Multicast po Wi-Fi

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #15 kdy: 03. 02. 2012, 07:59:56 »
Nevím, jak je to se spouštěním vlastních programů na Mikrotiku, ale pokud je to jen trochu možné, spustil bych tam udpxy a hotovo.

S podporou multicastu u běžných Wifi AP mám jen špatné zkušenosti. Tedy ne, že by to nefungovalo vůbec, spíš jde o to, že jakmile se do wifi pustí byť jen 1Mbps multicast, veškerý zbylý provoz se zpomalí tak na 5% nominálního. Přitom, když jsem ten samý stream pustil unicastem, na ostatním provozu Wifi se to vůbec neprojeví. Jediná AP, kde multicast fungoval bez problému, byla ta od Cisco :)

Jinak, není náhodou problém na straně klienta? Neposílá tvrdošíjně přihlášky stále jen přes drátové rozhraní? Někdy může pomoci
Kód: [Vybrat]
ip route add 224.0.0.0/4 dev wlan0


sanoma

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #16 kdy: 03. 02. 2012, 09:13:23 »
Nevím, jak je to se spouštěním vlastních programů na Mikrotiku, ale pokud je to jen trochu možné, spustil bych tam udpxy a hotovo.

S podporou multicastu u běžných Wifi AP mám jen špatné zkušenosti. Tedy ne, že by to nefungovalo vůbec, spíš jde o to, že jakmile se do wifi pustí byť jen 1Mbps multicast, veškerý zbylý provoz se zpomalí tak na 5% nominálního. Přitom, když jsem ten samý stream pustil unicastem, na ostatním provozu Wifi se to vůbec neprojeví. Jediná AP, kde multicast fungoval bez problému, byla ta od Cisco :)

Jinak, není náhodou problém na straně klienta? Neposílá tvrdošíjně přihlášky stále jen přes drátové rozhraní? Někdy může pomoci
Kód: [Vybrat]
ip route add 224.0.0.0/4 dev wlan0

Problém je ve vnitřním uspořádání toho AP a jeho síťové části.
Většinou tam bývá obyčejný switchík, který je na jednom "portu" propojen s procesorem. Tyhlety switche s multicastem pracují jako s broadcastem, tedy rozkopírujou data na všechny porty (a tedy i do CPU).
Kdysi dávno při hraní si s multicastem přes wifi se mi takhle povedlo odpálit AP (pustil jsem do něj dvacetimegabitový stream a procesor se doslova vypařil)

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #17 kdy: 03. 02. 2012, 11:55:03 »
No tak už je to jasné Ondro. Samozřejmě, problém byl v routovací tabulce. Používám Windows a pod nima mám zaplé Hamachi a VMware Workstation. A oba tyto programy měly záznam i pro 224.0.0.0/4 s lepší metrikou. Po vyhození z routovací tabulky Windows se to všechno samozřejmě rozběhlo jako nic.

Sakra, to mě fakt nenapadlo. Díky moc. Je to sice pomalý jak šnek, ale to se ještě vyladí.

KapitánRUM

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #18 kdy: 03. 02. 2012, 12:09:11 »
Ty voe  ;D ;D ;D

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #19 kdy: 03. 02. 2012, 23:36:08 »
Ty voe  ;D ;D ;D
Přesně tuhle reakci jsem měl taky Kapitáne :D :D Taková blbost mě fakt nenapadla :D A přitom je to logické :D

Ještě nějak vyřešit to, proč je to po Wifi tak děsně roztrhané. Datový tok jednotlivých televizí je okolo 5 Mbit /s, což by Wifi měla spolehlivě zvládnout, ale není tomu tak. WA-2204A (Zcomax) s firmwarem v1.4.7.P_eng4 jede silně trhaně a na Zyxelu od O2 se to kousne ihned po zapnutí VLC.... Jinak data přes wifi běží při zapnutém sekajícím se streamu naprosto v pohodě.


mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #20 kdy: 06. 02. 2012, 00:56:39 »
Nevíš Kapitáne o nějakym firmwaru, díky kterému by IPTV jela přes WA-2204A v pohodě ? Teď je to absolutně nepoužitelný.. Jako kdyby to nevyužívalo plnou šířku pásma, protože normální HTTP a ostatní provoz jede v cajku. Ale ta IPTV vypadá, že tam neproleze každý paket ale jen něco málo.

Že by to WA-2204A nestíhal ?

KapitánRUM

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #21 kdy: 06. 02. 2012, 02:28:51 »
Těch WA-2204A je hodně verzí.

Jarda

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #22 kdy: 06. 02. 2012, 08:39:45 »
To jsem zvědav. Podle mých informací jsou mcast implementace ve wifinách docela dost v háji. Jediné, kde to chodí, jsou Extricomy, což je ale jiná liga.

anonym

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #23 kdy: 06. 02. 2012, 09:32:57 »
problem nejspis je s fyzickou vrstvou wifi, kde je rychlost sdilena na vechny klienty

tudiz jestli mas vic klientu na wifi a tvuj router ma problem s multicast routing/IGMP snooping (neboli nepozna ktery klienti co chtej, proste cpe vsechno vsem) tak ~20 Mbit realny wifi rychlosti je na 5Mbit per klient televize malo

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #24 kdy: 06. 02. 2012, 14:16:21 »
Těch WA-2204A je hodně verzí.
Mám tady na stole Zcomax WA-2204A
Serial number 23210207055 (nevim, jestli ti to něco řekne).
Každopádně, sledoval jsem to přes Wireshark a je to tak. Vždycky cca 800 paketů v pohodě, 400 výpadek a takhle furt dokola

Anonym: Ne ne, v tom problém není. Jsem na wifi sám na naprosto čistém kanále a AP mi v tu chvíli leželo vedle NB. Zkoušel jsem i naprosto nezašifrovaný provoz a úplně stejný výsledek. Takže fyzickou propustností to nebude. Nevim, jestli to nestíhá switchovat, protože to AP je v módu bridge a defacto jenom switchuje multicast mezi LAN a Wifi. Vlastní IGMP proxy dělá MikroTik a ten jede v pohodě, když se k němu píchnu kabelem.

Divný ale je, že při zapnutym IPTV přes ten Zcomax ostatní provoz jede celkem v pohodě. Nepozoruju nějaký dramatický snížení propustnosti a když k tomu zapnu stahování třeba z Rapidshare, tak switchuje v pohodě.

Fakt nemam páru, co by s tím mohlo být. Dal jsem do něj i firmware AP-Router 6.1 a úplně ten samý výsledek.

KapitánRUM

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #25 kdy: 06. 02. 2012, 18:40:05 »
A) podíval bych se, jestli někde není nastavené QOS a pokusně ho vypnul
B) já znám WA-2204A, ale od CC, ne Zcomax, jsou to úplně stejné zařízení, ale nechci být odpovědný za to, že ti pošlu odkaz na firmware, který ti to tvoje zničí

Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #26 kdy: 06. 02. 2012, 20:02:45 »
Teď jsem k tématu našel toto:
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=33875
Citace
What you experience is an inherent problem with any kinds of multicast traffic on 802.11 networks.
Without further configuration, all multicast traffic is sent with 1Mbps or 6Mbps (in G only networks) data rates.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multicast po Wi-Fi
« Odpověď #27 kdy: 06. 02. 2012, 22:17:48 »
A) podíval bych se, jestli někde není nastavené QOS a pokusně ho vypnul
B) já znám WA-2204A, ale od CC, ne Zcomax, jsou to úplně stejné zařízení, ale nechci být odpovědný za to, že ti pošlu odkaz na firmware, který ti to tvoje zničí
Od CC tu mám jedno taky. Rev. 1, takže ještě se 2 řadama zelených LED a napájení 7,5V (ale 12V to udrží taky, akorát se nedoporučuje 12V POE, protože ten stabilizátor je prý max. na 12-13V)