Poraďte distro na práci

dTr

Poraďte distro na práci
« kdy: 13. 11. 2011, 12:19:31 »
Hledám nějakou distribuci na práci (php programování + ten balast okolo). Především bych ocenil stabilitu, svižnost a pokud možno i snadnou správu.


Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2011, 12:31:23 »
Ono to dost záleží na spustě věcí. Zkus se každopádně podívat na Debian Stable nebo pokud preferuješ RPM balíčky na Centos. Šparnou volbou není ani Arch či Sabayon

Insideman

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #2 kdy: 13. 11. 2011, 13:36:51 »
Debian stable nebrat, nejlip experimantal. Ja postupoval takto: Ubuntu - Mint - Debian - Arch - Debian - Mac OS X :-) Na vsem jsem delal skriptovani v PHP, Ruby, programovani v Jave a misty C# v Monu. Nejvic bych doporucil samozrejme to posledni, ale ze sveta linuxu jsem si zvykl na minimalisticky Debian s XFCE, ktery mam do ted na desktopu.

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #3 kdy: 13. 11. 2011, 13:41:35 »
Proč myslíš, že Debian Stable není vhodný? Já ho už nepoužívám, ale celkem by mě to zajímalo. Co se týká minimálnosti, tak bych šel spíš do LXDE nebo Fluxboxu ( případně ještě níž ). XFCE jsem používal a proti LXDe na tom samém stroji je to moloch...

Insideman

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2011, 13:59:46 »
Ja jsem mel rozdily v pametove narocnosti LXDE a XFCE opravdu minimalni. A oproti LXDE je XFCE subjektivne vice pouzitelne. V Debianu stable mi vadily hlavne neaktualni knihovny a tim padem rozbite zavislosti pri pokusu dostat tam neco novejsiho.


Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2011, 14:15:01 »
Je fakt, že když jsem používal Debian na desktopu, tak Testing. Tazatel ale dádá přednost stabilitě, takže je to otázka.

martin

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2011, 14:24:55 »
Je fakt, že když jsem používal Debian na desktopu, tak Testing. Tazatel ale dádá přednost stabilitě, takže je to otázka.

Stabilita zrovna jako bezpečnost není černobílá. Čili ta otázka zní, jaká úroveň stability (což není jednorozměrná veličina) je pro tazatele akceptovatelná. Otázka která pak bude následovat je, co s tou hodnotou udělat potom :-)

dTr

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #7 kdy: 13. 11. 2011, 14:55:22 »
Tak já slevím ze svých požadavků a vynecháme tu svižnost :)
Stabilita mi stačí na takové úrovni, abych se po občasné instalaci nějakých prográmků určených k usnadnění developeřiny nemusel bát, že se mi něco rozsype (v extrémním případě komplet systém). Tzn. že tam nebudu cpát tuny zbytečnýho balastu (žádný hry, různé kravinky..) ale na druhou stranu to chci na práci, takže určitě nějaké
 - PHP IDE (eclipse nebo netbeans)
 - mysql/postgre klient (? / pgAdmin)
 - grafický editor (gimp)
 - souborový manažer s možností připojení přes (s)ftp (tady s výběrem konkr. produktu váhám)
 - něco na poslech muziky :) (asi xampp, či jak se to jmenuje)

Jde prostě o to, že pokud si tyto aplikace různě (a pracně) ponastavuju a přizpůsobím ke svým pracovním potřebám, aby mi pak po nějakém mém "ježiš-kam-jsem-to-klikl" zásahu nešlo všechno do kytek a já opět, jako x-krát předtím, nechytl nerva a nepřešel zpět k windows.

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2011, 16:44:01 »
Zkus arch linux. Instalace je sice komplikovanější než u jiných distribucí. Použivám mi už asi rok k plné spokojenosti. Jedinej problém za tu dobu bylo to, že mi zmizely lišty v xfce po jedné aktualizaci. Stačilo máznout jeden konfigurák a bylo po problému.
Dost si s ním hraju, ale ještě se mi nepodařilo něco rozhodit, instalace/odinstalace sw není žádnej problém.

to je jedno

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2011, 17:11:27 »
me se proste nejvic libi pri obcasnem potkavani Ubuntu 10.04. Coz je ale dnes uz bohuzel vec bez perspektivy protoze brzy konci podpora a kazda novejsi verze je horsi a horsi.

Jenda

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #10 kdy: 13. 11. 2011, 17:12:55 »
Používám Debian Unstable s Xfce. Pokud se bojíš, že se ti to po updatu rozbije, můžeš si vždycky udělat LVM snapshot a v případě potřeby se vrátit.

Ale je to čistě věc osobních preferencí, každému může vyhovovat něco jiného - proto taky existuje distribucí víc ;).

Jose.D

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #11 kdy: 13. 11. 2011, 17:43:02 »
kubuntu.
Zázemí nejrozšířenější distribuce spolu s nejkonfigurovatelnějším dekstopovým prostředím.

dustin

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #12 kdy: 13. 11. 2011, 20:41:18 »
Pro práci na desktopu hlasuji pro ubuntu LTS 10.04.

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #13 kdy: 13. 11. 2011, 21:11:02 »
Pokud by to mělo být *buntu, tak bych zkusil LUbuntu

Re: Poraďte distro na práci
« Odpověď #14 kdy: 13. 11. 2011, 22:23:18 »
Stabilne distro na pracu? Kedysi by som povedal ze mandriva, ale po najnovsej verzii (ktora sa ubrala ubutnu-smerom) nie. Skus Mageiu, je to fork starej mandrivy a vyzera to slubne. Ak sa trosku viac vyznas do linuxu a nepotrpis si na naj naj najnovsie verzie softu tak Debian Stable. Osobne pouzivam testing ale musim povedat ze cas od casu sa to trosku rozsype.