Stav trhu práce 2024 - co se děje?

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #60 kdy: 03. 04. 2024, 10:55:49 »
Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Ale jsou. Ty velké firmy jsou přece prestižní. A hlavně je každý zná. je to normální ovčí syndrom. Se podívejte na žebříček IT firem, kam by chtěli absolventi jít pracovat. Ten mě baví každý rok.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #61 kdy: 03. 04. 2024, 11:04:02 »
přitom malá firma přitom bude hledat kvalitní lidí třičtvrtě roku a dostane těch CV za tu dobu se štěstím deset. Přitom často tam dostanete lepší podmínky a podstatně lepší pracovní prostředí než v těch megakorporátech.

Jenomže lidi jsou ovce.

Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Suhlas.

Skor to vydavam od tych malich firmiciek s par ludmi ze sa snazia zohnat seniora s 10+ rokmi praxe v X technologiach za peniaze za ake beru korporaty skusenejsich juniorov/early mediorov ktorim staci vediet naporiadok jeden-dva jazyk(y), sql, git, zopar patternov, trochu ohladom devops-u a vediet co znamenaju slova ako agile a jira.


Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Ale jsou. Ty velké firmy jsou přece prestižní. A hlavně je každý zná. je to normální ovčí syndrom. Se podívejte na žebříček IT firem, kam by chtěli absolventi jít pracovat. Ten mě baví každý rok.

Mozem vediet kam chodis nakupovat jedlo, oblecenie, od koho mas energie, internet, akej znacky mas mobil, notebook/pc (komponenty), auto ...?
Nie su to nahodou tiez vselijake (mega)korporaty?


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #62 kdy: 03. 04. 2024, 11:22:48 »
přitom malá firma přitom bude hledat kvalitní lidí třičtvrtě roku a dostane těch CV za tu dobu se štěstím deset. Přitom často tam dostanete lepší podmínky a podstatně lepší pracovní prostředí než v těch megakorporátech.

Jenomže lidi jsou ovce.

Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Skor to vydavam od tych malich firmiciek s par ludmi ze sa snazia zohnat seniora s 10+ rokmi praxe v X technologiach za peniaze za ake beru korporaty skusenejsich juniorov/early mediorov ktorim staci vediet naporiadok jeden-dva jazyk(y), sql, git, zopar patternov, trochu ohladom devops-u a vediet co znamenaju slova ako agile a jira.

Hlavně pro malé firmy pracuju roky a nic takového jsem nikde nepozoroval. Takže tohle se generalizovat opravdu nedá. Když mi někdo nabízel špatné podmínky, prostě jsem mu řekl co chci a bral toho, kdo je akceptoval. To je trh práce. Ano, hloupý není. Ostatně když už mluvíte o penězích, nejhorší jsem je měl naopak přesně v těch korporátech. Mimo jiné i proto, že to jsou neflexibilní molochy, pro které je IČ sprosté slovo. A navíc já navíc ještě řešil i pracovní podmínky, které jsou třeba pro mě podstatně důležitější.

Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Ale jsou. Ty velké firmy jsou přece prestižní. A hlavně je každý zná. je to normální ovčí syndrom. Se podívejte na žebříček IT firem, kam by chtěli absolventi jít pracovat. Ten mě baví každý rok.

Mozem vediet kam chodis nakupovat jedlo, oblecenie, od koho mas energie, internet, akej znacky mas mobil, notebook/pc (komponenty), auto ...?
Nie su to nahodou tiez vselijake (mega)korporaty?

Jasně. Rohlík je "megakorporát" leda v tom smyslu, že je úspěšný a roste a roste. Jídlo ale stejně nekupuju podle značky ale podle kvality a výživové hodnoty, kdo ho vyrobil je mi dost jedno. Oblečení jsem nekupoval roky, většinu věcí mám fakt dlouho a navíc z druhé ruky, jedinou výjimku tvoří skvělé a levné košile z amerických armádních přebytků. Energie máme už roky od malého dodavatele z Uherského Hradiště (a dřív od jiného z Břeclavi), internet od malého ISP původně tuším z Českého Těšína, všechny mobilní služby taky už roky od operátora z Českých Budějovic a vlastně ještě jednoho ještě menšího z Brna, mobily používám podle toho, co mi z toho všeho, co jsem vyzkoušel vyhovuje (Xiaomi), totéž platí pro notebooky a věkový průměr našich aut je, jestli dobře počítám, 21 let od tří různých značek z čehož jsem jedno sdědil a zbylé dvě jsou koupené podle toho, že jich jezdí hodně takže se dají snadno dostat náhradní díly.

Ale fakt děkuju za starost  :D
Ano, lidi jsou ovce.
« Poslední změna: 03. 04. 2024, 11:26:50 od Martin Poljak »

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #63 kdy: 03. 04. 2024, 12:06:58 »
Ty velké firmy jsou přece prestižní.
Je to hlavně o získání zkušeností. Z velké firmy můžete kdykoliv jít pracovat do malé, ale naopak to až tak neplatí.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #64 kdy: 03. 04. 2024, 12:10:19 »
ze by male firmy nabizely srovnatelne nebo lepsi penize nez ty velke?
tak to asi ne.

obcas se mi to stane v zahranici, ze ta nabidka je srovnatelna, pro velmi seniorni pozici.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #65 kdy: 03. 04. 2024, 12:20:40 »
Hlavně pro malé firmy pracuju roky a nic takového jsem nikde nepozoroval. Takže tohle se generalizovat opravdu nedá. Když mi někdo nabízel špatné podmínky, prostě jsem mu řekl co chci a bral toho, kdo je akceptoval. To je trh práce.

Moje zkušenost s českým trhem je diametrálně odlišná, to samozřejmě nevylučuje, že někdy najde kombinace nabídy/poptávky, kdy to vyjde naopak.

Ostatně když už mluvíte o penězích, nejhorší jsem je měl naopak přesně v těch korporátech.

On i korporát zjistí, že někdo musí pracovat na ty nahoře.

Neflexibilní molochy, pro které je IČ sprosté slovo.

Osobně mám na český švarcsystém svůj názor. Z pohledu firmy je onemanshow na IČ dost nejistý dodavatel, tak proč to podporovat.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #66 kdy: 03. 04. 2024, 12:48:31 »
A jaké podmínky dnes ty malé firmy nabízí?

Stačí se podívat do zahraničí a 15k/MD není problém. V Praze není problém 10k/MD, a kolik nabízí ty malé firmy u nás, 4k/MD?

Jasně, že nemají lidi, když nenabízí kompetitivní ohodnocení. A ano, ten korporát typu Microsoft nebo Pure Storage, to je dobrá kolonka v CV, a v případě PureStorage i hezké peníze a bonusy. V Praze je mnohem víc firem, které nabízí dobrou kompenzaci a hlavně většinou v případě velké firmy si člověk nebere práci domů, jak to už bývá u malých firem s nedostatkem lidí...

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #67 kdy: 03. 04. 2024, 13:06:52 »
... a hlavně většinou v případě velké firmy si člověk nebere práci domů, jak to už bývá u malých firem s nedostatkem lidí...

vam nepracuje v hlave furt maly trpaslik co neustale klepe na klavesnici, vecer, na wc, na dovolene?! mi jo, ve velke i v male firme.
je fakt, ze v korporatu je vic lidi, tak se da lepe schovat do zavetri, male firmy mivaji ovsem zajimavejsi projekty.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #68 kdy: 03. 04. 2024, 13:34:04 »
Možná by bylo dobré definovat co je "malá firma" a "zajímavý projekt?"

Třeba teď pracuju pro firmu co má přes 100 lidí, je to malá firma nebo už velká?

Já jsem se teda nesetkal s tím, že by zajímavost projektů byla záležitost toho, kolik lidí ve firmě pracuje. Pracoval jsem na zajímavém projektu ve firmě, kde bylo 10 lidí a stejně tak ve firmě, kde jich je víc než 100. Pracoval jsem i v korporátu, který měl přes 10k lidí a ten projekt nebyl nezajímavý.

Velká firma má peníze na alokaci lidí na takový projekt, kdežto ty malinké firmičky většinou chcou jen to mít hotové spoustu práce v co nejmenším počtu lidí, aby se šéf měl dobře...

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #69 kdy: 03. 04. 2024, 15:48:38 »
přitom malá firma přitom bude hledat kvalitní lidí třičtvrtě roku a dostane těch CV za tu dobu se štěstím deset. Přitom často tam dostanete lepší podmínky a podstatně lepší pracovní prostředí než v těch megakorporátech.

Jenomže lidi jsou ovce.

Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.

Skor to vydavam od tych malich firmiciek s par ludmi ze sa snazia zohnat seniora s 10+ rokmi praxe v X technologiach za peniaze za ake beru korporaty skusenejsich juniorov/early mediorov ktorim staci vediet naporiadok jeden-dva jazyk(y), sql, git, zopar patternov, trochu ohladom devops-u a vediet co znamenaju slova ako agile a jira.

Hlavně pro malé firmy pracuju roky a nic takového jsem nikde nepozoroval. Takže tohle se generalizovat opravdu nedá. Když mi někdo nabízel špatné podmínky, prostě jsem mu řekl co chci a bral toho, kdo je akceptoval. To je trh práce. Ano, hloupý není. Ostatně když už mluvíte o penězích, nejhorší jsem je měl naopak přesně v těch korporátech. Mimo jiné i proto, že to jsou neflexibilní molochy, pro které je IČ sprosté slovo. A navíc já navíc ještě řešil i pracovní podmínky, které jsou třeba pro mě podstatně důležitější.

Najskor generalizujes ako su ludia ovce ked robia v korporatoch, potom sa to vraj generalizovat neda.

V malich firmach casto pozaduju aby si bol onsite, nedavaju ziadne benefity nad ramec zakona (a nie, raz rocne team buildingovu veceru alebo opekacku a prespanie na chate nepovazujem za podstatne benefity, rovnako ani o 10centov vyssie stravne aby sa mohli pochvalit ze davaju nad ramec zakona - aby som bol ferovy, toto vidim aj u niektorych korporatov).

Apropo plat: to ze ti nejaka mensia firma da viac ako korporat je blbost, plat je vsade taky aky si ho vyjednas. Kludne mozes mat plat ako lokalny riaditel pobocky ak mas pravdaze co ponuknut. To ze sa ti podari utahat nejaku mensiu firmu aby ti zaplatila tolko kolko ti zaplati ma dve roviny/podstatne informacie:
1) urcite ti to neponuka kazda druha firma, ale musis tich pohovorov obehat dost vela aby si vobec niekde taku ponuku dostal (ako dlho ti trva najst taky flek? 3+ mesiacov ?)
2) taku ponuku dostanes casto krat aj kvoli tomu ze im hori za prd.elou a nemozu dlhsie nikoho zohnat -> keby tam mali dalsich 5tich porovnatelnich, tak vezmu toho kto vypyta najmenej, co mozno nebudes ty a zasa sa dostanes k bodu cislo 1

Po tretie, ale to povazujem skor za moju osobnu skusenost, nad urcitu hranicu cim zaujmavejsie peniaze, tym kratsie terminy a prij*banejsi sef.

PS: k tym energiam: ten poskytovatel ti predava elektrinu aj plyn? Ako sa vola?
« Poslední změna: 03. 04. 2024, 15:50:10 od kanoe22 »

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #70 kdy: 03. 04. 2024, 16:59:16 »
Hledám práci asi 2 měsíce (na živnostenský list) a současný stav trhu práce v České republice mě docela šokuje. Nikdy jsem ještě něco takového nezažil. V podstatě na celou ČR je zhruba 50 nabídek (Java, Spring, všechno kolem toho, samozřejmě Linux) a to je vše.

Vidím to z druhej strany, s úplne opačným pozorovaním.

V susednom tíme máme už dlhšie otvorenú pozíciu a nepodarilo sa nám ju zatiaľ obsadiť. Z môjho tímu sme dali na výpomoc človeka, aby susedný tím mohol fungovať. Pritom by sme ho sami veľmi dobre uživili. Vo firme sú navyše ďalšie otvorené miesta.

Kvalitní kandidáti sú vítaní a môžu očakávať férovú ponuku.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #71 kdy: 03. 04. 2024, 17:20:19 »
Kvalitní kandidáti sú vítaní a môžu očakávať férovú ponuku.
A to je číselně kolik ve mzdě?

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #72 kdy: 03. 04. 2024, 18:09:14 »
ferovou pro koho?

Hledám práci asi 2 měsíce (na živnostenský list) a současný stav trhu práce v České republice mě docela šokuje. Nikdy jsem ještě něco takového nezažil. V podstatě na celou ČR je zhruba 50 nabídek (Java, Spring, všechno kolem toho, samozřejmě Linux) a to je vše.

Vidím to z druhej strany, s úplne opačným pozorovaním.

V susednom tíme máme už dlhšie otvorenú pozíciu a nepodarilo sa nám ju zatiaľ obsadiť. Z môjho tímu sme dali na výpomoc človeka, aby susedný tím mohol fungovať. Pritom by sme ho sami veľmi dobre uživili. Vo firme sú navyše ďalšie otvorené miesta.

Kvalitní kandidáti sú vítaní a môžu očakávať férovú ponuku.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #73 kdy: 03. 04. 2024, 20:58:58 »
vam nepracuje v hlave furt maly trpaslik co neustale klepe na klavesnici, vecer, na wc, na dovolene?! mi jo, ve velke i v male firme.
Ne. Na volne noze jsem to mel. V korporatu mam totalne cistou hlavu, je fajront a valim pryc.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #74 kdy: 03. 04. 2024, 21:15:20 »
Hledám práci asi 2 měsíce (na živnostenský list) a současný stav trhu práce v České republice mě docela šokuje. Nikdy jsem ještě něco takového nezažil. V podstatě na celou ČR je zhruba 50 nabídek (Java, Spring, všechno kolem toho, samozřejmě Linux) a to je vše. Chodím na 3 weby s nabídkami a je to všude úplně stejná pohroma. Z firem, které se obtěžovali ozvat, jsem se dozvěděl, že jejich inzerát je tam proto, že ho mají zaplacený, ale reálně nikoho nehledají. Jiní zase hledají supermana, a tím nejsem, resp. spekulují a chtějí odborníka s 10letou praxí v 2 roky staré technologii, jako bychom se vrátili do 90. let, takže nic z toho také nebylo. Za celou tu dobu jsem dostal 1 (jednu) nabídku spolupráce a to je vše. Tu jsem však nevzal, protože náplň se nezhodovala úplně s tím, na co se zaměřuji.

Je možné, že něco dělám špatně já, proto se chci zeptat někoho, kdo má lepší vhled do této tematiky, co se děje s tím trhem práce? Je skutečně ekonomika v tak katastrofálním stavu, jak nebyla snad ani v roce 2008, nebo je chyba v tom, kde hledám další práci?

Nedelas spatne nic... Je to v útlumu, a je to proste fakt.

Jobsy apod. jsou vyluxované už od prosince, na druhou stranu na linkaci se to mam pocit zacina trosku zase rozjizdet. Leden - pulka brezna byla docela bída, jak se mi driv pres linkac ozyval nekdo s udičkou klidne denne, taz za leden - brezen neprislo prakticky nic.

Az ted, posledni tyden dva, se to nejak malinko trhlo a behem tydne prisly asi tri ctyri udičky.

Na druhou stranu, kdyz jsem v unoru mel trošku "depku" a premyslel, ze skoncim u stavajiciho chlebodarce, tak najit si novej job skrz linkáč byla zalezitost asi na tejden (nakonec jsem to nevzal, a zůstal u stávajícího).

U nás v korporátu do IT nevzali nikoho uz asi tri - ctyri mesice, par lidi se propustilo, a za par lidi, co odešli sami, se ani nebrala náhrada.

Ted to (zatím) nesouvisí ani tak s AI, ale je to prostě opožděný dopad hospodářského cyklu. Končí projekty a s novými se nějak moc nezačíná. Tohle je vždycky opožděné.

Pokud se třeba letos na jaře ekonomika zase aspon trosku rozjede (tezko rict, stagnující německo je obecně průšvih), tak v IT se to projeví zase ze zpožděním.