Změna IP adresy v openSuse

martasek26

Změna IP adresy v openSuse
« kdy: 29. 09. 2011, 16:17:40 »
Dobrý den, prosím poradí mi někdo jak si změnit veřejnou IP adresu v Open Suse Linux? Děkuju
« Poslední změna: 29. 09. 2011, 21:28:31 od Petr Krčmář »


Mart

Re: změna IP adresy pro Open Suse Linux
« Odpověď #1 kdy: 29. 09. 2011, 17:18:02 »
spustit YAST  => root heslo => sitove zarizeni =>  sit => prehled [a zde vybrat ktery iface to ma byt ]
prupadne necco ve smyslu v terminalu . su  > heslo roota
ifconfig --- zjisti stavajici ip + ifacy
a pak jiz libovolne   trebas ... ifconfig eth0 212.xx.xx.xx/30  nebo ip a a 212.xx.xx.xx/30 dev eth0
branu rekneme ....route add default gw 212.xx.xx.xx

jinak na  tvrdo /etc/sysconfig/networks/ -- iface ktery je specifikovan

v kazdem pripade urcite nastavujete IP adresu na PC a ne na router ?

martasek26

Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2011, 14:48:59 »
Dobrý den,

děkuji za rychlou pomoc, zkusila jsem to podle vašeho návodu udělat, ale vyskytl se malý problém, řeklo mi to že je síť nyní ovládána přes Network Manager a že její nastavení není možné upravit přes YAST. Jak to mám prosím vás upravit přes ten network manager? Jak poznám že je to na PC a ne na router? Tomuhle opravdu moc nerozumím. Děkuju

mart

Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #3 kdy: 02. 10. 2011, 20:15:53 »
No , pokud vam vede kabel primo do PC od neceho treba poskytovatele ze strechny a nemate v byte nejakou rozbocky [router  atd ..] pravdepodobne nastavujete IP adresu na PC . knetwork manager  muzete bud to v yastu nastavit  klasicka metoda ifup a pak plati popisek ktery jsem vam rikal . Nebo dole v prave strane mate  v liste  ikonku bud to site nebo konektoru rj-45 na nej staci  levim tlacitkem kliknout a tam pridat pripojeni rucne .

martasek26

Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #4 kdy: 04. 10. 2011, 10:28:51 »
Dobrý den, no tak to je ip adresa k pc, žádná odbočka tu není. Jinak zkoušela jsem to nastavit přes ifup, a sla jsem přesně podle Vašeho návodu, a zase nic, zasekla jsem se na tom přehledu( a výběru ifacu). Mám tam 2 možnosti, a to PRO//Wireless 3945ABG Golan Network Connection a že je nekonfigurován a pak tam je Fast Ethernet Controller a vedle něj je NONE,
tak vůbec nevím, co mám zvolit, ale když jsem zkoušela obě dvě, tak jsem se pak nemohla dostat na internet nikam, všechny otevřená okna nešla, přes ten ifup mi to pak nešlo, ale když jsem tam dala zpátky ovládání přes network manager, tak mi už internet šel.
Pak jsem zkoušela další možnost jak jste psal, dole v liště jsem šla na drátové připojení k síti, a je tady nabídka Auto eth0, které já používám k připojení k internetu, a pak jsou tady nějaké zaheslované wifi, připojení k VPN, připojení ke skryté bezdrátové síti a vytvoření nové bezdrátové sítě, to asi nepředpokládám, že bych tam měla jít, kam bych pak měla jít,abych si nastavila novou ip adresu? Děkuju moc za Vaši trpělivost a radu :)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #5 kdy: 04. 10. 2011, 14:40:57 »
Nejjednodušší by to mělo být přes Network manager (ikona vpravo dole). Vás zajímá právě to Auto eth0 (což znamená, že jde o automatické nastavení, pravděpodobně máte IP adresu přidělenou DHCP serverem vašeho poskytovatele připojení k internetu).

Tohle Auto eth0 by bylo potřeba přehodit na ruční nastavení a někde tam vše vyplnit. Já nemůžu přímo poradit, nepoužívám network manager, ale cesta by měla vést takhle.

Kam vede síťový kabel z vašeho PC? Do zástrčky ve zdi, na střechu, do stoupaček, do sousedního bytu, k anténě, do jiné krabičky (která je připojená podobným kabelem nebo k anténě)?

mart

Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2011, 17:37:28 »
Presne jak napsal kolega  dulezite je tam v ten moment mit ten kabel zapojeny jinak vam to kabelove pripojeni ani nenabidne  k Pavoukovo popisu  je tenhle screen https://picasaweb.google.com/111388511942214175966/KnetworkManagerSuse

mart

Re: Změna IP adresy v openSuse
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2011, 17:39:55 »
+ tedy jeste oprava IP adresy co jsem tam napsal jsou vymyslene  takze idealne ty vase ktere vam dal poskytovatel .