Nejde spustit program v editoru Geany

Nejde spustit program v editoru Geany
« kdy: 08. 02. 2012, 20:17:28 »
)Zdravím, chtěl bych se zeptat zda nevíte proč mi nejde spustit program? V geany napíšu nějaký kód a všecko proběhne v pořádku ale když dám spustit tak to napíše:
Kód: [Vybrat]
./geany_run_script.sh: řádek 5: ./matice: Operace zamítnuta


-------------------------------
(program exited with code: 126)
Press return to continue

tak jsem si myslel, že mám jenom špatně nastavenou Geany tak jsem to zkusil přes Konzoli a když dám ./matice tak to hodí
Kód: [Vybrat]
bash: ./matice: Operace zamítnuta

a když to napíšu blbě  místo ./ dám sh tak to dá tohle:
Kód: [Vybrat]
matice: matice: binární soubor nelze spustit

Chybu to hází u všech souborů, i u dřívějších funkčních. Systém je openSUSE 12.1 x64. Poraďte prosím, kdo ví, zkoušel jsem psát na jejich forum ale nějak mi nejsou schopni poradit. Díky


Ivorne

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2012, 20:32:45 »
Kód: [Vybrat]
chmod 755 matice
./matice

pokud to zamítne i ten chmod tak

Kód: [Vybrat]
sudo chmod 755 matice
./matice

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2012, 22:47:12 »
to Ivorne: nefunkční, sice to neodmítlo ale výsledek spouštění je pořád stejný. je jedno kde na disku spustim nějakej zkompilovanej prográmek, nikde to prostě nejde. ale jakmile chci spustit cokoli jinýho, včetně třeba *.run souborů tak samozřejmě všechno jde.
měl jsem problém s NTFS oddílem (nešlo editovat soubory, takže vytvářet, mazat apod.) ale to se pořešilo, tak jsme myslel, že to bude tím ale nejde to ani ve složce(oddílu)  /home tak nevím, čím to může být.

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2012, 22:54:18 »
Ještě jsem zkusil to spustit pod rootem a pořád to stejný jako pod userem.

Ještě dodám že ten NTFS oddíl má tyhle parametry (upravený fstab):
Kód: [Vybrat]
users,uid=1000,gid=users,fmask=113,dmask=002,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
a systémem vytvořený Ext3 oddíl pro /home má parametry:
Kód: [Vybrat]
acl,user_xattr        1 2
takže to je asi zbytečné uvádět ale pro sichr, kdyby byla potřeba...

Pindal

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2012, 08:07:08 »
Ukaž 'file matice"


Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2012, 00:26:15 »
to Pindal: jak to myslíš? jako kǒd? nemá smysl, jak jsem psal, fungovalo to dříve a teď to nefunguje, stejně tak jak jsem psal, nejde o jeden soubor ale o všechny tyto soubory. pod kubuntu mi to fungovalo, pak jsem nahrál widle a teď jsem se rozhodl zkusit něco jinýho a naučit se pracovat zase s něčím, na co nejsem zvyklej. mno, problém byl nejdřív v právech disků (viz jak jsem psal ten upravenej fstab) tak pak tohle spouštění který,přiznám se, bych potřeboval co nejrychleji pořešit. díky

Ivorne

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2012, 00:43:53 »
Jasny, uz mi to doslo. Potiz je v tom, ze jses na NTFS oddilu. Ten neumi uchovavat info o unix pravech. Takze pokud chces neco spoustet z ntfs oddilu, musis ho mountnout takovym zpusobem, ze se vsechny soubory tvari jako spustitelne. K toumu slouzi to fmask (a dmask pro adresare) v tech parametrech pripojeni. Prepis to "fmask=113" na "fmask=002" a melo by to ject, teda doufam. Nikdy jsem to nezkousel. Tady je o tom takovej mensi pokec: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1453342

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2012, 12:44:30 »
to Ivorne: zkusím a napíšu jak to dopadlu, nicméně mě přijde divný že to nešlo ani na /home kterej je Ext3 do kterýho jsem to překopíroval. Mno nic, jdu zkusit. Díky moc.

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2012, 13:01:03 »
tak nefunguje, změnilo se myslim jenom to že když dám sudo ./matice tak napíšu heslo roota ale nic se neprovede a skočí tam rovnou prompt a čeká na novej příkaz.

ještě jak jsem psal, tak opravuju, teď to z /home nebo podadresáře jde, předtím ne, nevim proč to před tím nešlo. pořád to ale nic nemění na tom že na data oddílu ne. měl bys ještě nějakej nápad? já bych ten oddíl nechal jako před tim na Extčku ale začla bejt potřeba to s dílet s widlema takže to padá.

pavel

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2012, 01:15:26 »
Na netu máš spoustu řešení.

1. pokud máš v /etc/fstab pro /home parametr "user(s)", pro povolení spouštění binárních souborů přidej parametr "exec"

2. Pro spustitelnost na NTFS by to mělo v /etc/fstab vypadat nějak takto:
/dev/zarizeni ntfs-3g users,exec,locale=cs_CZ.utf8,,umask=022,uid=1000uzivatel,gid=1000skupina
(http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-708408.html)

Ivorne

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2012, 10:07:43 »
Aha, to bude ono. Já myslel, že se to nastaví rovnou tou maskou. Já vůbec z NTFS nikdy nic nespouštím. Občas mě to štve, ale nechtělo se mi to nikdy řešit. :D

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #11 kdy: 12. 02. 2012, 15:35:19 »
Zdravíčko   pánové, tak pořád nic. po aktuální úpravě fstabu je situace následující:
Kód: [Vybrat]
jaroslav@laptop:~/Dokumenty/PROGRAMMING/all prog> ./matice
bash: ./matice: Operace zamítnuta
jaroslav@laptop:~/Dokumenty/PROGRAMMING/all prog> sudo ./matice
jaroslav@laptop:~/Dokumenty/PROGRAMMING/all prog> sh matice
matice: matice: binární soubor nelze spustit
jaroslav@laptop:~/Dokumenty/PROGRAMMING/all prog> sudo sh matice
matice: matice: binární soubor nelze spustit
nisméně když jsem v jiný složce zkusil pustit jakousi zplácaninu která je beztak špatně ale nic to pokud se dobře pamatuju při sestavení ani kompilaci nic nepsalo tak mi to hodilo tohle:
Kód: [Vybrat]
jaroslav@laptop:~/Dokumenty/PROGRAMMING/New_start> sudo sh Po*
Pokus_o_matici_1.c: řádek 5: chyba syntaxe poblíž neočekávaného tokenu „(“
Pokus_o_matici_1.c: řádek 5: `int main(){'
takže očekávám že v tohle souboru je špatně kód ale o to nejde, spíš mě zaráží jaktože tu to něco napsalo ale když příkaz napíšu na jinej soubor tak to nejde, což mě překvapilo.
jinak soubory jsou psaný kdysi na widlích ale jsou to kraviny takže se používala jenom stdio.h knihovna a stdlib.h kvůli SYSTEM("PAUSE"); což pokud se nepletu linux ignoruje ikdyž to není zakomentovaný.
měli byste ještě nějakej nápad? ještě jednou díky

mimochodem, aktuálně fstab vypadá takto:
Kód: [Vybrat]
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-08A0RT1_WD-WX71A80H2794-part5 /                    ext4       acl,user_xattr        1 1
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-08A0RT1_WD-WX71A80H2794-part6 /home                ext3       acl,user_xattr        1 2
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-08A0RT1_WD-WX71A80H2794-part7 /mount/DATA          ntfs-3g    users,uid=1000,gid=users,fmask=002,dmask=002,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000BEVT-08A0RT1_WD-WX71A80H2794-part2 /mount/windows       ntfs-3g    users,exec,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
sysfs                /sys                 sysfs      noauto                0 0
debugfs              /sys/kernel/debug    debugfs    noauto                0 0
usbfs                /proc/bus/usb        usbfs      noauto                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0

Lol Phirae

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2012, 15:45:38 »
Smaž to
Kód: [Vybrat]
users z fstab a přemountuj to.

Re:Nejde spustit program v editoru Geany
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2012, 18:24:11 »
tak se zdá že vyřešeno, pánové 8) V příspěvku vejš je vidět že jsem udělal chybu, to exec jsem napsal na jinou partition, když jsem to napsal správně k tý /DATA tak už to jede. takže ještě jednou díky moc všem, co se mi snažili pomoct.  ;):)