Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl

webhope

Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« kdy: 27. 11. 2011, 18:10:27 »
Zdravím,
chci se zeptat jestli je možné nainstalovat Mandrivu na 4GB oddíl.  Mám jen čtyři giga k dispozici. Potřebuju hlavně systémové soubory a GUI nepotřebuju. Jenže jak to udělat, aby se to tam vešlo? Poradíte co neinstalovat? Chci to akorád na zálohování, tedy na spuštění scriptu a případně aby tam byla síť a možnost přenést zálohu po síti na jiný počítač v LAN.

« Poslední změna: 28. 11. 2011, 11:13:35 od Petr Krčmář »


Tencovi

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2011, 22:20:59 »
A z jakého důvodu potřebuješ nainstalovat Mandrivu? V rpm distribucích se nevyznám a nevím jak to Mandriva má, předpokládám že je to spíše distribuce pro začátečníky a nepodporuje instalaci bez gui.
Pokud to máš jen na spouštění skriptů nestačil by třeba CentOs nebo debian, tam si při instalaci přímo zvolíš zda chceš instalovat gui. A pokud ty scripty nejsou specifické jen pro Mandrivu tak by neměl být problém.

webhope

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #2 kdy: 27. 11. 2011, 22:55:24 »
Protože jsem stále začátečník. Mandrivu používám, ale zatím jsem instaloval jen na větší oddíly, systém a swap samostatně. Tohle je něco jiného, tak se to musí vejít do 4 GB. Už to ale instaluji zjistil jsem že se to tam vejde úplně v pohodě, takže jsem mohl navrhnout i menší oddíl. Jenže to mi nikdo neřekl, takže už pozdě.

Instalačka Mandrivy má GUI. Je tam možnost vybrat si k jakému účelu bude stanice sloužit. Tím že jsem vypnul použití pro kancelář a multimedia se to tak nějak samo ponastavovalo a ušetřil jsem hodně místa. Instaluju to jako síťovou stanici, klienta, ale tyto služby neumím používat, takže kdybych chtěl třeba po síti poslat nějaké soubory ze serveru na klienta, nevím jak to udělat (bez Gui). Poradí někdo?

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #3 kdy: 27. 11. 2011, 23:32:17 »
Nejjednodušší cestou na straně Mandrivy bude Midnight Commander. Jen se zeptám, proč instaluješ 2010, když už je 2011?

webhope

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #4 kdy: 27. 11. 2011, 23:48:01 »
Odpoveď Pavlovi Růžičkovi:
Protože stačí vzít DVD a jedu. Nemusím nic stahovat a vypalovat. Updaty neřeším. Nejsou důležité. Taky nevím nakolik se změnil instalátor, ale je lepší pracovat s tím co znám a umím než s něčím novým co se mohlo změnit. Jinak mě ale při instalaci nasralo, že se mi přepsal zavaděč. Jednak to nebylo moc vidět (skryté v pokročilém nastavení), přitom zrovna tohle nastavení mi přijde jako zcela zásadní, ale také ta myš na notebooku byla na mě moc citlivá, takže jen jsem se dotknul "myši" tak ono se to zmáčklo. Asi ještě neumím dělat s notebookem, ale taky nemaj tam dávat ten kurzor přímo na tlačítko Další.


Debian

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #5 kdy: 27. 11. 2011, 23:57:12 »
+Webhope: ROFL LOL LOL  ;D ;D :D :D
To je sranda, cist tve duvody, ze proc... LOL LOL

Hele, dam ti radu od (myslim si, ze ano ;)) uzivatele Linuxu:
pokud chces se zabyvat seriozne linuxem a dle toho, o co se pokousis, nejspis ano, vsad radeji na Debian Squeeze a uvidis casem, ze jsi neprohloupil ;)

Hodne trpelivosti !

Debian

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #6 kdy: 27. 11. 2011, 23:58:34 »
* oprava:
chybi mi tam slovo "zkusenejsiho" uzivatele Linuxu  :-[
 :)

cqt

Re: instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #7 kdy: 28. 11. 2011, 00:28:40 »
Tipuji bez GUI přes http ftp, nějaký textový průvodce by v Mandrivě mohl být. Zkus stisknout Tab v příkazové řádce nebo napsat drake + stisk Tab a zobrazí se příkazy kde by nějaký textový (grafický) průvodce mohl být. Také rpm, urpm + Tab ještě man.
  U nových MDV si netroufám odhadnout, 2011 se mi nevešla přestože žádala 4 GB i když jsem rozšiřoval oddíl na kolik žádala a jen s gnome. Znovu hlásila že chce 4 GB.

Čekám na odpověd tak mám trochu volný čas. Midnight Commander by mohl mnoho ulehčit. Při instalaci MDV by se mnoho síťových služeb sdílení nastaví samo snad i s pruvodci. nc by mělo být fajn jak radí.

webhope

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #8 kdy: 28. 11. 2011, 11:29:06 »
Debian :
Nechápu čemu se směješ. Vážně ne. Co je směšného na tom, že chci zálohu poslat po síti? Prostě je na tom počítači málo místa, takže to musím někam uložit. Nebo se smějete tomu, že se mi nechce updatovat. No tak mi řekněte nějaký důvod. Jestli udělám přenost před updatem nebo ne, žádný rozdíl v tom není!!!

webhope

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #9 kdy: 28. 11. 2011, 11:32:54 »
Oprava:
Jestli udělám přenos před updatem nebo po něm, žádný rozdíl v tom není!!!

cqt:
No a madnrdiva 2010 bez KDE a s minimem programu vyžaduje prý 2 GB. A tu 2011 to jste dělal na minimum nebo i s KDE a multimédii?

cqt

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #10 kdy: 28. 11. 2011, 12:40:00 »
Upřesním měl jsem MDV 2010 velikost by také souhlasila. Zhruba stejně velký diskový oddíl jsem dělil. Na 4 giga jsem asi minimální MDV nezkoušel. Průvodce chtěl 2,4 a když je nevzal tak jsem zkoušel 2,6 giga. Jednou jsem zkoušel zvolit i všechna grafická prostředí. Starší MDV jako vždy uspěla, mám tu první a pro takové drobnosti ještě dnes pomůže.           

webhope

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #11 kdy: 28. 11. 2011, 22:21:59 »
OK, dík, každopádně je dobré to vědět do budoucna. Možná pak až budu linux zvládat lépe jednou zkusím jinou distribuci s menšími nároky.

talpa

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2011, 09:05:37 »
Ahoj, ja furt nechapu proc si instalujes toho klienta a na co ma slouzit... Pokud jen na pokusy jsou tu minimalisticke cd instalace, tj. takove ktere se vejdou i na flashku. Pripadne pouzit nejake distribuce ktere vychazi ciste z base distra, ci jak to spravne nazvat :) na klienta ale rozhodne nedoporucuji debiana, to uz radej nejaky ocesany derivat ubuntu, prijde mi ze mandriva, fedora a dalsi user friendly instalace jsou dost nenazrany, zkus napr. scientific linux, ten se da pomerne dobre ocesat, hlavne si nenech vnutit gentoo, to je pro studenty co nemaj co delat tak jen ladi a ladi system.

webhope

Re: Instalace Mandrivy 2010 na malý oddíl
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2011, 10:56:28 »
To už jsem psal k čemu má sloužit. Hned v prvním příspěvku.