Má smysl použít 64bitový systém?

JH

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #15 kdy: 12. 04. 2010, 13:39:23 »
Výkon se ti zvýší o dost jak tady i myslím psal LinuxLex. Já mám 3G Acer a 64bit arch. systém a opravdu je to znatelný nárůst.

to je nesmysl, kde by se ten vykon na 32bit schovaval?


Stanley

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #16 kdy: 12. 04. 2010, 14:12:28 »
Schovával se v nutnosti některé operace dělat "zbytečně" na více kroků, ale to ví snad každý, kdo má alespoň nepatrné znalosti vnitřní architektury CPU.
Uplatnění najde především v přesných výpočtech, konverzi audia/videa, kompresi,...
Při běžné práci v OS, psaní textů,... se to moc nepozná.

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #17 kdy: 12. 04. 2010, 21:09:20 »
Výkon se ti zvýší o dost jak tady i myslím psal LinuxLex. Já mám 3G Acer a 64bit arch. systém a opravdu je to znatelný nárůst.

to je nesmysl, kde by se ten vykon na 32bit schovaval?

Maxilálně souhlasím se Stenlym, není co dodat  ;)

Sten

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #18 kdy: 13. 04. 2010, 11:31:45 »
Výkon se ti zvýší o dost jak tady i myslím psal LinuxLex. Já mám 3G Acer a 64bit arch. systém a opravdu je to znatelný nárůst.

to je nesmysl, kde by se ten vykon na 32bit schovaval?

x86-64 má mnohem více registrů, což znamená mnohem více rychlé paměti a mnohem méně přístupů do pomalejších pamětí na nižších úrovních (L2, L3, RAM). Navíc sjednocuje „rozšířené“ instrukce, které se u x86-32 nacházely jen u určitých procesorů, proto se většinou nepoužívaly, což šetří takty procesoru a snižuje velikost kódu, takže mnoho smyček se vejde do code cache celých a nemusí se lézt do nižších pamětí (a proto Gentoo zkompilované přímo pro váš procesor mohlo být na x86-32 i několikrát rychlejší než Debian, který je zkompilovaný tak, aby běžěl na všech procesorech Pentium Ⅱ a novějších)

Program

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #19 kdy: 14. 04. 2010, 09:57:42 »
Výkon se ti zvýší o dost jak tady i myslím psal LinuxLex. Já mám 3G Acer a 64bit arch. systém a opravdu je to znatelný nárůst.

to je nesmysl, kde by se ten vykon na 32bit schovaval?

x86-64 má mnohem více registrů, což znamená mnohem více rychlé paměti a mnohem méně přístupů do pomalejších pamětí na nižších úrovních (L2, L3, RAM). Navíc sjednocuje „rozšířené“ instrukce, které se u x86-32 nacházely jen u určitých procesorů, proto se většinou nepoužívaly, což šetří takty procesoru a snižuje velikost kódu, takže mnoho smyček se vejde do code cache celých a nemusí se lézt do nižších pamětí (a proto Gentoo zkompilované přímo pro váš procesor mohlo být na x86-32 i několikrát rychlejší než Debian, který je zkompilovaný tak, aby běžěl na všech procesorech Pentium Ⅱ a novějších)

A v neposlední řadě je možnost kompilátoru mnohem lépe předcházet datovým závislostem brzdících pipeline.

Jinak také používám 64b (Ubuntu), tenkrát jsem se také rozhodoval, ale 64b byly viditelně svižnější.


JH

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #20 kdy: 14. 04. 2010, 15:26:18 »
Při běžné práci v OS, psaní textů,... se to moc nepozná.

ono se to nepozna ani u kodovani videa, pokud tedy neni soft na 64b pripraven. a i pak hovorit o "nekolikanasobnem" zrychleni je proste lez.

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #21 kdy: 14. 04. 2010, 17:45:53 »
Aby se to tady jednou pro vždy vyjasnilo, našel jsem podrobné vysvětlení v zahraniční Lunux magazínu. Koncem příštího týdne kompletní překlad bude na titulní stránce http://linuxlex.tym.cz Doporučuji se skeptikům tam podívat. Předpoklad je ale opravdu až tak v pátek 23.dubna. Omlouvám se že né dřív, není nějak čas udělat překlad. Takže se nehádejte ;) ;D jde to i s úsměvem lidičky! ;D

Sten

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #22 kdy: 14. 04. 2010, 19:45:00 »
ono se to nepozna ani u kodovani videa, pokud tedy neni soft na 64b pripraven. a i pak hovorit o "nekolikanasobnem" zrychleni je proste lez.

Což je možný problém MS Windows, kde jsou stejně skoro všechny aplikace stále 32bitové, ale ne linuxových distribucí. Tam je naprostá většina software open source, takže stačí provést dpkg-buildpackage (či něco obdobného v nedebianních distribucích) a je hotovo :) (samozřejmě za předpokladu, že ta aplikace nemá části napsané přímo v assembleru, tam se použije stejný kód jako na x86-32)

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #23 kdy: 14. 04. 2010, 21:22:08 »
ono se to nepozna ani u kodovani videa, pokud tedy neni soft na 64b pripraven. a i pak hovorit o "nekolikanasobnem" zrychleni je proste lez.

Což je možný problém MS Windows, kde jsou stejně skoro všechny aplikace stále 32bitové, ale ne linuxových distribucí. Tam je naprostá většina software open source, takže stačí provést dpkg-buildpackage (či něco obdobného v nedebianních distribucích) a je hotovo :) (samozřejmě za předpokladu, že ta aplikace nemá části napsané přímo v assembleru, tam se použije stejný kód jako na x86-32)

Je to těžké někomu vysvětlit, že?? ;) :D

tin

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #24 kdy: 16. 04. 2010, 01:11:30 »
Jak poznám, že HW umí 64b?

Luky

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #25 kdy: 16. 04. 2010, 07:55:20 »
Aby se to tady jednou pro vždy vyjasnilo, našel jsem podrobné vysvětlení v zahraniční Lunux magazínu....

Můžeš uvést link? jestli je to on-line a free, jakože asi je, pokud se to chystáš překládat... Někteří umíme také cizím jazykem ;)

xxxx

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #26 kdy: 16. 04. 2010, 08:26:37 »
Aby se to tady jednou pro vždy vyjasnilo, našel jsem podrobné vysvětlení v zahraniční Lunux magazínu....

Můžeš uvést link? jestli je to on-line a free, jakože asi je, pokud se to chystáš překládat... Někteří umíme také cizím jazykem ;)

tady je nejaky test:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_32_pae&num=1

LinuxLex1

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #27 kdy: 18. 04. 2010, 15:29:18 »
Aby se to tady jednou pro vždy vyjasnilo, našel jsem podrobné vysvětlení v zahraniční Lunux magazínu....

Můžeš uvést link? jestli je to on-line a free, jakože asi je, pokud se to chystáš překládat... Někteří umíme také cizím jazykem ;)

Jak se dívám...už tady kolega napsal link. No nic stejně v ten pátek tam toho naleznete víc. A neboj...vždy tam najdeš i link odkud je čerpáno. Někdo to rád v originálu ;)
takže v pátek na http://linuxlex.tym.cz najdete i mnohem víc.
A pokud chcete, klidně přespějte vašimi články, budu jedině rád pokud pomůžete web trochu rozvíjet a Linux podporovat. Díky lidičky!!

loisa


daemonna

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #29 kdy: 02. 05. 2010, 13:01:48 »
ako bolo povedane, 64bit system lepsie pracuje s pametou, to extra co zozere RAM je myslim tak malo ze sa tym netreba trapit... a co sa tyka 3GB RAM, ja osobne mam i7 s 8GB RAM ale pod Ubuntu som nevidel ze by spotreba presiahla 1.8GB (a aj to bolo len pri tazkom renderingu s blenderom), takze ziadne negativa tu nevidim ;)

<ps> nobelovu cenu za debilitu pre toho co vymyslel overovacie otazky dolu...