Taky docela záleží, jaké používáte desktopové prostředí.
Jestli máte například distribuci, kde je GNOME 47 nebo 48. Tak tam je takový hybrid na vzdálené připojování přes RDP v podstatě už součástí.
Má to své mouchy (radši bych byl, aby byla možnost používat to jen jako vzdálený přístup na fyzickou konzoli, jako u X11 a vnc modulu ve starších distibucích), ale funguje to asi takhle.
V syst. nastavení GNOME se v sekci Remote Desktop zapnou volby Desktop Sharing a Remote Login, vyplní se hesla atp.
Remote Login běží přes RDP na standardním portu 3389, Desktop Sharing pak na 3390.. oboje se pak samozřejmě musí povolit na ve firewallu.
Desktop sharing slouží k připojení na existující fyzickou session, když už je tam přihlášený uživatel. A má vždy stejné rozlišení jako fyzická plocha.
Remote login pak funguje jako třeba RDP na Windows, ale nesmí tam být už daný uživatel přihlášený. Tzn. systém je GDM přihlašovací obrazovce - po startu počítače, nebo odhlášení nějaké předchozí session.
Pak se tam jde připojit přes RDP, přihlásit do GDM a oveře se session, kdy se rozlišení přizpůsobuje klientovi.
Je to bohužel takové "nedopečené", hlavně tím jak jsou tam ty dva RDP servery na různých portech, nedokážou si to elegantně předávat atp.
Na druhou stranu to je asi jediná možnost, když máte zapnutý Wayland a Mutter, nebo chcete zas rozumné RDP. A chodí to pak vcelku obstojně.
Další opruz s těmi různými VNC variantami jakmile se začnou řešit nekompatibilní rozšíření toho základního VNC protokolu. Takže třeba TigerVNC server a viewer má jako jediný vyřešené kopírování textu přes schránku v jiném kódování než Latin-1, ale jeho implementace není kompatibilní s novějšími verzemi RealVNC a TightVNC (které se hodně používá na Windows), takže se musí používat jen pekelný TigerVNC Viewer.
Libvnc, což je knihovna, kterou používá spousta služeb na sdílení přes VNC, tohle zas neumí vůbec.
Je to celkově na Linux desktop fakt opruz. A kolikrát pro mě třeba i showstopper v nasazení Linuxu místo Windows na nějaké jednoúčelové stanice, kde je potřeba, aby se různí uživatelé spolehlivě přihlašovali na jednu společnou plochu, kde běží víceméně pořád nějaká specifická aplikace, nebo řešit lokální administrační přístup.
V tomhle ohledu jsou jak free i komerční VNC servery na Windows nebo i Apple Remote Desktop mnohem lepší.
Bohužel tím jak jede už několik let ta dichotomie s X11 a Waylandem. Ten má v mnoha ohledech úplně jinou filozofii, sdílení musí být na úrovni konkrétního kompozitoru a jde to kupředu spíš malými a rozporuplnými krůčky.
Navíc je tam často i kolize toho, že na dané úkoly se prostě víc hodí LTS distribuce, kam se velice obtížně instalují nové verze těch desktopových prostředí a nehrozí zřejmě, že by o to měl někdo takový zájem,a aby tyhle fíčury backportovali.