Náhrada za Windows 7 s MS Office

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #15 kdy: 01. 08. 2024, 22:02:56 »
[...]Osobně mám nejradši desktop XFCE. Jasně, pokud chce člověk Windowsí start menu vlevo dole, je potřeba to klikacím způsobem trochu pokonfigurovat. [...]
V Xubuntu je predinstalovan spravce profilu nastaveni panelu: https://docs.xfce.org/apps/xfce4-panel-profiles/start
V Debianu asi doinstalovat balicek: xfce4-panel-profiles

S nim staci v nastaveni panelu prepnout na prednastavenej profil "Redmont"


Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #16 kdy: 02. 08. 2024, 07:10:26 »
Pekne prihodny clanok tu dnes vysiel:
https://www.root.cz/zpravicky/co-se-stane-s-windows-xp-pripojenymi-primo-do-internetu/

Nechapem tichto masochistov ktori sa snazia zubami nechtami drzat stareho sw/hw pretoze k tomu maju nejaku emocnu vazbu. Tiez jazdite na starom ziguliku? Dost pochybujem, predpokladam ze mate nieco modernejsie.
Word 2003 bol nahradeny Word-om 2007 pred 17timy rokmi!!! To je z pocitacoveho hladiska pravek, takze by som aj ten vyssie spominany zigulik mal vymenit skor za nieco dobovejsie, napr za skodu 1000MB.
32bit OS je limitovany na nejakych 3,25GB ak si dobre pametam. Ten win7 na tom musi ist tiez v dosti "kompromisnom" mode. Nevraviac o otvoreni moderneho prehliadaca - nevyznam sa v chromiu, ale ak to je nejak napojene na verzie chromu, tak posledna verzia ktora podporuje win 7 vysla v january 2023 - rok a pol dozadu, cize dnes uz tiez nie je podporovana.

Na jednu stranu to chápu, protože ne vždy je to tak jednoduché, respektive jsou k tomu hodně dobré důvody. Defektoskopický rentgen Kodak/Siemens (PCB, pájení, …), který jsem získal před mnoha lety z likvidace jiné firmy. Náhrada začíná na 5 milionech a vlastně si nepomůžete, protože to je svět, ze kterého nelze uniknout. První věc, o které se dočtete je DICOM – toť otevřený standard, jenže už to neříká, že jediné možné zobrazení zůstává prostřednictvím MPMODUL, což je mírně řečeno naprostá katastrofa, protože nepoběží na ničem jiném, než Java 6.0, MSIE 8.0 a s ovladačem Nvidia 193. Nejen, že nesmíte aktualizovat systém, ale nesmíte aktualizovat a ni třeba tu Javu, protože jinak to nebude fungovat. Přirozeně a nemá smysl zdůrazňovat, že jde o hlavičku s metadaty, kalibraci a PACS, kterou definuje standard DICOM (myslím od 3.11). Další dobrodružství je ukládání – pekelný kruh začínající i končící na FAT16 a pro legraci neuložený snímek se hlásí jako obecná nic neříkající chybová hláška. Nelze vyměnit ani disk 40 GB 4200 rpm PATA133 – fyzicky ano, ale fungovat nebude, protože si hlídají S/N disku. Bohudík s možností ISCSI.

Snímek, je vlastně šifrovaný kontejner, ke kterému nemáte přístup jinak, než přes MPMODUL… ale fakticky je to DICOM 😊 Ono to má někdy svůj dobrý důvod.

P.S.: Náhradní díly min. do roku 2030.
Carpe diem

msx.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #17 kdy: 02. 08. 2024, 10:59:57 »
Windows 7 + LibreOffice + Supermium.

Samozrejme treba to brať ako dočasné riešenie a vzhľadom na dôchodok Windows 7 uvažovať o niečom novom.

Ale snažím sa odpovedať na otázku, nie písať štýlom daj tam Windows 10 a podobne. Niekedy ma človek problém, ktorý akútne rieši a podobná odpoveď mi nepomôže.

Karmelos

  • *****
  • 1 025
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #18 kdy: 02. 08. 2024, 12:13:24 »
Windows 7 je obsolete už několik let. Jde z nich přejít na desítky, takže pokud něco používat dál, tak určitě minimálně ty W10.  Pokud nechceš W10 tak přejít komplet na linux a open nebo libre office, anebo ty webové office 365, tam jde udělat poměrně dost věcí i pod linuxem. 

Případně bych zvážil alternativu přejít na linux, ty W7 si nainstalovat do nějakého virtuálu a nasdílet jim část disku. Pokud budu mít nutkání je použít, tak bez přístupu na síť.

A pokud používat samotné W7 tak taky jedině offline. 
Můj názor.
Gréta je nejlepší.

Karmelos

  • *****
  • 1 025
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #19 kdy: 02. 08. 2024, 15:08:25 »
Tak to sorry, byl jsem pár dní na dovolený bez netu, teď jsem na skok v práci, tak jsem se chtěl odreagovat troškou do mlýna :)
Gréta je nejlepší.


IMB

 ???Velmi moc děkuji za konkrétní věcné odpovědi; nejspíš je to tak jak mě doporučuje, přejít na Windows 10 je pro mne asi to nejlepší, otravuji tady, neboť jsem si myslel, že je ještě nějaké lepší řešení, protože s Windows 10 budu za dva či tři roky řešit stejný problém. Nejspíš jsem ovlivněn odbornými časopisy kde se dost často propagují Linuxové distribuce (typu Zorin, Q4OS, XPQ4 apod.), tak se omlouvám. U mne není problém v HW, peníze mám, tak vždy dávám maximální RAM kterou mě dovolí CPU (nejvyší intel 6té generace a vyší generace), respektive, kterou mě dovolí výrobce základní desky, tudíž na většině strojů byly předinstalovány Windows 10 Pro, ale já jsem dost konzervativní a tak jsem po zakoupení reinstaloval na 64bit. Windows 7 ULTIMATE, který mě plně vyhovuje, rovněž tak jsem zvyklí na internetové prohlížeče typu Chromium jako je Chrome, Atom, Opere apod. a s tím mám nyní problém, neboť nemám hodnověrný aktualizovatelný internetový prohlížeč tohoto typu a to je fakticky jediný problém co mě nutí přezbrojit na soudobější OS, takže pokud vyřeším tento problém, tak dokuď bude NORTON (FW, VPN, Antivirus NORTON) podporovat Windows 7 tak podle techniků NORTONu a IObit softw. je systém bezpečný pro uživatele který navštěvuje renomovované webowé sránky apod. .. Takže problematika přechodu na soudobější OS je nyní daná internetovým prohlížečem ale tady mě radí, že to není problém nějak "Chromium" upravit ..., ale já nedjsem AIťák, takže Internetový prohlížeč na bázi "Chromia" (Rusáci to prý musí mít) pro 64bit. Windows 7 a až to nepůjde, tak přechod na soudobější OS co nejvíce podobný Windows 7 či Windows XP - ? Někteří účastníci mě zde napadají, uráží a nepodloženě obviňují z "TROLLINGU", ano teď (výjmečně) scháním informace, ale dvaceti letech na jednu registraci ("IMB") na odborných portálech je to asi 6 otázka - téma kde se angažuji a hned nenávistné komentáře - jak se tomu bránit? Předem Vám velmi moc děkuji za pochopení a za nezištnou pomoc Ohledně MS Word Office 2003 doplněná o aktualizacemi k dnešnímu datu a s novým slovníkem mě nepřipadá horší jak nejnovější LibreOffice, samozřejně mám předplacený Microsoft 365, ale asi neumím využít možnosti nejnovějšího MS Wordu oproti využívané starší verzi a mám tu výše uvedený problém s "mršením" (formátování písma textu odstavců a rozvržení na stránkách dokumentů (vytvořených před několika lety v MS Wordu 2003)  při jejich editaci - změně v novým MS Wordu, ale s tím mě asi nikdo neporadí, tak problematiku MS Office berte jen jako mé vyjádření a téma staršího Wordu 2003 již prosím neřešme. .. Jestli jsem vše dobře pochopil, tak v Linuxu je problém používat novější MS Office (, ale i starší MS Office 2003), ale co se týče internetových prohlížečů, tak v Linuxu (Zorin) bude fungovat obdobně jak jsem zvyklí z Windows?, když neexistuje aktualizovatelný internetový prohlížeč na bázi Chrome - "Chromia" pro Windows 7 který mě plně dostačuje, jak výše uvádím - ?? .. 


msx.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #22 kdy: 04. 08. 2024, 23:53:41 »
Chromium pre Windows 7 je Supermium.

r37

Jestli jsem vše dobře pochopil, tak v Linuxu je problém používat novější MS Office (, ale i starší MS Office 2003),

Jde to, i když se to moc nedělá; a podle všeho to funguje. Není to nicméně zadarmo. Potřebuješ licenci na MS Office pro MS Windows + vrstvu která zajišťuje běh programu na Linuxu, optimálně CrossOver Suite (placený sw) nebo Wine (svobodný neplacený sw).
ale co se týče internetových prohlížečů, tak v Linuxu (Zorin) bude fungovat obdobně jak jsem zvyklí z Windows?, když neexistuje aktualizovatelný internetový prohlížeč na bázi Chrome - "Chromia" pro Windows 7 který mě plně dostačuje, jak výše uvádím - ?? ..

Ano, prohlížeče fungují stejně; na Linuxu jich dokonce běhá myslím víc.

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #24 kdy: 05. 08. 2024, 07:04:28 »
linux, distro je fuk a problem je vyresen. nazdar.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #25 kdy: 05. 08. 2024, 16:20:54 »
Aktualizovatelný browser na Linuxu z rodiny Chrome: inu buď komerční Chrome, nebo open-source Chromium. Před lety vyšel k tématu na Rootu článek (srovnávací, nejde moc do hloubky).

Koukám, že "vrozený" distribuční balíček chromium v Debianu je zřejmě k dispozici velmi čerstvý v repu "security" pro aktuální debian stable (Bookworm = Debian 12). Takže aktualizace browseru Vám tahá systém - jak často, si můžete nastavit.

Komerční Chrome nainstalujete nejsnáz asi tak, že nějakým stávajícím browserem (Firefox?) zabrowsíte na chrome.google.com a kliknete na "stáhnout Chrome". Server Vám ho podá v balíčku kompatibilním s Vaším distrem, pokud tím distrem je Debian / Ubuntu nebo RedHat / Fedora. Nainstalujete... a dál netuším, jak to má udělané automatické aktualizace (Chrome na Linuxu nepoužívám).

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #26 kdy: 05. 08. 2024, 17:02:39 »
Aktualizovatelný browser na Linuxu z rodiny Chrome: inu buď komerční Chrome, nebo open-source Chromium. Před lety vyšel k tématu na Rootu článek (srovnávací, nejde moc do hloubky).

Koukám, že "vrozený" distribuční balíček chromium v Debianu je zřejmě k dispozici velmi čerstvý v repu "security" pro aktuální debian stable (Bookworm = Debian 12). Takže aktualizace browseru Vám tahá systém - jak často, si můžete nastavit.

Komerční Chrome nainstalujete nejsnáz asi tak, že nějakým stávajícím browserem (Firefox?) zabrowsíte na chrome.google.com a kliknete na "stáhnout Chrome". Server Vám ho podá v balíčku kompatibilním s Vaším distrem, pokud tím distrem je Debian / Ubuntu nebo RedHat / Fedora. Nainstalujete... a dál netuším, jak to má udělané automatické aktualizace (Chrome na Linuxu nepoužívám).

Na RHEL family intalace Chrome balicku zaroven nainstaluje Chrome repo a aktualizace pak jedou standardne z chrome repa.