Přepínání ISP při výpadku

Přepínání ISP při výpadku
« kdy: 03. 02. 2012, 15:05:15 »
Ahoj, jak co nejjednodušeji a relativně levně řešit situaci, kdy mám dva poskytovatele připojení a chci, aby se mi v případě výpadku jednoho ISP přesměroval veškerý provoz na druhého ISP. Ideálně formou nějakého Linuxu v "malé černé krabičce" se třemi ethernet porty či nějakého routeru (koukal jsem např. na CISCO, ale v nabídce se vůbec neorientuji) apod. Provoz by měl být typu multimédia (zvuk, IPTV, VOIP) a Internet pro domácnost. Máte někdo nějaký tip?

Díky


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2012, 15:13:53 »
Nejidealnejsi asi je si poridit nejakej router co co podporuje open-wrt a nastavit channel bonding.  Pokud pocitacum a sitim trosku rozumis, nemel by to byt problem nastavit a router sezenez za par supu.

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2012, 15:19:49 »
Ještě mě napadl router od MikroTiku, ale ten jsem v životě nekonfiguroval. Ani netuším, co na tom jede za OS, případně jak se to konfiguruje (GUI, CLI)?

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2012, 15:26:22 »
Na Mikrotiku běží RouterOS, nastavení probíhá přes Winbox (GUI) nebo SSH. Není to úplná sranda pro začítečníka (toho, kdo to nikdy neviděl), takže při nastavování je vhodný mít funkční připojení k internetu a hledat :-)

Jestli jde v Mikrotiku nastavit funkcionalita, kterou požaduješ, to ale nevím, nikdy jsem ho na to nepoužíval. Na 80% si myslím, že to půjde. Lepší ale počkat na někoho, kdo to potvrdí.

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2012, 15:41:27 »
Ještě mě napadla jedna funkcionalita. Jde o to, aby se to přepínání mezi ISP nedělo pouze pokud jedna linka vypadne úplně, ale i v případě, že klesne kvalita momentálně používané linky (mnohdy samozřejmě jedna z linek nevypadne úplně, ale její kvalita klesne pod použitelnou mez). Případně, aby si to automaticky vybralo momentálně kvalitnější linku. Něco takového.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2012, 15:53:33 »
Zmíněné funkce u linuxu resit jdou, neni to vsak pro zacatecnika a uz vubec neocekavej GUI. Tuto funkci u mikrotiku taky nepotvrdim, ale teze bych rekl ze to mikrotik podporuje a dokonce i snad klikaci.
Pozadovana funkcionalita (rozdeleni dle kvality etc.) uz je na dost sofistikovane reseni a pravdepodobne drazsi hardware a nebo to openwrt a dodelej si sam.

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2012, 16:25:08 »
Ještě doplním, že Mikrotik je celkem slušný a líbivý síťový zařízení. Nikdy jsem nedělal s něčím co by mělo OpenWRT a bez urážky - po nasazení Mikrotiku doma už ani o vyzkoušení OpenWRT neuvažuju.

Zkus si o Mikrotiku něco zjistit, nejlépe od známých, který mají přímou zkušenost. Případně občanský sdružení coby poskytovatelé mají občas něco, co už nevyužívají, tak bys mohl sehnat i lacino (RB133 - POZOR, NE 133c! - nebo RB433 by asi bylo pro Tebe). Téměř vše se dá naklikat, jen něco opravdu pokročilýho musíš cpát přes SSH (nebo přímo z řádky v GUI). Winbox je sice .exe, ale jede i v Linuxu, pokud je to Tvůj případ.

Ale pořád platí - nejdřív si ověř, jestli na 100% tohle Mikrotik umí. S tou kvalitou linky jsem ale skeptik.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2012, 16:43:12 »
Však to po tobě ani nikdo nechce :). Já jsem měl možnost sáhnout si na oboje zařízení i když na mikrotik spíše zběžně a to pred nekolika lety. Ta mašina co jsem měl k dispozici byla celkem drahá a přišlo mi, že za ty peníze zase tolik neuměla. Nejsem žádným evangelistou openwrt, ale jednu krabicku jsem si koupil domu jenom tak z nudy na hrani a testovani a to jmenovite wzr-hp-g300nh a musim priznat ze me uchvatila moznost temer totalni svobody a hlavne almost plnohodnotnej linux se vsim vsudy.takze torrent client, ftp server, samba, filesharing nebo treba pripojeni usb modemu, vlan, wireless bridge, repeater client/AP mode prakticky vsechno na co si clovek vzpomene ma-li trpelivost a trosku neco vi.

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2012, 17:02:28 »
Však já bych se nutit ani nenechal :-)

Mě se na MK líbí hlavně to, že je to hotový. Jen to spustim a nastavim a nepotřebuju znát mechanizmy na pozadí (IPtables apod.). Ano, je to "omezený", ale jako router+AP je to více než dostatečný. Nahrazoval jsem tím dva pekáče (=zařízení nevalné kvality) a jak jinak, než absolutní spokojenost ;-)

Na účely co jsi napsal mám doma Atom server a na něm samozřejmě jede plnohodnotný Linux (Gentoo :-D na Atomu :-D to by vydalo na samostatné vlákno, možná rovnou na e-knihu :-D ) ;-)

Na OpenWRT bych se i podíval, ale asi nechtěl používat. Prostě na síť mám Mikrotik a na služby "server". Možná nestandardní, ale známe se - co člověk, to unikát :-)

Koneckonců - pokud má tazatel v plánu se ěco přiučit a zároveň mít možnost rozvoje do budoucna (rozvoje = možností zařízení), bude OpenWRT lepší. Ale na rozjezd pro neznalého asi horší. Pořád jsou tu ale fora a další uživatelé, kteří ví/umí ;-)

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2012, 22:19:01 »
Mohu doporučit Mikrotik a potvrdit funkčnost. Měli jsem dva ISP právě z důvodu výpadku sítě. Jen je třeba dát pozor aby oba nakonec nebyly na stejný "větvi". Co se týče přepnutí z jednoho na druhý byla zde prodleva cca 10 vteřin. Na co to budeš potřebovat?

Tomd

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2012, 23:05:08 »
Mikrotik to bude umet i kdyz nebude umet OPENWRT, proste si napises skriptik, ze kdyz neni dostupna brana A, pouzije se brana B, tot vse. Pro OPENWRT se tusim musi jinak pouzit jiny image, nez dodava vyrobce.

zixoor

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2012, 11:24:19 »
Na Mikrotiku běží RouterOS, nastavení probíhá přes Winbox (GUI) nebo SSH. Není to úplná sranda pro začítečníka (toho, kdo to nikdy neviděl), takže při nastavování je vhodný mít funkční připojení k internetu a hledat :-)

Jestli jde v Mikrotiku nastavit funkcionalita, kterou požaduješ, to ale nevím, nikdy jsem ho na to nepoužíval. Na 80% si myslím, že to půjde. Lepší ale počkat na někoho, kdo to potvrdí.
cez mikrotik by to malo ist..:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Two_gateways_failover
openwrt asi toto:
http://wiki.openwrt.org/doc/uci/multiwan

awm1

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #12 kdy: 04. 02. 2012, 23:51:47 »
Jo, na OpenWrt to funguje vcelku bez problémů, aspoň tedy load balancing (doma to používám).

Tazatel asi hledá něco, s čím si nebude muset moc hrát. Multiwan samy od sebe + uživatelsky přívětivě umí některé routery od DrayTeku, TP-LINK TL-R470T+ a nějaké to Cisco. Poměrně snadno realizovatelné řešení je též kombinace Alix + CF karta a na ní pfSense.

Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #13 kdy: 06. 02. 2012, 08:59:00 »
Mám dva poskytovatele připojení. Bohužel čas od času jednomu nebo druhému linka buď úplně vypadne nebo se její kvalita sníží za nepoužitelnou mez (leze to jak šnek). Momentálně se ručně přehazují kabely. Rád bych zařízení, které mi automaticky při výpadku jedné linky nahodí tu druhou. Vzhledem k tomu, že mnohdy nedojde k úplnému výpadku, ale pouze ke zpomalení celé linky, tak se obávám, že to nebude fungovat přesně tak jak chci. Proto bych rád i něco, co nahodí druhou linku i v případě, že nedojde k úplnému výpadku, ale její kvalita klesne pod onu použitelnou mez.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepínání ISP při výpadku
« Odpověď #14 kdy: 06. 02. 2012, 09:30:47 »
To se ti bude merit blbe. Musi to byt rozlisitelne zachytitelnou a meritelnou udalosti. Dalo by se to resit traba kontrolou odezvy pindu nebo jeho stability pres skript. Nenapada mne zadny software co by to umel, to ale samo neznamena ze neni :).