V akom stave je Windows 11?

Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #75 kdy: 30. 04. 2024, 10:34:47 »
sorry, ty mluvis o te spravne seriozni praci.

to moje je uz spis predstirani, dostanu neci excel, kterej i hraje hudbu na pozadi.
potom potrebuju strasne rychle nacvakat pivot reporty  a prokazat,  co je potreba (nikoli, co je skutecna situace).

a dodaji mi to 30 min pred schuzi (takze prokazatelne dodali, ale soucasne zkousi zabranit, abych na to mel cas).

jakekoli predchozi hrani si s openoffice, elecoffic, google comedy ci jak se to zrovna jmenuje, fakt pro nefungovaly.



...
bohuzle se bez excelu a par dalsich veci neobejdu.

...Taková rychlá, proč se neobejdeš bez excelu? Já posledních pár let excel téměř nepoužívám, veškerý zpracování dat a výpočty, a zejména grafy dělám v Pythonu nebo v R. Dokonce si i ty data dokážu z toho excelu do Pythonu vytáhnout...

Tak to jo no... U nás teprve na W11 budeme (brzy) přecházet, takže moje zkušenosti jsou jenom z domácího prostředí kde jsem W11 řešil na několika počítačích rodiny a známých, vesměs čisté instalace z nuly, takže žádná ztráta... 

Zatím největší ztrátu souborů a informací jsem zažil když nám nastavili retenci outluk inboxu na 4 roky a pak nám asi po roce bez varování smázli všechny starší maily i v archivech.
Gréta je nejlepší.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #76 kdy: 30. 04. 2024, 10:39:06 »
takze naprikald ty ztraty souboru pri upgrade na win11 se nikdy nikomu nestaly? sorry, se ani nebudu namahat to hledat jenom abych  to dokazoval..
Spíš si myslím, že není, co dokazovat. Kromě zástupců aplikací si nedovedu představit, jaké soubory by se mohly po upgrade ztratit. Pravda ve své práci se často setkávám, že se kolegům "ztratí" samy nějaké soubory, ale to znamená buď za a) smazal si je nebo přesunul do nějaké podsložky nebo za b) jsou na ploše na jiném místě - a to že si Win přeuspořádávají z různých důvodů plochu (změna monitoru apod.) tu máme minimálně od Win XP.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #77 kdy: 30. 04. 2024, 10:40:05 »
Co třeba odložit stížnosti a zkusit zjistit příčinu např.: degradace/vada SSD? Mají svoje mouchy, avšak za 90 % problémů může uživatel, zejména když dostane vhodný nástroj a práva SA (tweaky, utility, ...).

Mají svoje mouchy, ale tohle abstraktní stěžování si a davové lynčování? Fakt ne.

Zkusil jsem vsechno mozny vcetne kompletni reinstalace a porad to samy, cerna smrt. Podle toho co jsem nesel na netu tak se vetsina uzivatelu shoduje v tom, ze pomuze ze systemu odebrat nekompatibilni HW. Win 11 se snazi zasest ovladac tak dlouho, ze vas ani nepusti k prihlaseni.

Zkousel jsem vsechno mozny a nakonec jsem to preinstaloval na Win10. Osobne mam podezreni na ovladac k IR kamere pro rozpoznavani obliceju. I kdyz ma mozna muj notebook problem s touhle komponentou, tak me Win 10 normalne umozni se prihlasit. Na Win 11 vidim jen cernou obrazovku, cerny kurzor a jedna klavesa na kterou to nejak reaguje je CAPSLOCK.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #78 kdy: 30. 04. 2024, 12:11:18 »
Co třeba odložit stížnosti a zkusit zjistit příčinu např.: degradace/vada SSD? Mají svoje mouchy, avšak za 90 % problémů může uživatel, zejména když dostane vhodný nástroj a práva SA (tweaky, utility, ...).

Mají svoje mouchy, ale tohle abstraktní stěžování si a davové lynčování? Fakt ne.

Zkusil jsem vsechno mozny vcetne kompletni reinstalace a porad to samy, cerna smrt. Podle toho co jsem nesel na netu tak se vetsina uzivatelu shoduje v tom, ze pomuze ze systemu odebrat nekompatibilni HW. Win 11 se snazi zasest ovladac tak dlouho, ze vas ani nepusti k prihlaseni.

Zkousel jsem vsechno mozny a nakonec jsem to preinstaloval na Win10. Osobne mam podezreni na ovladac k IR kamere pro rozpoznavani obliceju. I kdyz ma mozna muj notebook problem s touhle komponentou, tak me Win 10 normalne umozni se prihlasit. Na Win 11 vidim jen cernou obrazovku, cerny kurzor a jedna klavesa na kterou to nejak reaguje je CAPSLOCK.

Ako to vlastne funguje (na win10)?
Prihlasis sa pomocou tvare? Tj nemusis zadavat heslo/pin?

Ak mas podozrenie na ovladac, to ze funguje na win10 nemusi znamenat ze ta ista implementacia je pouzita aj pre win11. Mozno je ten ovladac tak rozbity, ze windowsu neumozni pokracovat k inym moznostiam prihlasenia. Neviem, tak trochu varim z vody, chce to viac detailov.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #79 kdy: 30. 04. 2024, 13:34:25 »
Jojo, mám tu nový Dell monitor s USB-C vstupem a power delivery a Lenovo Thinkpad. Týden to dohromady fungovalo, notebook jsem připojil přes USB-C, nabíjel se z monitoru a ukazoval na něm paráda.
Typicky projev "aktualizace" funkcni ovladacu na stare a nefunkcni. Zabranit tomu muzes dvema zpusoby. Jako solo uzivatel vypnes aktualizace (tu sluzbu). Nebo mas wsus, a nedovolis pres nej aktualizovat ovladace.

Mam tu notes (ThinkPad X1 Carbon 7th) ... a 75% ze pri aktualizaci prestane neco fungovat - dock, monitory, zvuk ...

A jak je to s multimonitorovou sestavou?
Easy ... pripojis se pres RDP, a otevira ti to okna na dalsi ... neexistujici monitor. Ne vzdy, ale neni to zas takova vzacnost.

Nebo, kdyz uz sme u toho, se pripojit pres to RDP a widle ti s klidem tvrdi, ze GPU tam neni.

Ty pohadky - to vykladali kluci v hospode?
Pise zvanil, kterej horkotezko najde, kde to ma power ...

AD: odkladas update tak ti vypne PC? Tak to je fakt pi<>vina ...
Neni to pi<>vina. W10 robi to iste: po niektorych updatoch vyzve na reboot a ak nerebootnem, tak po urcitom case sa rebootne sam.
Nejen, zvesela to ignoruje politiky z GPO. Ja tam mam ze se maji widle restartovat 3dny po aktualizaci. Ty 3 dny maji useri na to aby to restartovali v nejaky pricetny cas sami. Mam zanamenane stovky pripadu, ze se ty widle klidne restartnou lidem pod rukama hodinu po aktualizaci. A samozrejme jim to postrili vsechny aplikace a neulozi data.


Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #80 kdy: 30. 04. 2024, 13:46:57 »
Mam tu notes (ThinkPad X1 Carbon 7th) ... a 75% ze pri aktualizaci prestane neco fungovat - dock, monitory, zvuk ...

Za to ale windowsy nemůžou, stěžuj si dodavateli HW, že ti nedodal ty správný ovladače.
Gréta je nejlepší.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #81 kdy: 30. 04. 2024, 13:47:31 »

AD: odkladas update tak ti vypne PC? Tak to je fakt pi<>vina ...
Neni to pi<>vina. W10 robi to iste: po niektorych updatoch vyzve na reboot a ak nerebootnem, tak po urcitom case sa rebootne sam.
Nejen, zvesela to ignoruje politiky z GPO. Ja tam mam ze se maji widle restartovat 3dny po aktualizaci. Ty 3 dny maji useri na to aby to restartovali v nejaky pricetny cas sami. Mam zanamenane stovky pripadu, ze se ty widle klidne restartnou lidem pod rukama hodinu po aktualizaci. A samozrejme jim to postrili vsechny aplikace a neulozi data.

Potom mas bud nieco nespravne nastavene, alebo tomu nieco chyba. Pouzivam windows odmalicka na vlastnych PC (cize tam si vsetko riesim ako chcem ja, ziadna firemna politika). V praci pouzivam tiez windows (cize vselijake enterprise/corp verzie) skoro 10rokov a pravdaze v kazdej firme na kazdej verzii (win7-win10-win11) mam nastavene ze aktualizacie mozem odlozit iba urcity cas, resp vyzadovany restart po nich iba urcity cas (tiez X dni, kolko neviem, nechce sa mi to skusat). Ale v zivote som nezazil aby sa mi pocitac restartoval len tak sam od seba, a za to som fakt ochotny dat ruku do ohna.

Apropo: nechapem co mate stale s tymi ovladacmi ludia, ked je problem s ovladacmi, treba sa stazovat na dodavatela ovladacov, nie na windows. To je proste len platforma na ktorej to bezi. Uz som to tu niekde pisal, je to to iste ako keby som sa stazoval ze linux je na p<>u, lebo mi preblikava gnome rozhranie.
« Poslední změna: 30. 04. 2024, 13:50:57 od kanoe22 »

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #82 kdy: 30. 04. 2024, 15:31:01 »
takze naprikald ty ztraty souboru pri upgrade na win11 se nikdy nikomu nestaly? sorry, se ani nebudu namahat to hledat jenom abych  to dokazoval..
Spíš si myslím, že není, co dokazovat. Kromě zástupců aplikací si nedovedu představit, jaké soubory by se mohly po upgrade ztratit. Pravda ve své práci se často setkávám, že se kolegům "ztratí" samy nějaké soubory, ale to znamená buď za a) smazal si je nebo přesunul do nějaké podsložky nebo za b) jsou na ploše na jiném místě - a to že si Win přeuspořádávají z různých důvodů plochu (změna monitoru apod.) tu máme minimálně od Win XP.
alebo za c) subor mu zmazalo nieco ine.
Mne bezne vymazava subory tento bezpecnostny software, ktory mi nutene nainstalovali:
Check Point End Point Security - https://en.wikipedia.org/wiki/Check_Point
Obcas mi to vymaze nejake skripty, BAT-subory alebo aj ZIPy ktore obsahuju zdrojaky. Vsetko su to uplne neskodne zdrojaky, ktore nemozu nijako poskodit system. Iba to vypise ze subor dava do karanteny a ked kuknem subor je fuc.

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #83 kdy: 30. 04. 2024, 15:37:08 »
Příjemným překvapením je pro mne WSL, ten dospěl do stavu velmi dobré použitelnosti.
WSL je super, nedavno som zistil ze vo WSL2 Ubuntu funguju aj graficke programy (predtym som myslel ze len command line)

Okrem toho som velmi rad aj za to, ze vo windows existuju pouzitelne package managery: scoop, choco a winget.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #84 kdy: 30. 04. 2024, 15:51:43 »
...Potom mas bud nieco nespravne nastavene, ...
Takze tu basnis o vecech, o kterych nic nevis.

Widle mimo jine maji nastaveni casu, kdy jsou vyuzivany. A NEMUZES nastavit ze 24/7. To proste nelze. A kdykoli mimo ten cas, ktery tam mas nastaven, se restartuji. Kdykoli se jim zachce.

Dalsi vec je, ze MS opakovane vydava aktualizace, ktere stroj restartuji bez ptani okamzite po te, co se nainstaluji. Zcela bez ohledu na to co mas kde nastaveno.

Plati samozrejme nejen pro desktop, ale i pro serverove edice. Na tech proto maji vsichni admini instalace aktualizaci znemozneny, a iniciuji je rucne. Ostatne, na tech serverech pokud si tam politikou nastavis, ze pouze stahnout, tak jakmile kliknes rucne na "vyhledat" tak to automaticky zacne i instalovat, politika nepolitika.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #85 kdy: 30. 04. 2024, 15:59:43 »
Citace: mikrom
alebo za c) subor mu zmazalo nieco ine.
Ale pořad za to nemůže Windows. Takový hloupý soft by mohl být na kterémkoli OS.
« Poslední změna: 30. 04. 2024, 16:01:47 od Ctrl+P »

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #86 kdy: 30. 04. 2024, 16:05:37 »
...Potom mas bud nieco nespravne nastavene, ...
Takze tu basnis o vecech, o kterych nic nevis.

Widle mimo jine maji nastaveni casu, kdy jsou vyuzivany. A NEMUZES nastavit ze 24/7. To proste nelze. A kdykoli mimo ten cas, ktery tam mas nastaven, se restartuji. Kdykoli se jim zachce.

Dalsi vec je, ze MS opakovane vydava aktualizace, ktere stroj restartuji bez ptani okamzite po te, co se nainstaluji. Zcela bez ohledu na to co mas kde nastaveno.

Plati samozrejme nejen pro desktop, ale i pro serverove edice. Na tech proto maji vsichni admini instalace aktualizaci znemozneny, a iniciuji je rucne. Ostatne, na tech serverech pokud si tam politikou nastavis, ze pouze stahnout, tak jakmile kliknes rucne na "vyhledat" tak to automaticky zacne i instalovat, politika nepolitika.
100% to máte blbě nastavené, protože se mi ještě nestalo na desktopu natož serveru, že by se kvůli aktualizaci svévolně zrestartoval. A na osobním notebooku mám Windows spoustu let a zvlášť během studií jsem neměla pravidelný režim, že bych ntb používala jen přesně od...do.

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #87 kdy: 30. 04. 2024, 16:51:06 »
...Potom mas bud nieco nespravne nastavene, ...
Takze tu basnis o vecech, o kterych nic nevis.

Widle mimo jine maji nastaveni casu, kdy jsou vyuzivany. A NEMUZES nastavit ze 24/7. To proste nelze. A kdykoli mimo ten cas, ktery tam mas nastaven, se restartuji. Kdykoli se jim zachce.

Dalsi vec je, ze MS opakovane vydava aktualizace, ktere stroj restartuji bez ptani okamzite po te, co se nainstaluji. Zcela bez ohledu na to co mas kde nastaveno.

Plati samozrejme nejen pro desktop, ale i pro serverove edice. Na tech proto maji vsichni admini instalace aktualizaci znemozneny, a iniciuji je rucne. Ostatne, na tech serverech pokud si tam politikou nastavis, ze pouze stahnout, tak jakmile kliknes rucne na "vyhledat" tak to automaticky zacne i instalovat, politika nepolitika.
100% to máte blbě nastavené, protože se mi ještě nestalo na desktopu natož serveru, že by se kvůli aktualizaci svévolně zrestartoval. A na osobním notebooku mám Windows spoustu let a zvlášť během studií jsem neměla pravidelný režim, že bych ntb používala jen přesně od...do.

Skôr by som povedal že klamete... čistá inštalácia Windows bez absolútne akejkoľvek zmeny v nastaveniach či inštalácie akéhokoľvek softvéru a tiež sa sama reštartuje pre aktualizáciu vždy keď Microsoft je vydá. A inštalované samozrejme z oficiálneho ISO zo stránky Microsoftu.

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #88 kdy: 30. 04. 2024, 16:53:46 »
takze naprikald ty ztraty souboru pri upgrade na win11 se nikdy nikomu nestaly? sorry, se ani nebudu namahat to hledat jenom abych  to dokazoval..
Spíš si myslím, že není, co dokazovat. Kromě zástupců aplikací si nedovedu představit, jaké soubory by se mohly po upgrade ztratit. Pravda ve své práci se často setkávám, že se kolegům "ztratí" samy nějaké soubory, ale to znamená buď za a) smazal si je nebo přesunul do nějaké podsložky nebo za b) jsou na ploše na jiném místě - a to že si Win přeuspořádávají z různých důvodů plochu (změna monitoru apod.) tu máme minimálně od Win XP.
alebo za c) subor mu zmazalo nieco ine.
Mne bezne vymazava subory tento bezpecnostny software, ktory mi nutene nainstalovali:
Check Point End Point Security - https://en.wikipedia.org/wiki/Check_Point
Obcas mi to vymaze nejake skripty, BAT-subory alebo aj ZIPy ktore obsahuju zdrojaky. Vsetko su to uplne neskodne zdrojaky, ktore nemozu nijako poskodit system. Iba to vypise ze subor dava do karanteny a ked kuknem subor je fuc.

Alebo po D) čo už Microsoft sám priznal sa im už pár krát rozbila aktualizácia ktorá vytvorila nový používateľský profil a dáta boli v podstate "skryté". A raz sa skutočne aj mazaly samé, skutočne kvôli chybe od Microsoftu. Samozrejme niektorý Micromrdáči tu budú tvrdiť že vo Windows neexistuje žiadny BUG a že Microsoft je najperfektnejší a má najlepší systém.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #89 kdy: 30. 04. 2024, 17:53:40 »
Zrovna teď nastal bug, který se mi už pár měsíců děje: Zobrazím start menu (klávesou Win) a začnu psát, abych začal vyhledávat programy. Ale v menu jen běhají tři tečky a nic se nevyhledá. Pro opravu je potřeba celý počítač restartovat  >:(

Předpokládám ale, že mi zdejší MS hujeři vysvětlí, že to není žádná chyba MS, ale že za to určitě může driver pro start menu, který dodává výrobce mého počítače a mám si to vyřídit s ním ;D