Prodloužení dosahu Wi-Fi

Prodloužení dosahu Wi-Fi
« kdy: 20. 09. 2011, 14:27:02 »
Úkol zní jasně:
potřebuji "prodloužit" dosah wifi signálu zvenku uvnitř bytu.
V této chvíli je ten signál zvenku dostupný jen na jednom konrétním místě uvnitře bytu a je dostatečně "silný" pro jeden notebook, druhý už se nechytá.
Možnost připojit i pár LAN je velice žádoucí.
(ten původní wifi zdroj je můj)

Poškádlil jsem strejdu Gúgla (a pár kamarádů, abych na ně nezapomněl) a dospěl jsem k těmto krabičkám:
http://www.alza.cz/tp-link-tl-wr741nd-d155297.htm
http://www.alza.cz/ovislink-wl-5460ap-wifi-d56554.htm

Otázky:
1. Jsou to zařízení určeny k tomu, co chci?
2. Má s nimi někdo praktické zkušenosti?
3. Může mi někdo poradit ještě něco jiného (lepšího)?

Dík.
« Poslední změna: 20. 09. 2011, 14:28:39 od Petr Krčmář »


Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2011, 14:30:41 »
Koupil bych něco s odpojitelnou anténou a pořídil externí směrovku. Pokud bude namířená na zdroj, bude výsledek podstatně lepší a stabilnější než obyčejný všesměrový pendrek.

X125

Re: Prodloužení dosahu wifi
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2011, 14:31:19 »
Na "krabičkách" v podstatě nezáleží. Navíc tvůj výběr z kategorie SOHO, kde není co řešit.

Na pokrytí wifi jsou zcela zásadní jiné vlivy: antény, vzdálenost, nejlépe přímá viditelnost. Pak si za pár stovek můžeš koupit v podstatě jakoukoli "krabičku".

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #3 kdy: 20. 09. 2011, 14:33:59 »
Koupil bych něco s odpojitelnou anténou a pořídil externí směrovku. Pokud bude namířená na zdroj, bude výsledek podstatně lepší a stabilnější než obyčejný všesměrový pendrek.
Mohl jsem to napsat rovnou:
Ten zdroj už je směrová anténa namířený na ten byt, kam to chci prodloužit/zesílit.
Ale je to už asi docela daleko ...

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #4 kdy: 20. 09. 2011, 14:37:07 »
To nevadí. Je lepší mít spoj směrovka2směrovka než směrovka2pendrek.


Re: Prodloužení dosahu wifi
« Odpověď #5 kdy: 20. 09. 2011, 14:37:23 »
Na "krabičkách" v podstatě nezáleží. Navíc tvůj výběr z kategorie SOHO, kde není co řešit.
Na pokrytí wifi jsou zcela zásadní jiné vlivy: antény, vzdálenost, nejlépe přímá viditelnost. Pak si za pár stovek můžeš koupit v podstatě jakoukoli "krabičku".
JJ, to chápu.
Ale chtěl jsem tu ještě požádat o nějaké praktické zkušenosti, třeba jsem si vybral něco, s čím jsou problémy ...

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #6 kdy: 20. 09. 2011, 14:39:02 »
To nevadí. Je lepší mít spoj směrovka2směrovka než směrovka2pendrek.
Jsem jelito, to mi hned nedošlo.
Jasně, díky za tip!

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #7 kdy: 20. 09. 2011, 14:44:48 »
To nevadí. Je lepší mít spoj směrovka2směrovka než směrovka2pendrek.
Jsem jelito, to mi hned nedošlo.
Jasně, díky za tip!

Hlavně s tím nechoďte moc mezi lidi, pravděpodobně budete porušovat nějaké ty regulace.

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #8 kdy: 20. 09. 2011, 14:49:01 »
To nevadí. Je lepší mít spoj směrovka2směrovka než směrovka2pendrek.
Jsem jelito, to mi hned nedošlo.
Jasně, díky za tip!

Hlavně s tím nechoďte moc mezi lidi, pravděpodobně budete porušovat nějaké ty regulace.
Totok?

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #9 kdy: 20. 09. 2011, 18:17:24 »
To nevadí. Je lepší mít spoj směrovka2směrovka než směrovka2pendrek.
Jsem jelito, to mi hned nedošlo.
Jasně, díky za tip!

Hlavně s tím nechoďte moc mezi lidi, pravděpodobně budete porušovat nějaké ty regulace.
Totok?

No samozřejmě, povolený výkon pro WiFi je 100mW EIRP (v součtu na celé vyzařovací kouli), takže když budete mít vyzářený výkon 50mW z výstupu a směrovou anténu, tak ten limit překročíte několikanásobně.

Ono se to sice dělá úplně normálně, ale to neznamená, že se to může :-)

KapitánRUM

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #10 kdy: 20. 09. 2011, 19:49:57 »

Telegraficky:
- pokud přepnete z G na B (což znamená i snížení maximální přenosové rychlosti), zvýší se dosah (protože stačí nižší citlivost přijímače)

- často stačí posunout zařízení tak, aby mezi cílem a zdrojem nebyla silná zeď nebo třeba zdroj rušení, například postavit Wifi na stůl, pokud ležela na zemi

- zjistit, kdo všechno vysílá na daném kanále a pokusit se přepnout kanál na takový, kde je nejslabší zdroj rušení tj. jiné wifi sítě (na 1. kanálu je něco co má 80%, 5. 60%, na 11 není nic a na 12. jsou tři, ale mají jen do 10%, pak je logická volba ta 12)

- čím Víc vystrčíte Wifi ven, tím spíš se na ní může někdo připíchnout, neříkám že to udělá, ale že trochu vzrůstá pravděpodobnost

- jsou průzkumy, které tak potichu říkají, že Wifi může způsobovat leukémii a další choroby
http://www.novinky.cz/veda-skoly/217630-bezdratove-site-wi-fi-maji-skodlivy-vliv-na-stromy-zjistili-vedci.html

Tak to je rumová rada.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #11 kdy: 20. 09. 2011, 21:25:43 »

Telegraficky:
- pokud přepnete z G na B (což znamená i snížení maximální přenosové rychlosti), zvýší se dosah (protože stačí nižší citlivost přijímače)


přepnutím na B ovšem zvýšíte pravděpodobnost ztráty paketu, protože může být delší dobu rušen.

KapitánRUM

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #12 kdy: 20. 09. 2011, 21:55:34 »
přepnutím na B ovšem zvýšíte pravděpodobnost ztráty paketu, protože může být delší dobu rušen.

Pokud by to byla pravda, zcela by to popíralo skutečnost, že snížením přenosové rychlosti se zvyšuje dosah. Maximálně to je hodně teoretická možnost, až bych řekl, že to je naprostá blbost.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #13 kdy: 20. 09. 2011, 23:18:21 »
přepnutím na B ovšem zvýšíte pravděpodobnost ztráty paketu, protože může být delší dobu rušen.

Pokud by to byla pravda, zcela by to popíralo skutečnost, že snížením přenosové rychlosti se zvyšuje dosah. Maximálně to je hodně teoretická možnost, až bych řekl, že to je naprostá blbost.


Pokud bychom uvažovali dokonalé prostředí bez odrazů a pod., tak by snížení přenosové rychlosti opravdu nemělo na dosah žádný vliv. Jenomže reálné prostředí je plné odrazů, takže kvalita signálu, který doputuje až k cíli bude narušena. Čím delší je ovšem interval vyhodnocování jedné úrovně signálu (při přenosu jednoho bitu), tím lépe se můžeme rozhodnout, v jakém stavu byl původní signál.

Ovšem zároveň proti tomu působí další vysílající stanice, které ten signál prostě zašumí k nepřečtení. A čím déle je paket v éteru, tím je pravděpodobnější, že dojde ke kolizi (navíc hidden node).

Obecně, pokud máte hodně klientů, je lepší vypnout b a nechat jenom g, protože jediná b stanice může dokonale rozložit komunikaci (visí na kanálu příliš dlouho a ostatní mu do toho kecají, takže musí opakovat, atd...)

KapitánRUM

Re: Prodloužení dosahu Wi-Fi
« Odpověď #14 kdy: 21. 09. 2011, 00:41:35 »
S Wifi jsem začínal v době ZCOM 626ky (myslím když 1 karta stála 1/2 výplaty) a první anténu dělal z plechovky od bravcových párků. A to v době, kdy Petr Simandl o Wifi ještě ani nečetl. ;D

Pokud máte pocit, že když se na AP nastaví mód přenosu B only, že ostatní klienti se s ním baví v normě G, pak je Vaše hlava prázdná, jako moje peněženka. Ovšem někde jste zaslechl dobře, že pokud jeden z klientů se na přístupový bod připojuje v režimu B, když všichni ostatní jedou v G, že to AP zbytečně blokuje. To je pravda. Nicméně to nesouvisí s dotazem a nezvyšuje to rušení, ale latence.

No, doporučím Vám, abyste si přečetl na http://www.linuxsoft.cz výbornou sérii článků ,,Začínáme s Wifi" a přečetl si všech 6 dílů. Pak můžeme diskutovat dále.