Já to vidím podobně jako napsal speculatius.
podľa mňa nerozumie podstate ich práce [...] Keď vývojár dostane zadanie, musí si obehnúť stakeholderov, zozbierať požiadavky, odstrániť v nich rozpory, vytvoriť si v mysli doménový model problému, zvážiť jeho právne aspekty, nájsť vhodnú architektúru, nájsť kompromisy medzi funkcionalitou a cenou (scope), "stokrát" si overiť že sa všetci správne rozumejú atď. Potom niekde príde písanie kódu, ktoré tvorí možno 30% práce soft. inžiniera a ktoré údajne nahradí AI.
Současný vývojář s běžným IDE a interaktivním debuggerem je třeba 100x efektivnější, než když před 50 lety musel program vymyslet na papír, vyděrovat, potenciálně i ručně přeložit do assembleru/strojového kódu a zařadit do fronty sálového počítače. Přesto je v IT 100x víc pracovníků než tehdy, takže se zdánlivě dělá 10000x víc práce?
Přijde mi to podobné jako obávat se, že s nástupem kompilátorů přijdou programátoři o práci. Nebo dokonce uvažte nástup Pascalu, Basicu či dalších novějších "user-friendly" jazyků, různých programovacích nástrojů, kde si jenom taháte flowcharty, Excelu, MS Access atd: "programátoři nebudou potřeba! ovládat počítač / dělat si analýzu dat / dělat webové aplikace už je jako psát příkazy v angličtině / tahat si moduly po ploše!". No a jak to dopadlo.
Věřil bych na to, jak se také píše výše, že se nahradí programátoři s "365. blog ve Wordpressu" a "674. landing page v Angularu". Nevěřil bych, že se nahradí korporátní bull$hit generátory, byť technologie by to zvládla: viz též
David Graeber: On the Phenomenon of Bullshit Jobs.
Velkým zákazníkům jde spíše o to, aby neleaknuly jejich data, tj., aby model nezahrnul jejich otázky do svých znalostí. Některým jde o kód. Vlastně jakákoli práce s copilotama vede k leaku dat, které navíc patří firmě/zaměstnavateli, ne tomu vývojáři, co to tam dobrovolně kopíruje. A dalším jde o to, aby v obecných dotazech nebyly senzitivní informace. Třeba akciovky mají poměrně přesně zákonem dané, jak oznamují některé změny, akvizice atd. A pokud si třeba firemní copywriter nechá "připravit" tiskové prohlášení veřejným LLM, tak to už si říká o velký problém.
Ehm. Naprostá většina firem má maily v Google/MS Cloudu, soubory sdílí přes google/one drive/sharepoint, komunikuje přes Slack, Teams, Meet a Zoom - to "tiskové prohlášení" se připravuje právě tam - zdrojáky a CI mají na GitHubu a hotové aplikace pak běží v Azure, AWS a podobně (=včetně kompletních zdrojáků, pokud je to interpretovaný jazyk, a ze snadno reverzovatelných binárek (určitě tam bude verze s debug symboly) pokud náhodou není). A ty teď tvrdíš, že se situace nějak změní, když budou používat LLM často i od té stejné firmy (Gemini = Google, ChatGPT = efektivně Microsoft, Claude = AWS) hostované na té stejné infrastruktuře?
A ty extrémně paranoidní, co teď mají on-premise Azure a on-premise GitHub/GitLab prostě budou mít vedle toho další rack s GPU - on-premise LLM. Zrovna třeba DeepSeek teď dělá přesně tohle.