Připojení obrazu disku ze souboru

Připojení obrazu disku ze souboru
« kdy: 13. 02. 2012, 14:22:39 »
Zdravím,

před časem jsem zálohoval CF kartu se systémem (Alix PC, 4 GB, voyage linux, jediná partition s ext2) tak, že jsem ji vložil do čtečky a provedl dd if=/dev/hdx of=soubor.bin. Obraz se zdá být v pořádku, přinejmenším identická karta vytvořená pomocí dd if=soubor.bin of=/dev/hdx bootovala. Teď jsem ale v situaci, kdy mám pouze soubor.bin a rád bych se dostal do souborového systému na obrazu karty. Bohužel, mount -t ext2 -o loop mi vrací mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop0. Co dělám špatně? Díky.


PCnity

  • *****
  • 687
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2012, 14:48:44 »
Niekedy pomoze "nacitat particie". Skus kpartx -av /cesta/k/image.bin a potom mountni z /dev/mapper/

Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2012, 15:06:08 »
Perfektní, zase jsem se něco nového naučil. Díky.  8)

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2012, 15:07:06 »
Řešil sem podobnou věc, ale konkrétní řešení nemám po ruce. Při mountování musíš použít offset, kterej si předem spočteš.

TEORIE: Mrkneš na .bin soubor fdiskem (cfdiskem), koukneč na jakym sektoru začíná 1. oddíl a vynásobíš to velikostí sektoru v bytech (typicky 512B?). To číslo pak použiješ u příkazu mount jako offset.

Každopádně buď tak, nebo velmi podobně to půjde.

PCnity

  • *****
  • 687
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2012, 15:10:04 »
Hrat sa s offsetom je pouzitelne len ako uplne nudzove riesenie.

kpartx urobi vsetko za vas :) Ked treba upravit nejaky subor na X virtualnych strojoch a casto na inych particiach v offline mode, niet nad kpartx.


Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2012, 15:20:45 »
Stejně jsem přišel s křížkem po funuse :-) Ale i tak není marné vědět, jak se dá s image celého disku (ne oddílu) pracovat ;-) Tedy za předpokladu,že můj příklad byl správný :-D

PCnity

  • *****
  • 687
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení obrazu disku ze souboru
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2012, 15:24:26 »