazení některých stupidních zákonů, které na nás sračkomety pravidelně valí.
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: Waseihou 09. 03. 2012, 22:03:13
Jinak nejzákladnější idea celá věci je probírána v tomto:
http://offsystem.sourceforge.net/CopyNumbCJ.pdf

ale je to spíš blábolení o copyright než o samotné implementaci, šedá je teorie...
Název: Re:Byla by takováto služba legální?
Přispěvatel: mat . 10. 03. 2012, 11:07:46
Jak už tady několikrát zaznělo. Technické řešení je irelevantní. Proto ani není právo v rozporu se stavem poznání. Navíc právo logické opravdu je, jen je na to potřeba hledět od základu tj. ústavy + dalších společenských hodnot, které nemusí být explicitně vyjmenované. Laicky řečeno "účel světí prostředky" (i když ne až tak machiavellovsky :-)).

A pro informaci: infiltrovat se do takové větší skupiny jde s prstem v nose. Ostatně sám jsem to zažil jako pozorovatel. Takže to sucho a bezpečí je jen zdánlivé.