V akom stave je Windows 11?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #45 kdy: 25. 04. 2024, 11:39:56 »
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

Jojo, mám tu nový Dell monitor s USB-C vstupem a power delivery a Lenovo Thinkpad. Týden to dohromady fungovalo, notebook jsem připojil přes USB-C, nabíjel se z monitoru a ukazoval na něm paráda.

Po týdny, po nějaké aktualizaci Windows to fungovat přestalo. Prostě Thinkpad dělá akorát furt dokola zvuky "připojil jsem zařízení" / "odpojil jsem zařízení" a nic. Nefunguje to ani s druhým stejným Thinkpadem. Na jiném Lenovo monitoru ty notebooky fungují dobře. S Dell notebookem ten můj monitor taky funguje dobře. Prostě Windows :-\
+
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

A jak je to s multimonitorovou sestavou? Speciálně 10ky mívají krámy, že zpřehází výstupy, a dostat to pak do chodivýho stavu je občas docela sranda, zvlášť když jeden z těch monitorů je dotykovka a není na primárním displeji.
...

Ved windows ma na toto specialne vytvoreny tab v nastaveniach kde vidis ktory monitor je ktory a vies si ich usporiadat ako chces, nie len v rade, cize [1] [2] [3]

ale doslova aj na milimeter ich vzajomnu vysku, cize ak ma niekto nejake divoke setupy ala:
     [4]
[1] [2] [3]

tak sa to tak da nastavit. Pouzivam win10 aj na win11  => mam dva monitory do ktorich su pripojene naraz notebook a desktop (jeden cez hdmi (plural), druhy cez display port-y), a podla toho co bezi, ten vystup vidim, v pripade notebooku pravdaze o obrazovku naviac - tu jeho. Takto to mam nastavene od kedy prisiel kovid, a to som za ten cas na oboch strojoch pravdaze za tie 3-4roky presiel x aktualizaciami a ani jedna na to ani raz nesahla, ze by nieco pokaslala.


Vidim ale ze tu zasa niekto pouziva windows maximalne tak pozeranim sa na obrazky a videa o nom na internete, a vzajomne sa tlapkanie navzajom po pleciach aky je len ten linux tak super (ktory?, je ich snad 1000)

Problemy ktore popisujete su problemamy ovladacov, nie windowsu, takze sa chodte stazovat k vyrobcom svojich notebookov/graficky kariet/pripadne dokovacich stanic (s tymi mam zopar neprijemnych skusenosti ohladom kvality softveru). To je inak to iste ako keby som pisal Linusovy ze hej vole, oprav si to jadro, mne nejde naporiadok gnome.


L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #46 kdy: 25. 04. 2024, 16:01:16 »
Problemy ktore popisujete su problemamy ovladacov, nie windowsu, takze sa chodte stazovat k vyrobcom svojich notebookov/graficky kariet/pripadne dokovacich stanic ...

Když v Linuxu nefunguje nějaká integrace (dlouho byly problémy s uspáváním atp.) tak se to bere jako problém Linuxu, ne "stěžujte si u výrobce". Já mám na počítači Windows a ty prostě nefungují.

Jinak reklama v (placených!) Windows bude opět agresivnější: https://www.zive.cz/clanky/microsoft-do-startu-pridava-dalsi-reklamy-a-zmensuje-aktualizace-pro-windows-10/sc-3-a-227806/default.aspx

Bohužel, Windows musím používat pracovně, jinak bych je dávno hodil kam patří (do koše) a používal jen Linux.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #47 kdy: 25. 04. 2024, 16:55:14 »
Ted jsem koupil repasovany HP Elitebook do rodiny a jsou na nem Windows 11.

Prvni dojem, vse je neuveritelne svizne, alikace rychle nebihaji i na starsim HW. Edge rychle zobrazuje stranky.

Druhy dojem, bootuje to do black death". Cerna obrazovka, pohybuje se kurzor a jinak je to uplne mrtvy.
Jedine co alespon funguje je boot do nouzoveho rezimu, ten ale trva vic jak 4 hodiny !!!. Netusim co se na pozadi deje. Jen to pise "Please wait". Notebook nemuzu vypnout, zaklapnout ani uspat jinak budu zase cekat 4 hodiny nez to nabootuje.
Za me je to horsi nez Windows ME.

Dam tomu jeste jednu sanci a pak to preinstaluju na Win 10.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #48 kdy: 25. 04. 2024, 17:28:06 »
Co třeba odložit stížnosti a zkusit zjistit příčinu např.: degradace/vada SSD? Mají svoje mouchy, avšak za 90 % problémů může uživatel, zejména když dostane vhodný nástroj a práva SA (tweaky, utility, ...).

Mají svoje mouchy, ale tohle abstraktní stěžování si a davové lynčování? Fakt ne.
Carpe diem

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #49 kdy: 25. 04. 2024, 18:19:57 »
Ted jsem koupil repasovany HP Elitebook do rodiny a jsou na nem Windows 11.

Prvni dojem, vse je neuveritelne svizne, alikace rychle nebihaji i na starsim HW. Edge rychle zobrazuje stranky.

Druhy dojem, bootuje to do black death". Cerna obrazovka, pohybuje se kurzor a jinak je to uplne mrtvy.
Jedine co alespon funguje je boot do nouzoveho rezimu, ten ale trva vic jak 4 hodiny !!!. Netusim co se na pozadi deje. Jen to pise "Please wait". Notebook nemuzu vypnout, zaklapnout ani uspat jinak budu zase cekat 4 hodiny nez to nabootuje.
Za me je to horsi nez Windows ME.

Dam tomu jeste jednu sanci a pak to preinstaluju na Win 10.
Jde o to co se s tim dělo před tím bootem - jestli náhodou někdo nehrabal v biosu - bootování, šifrování atp., neupdatoval (grafický) drivery, instaloval nějaký SW, aktualizace, anebo nehrabal s hardwarem- jiný disk, další paměť, atp... Jestli je to legitimní podporovaný HW nebo nějaký wohejbák s pre 8gen... Na posouzení proč se to jebe je dost málo informací. Stejně tak může odejít SSD... To se klidně může stát i pokud bylo to SSD úplně nový.  Může to dělat i plný disk - pokud tam někdo nahrál třeba sbírku "domácího" videa.... 
Prostě bůchví čím to je, ale spíš než W11 bych to odhadoval na chybu HW nebo neumětelství obsluhy... ;) ...Já bych to asi možná reklamoval u dodavatele toho repase...
« Poslední změna: 25. 04. 2024, 18:22:51 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.


Mudvy

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #50 kdy: 25. 04. 2024, 20:44:03 »
Me se u starych notasu (stroje pro win 7) stavalo to ze mi umirala cmos baterie a resetováo se nastaveni biosu. Protoze jsem to instaloval v AHCI ale default bylo IDE tak me vzdy boot selhal do modre smrti. Muze to byt neco podobnyho.

Stacilo abych notas tak tyden nepustil.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #51 kdy: 26. 04. 2024, 08:05:23 »
...svítá mi, možná blbě, že toto je sales case pro řešení typu "ThinManager". Klient na zapečeném Linuxu, kde si nastavíte množinu displejů natvrdo, naběhnou natvrdo vždycky, takže je RDP klient předá RDP serveru vždycky ve stejné množině / sestavě / rozlišení. Anebo si to taky maluju celé moc narůžovo.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #52 kdy: 26. 04. 2024, 16:10:55 »
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

Jojo, mám tu nový Dell monitor s USB-C vstupem a power delivery a Lenovo Thinkpad. Týden to dohromady fungovalo, notebook jsem připojil přes USB-C, nabíjel se z monitoru a ukazoval na něm paráda.

Po týdny, po nějaké aktualizaci Windows to fungovat přestalo. Prostě Thinkpad dělá akorát furt dokola zvuky "připojil jsem zařízení" / "odpojil jsem zařízení" a nic. Nefunguje to ani s druhým stejným Thinkpadem. Na jiném Lenovo monitoru ty notebooky fungují dobře. S Dell notebookem ten můj monitor taky funguje dobře. Prostě Windows :-\
+
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

A jak je to s multimonitorovou sestavou? Speciálně 10ky mívají krámy, že zpřehází výstupy, a dostat to pak do chodivýho stavu je občas docela sranda, zvlášť když jeden z těch monitorů je dotykovka a není na primárním displeji.
...

Ved windows ma na toto specialne vytvoreny tab v nastaveniach kde vidis ktory monitor je ktory a vies si ich usporiadat ako chces, nie len v rade, cize [1] [2] [3]

ale doslova aj na milimeter ich vzajomnu vysku, cize ak ma niekto nejake divoke setupy ala:
     [4]
[1] [2] [3]

tak sa to tak da nastavit. Pouzivam win10 aj na win11  => mam dva monitory do ktorich su pripojene naraz notebook a desktop (jeden cez hdmi (plural), druhy cez display port-y), a podla toho co bezi, ten vystup vidim, v pripade notebooku pravdaze o obrazovku naviac - tu jeho. Takto to mam nastavene od kedy prisiel kovid, a to som za ten cas na oboch strojoch pravdaze za tie 3-4roky presiel x aktualizaciami a ani jedna na to ani raz nesahla, ze by nieco pokaslala.


Vidim ale ze tu zasa niekto pouziva windows maximalne tak pozeranim sa na obrazky a videa o nom na internete, a vzajomne sa tlapkanie navzajom po pleciach aky je len ten linux tak super (ktory?, je ich snad 1000)

Problemy ktore popisujete su problemamy ovladacov, nie windowsu, takze sa chodte stazovat k vyrobcom svojich notebookov/graficky kariet/pripadne dokovacich stanic (s tymi mam zopar neprijemnych skusenosti ohladom kvality softveru). To je inak to iste ako keby som pisal Linusovy ze hej vole, oprav si to jadro, mne nejde naporiadok gnome.

Koukám že jseš arogantní, že bys to mohl rozdávat, a ani ses neobtěžoval to dočíst do konce. Nápověda: dotykový snímač. Než zas budeš příště takhle pindat jako makak Babiš, napřed si to vyzkoušej a PAK dej vědět, jak ti to fungovalo, ty jantare.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #53 kdy: 26. 04. 2024, 19:09:17 »
Druhy dojem, bootuje to do black death". Cerna obrazovka, pohybuje se kurzor a jinak je to uplne mrtvy.
Jestli se ti hýbe kurzor, tak se ti nespustil process explorer.exe. Stiskni ctrl+alt+delete > task manager/správce úloh > run task/spustit úlohu > explorer.exe > zmáčkni enter > desktop prostředí by ti mělo naběhnout. Možná by fungovala na té černé obrazovce i zkratka win+R (run a task) > explorer.exe > zmáčkni enter, ale nejsem si jistý, nechce se mi teď spouštět windows a testovat to.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #54 kdy: 26. 04. 2024, 19:18:39 »
Jinak v mezinárodním korporátu, kde jsem ještě začátkem roku pracoval, zkoušeli někteří nadšení kolegové ajťáci (čti sysadmini) win 11 a hořce litovali. Nejčastější problém a dlouhé měsíce nevyřešený bylo ranní přihlašování se do počítače=k doménovému účtu. Pokud byli na síti, trvalo přihlašování i 3/4 hodiny s tím, že se načítal uživatelský profil. Pokud si v biosu vypli wifi a odpojili kabel, tak se přihlásili rychle, desktop naběhl (v rámci minut) a pak se připojili do sítě a vše bylo ok. Doma jedu na MX Linuxu už roky a spokojenost. V práci podle toho co v jaké mají. Spousta firma je "donucena" používat windows kvůli aplikacím, které jinde nejedou. Nejčastěji účetnictví, skladové hospodářství a jiné business systémy, setkal jsem se i se zásilkovnou, která měla nějakou aplikaci, která se musela instalovat a bez ní to nejelo (hromadné zadávání).

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #55 kdy: 26. 04. 2024, 19:29:41 »
To jsou strašný pohádky :))

Windows 11 mám (pro vývoj) od prvopočátku, a fungují perfektně.

V korporátu máme Windows 11 (všichni, jak "kancelářští", tak vývojáři), a fungujní (včetně domén  a všech enteprise nesmyslů) taky perfektně.

Nefunkčnost je v 99% jen bordel užtivatele nebo neschopností IT departmentu. Tečka.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #56 kdy: 26. 04. 2024, 19:31:24 »
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.
Jojo, mám tu nový Dell monitor s USB-C vstupem a power delivery a Lenovo Thinkpad. Týden to dohromady fungovalo, notebook jsem připojil přes USB-C, nabíjel se z monitoru a ukazoval na něm paráda.
Po týdny, po nějaké aktualizaci Windows to fungovat přestalo. Prostě Thinkpad dělá akorát furt dokola zvuky "připojil jsem zařízení" / "odpojil jsem zařízení" a nic. Nefunguje to ani s druhým stejným Thinkpadem.
Až se ti to zase stane (Dell monitor+Lenovo ntbk), zkus zařízení odpojit od sebe a šňůru monitoru vytáhni ze zásuvky. Stiskni tlačítko napájení monitoru na 10s, aby se vybrala zbytková elektřina, pusť. Zapoj do elektřiny, počkej 15 vteřin a zapoj do ntbk. Funguje? Pokud ne dej upgrade nebo downgrade ovladačů. To první se stává i v kombinaci Dell/Dell, i když nejčastěji Dell dock+Dell monitor+Dell ntbk. Dělaly to ty docky, ale můžou i monitory. U docků byl problém v elektronice napájecí šňůry - ta se musela vytáhnout ze zásuvky, vybít, znovu zapojit a vše fungovalo. Prostě dnešní elektronika, no.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #57 kdy: 26. 04. 2024, 19:39:18 »
To jsou strašný pohádky :))
Windows 11 mám (pro vývoj) od prvopočátku, a fungují perfektně.
V korporátu máme Windows 11 (všichni, jak "kancelářští", tak vývojáři), a fungujní (včetně domén  a všech enteprise nesmyslů) taky perfektně. Nefunkčnost je v 99% jen bordel užtivatele nebo neschopností IT departmentu. Tečka.
Reálné pohádky z reálného života. Zkušenost mnoha adminů jednoho korporátu z různých zemí. Lokální admini s tím nic nenadělají, jsou jen takoví pučmidráti bez práv, nastavení je na centrále a tam je vše nastaveno v pořádku, že.  ::)

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #58 kdy: 26. 04. 2024, 19:43:58 »
To není žádná pohádka, to je realita.

Je jedno, jakých adminů. At uz lokálních, nebo globálních.

Bohužel tihle admíci/ajťáci jsou dost často neskutečný kutilové, a co jsou schopni zbastlit do korporátních obrazů OS  a dávat lidem, je neuvěřitelný. Dost často zatížený jakýmisi historickými pověrami, takže často přes gp rozvrtaj i to, co funguje, protože se to "kdysi dělalo".

Měl jsem ted stesti na to, že máme v korporátu stejný notebooky, jako mám doma. Jako že úplně stejný.

Ten firemní, zabloatěný neskutečnou hromadou nesmyslů, protektorů a podobných blbin, je (bez přehánění) prostě o polovinu pomalejší, než ten samý, s čistými windows a jedním antivirem.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #59 kdy: 26. 04. 2024, 19:54:21 »
To není žádná pohádka, to je realita.
Je jedno, jakých adminů. At uz lokálních, nebo globálních.
Bohužel tihle admíci/ajťáci jsou dost často neskutečný kutilové, a co jsou schopni zbastlit do korporátních obrazů OS  a dávat lidem, je neuvěřitelný. Dost často zatížený jakýmisi historickými pověrami, takže často přes gp rozvrtaj i to, co funguje, protože se to "kdysi dělalo".
Měl jsem ted stesti na to, že máme v korporátu stejný notebooky, jako mám doma. Jako že úplně stejný.
Ten firemní, zabloatěný neskutečnou hromadou nesmyslů, protektorů a podobných blbin, je (bez přehánění) prostě o polovinu pomalejší, než ten samý, s čistými windows a jedním antivirem.
Jako lokální admini jsme neměli práva skoro nikde, na servery vůbec, pokud nebyly naše lokální. Do centrálního nastavení na centrále IT přístup nula. Možnost ovlivnit centrální nastavení nula. Čtyři měsíce trvalo, než jsem po nástupu dostal práva spoustět aplikace jako admin (osekanej admin).

S těma obrazama naprosto souhlasím. Dělám si svoje obrazy, vykuchám nesmysly. Na 5 let starém počítači je můj obraz W10 VÝRAZNĚ rychlejší než firemní obraz W10 na NOVÉM POČÍTAČI. Dell 7330 256gb ssd/16gb ram. Hlásil jsem to na centrálu mnohokrát. Kolegové z jiných zemí si stěžovali na to samé. Tohle byl jeden z důvodů proč jsem šel pryč. Prohlásit za funkční něco co je nefunkční a tvářit se, že je vše v pořádku, to už jsem po nějaké době nedal.

Ty W11 budou fungovat, když se to nebude moc škrtit a překombinovávat, já proti nim nic nemám.