Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?

webhope

Existuje nějaký levnější kabel místo UTP?
« kdy: 29. 11. 2011, 11:06:40 »
Jen taková zvědavost, jestli existuje nějaký kabel jen se čtyřmi vodiči, který bych mohl zapojit do koncovek RJ45. Tedy ohledně LAN a internetu. Přijde mi že chtít 150 Kč za dvacet metrů je stále moc. Dneska mi dokonce někdo nabídl 10 kč za metr. Tak se ptám jestli neexistuje jiný kabel, levnější a stejně spolehlivý pro přenos jako UTP.
« Poslední změna: 30. 11. 2011, 23:10:20 od Petr Krčmář »


to je jedno

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2011, 11:17:14 »
obavam se ze v maloodberu nic vyrazne levnejsi nebude. vem si 5 kilometrů a urcite se dostanes na lepsi cenu.

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2011, 11:43:56 »
Tak dá se použít i telefonní kabel. Ale je otázka, jestli ta úspora bude taková (i když co jsem tak koukal, tak za ty cca 200Kč se dá sehnat 100m kabelu). Ale pozor na omezení 4 vodičů. Fungovat pak bude max 100 MB/s.
Další otázka je kvalita přenosu. Nejsem si jistý, jak je to u telefonních kabelů se stíněním apod.

LabTech

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2011, 11:45:53 »
Pokud by vyhověl i standardní TP kabel pro Ethernet (tj. 8 drátů) ... což předpokládám, že ano, klidně 20 metrů zdarma odmotám, něco mi zbylo po zasíťování bytu. Ale jen osobně (Praha - Modřany), nikam to posílat nebudu ;-)

.

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2011, 11:52:13 »
150kc za 20m vam prijde hodne? :) vite kolikrat se muzete na 20m kabelu obesit? :)
lol


webhope

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2011, 12:06:21 »
Filip Horák:
Využité jsou jen čtyři vodiče, takže by stačil kabel se čtyřmi vodiči. Ta rychlost 100 MB/s by asi měla být dostačující. Mám internet 4MB/s.

webhope

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2011, 12:11:01 »
Má ten telefonní kabel nějaké označení? Abych to našel. A dá se to sehnat normálně v prodejně s počítači nebo někde jinde? Má to taky stejný průměr jádra jako tomu je u toho UTP?

Franta

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2011, 12:31:32 »
Vždyť je to pár korun, vůbec bych to neřešil. Jestli chceš šetřit, tak si najdi nějakou zkrachovalou firmu a kup staré kabely od nich – můžeš si je vytrhat ze zdi :-) Nebo najdi někoho, kdo upgradoval na gigabit a zbyly mu stovkové kabely – dost možná ti je dá i zadarmo ;-)

KapitánRUM

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2011, 12:44:04 »
Čest soudruzi, mám podobnou otázku, ale za trochu jiné situace, cena mi je prakticky jedno, jen potřebuji nějakou hodně plochou variantu kabelu, nemáte nějaký typ?

Ad ten telefonní kabel:
Fakt to chodí alespoň "tak nějak" spolehlivě?
Nebo z toho bude kabelová wifi ?  ;D

KapitánRUM


Sten

Re: Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2011, 15:48:12 »
Jen taková zvědavost, jestli existuje nějaký kabel jen se čtyřmi vodiči, který bych mohl zapojit do koncovek RJ45. Tedy ohledně LAN a internetu. Přijde mi že chtít 150 Kč za dvacet metrů je stále moc. Dneska mi dokonce někdo nabídl 10 kč za metr. Tak se ptám jestli neexistuje jiný kabel, levnější a stejně spolehlivý pro přenos jako UTP.

CZC má 20 metrů za 125 Kč. Pokud chceš ještě lepší cenu za metr, kup si s kamarády špulku, pak těch 20 metrů vyjde na asi 110 Kč ;-)

Do RJ45 lze zapojit libovolný kabel. Pokud by to bylo levnější, klidně si tam můžeš dát dvě dvojlinky nebo telefonní kabel. Ale ta úspora stejně o moc větší nebude.

Ad ten telefonní kabel:
Fakt to chodí alespoň "tak nějak" spolehlivě?
Nebo z toho bude kabelová wifi ?  ;D

Chodí to spolehlivě, ale je to limitované na 100Base. A má to trochu menší dosah.

Mimochodem WiFi taky chodí spolehlivě, pokud nemáte no-name od Vietnamců nebo O₂, ale třeba CM9.

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2011, 16:21:36 »
 :( Jedná se o twisted (kroucený) kabel, a pokud mne staré školní vědomosti neklamou, tak právě čím větší délka, tím více záleží na kvalitě kroucení. => Jakýkoliv jiný kabel sníží kvalitu přenosu a naroste počet opakování přenosů paketů -> zpomalení komunikace.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%BD_p%C3%A1r

Josef Liška

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2011, 16:45:02 »
No pánové, nabádat někoho, aby posílal fastethernet po telefonním kabelu ...

Přípojku plynu do domácnosti si také necháte zavést hadičkou na moštování?

Pokud bychom se bavili o 10Mbit "klasickém" ethernetu, tak ten je možné provozovat po kabeláži Cat3, které většina telefonních kabelů vyhovuje. Bohužel, bez spravovatelného switche a ethtool se neobejdete, protože síťovka si se switchem domluví 100Mbit.


Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2011, 17:23:38 »
Proboha metr UTP já kupuju běžně 6/m tak co to řešíte ??

Jakub Váňa

Re:Ecistuje nějaký levnější kabel místo UTP
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2011, 18:23:01 »
A kolikapatrový mrakodrap stavíte, že se Vám vyplatilo takovouhle h......ou promrhat čas tolika lidí ?