Android vs. iOS

Starejbar

Android vs. iOS
« kdy: 16. 02. 2012, 12:12:51 »
Zdravím ve spolek. Není to úplně linuxové téma a rozhodně nechci vyvolávat nějaký flame. Ale zajímalo by mě jaké máte zkušenosti nebo názory na ty to dva systémy. Je lepší jít třeba do Samsungu s Androidem nebo je lepší Apple. V situaci, kdy ani tak moc nerozhoduje cena nebo design a jde hlavně o použitelnost, spolehlivost a funkčnost pro práci - telefon, sms, email, web - prostě hlavně na komunikaci. 

děkuji za názory
« Poslední změna: 16. 02. 2012, 12:21:59 od Petr Krčmář »


Re:Android vs. iOS
« Odpověď #1 kdy: 16. 02. 2012, 12:29:01 »
Řekl bych, že budu jedním z mála lidí, kteří používali intenzivně obě „značky“. Asi tři roky jsem měl iPhone, teď mám asi půl roku ZTE Blade s Androidem. Co se týče použitelnosti, jsou obě zařízení srovnatelná. Výhodou iOS je integrace se službami Apple, výhodou Androidu je integrace s Googlem. Tady záleží na preferencích každého soudruha, co mu vyhovuje.

Apple má svá zařízení vychytaná po technické i uživatelské stránce. Bohužel, pokud chcete něco dělat jinak, nemáte šanci. Konkrétní příklad: hudba se importuje pomocí iTunes. Chcete používat mass storage jako všichni ostatní? Nelze. V docku jsou čtyři ikony, vejde se jich tam pět. Chcete víc? Chcete změnit dock? Nelze. A podobně. Tyhle úpravy nejsou v Androidu problém, i když se přiznám, že jsem nic takového neměnil, mám čistou instalaci Cyanogen Modu (i když to je taky poměrně velký zásah).

Tyhle nezměnitelné nedokonalosti mě zlobily natolik, že jsem změnil platformu. Na Androidu nemám žádný problém, který by mě takhle zlobil, takže nakonec ani nic ladit nemusím. Shrnul bych to asi tak: pokud jsi smířený s tím, že ti to Apple velmi slušně vyladil a jsi ochoten se některým věcem přizpůsobit, klidně si pořiď iOS (iPhone). Pokud si ale myslíš, že by se zařízení mělo přizpůsobit tobě, pořiď si Android (ideálně asi něco od Samsungu).

Nebo ještě jinak: pokud jsi Apple pozitive, máš ipočítač s iTunes a jsi zvyklý na jejich svět, jdi do iPhone. Pokud ale používáš Windows, Linux nebo nejsi prostě mentálně a technicky kompatibilní, bude ti víc vyhovovat Android, který dělá všechno otevřené a univerzálně. Začíná to třeba tím mass storage a normálním přístupu k hudbě a fotkám. Připojíš, stáhneš, neřešíš.

TKL

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #2 kdy: 16. 02. 2012, 13:36:03 »
Je zvláštní, jak všichni non-iOS/MacOS lidé jako jednu z hlavních nevýhod uvádějí synchronizaci přes iTunes.
Přitom právě iTunes jsou krásnou ukázkou toho, jak se uvažuje v jablečném světě.

Než tisíc slov vše lépe vysvětlí konkrétní příklad.
Když byl můj primární systém Linux, používal jsem pro správu muziky Amarok. Liboval jsem si, jak mám všechno pěkně uspořádané.
Pak jsem nějakou dobu používal primárně Windows, svou sbírku jsem přenesl do Windows Media Playeru a zjistil jsem, že nebylo vše tak ideálně setříděné, jak jsem si představoval.
Jednoho krásného dne jsem si koupil svého prvního Maca a hudbu naimportoval do iTunes. A zděsil jsem se, protože neseděly tagy, kódování, grafiky alb, prostě chaos, způsobený průchodem dat přes dva systémy. Dal jsem si - naposledy - tu práci a uvedl vše pomocí standardních nástrojů iTunes do pořádku. Alba se sama zatřídila do krásně přehledné adresářové struktury, skladby jsou jednotně pojmenovány, tagy jsou korektní, obrázky alb jsem si stáhl z iTunes Storu jedním klikem myši. Když teď vezmu svou sbírku a přenesu ji kamkoliv jinam (ať na počítač nebo třeba zařízení typu WDTV), bude všude stejně uspořádaná, jako ji mám u sebe.
A to samé platí pro fotky, videa a podobně.

Připojením zařízení s iOS tohle vše získá zcela nový rozměr. Synchronizace na jeden klik, vše zůstává setříděno a kompletní, není třeba nic řešit, měnit, ladit. Nechci trávit čas zbytečnostmi. Připojím iPhone, iTunes se samy spustí a synchronizace proběhne. A dnes s iOS5 už není třeba ani nic připojovat, synchronizace funguje bezdrátově přes WiFi. Třešničkou na dortu je automatické zálohování (lokálně nebo do iCloudu, jak je libo). Až ztratím/rozbiji/bude mi ukraden iPhone, zadám své Apple ID a mám KOMPLETNÍ NASTAVENÍ SYSTÉMU I APLIKACÍ zpátky. Sesynchronizuji ho s iTunes a mám ho v naprosto IDENTICKÉM stavu, jako ten minulý.

Navíc - nejsem omezen jen na služby Apple, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Chci vyžívat místo iCloudu služby Google? Není problém. Ano, iPhone nemá flash (díkybohu), nemá ani mass storage. Nevím, k čemu by mi byl dobrý. Co potřebuji, to se do/z telefonu dostane při synchronizaci. A nevidím jediný důvod, proč bych se měl snažit dostat do iPhone cokoliv jiného, co se tam nedostane standardní cestou...

Svůj čas umím využít lépe, než šťouráním se v operačním systému telefonu (= spotřební elektroniky) a jsem rád, že vše funguje hladce, spolehlivě a bezešvě. Tudíž všem, kteří chtějí spolehlivý chytrý telefon, můžu iPhone jedině doporučit.

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #3 kdy: 16. 02. 2012, 14:00:38 »
Já jsem neřekl „iTunes je špatné“, říkám, že pokud ti to takhle vyhovuje, bude pro tebe iPhone fajn. Pokud ti to tak ale nevyhovuje, sáhni raději po druhé možnosti.

Já žádné iTunes-like třídění nepoužívám, mám prostě hudbu dobře popsanou v adresářích a jednoduše najdu, co kde je. Pokud to tak chci používat, iPhone mě nenechá. Není jiná cesta než přes iTunes a s mým adresářovým systémem se stane jedině to, že všechno bude „neznámý autor“ a „neznámé album“.

Nemá smysl se hádat o tom, který přístup je lepší, kdo to dělá líp a kdo ho má většího (jak často probíhají flamewars mezi uživateli A a uživateli B, nejen u mobilů). Jen je třeba tazatele upozornit na to, že existují dva přístupy. Na to se konec konců ptal.

starejbar

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #4 kdy: 16. 02. 2012, 19:15:29 »
Děkuji za názory i názorné příklady. Myslím, že mi to aspoň pro odpíchnutí k nějakému verdiktu bohatě stačí.

P.S na hudbu mi stačí rádio :)


TKL

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #5 kdy: 16. 02. 2012, 20:20:54 »
Nemá smysl se hádat o tom, který přístup je lepší, kdo to dělá líp a kdo ho má většího (jak často probíhají flamewars mezi uživateli A a uživateli B, nejen u mobilů). Jen je třeba tazatele upozornit na to, že existují dva přístupy. Na to se konec konců ptal.

Já jsem to vůbec nemyslel jako hádku, jen jsem se pozastavil nad tím, že jako nevýhody jablečných systémů jeho ne-uživatelé ve většině případů uvádějí právě ty jeho největší výhody :-)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #6 kdy: 16. 02. 2012, 22:28:14 »
[TKL] no a to je právě ono, je výhodou/nevýhodou, že to můžeš/nemůžeš dělat po svém? O tom to celé je. Pro Tebe výhoda, že vše za Tebe obstará stroj, pro jiného nevýhoda, že to nemůže udělat po svém. Každý systém má své pro a proti, kdyby exitoval ten dokonalý, nic jiného by se nepoužívalo.

pravdokop-nemo

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #7 kdy: 17. 02. 2012, 00:37:55 »
Já jsem měl také možnost vyzkoušet si práci s oběma platformami a p. Krčmář to podle mne výborně vystihl. Jen si zkuste např. najít postup, jak na ipadu stáhnout a spustit video z ulož.to a porovnejte to s jednoduchostí v Androidu (plynoucí z jeho otevřenosti).

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Android vs. iOS
« Odpověď #8 kdy: 17. 02. 2012, 09:00:23 »
Mel jsem jako prvni dotykovy telefon nokii 5800 a jen tak ze srandy jsem ho s jednim hip hoperem vymenil za iPhone 3G od ty doby jsem byl applem naprosto uneseny. Kdyz jsem 3g rozbil (vylil do nej kafe a pote v nem vymenil snad 60% veci), koupil jsem iP4 a ten mam doted. Jednou byla 4ka na reklamaci a ja si rikal, ze zkusim jen tak ze srandy vymenu za ten uzasny samsung galaxy sII o kterem se porad tak mluvi.

Vetsi katastrofu jsem v ruce nemel. Nejdriv mi absolutne neslo prihlaseni ke google uctu, potom mi nesel store na aplikace a celkove mel ten telefon tolik (obcas i sebemensich) detailnich vad, ktere mi skutecne lezly krkem. Taky byl na me uz pomerne dost velky. ALe nechci tu na to nadavat, protoze androidu velice fandim, jen to proste asi neni platforma pro me.

Jinak synchro s iTunes je naopak vec, ktera me osobne docela dost tesi, protoze tam mam vsechno najednou a nejsem zrovna clovek, co by akutne potreboval mass storage. Jinak pokud chci neco vervomoci v iOS zmenit, mam jailbreak, kterym si detaily upravim (mam sbsettings, vypnuty spotlight, zapnute dotazovani pri odesilani SMS apod...)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #9 kdy: 17. 02. 2012, 10:41:37 »
Mal som možnosť pracovať aj s iPhone 3GS...piča dovezená z ameriky a tolko trápenia som ešte nezažil! Pokial chceš mať pokoj kúp si nejaký android, ktorý podporuje MIUI. Alebo máš potom ďalšiu možnosť a to je Nokia N9.
@TKL
A inak to s tým otagovaním pesničiek ma pobavilo. Čo ti bránilo v tom otagovať to v linuxe?

Vykook

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #10 kdy: 17. 02. 2012, 11:19:45 »
Nekolik let jsem mel iPhone 3G a asi rok a pul mam iPad 1. V zari jsem si misto nej koupil Galaxy Ace od Samsungu a jsem rozcarovan. Android minimalne v podobe v jake ho nabizi Samsung je tragicky.
  • Pada kdyz nevypnu wifi a vylezu z jejiho signalu
  • Pomerne dost casto se zasekne pri prichozim hovoru, tak, ze zvoni, ale nejde zvednout
  • Moznost aktualizace se limitne blizi nule
  • Sice si do nej muzu nacpat pametovku, ale na co mi to je, kdyz se vetsina aplikaci stejnak z casti instaluje do interni pameti ktera je proklate mala a velmi zahy dojde
  • Frekvence padu jednotlivejch aplikaci je podstatne vyssi, nez v pripade ios
  • Prvni dva problemy vyresila gingerreal rom, ale zas v ni blbne prehravani medii(to snad pujde vyresit, nenasel jsem si zatim cas)
Za me ti doporucuju rozhodne iPhone.

[/list]

Vykook

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #11 kdy: 17. 02. 2012, 11:22:42 »
Já jsem neřekl „iTunes je špatné“, říkám, že pokud ti to takhle vyhovuje, bude pro tebe iPhone fajn. Pokud ti to tak ale nevyhovuje, sáhni raději po druhé možnosti.
iOS 5 se da pouzivat bez iTunes.

Lol Phirae

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #12 kdy: 17. 02. 2012, 11:35:31 »
  • Sice si do nej muzu nacpat pametovku, ale na co mi to je, kdyz se vetsina aplikaci stejnak z casti instaluje do interni pameti ktera je proklate mala a velmi zahy dojde

Ty jsi ale lama. Zkus hodit do Google a2sd, data2sd, link2sd...  ::)

Vykook

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #13 kdy: 17. 02. 2012, 11:48:12 »
  • Sice si do nej muzu nacpat pametovku, ale na co mi to je, kdyz se vetsina aplikaci stejnak z casti instaluje do interni pameti ktera je proklate mala a velmi zahy dojde

Ty jsi ale lama. Zkus hodit do Google a2sd, data2sd, link2sd...  ::)
A ty jsi blb. Myslis ze to tam nemam? Myslis, ze je normalni rootovat telefon kvuli takovy ptakovine? Nemyslis, ze tim se z toho androidiho trumfu vymenych pametovek stava jenom prazdny pojem?

Re:Android vs. iOS
« Odpověď #14 kdy: 17. 02. 2012, 12:13:00 »
@Vykook
No porovnávať taký slabší(velmi slabý) androidí stred s ajfónom, ktorý stoji 2-3 krát tolko je neúmerné.