Aky setup na stole pouzivate pre notebook?

petersveter

Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« kdy: 20. 04. 2024, 11:59:49 »
Myslim ze dnes ma vecsina ludi na stole uz notebok a nie plnohodnotnu bednu. Zaujimalo by ma, ako mate notebok porieseny z hladiska chladenia. Cize ci ho mate len polozeny na stole, zatvoreny, otvoreny, na nejakej podlozke...

Ja ho mam zavrety na stole ale uz dlho rozmyslam ci s tym nieco neurobit. Konkretne rozmyslam nad nejakou podlozkou alebo nejakymi pruzkami peny aby notebok bol viacej od stola a vetrak na spodu mal lepsi prietok a pripadne dat kusok peny pod zavrety displej, tiez kvoli prietoku, lebo obrazovku nepouzivam a otvoreny ho nechcem mat kvoli prachu.

Ja viem, take banalne "first world problems" :)


alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2024, 12:06:10 »
lezim na posteli, notas na brichu, vysoke polstare pod hlavou a takhle casto funguju.

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2024, 12:28:36 »
2 drevené kocky pod zadnými nožičkami :-)  - kvôli lepšiemu chladeniu

Pre druhý notebook som si spravil podstavec, lebo okrem chladenia som chcel dosiahnuť aj lepšiu polohu obrazovky voči hlavnému monitoru. Nakoniec ale používam len ten hlavný veľký monitor

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2024, 18:45:31 »
v praci mame podlozky s vetrakem, jeste jsem to nepouzil. kolegove maji 2,3 monitory na sirku, vysku, kombinace. ja to nejak neumim a jsem zvykly na jednu obrazovku. no je fakt, ze bych mohl delat praci uplne v konzoli, vim, gcc, make, gdb :-) skvela vec je tmux.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2024, 19:34:42 »
Na stole notebook, monitor, reproduktory, tablet, myš a mobil. Pod stolom NAS a switch.

Notebook je položený priamo na drevenom stole, bez žiadnych podložiek ani ničoho. Pri používaní je otvorený.


vcunat

  • ***
  • 131
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #5 kdy: 20. 04. 2024, 19:57:16 »
Se zavřeným se dá snadno dělat leccos.  Já mám nasávání hodně na kraji notebooku, takže ta část mi trčí přes okraj stolu do prostoru (kde zrovna nepřekáží).  Nebo ho jde položit vzhůru nohama, podložit, ... v mém případě asi ale všechno rozdíl jen zanedbatelný oproti normálnímu položení na stůl.

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #6 kdy: 21. 04. 2024, 11:44:47 »
skoro 11 let stary notes Asus 15,6" , cpu i5 s TPD 15W. Lezi celou tu dobu na drevenem stole a neni s tim problem. Nejvic se zapoti se 720p/60 YT videem, grafika ho neakceleruje nebo jen minimalne, vse na bedra CPU. Po celou dobu co notes jede je otevreny, jen na noc sleep mode a zaviram. Ale obecne s chlazenim sem nemel nikdy problem ani v lete. Snad bude stejne kvalitni i novy notes...

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2024, 00:04:04 »
Lenovo Legion 5 Pro (Ryzen 7 5800H, mobilní GeForce RTX 3060). Nasává zespoda (možná trošku klávesnicí), vyfukuje v zadní části dozadu a do boků.
Stůl rohový se čtvrtkruhovým obloukem vpředu - je pro klasický starý desktop PC s vyvýšením na monitor. Vyvýšení jsem posunul dopředu, co to šlo, aby se mi na stůl ještě vešla externí klávesnice s myší (šuplíkovinu na klávesnici pod hlavní deskou jsem zcela disabloval, na mě ne to moc nízko a stejně se tam nevejde myš, jen klávesnice, to je naprd, u mě musí být myš vedle klávesnice, ne na jiném patře).
Na tom vyvýšení je notebook tak, že asi půlka přečuhuje dopředu (z důvodu, abych měl jeho displej ve své standardní vzdálenosti od očí - proto jsem se to snažil předsunout k sobě, co to jde). Střed notebooku je na přední hraně toho vyvýšení lehce čímsi vypodložen, protože přední nožičky visí ve vzduchu, takže aby to aspoň trochu větralo tak, jako kdyby ty nožičky byly normálně na desce. Mezera mezi spodkem notebooku a deskou je necelý centimetr. Notebook je přepnutý prakticky trvale do režimu ticho, tedy jede na nejnižší výkon (neb je ho tam tolik, že jsou to fakt výjimky, kdy toho výkonu potřebuju víc, to pak přepnu do výkonnějšího režimu). Notebook je tedy přijatelně zticha i při hraní méně náročných her (více náročné hry nehraju), v takovém případě z něj jde teplý vzduch. Během běžného brouzdání z něj jde vzduch o teplotě, která je stěží rozpoznatelná od teploty okolního vzduchu.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2024, 07:36:10 »
Pracovní macbook 15" mám doma na zvednuté desce nad stolem (dřevo), takže spodní hrana displeje je poblíž spodní hrany externího monitoru a používám ho jako sekundární odkládací plochu na boku. Sedím centrovaný na externí monitor, ale při videocallech se otáčím k laptopu, nebo si ho položím místo klávesnice před sebe. K tomu ergonomická klávesnice a trackball. A vedle mám na stolní desce položený menší osobní laptop - soukromé věci na pracovním stroji omezuju na nezbytnou minimální míru (tj. občas se přihlásit do emailu).

V kanceláři, kde jsem méně často, pak ten macbook mám prostě přímo před sebou, používám jeho klávesnici a touchpad (s gestama to je fajn) a externí monitor mám vycentrovaný za ním, jako vertikální plochu přes dva monitory.

Thermal management jsem neřešil už hooodně dlouho. Naposled asi tak před patnácti lety, když jsem se snažil se studentským rozpočtem mít laptop, co utáhne hry. Výsledek byl startující tryskáč, co se sice zvládl pustit ledacos, ale při plném výkonu se do 20 minut přehřál a vypl. Tehdy jsem si udělal přídavné odsávání s 10 nebo 12 cm větrákem napájeným z usb a cuprexitovou krabičkou s háčky přímo do toho výfuku z laptopu. Nemám tušení, co ty dva větráky dělaly za bordel s prouděním vzduchu, ale ten dodatečný rozhodně zvednul průtok vzduchu a zlepšil chlazení. Za cenu druhé startující stíhačky.

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2024, 08:29:49 »
ako mate notebok porieseny z hladiska chladenia.
Covece nevim, mam macbook s apple chipem a tedy vubec netusim proc bych mel notebook nejak specialne chladit.
Jinak mam pred sebou 4k monitor s aplikacemi na praci a na displeji notebooku maily etc.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

JmJ

  • ****
  • 323
    • Zobrazit profil
Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2024, 08:48:34 »
2 drevené kocky pod zadnými nožičkami :-)  - kvôli lepšiemu chladeniu

Pre druhý notebook som si spravil podstavec, lebo okrem chladenia som chcel dosiahnuť aj lepšiu polohu obrazovky voči hlavnému monitoru. Nakoniec ale používam len ten hlavný veľký monitor

My v praci misto podstavce pouzivame vhodnou lepenkovou krabici (treba od ATX zdroje), ze ktere se urve viko, do boku se propichaji diry a notes se na to polozi. Je to hnusny, je to funkcni, notes se chladi a ma +- rozumnou vysku k hlavnimu monitoru. Cena nula za material a 5 minut prace s nuzkama :-)

xPoli

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2024, 10:44:44 »
Několik let jsem měl zavřený NTB položený zadní hranou na podstavci monitoru, aby se lépe chladil. Připojené k dokině a 3x 4k monitor - jeden na šířku, dva na výšku. Loni jsem přešel na (pod)stolní PC, zavěšený na popruzích pod stůl. Zavládlo ticho a násobně stoupl výkon.

peete

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2024, 10:54:13 »
Není lepší stojan na ntb než Nexstand (nexstand.eu). Lze použít i při cestování. Je to kopie dražšího originálu Roost (therooststand.com).

petersveter

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2024, 13:16:39 »
Tak podla prispevkov som sa rozhodol kupit na skusku maly hlinikovy stojan
https://www.aliexpress.com/item/1005006151155172.html

tento umoznuje zdvyhnut notebook len kusok nad povrch stola, to mi kvoli vetraniu staci.

A tiez silikonove nozicky
https://www.aliexpress.com/item/1005003180591702.html


tak som zvedavy co bude lepsie.

Nasiel som aj tieto silikonove "blbosti" na prsty na nohach:
https://www.aliexpress.com/item/4000225975815.html


funguje to dobre na pootvorenie displeju na lepsi prietok vzduchu cez/nad klavesnicu. Ten silikon je velky ale je rebrovany takze poskytuje neblokovany prietok vzduchu.

Ked nabehnu letne horucavy, skusim otestovat vplyv na teplotu cpu a gpu. Dnes uz sa prakticky hry nehram ale raz za rok, alebo dva, si zahram mass effect trilogiu a tam ntb ide na plne obratky(mam Lenovo Legion 7 16ACHg6, 32GB ram, RTX3080, Ryzen 9 5900HX a zvlada to v pohode ale vetraky proste idu na plno aj tak).


peete

Re:Aky setup na stole pouzivate pre notebook?
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2024, 13:30:24 »
Jo, to je známá věc, tenhle Číňan. Pak tu napiš, jak funguje, jsem zvědav. Myslím, že problém je velikost, nějaký 16" laptop bych na to nedával, ale pro nějaký menší může být OK. Někteří si stěžovali, že stabilita je slabší.