Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?

Jakub Váňa

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #15 kdy: 29. 11. 2011, 18:24:16 »
Mirek Čech: moc pěknej status - ten o tom kladivu :D


upalse

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #16 kdy: 29. 11. 2011, 18:28:34 »
Nejlevnejsi je po 1 cat4 kabelu poslat 2x 100Mbit (a na konci pouzit samicci propojky pro "rozdeleni"). Pokud se to pouzije jako hack stavajici infrastruktury (pripojit druhe misto a nejsou podminky pro hloupy switch) tak ok.

Jako nova instalace je to prasarna.

Jinak 100mbit na kratke (tak do 50m) vzdalenosti funguje i po zvonkovem dratu, ale nic levnejsiho nez cat4 proste neexistuje - je to proste jen kus medi s levnou izolaci.

webhope

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #17 kdy: 29. 11. 2011, 18:31:14 »
Mirek Čech:
Tak tak levný kabel nevím kde koupit, když pominu internet (cena navíc za poštovné). Koupil jsem kabel UTP za 8 kč/m protože se mi zdálo, že ten telefonní kabel má moc tenké vodiče a nemuselo by to pasovat do koncovky RJ45. Tak to zatím vyšlo nejlevněji.

Jakub Váňa:
Tak já myslím, že ti lidi sem chodí dobrovolně a jestli je to mrhání jejich časem, tak to už je na nich co s ním udělají...

Jakub Váňa

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #18 kdy: 29. 11. 2011, 18:43:17 »
Pardnon, nechtěl jsem prudit a ten můj příspěvek tak asi vyznívá. Spíš jsem chtěl přivést k zamyšlení, co je dražsí - čas nebo rozdíl v ceně dvou výrobků. Zparvidla to bývá ten čas. Ještě jednou se omlouvám.

PS.: pokud mužu s vynaložením stejného úsilí to samé ušetřit, nebo vydělat, je lepší ta druhá varianta, protože tím pomáhám ekonomice a lidem kolem sebe.

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #19 kdy: 29. 11. 2011, 20:56:05 »
Omlouvám se za případnou reklamu ale nedalo mi to nepostnout :-) http://vseprowifi.cz/inshop/utp/


Sten

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #20 kdy: 29. 11. 2011, 21:36:20 »
No pánové, nabádat někoho, aby posílal fastethernet po telefonním kabelu ...

Přípojku plynu do domácnosti si také necháte zavést hadičkou na moštování?

Pokud bychom se bavili o 10Mbit "klasickém" ethernetu, tak ten je možné provozovat po kabeláži Cat3, které většina telefonních kabelů vyhovuje. Bohužel, bez spravovatelného switche a ethtool se neobejdete, protože síťovka si se switchem domluví 100Mbit.

Plyn je nebezpečný, proto se nevede hadičkami na moštování (gumové hadičky pro rozvody plynu ale existují). Ethernet je slaboproudé zařízení, to můžete vést čímkoliv, co vede proud, a nebezpečné to nebude, maximálně to nebude fungovat. Samozřejmě když neřešíte cenu (a málokro řeší jako tazatel rozdíl jedné koruny za metr), použijete to, co je standardizované, protože máte větší jistotu, že to fungovat bude a že to taky něco vydrží.

Mimochodem telefonní UTP kabel pochází z 10Base-TX.

Proboha metr UTP já kupuju běžně 6/m tak co to řešíte ??

6 Kč/metr je 120 Kč/20 metrů. To je ta špulka, co mám doma, pořád levnější :-)

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #21 kdy: 30. 11. 2011, 15:03:16 »
No to asi bude levnější, ale v tom případě jsem blázen že UTP používám když se tam dá dát vlastně cokoliv :-)

Josef

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #22 kdy: 30. 11. 2011, 23:03:34 »
Já mám takovou zkušenost, že telefonní kabel sice funguje, ale nespolehlivě. Potřeboval jsem natáhnout ethernet k access pointu, je to tak 50 metrů. Ethernet kabel došel, tak jsem tam dal to, co zrovna bylo po ruce. Šestižilový telefonní kabel. 2 páry na ethernet, poslední pár na napájení (jojo, jsem to ale prase :-). S napájením nebyl žádný problém, sice se půlka energie ztrácí na kabelu, ale funguje to. Horší to je s ethernetem. Na 100baseT se to sice spojí, dá se pingat, ale delší packety neprocházejí. Kilový ping už projde jeden z pěti. Musel jsem to připojit na 10baseT hub, od té doby to jede jak víno.
On je totiž problém v mnoha věcech. V materiálu, ze kterého jsou vyrobeny vodiče, v materiálu izolací a hlavně v tom, kolikrát je pár zkroucený na metr. V telefonních kabelech to bývá velmi málo. V těch horších řádově 5x až 10x. Ethernet kabely bývají zkrouceny řádově 200x na metr. Myslím si, že to mluví samo za sebe.

vagojan

Re:Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« Odpověď #23 kdy: 01. 12. 2011, 06:19:47 »
Telefonní kabel je defakto CAT.3, ta byla certifikovaná na 10Mbit simplex. Některé počítače v Klementinu nám na nich jeli ještě roku 2008.

A je to vskutku prasečina.

marwyn

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #24 kdy: 01. 12. 2011, 11:49:22 »
:( Jedná se o twisted (kroucený) kabel, a pokud mne staré školní vědomosti neklamou, tak právě čím větší délka, tím více záleží na kvalitě kroucení. => Jakýkoliv jiný kabel sníží kvalitu přenosu a naroste počet opakování přenosů paketů -> zpomalení komunikace.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%BD_p%C3%A1r

No tak jasně, když to nebude kroucený, stává se z toho anténa a to se těm krabičkám, ke kterým to bude připojené, líbit nebude ;-)

houska

Re:Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« Odpověď #25 kdy: 01. 12. 2011, 11:54:13 »
kdyz to tu tak ctu tak jsem si vzpomnel na tenhle clanek

Sten

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #26 kdy: 01. 12. 2011, 13:25:58 »
Já mám takovou zkušenost, že telefonní kabel sice funguje, ale nespolehlivě. Potřeboval jsem natáhnout ethernet k access pointu, je to tak 50 metrů. Ethernet kabel došel, tak jsem tam dal to, co zrovna bylo po ruce. Šestižilový telefonní kabel. 2 páry na ethernet, poslední pár na napájení (jojo, jsem to ale prase :-). S napájením nebyl žádný problém, sice se půlka energie ztrácí na kabelu, ale funguje to. Horší to je s ethernetem. Na 100baseT se to sice spojí, dá se pingat, ale delší packety neprocházejí. Kilový ping už projde jeden z pěti. Musel jsem to připojit na 10baseT hub, od té doby to jede jak víno.
On je totiž problém v mnoha věcech. V materiálu, ze kterého jsou vyrobeny vodiče, v materiálu izolací a hlavně v tom, kolikrát je pár zkroucený na metr. V telefonních kabelech to bývá velmi málo. V těch horších řádově 5x až 10x. Ethernet kabely bývají zkrouceny řádově 200x na metr. Myslím si, že to mluví samo za sebe.

50 metrů je už hodně, je to polovina podporované délky pro 100Base. Na těch 20 metrů by to ale stačit mělo (ale prasárna to je, to souhlasím).

Napájení v kabelu není prasárna, pokud tam není střídavý proud, standardizované PoE vede až 57V DC, a to (u 1000Base) dokonce po stejném kabelu jako data :-) Pokud se půlka ztrácí cestou, dejte tam vyšší napětí (mám na asi 50 metrů dlouhém kabelu 48 V přes PoE injektor a ztráty jsou malé).

Re:Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« Odpověď #27 kdy: 01. 12. 2011, 15:13:40 »
Nestačim se divit kolik reakcí a úsilí druhých může stát ušetření na 20 metrech drátu.Jestli máš zájem tak ti můžu udělat cenu :-)

bagrista

Re:Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« Odpověď #28 kdy: 01. 12. 2011, 21:45:14 »
a co treba

http://www.suntech.cz/produkt/92472/UTP-patchkabel-kat-5e-20m-sedy.htm

je to levny a mate to i s konektorama

Re:Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« Odpověď #29 kdy: 01. 12. 2011, 22:06:50 »
a mate to i s konektorama

To je dobře, jinak by hrozilo nové téma "Existuje nějaký levnější konektor místo RJ45?" ;)