Distribuce pro práci i domácí multimedia

Ondráš

Distribuce pro práci i domácí multimedia
« kdy: 26. 11. 2011, 12:25:59 »
čau Linuxáci,
zvažuju z Linuxu udělat svůj primární OS s tim, že si Win 7 kvůli Lightroomu (foto editor) nechám jako druhej systém. S Linuxem mám jenom zkušenosti z provozu cca. 3 verzí Ubuntu, každou max. 3 měsíce - pak mi chyběly programy jenom pro Win... tak sem přešel zpátky.
Ale Wokna už zase samovolně zpomalujou a házej z ničeho nic chyby a mě to přestává bavit  :(...

Systém by měl běhat na cca. 4 roky starym notebooku Lenovo R61i: Core2Duo 1.5 GHz, 2,5 GB RAM, Intel 3100 integrovaná grafika, 120 GB HDD

Moje požadavky na distro:
  • stabilita
  • rychlost
  • jednoduchá obsluha a uživatelská přívětivost
  • spolehlivě pracující kancelářskej balík
  • dostatek podporovaných kodeků - hlavně flash, formáty hudby a videa
  • systém plně použitelnej pro běžnýho uživatele hned po instalaci, příp. po malym zásahu (nechci den nastavovat systém, aby se dal používat)
  • do bucoucna bezproblémová komunikace s externim monitorem - zároveň s prací na displayi notebooku

Předem děkuju všem za užitečný tady, tipy, doporučení  ;)
« Poslední změna: 28. 11. 2011, 10:30:13 od Petr Krčmář »


Ahmul

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #1 kdy: 26. 11. 2011, 13:02:16 »
Jinými slovy chcete windows, který nebudete muset každého půlroku přeinstalovat.

Má rada, zůstaňte u windows a smiřte se s tím, že svět není ideální.

Co se týká Lightroomu, nedávno vyšel hezký článek o alternativě na LWN
http://lwn.net/Articles/467458/

Ondráš

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #2 kdy: 26. 11. 2011, 13:11:45 »
Upřímně mě láká taky možnost změny a vystoupení z mainstreamu :)
Sice se mi líbí integrace Macbook + OSX, ale tu finanční situace ještě nějakou dobu nedovolí :(

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #3 kdy: 26. 11. 2011, 13:12:31 »
Pro Vás fakt asi bude ideální zůstat u Windows a spíše se zaměřit na jejich údržbu. Ale pokud máte skutečný zájem něco zkustit ... tak nedávno vydané SuSe nevypadá zle, LinuxMint není vůbec zlá distribuce, Mageia je dobře použitelná a i Fedora má něco do sebe. Nicméně, všechny dohromady mají nějaké plus, ale i mínus. Ale nic z toho není úplně ideální, protože dříve, nebo později si každý uživatel tu svou distribuci přiohne k obrazu svému.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2011, 13:14:27 »
.... možná i ten MacOS na té mašině spustíš, chce to ale dohledat, jestli je tento ThinkPad podporován.


Ondráš

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2011, 15:19:36 »
.... možná i ten MacOS na té mašině spustíš, chce to ale dohledat, jestli je tento ThinkPad podporován.
A neměl bys nějaký odkazy, kde se to dá dohledat i s postupem zavedení celýho systému? :D

to je jedno

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2011, 16:04:49 »
Ale Wokna už zase samovolně zpomalujou a házej z ničeho nic chyby
Jsem bytostně přesvědčen, že u W7 se nejedna o problem v systemu, ale problem mezi mysi a zidli. Ja mam aktualne windows nainstalovane od unora (kvuli vymene disku, jinak by to bylo o rok dele), je pravda ze nez neco nainstaluju tak to vyzkousim ve virtualu, ale zadny chyby a zpomaleni se neprojevuje.

Misto casu ztraceneho trapenim se v jinem prostredi, zkouseni programu apod. bych investoval cca 3200,- do Intel 320 series 80GB a rychlost systemu bude neuveritelna. To byla moje nejlepsi investice do HW. Naprosto perfektne jedou i JAVA aplikace ktery na HDD jsou utrpenim. Ten maly pomaly HDD je jednoznacne nejslabsi soucasti toho NTB.

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2011, 17:14:09 »
Jak už bylo zmíněno, svět není černobílý a nic (ani Linux) není bez chyby. Mám dva notebooky a na obou primárně Linux. Na jednom mám LinxMint Debian Edition (aka LMDE) a na druhém Ubuntu 11.10. Jako dualboot mám na jednom Win XP a na druhém Win7. 90% strávím v LMDE a zprácovávám v něm i RAW fotografie (Darktable/Picasa/Gimp).

Je velmi těžké doporučit nějakou konkrétní distribuci, protože je mezi nimi obrovský výběr a v mnoha ohledech se dost zásadně liší. Ať již svým uživatelským rozhraním (Unity, Gnome Shell, Gnome 2, KDE, LXDE, ...) nebo tím co je v základu nainstalováno (svobodné/nesvobodné ovladače, kodeky) či co je k dispozici v repozitářích. Každá distribuce má své skalní fandy a je těžké dopředu říci co by sedlo zrovna tobě. Já bych ti asi doporučil Ubuntu (přestože nad ním spousty geeků ohrnuje nos). Má v zádech obrovskou komunitu a je to asi nejméně problematická distribuce pro začátečníky. Na druhou stranu ne každý se dokáže přeorientovat na defaultní ubuntí prostředí Unity, které je z gruntu jiné než na co je člověk zvyklý z jiných OS nebo distribucí. Já jak, jsem říkal, používám primárně LMDE (s Gnome Shell), ale to bych začátečníkovi nikdy nedoporučil, protože je to distribuce postavená na repozitářích ve kterých se objevují testovací verze programů a ne vždy aktualizace dopadne dobře. Člověk už něco málo musí znát aby dal systém zas do funkčního stavu.

Kdybych měl porovnat výkon Lin vs Win na mých strojích, tak jednoznačně vítězí Linux. Výjimkou je 3D grafika jejíž výkon je na obou strojích co mám tragický (jednou integrovaný Intel a jednou nějaká historická nVidia). Ale protože hry stejně na notebooku nehraju, tak mě to netrápí. Multimédia - zpracování/prohlížení fotografií, sledování filmů, poslech muziky -absolutně bez problémů.

Další kapitolou samou pro sebe je podpora/nepodpora různého HW v tom kterém OS. Mnohá zařízení běží v Linuxu na rozdíl od Windows ihned bez jakéhokoli zásahu uživatele. Jsou však zařízení která nerozchodíš ani kdyby si se rozkrájel. Ale to je ti asi známo.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2011, 18:14:33 »
[to je jedno] Aby jsi u W7 docílil tohoto stavu, o kterém píšeš, je nutné po jejich instalaci dost věcí povypínat, jinak se skutečně časem začnou zpomalovat. Nicméně nic to na tom nemění, že z velké části to skutečně může ovlivnit uživatel. A ta hodinka měsíčně na údržbu systému by neměla nikoho zabít, stejně jako pár minut na profouknutí notebooku stlačením vzduchem.

Jinak, co se týká MacOS na ThinkPadu, začal bych asi tady: http://forum.thinkpads.com/viewforum.php?f=32&start=0

to je jedno

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2011, 20:32:37 »
jakkoliv linux pouzivam na provozovani a nekdy i testovani www, tak na desktop se mi pres nekolikere testovani nedostal. proste vzdycky se tam neco z pohledu pouzivani desktopu po.ere, tu nefunguje wifi, tam zase projektor. Pokud by to byla hodina mesicne(jakoze neni) tak to je 12hodin rocne coz je min nez jsem se natrapil s rozjetim blbeho wifi donglu v ubuntu/debianu. ale jak bylo receno, nic neni cernobile. ja doporucuju gnome a debian based distro tem uplne total BFU - maj tam internet, muzou tam mit fotky v pikase, openoffice. bohate jim to staci a hlavne nejsou "deformovani" zvykama z win (napr C:/ d:/ apod). Pak uz obycejnych uzivatelu kteri jedou leta ve win je lepsi to neresit protoze pak furt otravujou proc je tohle tam a ne tam, proc tam neni ribbon, proc tam neni C:/dokumenty apod. No a pak bych ho doporucil zase az geekum.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2011, 23:35:16 »
[to je jedno] Na údržbu linuxové distribuce Ti musí stačit hodina měsíčně. Ono zprovoznění, či instalace se do údržby nezahrnuje .... instalaci neplést s aktualizací, ta zase do údržby spadá.

Debian

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #11 kdy: 27. 11. 2011, 13:32:55 »
Jan Latecka sice napsal hezkou uvahu, ale zapomnel na klasicky LinuxMINT aka Ubuntu based... ::)

  Zacni zkouset treba verzi 11, pak 10 nebo 9, i kdyz je jiz venku verze 12, muze se jeste stat, ze treba u 12-ky nebudou vychytany nejake musky, proto tema starsimi verzemi neprohloupis ;) A co se tyce desktopu, zkus KDE nebo gnome. Navic u LinuxMINT muzes distro nejdriv zkouset (jakmile si jej nabootujes), a az pak se muzes rozhodnout, jestli si jej i na disk nainstalujes  8)

Navic LinuxMINT ma skvelou podporu - http://forum.linuxmint.com ;)

Radit Ubuntu, OMG :o, asi by jsi se z toho (nejen z Unity) jako zacatecnik po...l

K tvemu souhrnu:

+ stabilita: LinuxMINT ver. 11, 10, 9 (KDE, gnome, xfce) /lxde, fluxbox nemam bohate zkusenosti/; take Linux DEBIAN Squeeze aka stable, ale neni nejvhodnejsi pro uplne zacatecniky, resp. by jsi se musel s tim trochu vic "seznamit", jinak Debian je IMHO nejlepsi OS na vsechno :)

+ rychlost: Debian, LinuxMINT (gnome, KDE, xfce); Fedora
+ jednoduchá obsluha a uživatelská přívětivost: LinuxMINT, Debian...
+ spolehlivě pracující kancelářskej balík: Debian Squeeze, LinuxMINT...
+ dostatek podporovaných kodeků - hlavně flash, formáty hudby a videa: LinuxMINT (Debian - tam si je musis individ. nainstalovat, ale u LinuxMINT jsou jiz po nainstalovani :))

+ systém plně použitelnej pro běžnýho uživatele hned po instalaci... : LinuxMINT (Debian take, i kdyz tam si jen neco nastavis, ale musis vedet co a kde, cili pokud nevis :P, tak se obrat radeji na ten LinuxMINT :D)

+ do budoucna bezproblémová komunikace s externim monitorem - zároveň s prací na displayi notebooku: nemam s timhle zkusenost, ale s distry Debian/Ubuntu based by nemel byt problem, i kdyby bylo by potreba cokoli rucne dodelat...


Nezminuji se o osatnich distrech, s kterymi nemam osobni zkusenost (z poslechu pry Pclinux OS, Zorin OS, Fedora, openSuse jsou pry take v poho).

Peter

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #12 kdy: 27. 11. 2011, 14:40:24 »
Odpovedi tu je dost a tak namiesto odporucania distribucie by som skor odporucil skusit nejaku distribuciu (kludne aj LinuxMint) ale s KDE prostredim. Da sa aj dobre odladit tak, aby bol rychlejsi (treba vypnut Blur effect) v nastaveniach + a potom spustiť (Alt+F2) oxygen-settings vypnut animacie. Plus, KDE je VELMI DOBRE nastavitelne.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #13 kdy: 27. 11. 2011, 23:36:07 »
Nejsem KDE pozitivní. Ale jinak je to každého věc. Někdo nastaví klávesové zkratky a je mu jedno, jaké prostředí má nainstalované, jiný dvává přednost celému desktopovému prostředí, jinému stačí jen správce oken. Je to všechno velmi specifické.

x

Re: Optimální distribuce pro práci a zároveň domácí multimedia
« Odpověď #14 kdy: 28. 11. 2011, 08:54:00 »
To snad musis vedet ty co chces delat a co od toho ocekavas. Pro mne tohle vsechno splnuje OpenBSD bez problemu. A zaroven nemam problem delat s necim jinym, kdyz jsem na jinem pocitaci. Jde o to co chces dosahnout, ne az tak moc o to na cem to udelas.