Jak vyřešit nedostatek místa na disku?

webhope

Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« kdy: 09. 04. 2010, 21:20:50 »
Našel jsem pod ~ tyto soubory,
./akonadi/db_data/ib_logfile0
./akonadi/db_data/ib_logfile1
které mají 2x 65 MB, stane se něco když je smažu? Prý to obsahuje nějaké osobní data. Ale potřebuju nějak vyklidit místo na disku.

./.mozilla/firefox/feixo40u.default/urlclassifier3.sqlite

/var/tmp/kdecache-radim/kpc/plasma_theme_tragedy.data
/var/tmp/kdecache-radim/kpc/plasma_theme_tragedy.index
/var/lib/rpm/Packages

To jsou soubory větší než 20MB ale mohu je smazat?

Jinak by byla možnost ze swapu 1.25GB udělat home. Home má teď 3GB a využívá jen 500GB. Uvolnilo by se mi tak 3GB pro přípojení nějakého sys. adresáře. Jako swap mohu použít oddíl z druhého disku. Jaký oddíl by bylo dobré připojit?

Kód: [Vybrat]
# find /[abehilortuv]* -maxdepth 0  -exec du -sm {} \; | sort -n
1       /ata
1       /initrd
1       /lost+found
5       /tmp
12      /bin
29      /boot
41      /etc
74      /root
147     /lib
299     /opt
356     /var
450     /home
3198    /usr

Nebo možná raději jako přípojný bod /usr použít primární oddíl, kde mám teď /, ten má 5GB. A root přesunout na logický oddíl místo swapu.
« Poslední změna: 09. 04. 2010, 21:24:22 od webhope webhope »


Pepa z depa

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2010, 23:27:26 »
Není přeci problém oddíly zvětšovat, zmenšovat, přesouvat, kopírovat... Nejdřív bych si to někam načrtnul, na co kolik potřebuju pak si otevřel třeba gparted, pozmenšoval oddíly, nějak rozumně je rozmístil a zase zvětšil.

Já mám 2 gb ram a swap opravdu neřeším, nevím kdy mi naposled vylezl nad 1% (ale já místo neřeším tak..)

Osobní data? To jako rodná čísla a tak? :D Nevím co je akonadi, ale jestli jsou ty soubory jen logy, bych je smáznul asi. Packages jsou zbytecny, pokud neplanujes neco reinstalovat bez internetu. A to kdecache podle nazvu hadam, že se zase vytvoří. No ruku za nic do ohně nestrčím. :-X

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2010, 23:36:51 »
Já bych před šoupáním oddílů kolegu varoval. Rozhodně by si nejdřív měl udělat zálohy všeho pro případ, že se něco rozbije. Zrovna asi před týdnem mi volal zoufalý známý, že si posouval oddíly na disku a nepovedlo se. Zkoušeli jsme obnovu pomocí různých a velmi schopných utilitek a nezachránili jsme nic. A to není první podobný případ, který jsem zažil.

jadd

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2010, 23:48:02 »
Citace
Home má teď 3GB a využívá jen 500GB
Řekl bych že tam máš překlep.

To ti asi kdokoliv těžko poradí, protože některé distribuce využívají sys.adresáře rozdílně a taky záleží k jakému účelu je distribuce používána.

Ale pokud můžu radit, pokud sis nejsi jistý nepřípojuj adresář /usr samostatatně, protože ten nejvíc roste.

Citace
Není přeci problém oddíly zvětšovat, zmenšovat, přesouvat, kopírovat.
Ano ale bez zálohy nezkoušet, tvrdím 100% ztráta dat, z mé vlastní zkušenosti a to jsem jen zvětšoval ext4, prostě bez možnosti defragmentace těžko bez zálohy doporučitelné.

Citace
Packages jsou zbytecny, pokud neplanujes neco reinstalovat bez internetu
Pokud nemáš pomalé připojení a chceš zbytečně při přeinstalaci zatěžovat síť, pak klidně smaž nebo pokud je zazálohuješ můžeš je zase použít. Ale pokud budeš reinstalovat a balík tam nebude (systém si totiž vytváří databázi nainstalov. balíků), pak může vzniknout problém.

Citace
A to kdecache podle nazvu hadam, že se zase vytvoří
Vytvoří ale asi ne ty co smažeš, jsou to jen dočasně vytvořené soubory.   
 
« Poslední změna: 10. 04. 2010, 07:55:09 od Daja51 »

webhope

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #4 kdy: 10. 04. 2010, 09:42:01 »
Díky všem za odpovědi.

Home má 500MB/3GB.

Do posouvání oddílů se určitě pouštět nebudu. Mám na disku spoustu dat, o které nechci přijít.

/usr - teď zabírá 3GB. Tak měl bych +2GB. Když dojde místo tak bych asi musel přesunout na druhý disk, ale to bych nerad, protože je pomalejší.

Měl bych /, /home, /usr na jednom disku (sata) a /swap na druhém (ata). Doufám, že se tímto nezpomalí systém. Nyní mám dva swapovací oddíly, na každém disku jeden.

A přeinstalovat systém - měl jsem na mysli kompletní novou instalaci. Jinak to neumím. Mohl bych spustit pc z Ubuntu a přesunout data , ale to by asi stejně dlouho trvalo. Asi je rychlejší přeinstalování komplet. A asi bych si měl stáhnout novou verzi Mandrivy, protože ta moje je z října a od té doby proběhlo dost updatů. Má smysl stahovat novou verzi? Jestli tedy nějaká vyšla.

Edit:
Kdybych chtěl nainstalovat nějaké programy pomocí urpmi , nevíte o nějakém scriptu, který by se dotázal na velikost balíčků a sečetl to? Seznam programů mám. Je jich asi třicet. Tedy abych věděl, kolik místa bych potřeboval, kdybych je chtěl nainstalovat. Zjišťovat každý program ručně je dost neefektivní.
« Poslední změna: 10. 04. 2010, 10:16:36 od webhope webhope »


Pepa z depa

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #5 kdy: 10. 04. 2010, 11:56:45 »
Já bych před šoupáním oddílů kolegu varoval. Rozhodně by si nejdřív měl udělat zálohy všeho pro případ, že se něco rozbije. Zrovna asi před týdnem mi volal zoufalý známý, že si posouval oddíly na disku a nepovedlo se. Zkoušeli jsme obnovu pomocí různých a velmi schopných utilitek a nezachránili jsme nic. A to není první podobný případ, který jsem zažil.

Samozřejmě máte pravdu :-[ Zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Ale musím se přiznat, že mě se něco rozbilo jen jednou, když jsem prováděl opravdu psí kusy přes Gparted Live zahrnující několikanásobné změny velikosti a několikanásobné přesouvání a jeden oddíl to nerozdýchal, systémový.. Může být řešením nejprve oddíl přesunout resp. překopírovat aby bylo bezpečné ho zmenšit? Nebo existuje nějaké řešení, které data před zmenšením přesune z místa které se má odstranit na volné místo a nenechá je automaticky zničit? Imo by to měla být běžná vlastnost...

A ještě by mě zajímalo, tím šoupáním oddílů myslíte přesouvání, prakticky překopírování dat které by bělo být bezpečné jako překopírování jakéhokoli souboru z místa A na disku na místo B, nebo právě to zmenšování?

webhope

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #6 kdy: 10. 04. 2010, 12:14:53 »
A ještě by mě zajímalo, tím šoupáním oddílů myslíte přesouvání, prakticky překopírování dat které by bělo být bezpečné jako překopírování jakéhokoli souboru z místa A na disku na místo B, nebo právě to zmenšování?

To neřešte.

jadd

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #7 kdy: 10. 04. 2010, 17:43:06 »
Swap si vytvoř podle toho kolik máš operační paměti, tzn. o něco větší než máš RAM (nemusí to být dvojnásobek) ale to jen kvůli možnosti hybernace. Jinak pro balíčkovací distribuce vcelku nepodstatná věc.
Mám 4GB RAM a swap přesně 4096MB a hybernace je funkční.

Jiné je to ve zdrojových distribucí, často zabere i víc než 3/4 z 4GB RAM na 64bit.

webhope

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #8 kdy: 10. 04. 2010, 18:02:28 »
Já mám RAM 1.25 a swap by byl 1.25. Teď mám Swap větší, ale ta hybernace myslím nefugovala (nebo spíš to nešlo probrat), aspoň když jsem to zkoušel naposled.

Popravdě teď nevím jaký je rozdíl mezi balíčkovací a zdrojovou distribucí. Mám Mandrivu 2010 na DVD. Tak asi balíčkovací, ne?

Ještě zopakuji tu poslední otázku

Nevíte o nějakém scriptu, který by se dotázal na velikost balíčků a sečetl to? Abych znal celkové nároky na ty programy co mám ve scriptu.
« Poslední změna: 10. 04. 2010, 18:05:27 od webhope webhope »

jadd

Re: Jak vyřešit nedostatek místa na disku?
« Odpověď #9 kdy: 11. 04. 2010, 00:05:59 »
Citace
Popravdě teď nevím jaký je rozdíl mezi balíčkovací a zdrojovou distribucí
Zdrojová distribuce využívá naplno swapu při kompilaci.

A když máš Mandrivu která používá zkompilované balíky, nemusíš tolik na swap hledět.
« Poslední změna: 11. 04. 2010, 00:09:44 od Daja51 »