V akom stave je Windows 11?

Wasper

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #60 kdy: 26. 04. 2024, 21:50:07 »
To jsou strašný pohádky :))
Windows 11 mám (pro vývoj) od prvopočátku, a fungují perfektně.
V korporátu máme Windows 11 (všichni, jak "kancelářští", tak vývojáři), a fungujní (včetně domén  a všech enteprise nesmyslů) taky perfektně.
Nefunkčnost je v 99% jen bordel užtivatele nebo neschopností IT departmentu. Tečka.

Vývojář: "u mě to na notebooku funguje". Vaše ctihodnosti, nemám dalších otázek. ;-)


Don.J

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #61 kdy: 29. 04. 2024, 07:14:41 »
Musím souhlasit s
, W11 bez problémů šlapou na všem co mi prošlo pod rukama co je samozřejmě podporované, staré výběhovky fakt neprovozuju nebo zcela minimálně a na nich běží W10.

1) V Linuxu si všichni zvykli, že dostávají OS a v 99,9% ovladače 1 kanálem a postupně během let přestanou ovladače blbnout a začnou podporovat všechny funkce HW. Na Windejsech to existuje také a možná bych řekl i často lépe (ukamenujte mě) pro novější HW. Jinak se ovladače do Windejsů instalují od výrobce a je potřeba je průběžně aktualizovat (čti starat se o to, když jsem si koupil skládačku nebo sestavu od někoho, kdo na to hází bobana), když je (ovladače) nebo jejich aktualizace výrobce prostě neumí dostat do Windows Update.
2) díky 1) není průměrný "já umím s Linuxem" schopný pořádně rozlišit co nefunguje a stěžuje si/hrabe u Widlí na špatném hrobě.

Už jsem viděl hodně dodrbaných instalací jen kvůli tomu, že nějaký zamrzlík instaluje "heky" ještě z dob XPček, protože se to tak přece dělá už léta a funguje to. Šahá pro většinu nastavení do registrů, protože tak vypadá více Kůůůl, ikdyž se vše co tam šmrdlá, dá nastavit přes GUI nastavení systému.
Ano od dob Win XP se Windows hodně posunuli jak graficky tak nárokově na hardware a některé neduhy, které se různými rovnáky na ohýbáky upravovali jsou již dávno opravené, upravené nebo mají v GUI nastavení. Mě vždycky začne děsit, když vidím různé sračky typu CC Cleaner naistalované ve Win 10/11, už to značí, že ten systém je komplet na čistý reinstall, protože nikdo neví, co je tam za další "supr čupr kůůl jutylitky a fičury, co doporučil borec vod vedle nebo z těch internátů, von tomu přece rozumí ne?"

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #62 kdy: 29. 04. 2024, 18:27:30 »
Musím souhlasit s
, W11 bez problémů šlapou na všem co mi prošlo pod rukama co je samozřejmě podporované, staré výběhovky fakt neprovozuju nebo zcela minimálně a na nich běží W10.

1) V Linuxu si všichni zvykli, že dostávají OS a v 99,9% ovladače 1 kanálem a postupně během let přestanou ovladače blbnout a začnou podporovat všechny funkce HW. Na Windejsech to existuje také a možná bych řekl i často lépe (ukamenujte mě) pro novější HW. Jinak se ovladače do Windejsů instalují od výrobce a je potřeba je průběžně aktualizovat (čti starat se o to, když jsem si koupil skládačku nebo sestavu od někoho, kdo na to hází bobana), když je (ovladače) nebo jejich aktualizace výrobce prostě neumí dostat do Windows Update.
2) díky 1) není průměrný "já umím s Linuxem" schopný pořádně rozlišit co nefunguje a stěžuje si/hrabe u Widlí na špatném hrobě.

Už jsem viděl hodně dodrbaných instalací jen kvůli tomu, že nějaký zamrzlík instaluje "heky" ještě z dob XPček, protože se to tak přece dělá už léta a funguje to. Šahá pro většinu nastavení do registrů, protože tak vypadá více Kůůůl, ikdyž se vše co tam šmrdlá, dá nastavit přes GUI nastavení systému.
Ano od dob Win XP se Windows hodně posunuli jak graficky tak nárokově na hardware a některé neduhy, které se různými rovnáky na ohýbáky upravovali jsou již dávno opravené, upravené nebo mají v GUI nastavení. Mě vždycky začne děsit, když vidím různé sračky typu CC Cleaner naistalované ve Win 10/11, už to značí, že ten systém je komplet na čistý reinstall, protože nikdo neví, co je tam za další "supr čupr kůůl jutylitky a fičury, co doporučil borec vod vedle nebo z těch internátů, von tomu přece rozumí ne?"

Tesat do kamena. Vacsinou sa stazuju ti, ktory maju windows vselijak "potuneny". Tiez som mal taku eru, ked som mal tak 10-18rokov, potom som z toho vyrastol lebo ma nebavilo kazde dva roky prreinstalovavat PC lebo som ho cely "rozšteloval".

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #63 kdy: 29. 04. 2024, 18:58:42 »
Tesat do kamena. Vacsinou sa stazuju ti, ktory maju windows vselijak "potuneny". Tiez som mal taku eru, ked som mal tak 10-18rokov, potom som z toho vyrastol lebo ma nebavilo kazde dva roky prreinstalovavat PC lebo som ho cely "rozšteloval".

Tohle může být i konkrétními verzemi. Pro mě jsou nejlepší verze Windows NT 4.0 Workstation, trochu i 2000 ale potom až W10 a W11. Kolem verze XP MS moc nevěděl, co má dělat se spojením profi verzí (NT) a hráčských verzí (95,98). Pro mě osobně byly XP a příliš obyčejné, hráčské až dětské (banální). Až ve verzi 10 se opět pokusili udělat Windows profi a současně i casual a za mě se jim to dost povedlo. Takže současně tam mám Hyper-V, ssh a při tom pařím nejnovější pecky.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #64 kdy: 29. 04. 2024, 22:41:11 »
ja nic netunim. Microshit optimalizuje mne.

odkladam update? Microsoft mi vypne pocitac sam.
upgrade na Windows 11, ztrata souboru? bezna vec.

kazdej update mozne neco zpravi ale neco rozesere.
btw proc mi furt vraci Teams do autostartu?

task manager zerouci 15% vykonu? originalni napad.
neukoncitelna aplikace? u Firefoxu a excelu bezne.

je to s kazdym udpatem pomalejsi a pomalejsi? je.

deje se to jen mne, mam neci specialni system? absolutne ne.

bohuzle se bez excelu a par dalsich veci neobejdu.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #65 kdy: 29. 04. 2024, 23:02:52 »
Ty pohadky - to vykladali kluci v hospode?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #66 kdy: 30. 04. 2024, 07:35:59 »
deje se to jen mne, mam neci specialni system? absolutne ne.
Zvláštní, že tu všichni, kdo na Win 11 denně pracují píší, že nemají problém, tak kde jsou ti, co mají problém jako pruzkumbojem? Mám na pracovním PC Windows 11 Enterprise a jsem spokojená.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #67 kdy: 30. 04. 2024, 08:17:47 »
ja nic netunim. Microshit optimalizuje mne.

odkladam update? Microsoft mi vypne pocitac sam.
upgrade na Windows 11, ztrata souboru? bezna vec.

kazdej update mozne neco zpravi ale neco rozesere.
btw proc mi furt vraci Teams do autostartu?

task manager zerouci 15% vykonu? originalni napad.
neukoncitelna aplikace? u Firefoxu a excelu bezne.

je to s kazdym udpatem pomalejsi a pomalejsi? je.

deje se to jen mne, mam neci specialni system? absolutne ne.

bohuzle se bez excelu a par dalsich veci neobejdu.

Ked spustis spravcu uloh, tak na prvych par sekund to zerie vela, ale potom to spadne na uroven 0-0,3%. Takze zavisi kedy to merias, ci po par sekundach ked sa to ustali, ci zoberies ten najvacsi (initial) peak a povazujes ho za smerodajnu hodnotu.

Ohladom firefoxu a excelu, skusal si ich preinstalovat?

V pripade excelu mam obcas tiez problem ze sa niekedy nevypne korektne, ale deje sa to tak 1 z 10tich pripadov, a aj to vacsinou u dokumentov precpanych makrami ktore tahaju data z X dalsich miest (zrejme sa teda nezavrie nejake spojenie a holt excel z toho vytuhne v nejakom zvlastnom defacto mrtvom stave).

Ale to je stale problem excelu (samostatnej aplikacie) nie windowsu, lebo to je potom fakt odveci tvrdenie, asi take ako keby som si ja neviem, napr dal na auto gumy ktore mi proste nepasuju (nejazdi sa mi s nimi tak dobre, napr to tak dobre nedrzi v zakrutach), a idem to zvalovat na vyrobcu auta ze je dement ze si nevie vyrobit auto ktore drzi v zakrute aj na holom disku.

AD: odkladas update tak ti vypne PC? Tak to je fakt pi<>vina, pretoze to sa doslova ani neda nastavit! Jedine co sa da nastavit je vynutena aktualizacia, nie vypnutie PC ked ju nenainstalujes.
« Poslední změna: 30. 04. 2024, 08:20:54 od kanoe22 »

Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #68 kdy: 30. 04. 2024, 08:31:50 »
...
bohuzle se bez excelu a par dalsich veci neobejdu.

...Taková rychlá, proč se neobejdeš bez excelu? Já posledních pár let excel téměř nepoužívám, veškerý zpracování dat a výpočty, a zejména grafy dělám v Pythonu nebo v R. Dokonce si i ty data dokážu z toho excelu do Pythonu vytáhnout...
Gréta je nejlepší.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #69 kdy: 30. 04. 2024, 09:28:09 »
Za sebe muzu rict, ze W11 uz dozraly a jsou IMHO nejlpesi desktop v soucasnosti.
Je nutno mit verzi PRO kvuli HyperV a slusny HW a auto updaty driveru, dlouhodobe pouzivam Lenovo (nyni P15gen2 128GB RAM) a jejich Vantage mi udrzuje drivery a firmware updatovane.
Antivirus zakadni Defender, naprosto postacuje.

Winget se uz taky hodne zlepsil, na pocatku to byl otres, ted vsechen potrebny SW jako je VSCode, Pycharm, Git, Total Commander, Maven, NodeJS, PgAdmin, Docker Desktop instaluju a updatuju wingetem. Jeste to nedosahuje urovne apt/dnf ale uz to je pouzitelne.
Muj standardni pracovni setup je nyni nekolik spustenych HyperV linuxu, k nim remote via SSH pripojene VSCode. Kdyz potrebuju nejakou Xwin aplikaci, pres MobaXTerm v placene plnotucne verzi.

Wokenice ale kazdy vecer vypnu a rano nabootuju, je to za par sekund, akorat aby mi kavovar udelal prvni ranni kafe.

A da se na tom pustyt System Shock Remake ve dne uvedeni (poradne nefunguje na Linuxu dodnes)

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #70 kdy: 30. 04. 2024, 09:39:30 »
AD: odkladas update tak ti vypne PC? Tak to je fakt pi<>vina ...
Neni to pi<>vina. W10 robi to iste: po niektorych updatoch vyzve na reboot a ak nerebootnem, tak po urcitom case sa rebootne sam.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #71 kdy: 30. 04. 2024, 09:50:06 »
AD: odkladas update tak ti vypne PC? Tak to je fakt pi<>vina ...
Neni to pi<>vina. W10 robi to iste: po niektorych updatoch vyzve na reboot a ak nerebootnem, tak po urcitom case sa rebootne sam.
To nijak neodporuje tomu co som napisal ja, pretoze:
vynutena aktualizacia a nasledny restart != proste vypnutie PC.

Proste vypnutie PC znamena ze ti ho vypne, bez instalovania aktualizacie, bez restartu, proste ako ked ho po praci vypnes. Ak tym pruzkumbojem myslel nieco ine, treba to tak napisat, nie nechavat taketo nazval bych to "otvorene konce" kde si potom defacto kazdy najde co chce.

edit: Precital som si jeho prispevok znovu, on tam jasne hovori o odkladanej aktualizacii, ked sa mu nasledne vypne PC, nie o tom ze sa mu nainstaluje a ked odklada restart tak sa mu vypne PC.
Ty pises o restarte po aktualizacii.
Su to dve rozne situacie (kde jedna nedokaze ani nastat).
« Poslední změna: 30. 04. 2024, 09:54:38 od kanoe22 »

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #72 kdy: 30. 04. 2024, 10:12:43 »
sorry, ty mluvis o te spravne seriozni praci.

to moje je uz spis predstirani, dostanu neci excel, kterej i hraje hudbu na pozadi.
potom potrebuju strasne rychle nacvakat pivot reporty  a prokazat,  co je potreba (nikoli, co je skutecna situace).

a dodaji mi to 30 min pred schuzi (takze prokazatelne dodali, ale soucasne zkousi zabranit, abych na to mel cas).

jakekoli predchozi hrani si s openoffice, elecoffic, google comedy ci jak se to zrovna jmenuje, fakt pro nefungovaly.



...
bohuzle se bez excelu a par dalsich veci neobejdu.

...Taková rychlá, proč se neobejdeš bez excelu? Já posledních pár let excel téměř nepoužívám, veškerý zpracování dat a výpočty, a zejména grafy dělám v Pythonu nebo v R. Dokonce si i ty data dokážu z toho excelu do Pythonu vytáhnout...

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #73 kdy: 30. 04. 2024, 10:15:19 »
takze naprikald ty ztraty souboru pri upgrade na win11 se nikdy nikomu nestaly? sorry, se ani nebudu namahat to hledat jenom abych  to dokazoval..


deje se to jen mne, mam neci specialni system? absolutne ne.
Zvláštní, že tu všichni, kdo na Win 11 denně pracují píší, že nemají problém, tak kde jsou ti, co mají problém jako pruzkumbojem? Mám na pracovním PC Windows 11 Enterprise a jsem spokojená.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #74 kdy: 30. 04. 2024, 10:16:49 »
Já bych jen stručně a lehce offtopic poznamenal, že zkušenost s Windows se dramaticky může lišit podle edice: vlastní Windows na vlastním stroji (nejlépe čistá instalace bez bazmeků od výrobce) versus korporátní Windows (s hromadou různých agentů, "špehů", dalších vrstev firewallů atd.) Jsou to dva úplně jiné světy lišící se diametrálně výkonem i uživatelským komfortem. První kategorie se dá i celkem rozumně používat.

Příjemným překvapením je pro mne WSL, ten dospěl do stavu velmi dobré použitelnosti.